I Totaal 12,791 eenige totale nulli- vincicn Antwerpen B ra ba nd West-Vlaanderen Oosl-Vlaanderen Henegouwen Luik Limburg Luxemburg Namen 31 35 32 15 31 26 21 20“ 21* 23» 24' 25’ 1,219 2,156 1,673 2,117 2,374 1,484 483 511 774 137 12 125 63 72 53 Lichting van 1882. Contingent. Het gewoon contingent en hel bijge voegd contingent des legers voor 1882, zijn als volgt verdeeld tusschen de pro- Klea-kronijk. Men weel dat de gemeentekiezing te Pollincliove van de maand januari, voor een lid van den raad vernietigd geweest is, daar de kiezing bevlekt geweest was door schandelijke klerikale dwangmid delen. Op donderdag, 16 maart, heeft in die gemeente eene nieuwe kiezing plaats gehad. De liberale partij heeft te Pollincliove eene schitterende zegepraal behaald, die tolde grootste eer strekt aande gemeente, reeds zoolang gekend en geacht om haren kloeken vrijen geest. Bravo! Pollincliove! Ziehier den uitslag der kiezing: Getal stemmers, Nietige briefjes, Geldige Volstrekte meerderheid, De Bruyxe, liberale kandidaat, llouvenaghel, klerikale kandidaat, Het groot schandaal te Doornik. Over den diefstal van ongeveer twee tnillioen frank, gepleegd door een kanun nik iu het bisdom van Doornijk, en waar over de klerikale drukpers tol hiertoe >een heilig stilzwijgen bewaart, wondt uil Doornijk, dato 19 maart, het volgende aan <de Eudle llelge geschreven: Het rechterlijk ondezoek tegen fcan- nunik Leo Bernard gaat voort: het aar zelen van hei parket schijnt eeu einde te itemen. Wij bestntigen, del öicddyk de itoodige maatregelen twtas peuönsen «in zeker en spoedig tiet geheira op te lossen der kolossale waar van bisschop Duawsseaux deu Hafttmitik. Bernard beschuldigt. Te Brussel is men er in geiultt Vai»- ghan aan le honden, nieltegftiiswsdc jiijwe loebermdseieri en al zijne bdwüdig- heden en ni ri.p:e medeplichtigen' w- ctu zou bjch te Doornijk .t «liet iiu siaigea hand te Dy.-;--'. iic.'ïkvd, Heilige geHchiedeniH. Veroordeeling van renen professor van het kolletje van St.-liarbara. te Gent. Wij lezen in de stad Gent De korreklionneele rechtbank onzer stad, heeft bij verstek veroordeeld, Jean Bruyneel, professor in de Jesuilencollege 1 van S.‘» Barbare, Savaanslraal, te Gent, voor beleediging legen de zeden, lot drij straffen van zes maanden gevang, 26 fr. boel en berooving van zijne burgerrech ten gedurende vijfjaren. Daar het onderzoek met gesloten deu ren heelt plaatsgehad, kunnen wij niet spreken van de schandalige feiten die hel heeft doen kennen. Den eerbied welke wij onze lezers verschuldigd zijn, belet ons dit. Zeggen wij enkel dat zekere dezer schandelijke feilen in volle klas plaats hadden, terwijl al de leerlingen er tegenwoordig waren, die naar de les van professor Bruneel luisterden. Hel onderzoek was verpletterend voor den beschuldigde, die overigens voort vluchtig is, ware liet anders dit zou ons grootelijks verwonderen. Dal is nu dal vrije onderwijs, dat het monopolium der zedelijkheid wil hebben en zulke schandelijke dingen gebeuren in het eerste kalholijke gesticht onzer stad, hel jesuilen-college van Sl» Barbara! Wal les voor de ouders die nog zoo verblind zijn van hunne kinderen aan zulke onwaardige professors toe te ver trouwen. den langen lijd dien men 1 ni gelaten heelt om den buiten bereik er juslicie te stellenI Kanunnik Dubois werd dzer dagen onderhoord door den onderzoksrecliler, in zijne woning, waar hij gehoiden wordt door een aanval van flerecijn. M. Dubois, die niet iu lel minst de j hoedanigheden van een politieman bezit, is naar Néw-Tork geweest, om er zijnen collega op te zoeken; hij kent noch engelsch noch duitsch, en wal men er ook van zegge, hij heeft zoo min in Belgie als elders de hulp van een policieman ingeroepen. In hel vervullen van zijne zending, die niet aangenaam voor hem was, heeft hij enkel gerekend op den goeden wil van Bernard en de hulp van den 11. Geest. De eene en de andere heeft hij moeten missen. Zaterdag nanoen zijn de procureur des konings en de onderzoeksrechter, vergezeld van den policieconimissaris, naar het bisschoppelijk paleis en hel seminarie van Doornijk gegaan. Mgr. Durousseaux was afwezig. Men zegt dat hij sedert eenige dagen te Mechelen is. Ongetwijfeld is hij zijne smarten gaan bekend maken aan zijnen emincnicn collega en vriend den kardi naal en hem raad gaan vragen in den pijnlijken toestand waarin hij zich te Doornijk bevindt. Misschien ook beeft hij den een of anderen uitstekenden rechts geleerde en een voorzichtig notaris ge raadpleegd. De mannen der Kerk hebben een af schrik van de mannen der juslicie. De onderzoeksrechter en de procu reur des konings hebben de zegels gelegd op al de lessenaars des secrelariaals van hel bisdom, niettegenstaande de tamelijk hevige protestatie van een kanunnik die daarbij tegenwoordig was. Ook zijn de zegels gelegd op bel bureel van T seminarie, waarin de geld kas slaat van dal geslicht. Hel was Iaat in den avond toen dit werk eindigde. Heel de stad spreekt er over Een rechterlijk onderzoek in het bisdom Lieve God in wal eeuw leven wij dan toch De kanunnikken zijn verplet. De kwezels storten heele tranen en laten alle vermaledijdingen uil haar liari slroo- men. Een bevel van aanhouding is legen kanunnik Bernard gegeven. Men deelt mij eene zeer belangrijke inlichting mede. Verscheidene maanden vóór zijn ver trek begon kannuuik Bernard uil al zijne krachten engelsch te leeren. Zijne col- legas en zelfs zijne oversten wenschlen hem dikwijls geluk over zijnen moed. Men roemde hem als de verstandigste en bekwaamste van al de kannuniken van hel kapittel. Volgens gezegd wordt was bij een der priesters die in 1879 namens Mgr. Durousseaux hel bisdom innamen en maakten dal Mgr. Dumont vertrok. Er zijn nog twee of drij kannuniken die schitteren door hunne hoedanigheden; de anderen zijn beneden het gewoon mid- denpeil; zelfs zijn er eenige totale nulli teiten tusschen. De katholieke drukpers, die zichtbaar verlegen is, deelt over deze feilen, waar mede de openbare opinie zich te recht veel bezig houdt, inlichtingen mede die van dag lol dag veranderen. Eerst was Bernard een diel, die hel vertrouwen van zijnen bisschop misbruikt had; dai. mocht men gelooven dal hel wegvoeren der waardijen uil hel bisdom van Doornijk geschied was om ze builen bereik le stellen van den liberalen aan slag; en verders zou Bernard, na de hem toeverlrouwde gelden ontvreemd te heb ben onderhandeld hebben met Mgr. Dumont door lusschenkomsl van een Amerikaanschen advocaat. Mgr. Dumont onderhandelen met priesters, die hij zoo krachtdadig aange klaagd en geschandvlekt heeft, dal zou cens aardig zijn? Maar wat mag dat alles toch betce- kenen’ Welke list verbergt dil verhaal van hel Journal de liruxelles? Ik zal trachten u de oplossing te zenden van dil nieuw geheim. Volgens hel Journal de liruxelles, zou kannuuik Bernard met het geld wegge- loopen zijn, omdat hel betwist werd door Mgr. Dumont, den afgestelde!) bisschop en door Mgr. Durousseaux, den tegen woordige!) bisschop van Doornik, en zou hij voornemens zijn dat geld aan den reehtmatigen eigenaar al te geven. Hel klerikaal blad voegt er bij, dal de kannuuik Bernard een advokaat naar Belgie heeft gezonden, om het voorstel te doen 60 p. h. aan Mgr. Dumont te geven, als de rechtbank hem in het gelijk stelt, en 40 p. h. voor zijnen advokaat en voor hem te laten. Hel Journal de liruxelles geeft dit riles zonder eenige verzekering. 19e kanton, Dixmude, llandzaeme Woumen, Loo, Veurne, Alveringhem Nieuporl, Algeniecne tijdingen. Woensdag lest heeft, ten stadhuize alhier, de openbare aanbesteding plaats gehad der levering van schoolmeubelen benoodigd voor de meisjeschool. De begrooling was fr. 6799. Hebben aangeboden sieur Kempe, Alveringhem fr. 5804; sieur Norenbei ghe, Alveringhem, fr. 6125; en de gebroeders Bulseraen, Veurne, Ir. 6694. Sieur Kempe werd dus aannemer verklaard mits eene vermindering van Ir. 995. Gespaarznnmheidskrinp van Veurne. Gekocht met de inleggelden der maand Februari 1882; 10 obligation der leening Brussel 1879. dragende de nummers: 460.262 tol en mei 460,271. De Gouvernem van West-Vlaande ren, laat weien dal op maandag 17 April aanslaande, ten 2 ure namiddag zal over gegaan worden in de afspanning de Gou den Leeuw, Weslslraal le Dixmude. lol de openbare verknoping van 6 jonge slieren van Durliamsch ras, kortelings aange kocht in Engeland, om tol de verbetering le dienen van hel runderras, in de Pro vincie. Deze verknoping zal geschieden door Tambi van M. Claeys Karei, deurwaarder le Dixmude. Men zal kennis kunnen nemen van de voorwaarden der veikooping bij gcmel- den heer Claeys Karei, alsook in de 3" afdceling van hel Provinciaal Beslunr, Biii'uplaats. te Brugge, on in bel Arron- disseinenlscommissariaal, le veurne. De dieren zullen le zien zijn voor de verknoping. Den 13 dezer, rond 7 ure ’s avonds, hoeft een brand eene remise met alles wal zij inhield in asch gelegd, behoorende aan Ch. Lanssens, koopman in vlas, te Couckclarc. De oorzaak is toevallig. De schade bedraagt 500 fr. door verzekering gedekt. Men schrijft uil Boussclare: Dinsdag waren wij getuige, in de renbaan Sanger, van een geval dat met een schrikkelijk drama kon eindigen. Nauwelijks had de dierenlemmer met oenen slok gewapend, in de leeuwenkooi eenige slappen gedaan of hij werd door oenen leeuw aangevallen en ontwapend. Gelukkig behield hij zijne koelbloedigheid, kon nog zijnen stok opnemen, eenige keeren rond de kooi gaan en dan met de grootste voorzorg en omzichtigheid, terwijl dezelfde leeuw hem Als er in België een openbaar ambt is, dal van jaar tol jaar in belang toeneemt, dil is wel de post. Niettegenstaande al de omstandigheden van krisis, die op den landbouw en nij verheid gedrukt hebben, heelt de post dienst trapsgewijs vooruitgang gedaan; zij heeft hel getal brieven door tiaar ver zonden, hel getal zaken door haar be handeld op breede schaal zien vermenig vuldigen. 'Zelfs, heeft men bemerkt dal hare werkzaamheden des te vlijtiger waren, dal de tijdvakken van krisis zich harder deden gevoelen. Te beginnen had de post alléén voor doel hel verzenden der brieven en druk werken. Maar reeds van in 1845, mocht men ze gebruiken om rekeningen le doen ontvangen, abonnementen aan werken en dagbladen le nemen. Later werd hel toe gelaten er door monsters of stalen le verzenden en aanbevolenc brieven te be stellen. Deze staal bleef aldus duren lot in 1870; in dit jaar werden groote verbeteringen ingevoerd, namelijk bel verminderen des vrachl-lakses van den enkelen brief door geheel liet rijk lot op 10 centiemen, en hel inrichlen der postkaarten. In 1879 bekwam de handel de gunst er zich rechtstreeks van le mogen bedienen en door de poslbureelen al liare effecten iu hel binnenland le mogen doen inkas- seeren; in dien weg zelfs is men zoo verre gegaan dal men toegelaten heeft de wissels door dc boslbedienden te doen protesteren. In 1880 werd zulks ook toe gepast aan de omliggende landen, Frank rijk, Duitschland en Holland. Hel getal bedienden in den post gebe zigd in 1880 beliep lot 4,214, begrijpende bureelschrijvers, boden en andere lageie beambten. Er waren den 31 december van dil jaar 765 poslbureelen verdeel tus schen 724 sleden en gemeenten, en 5,456 briefbussen geplaatst T zij in localileiten bediend door postkanlooren, T zij op builen gemeenten. Dit verbeeldt omtrent eene bus voor 1000 iuwooners. De boden (facteurs) belast met do brie ven ten huize le bestellen waren len gc- talle van 3,603, en hel getal rondreizen (lournées) door hun gedaan verschilde tusschen 1 a 7 daags. In 14 plaatsen slechts had men hel maximun van uil- deelingen. Hel doorsnijdend getal enkele brieven jaarlijks innewaarls hel Bijk gezonden bereikt omstreeks 50 millioen; dit van brieven naar den vreemde gezonden en van de vreemde hierin gebracht 61 mil lioen en half. In 1879 lelde men 11,778,322 postkaartjes binnen de grenzen verzon den; in 1880 vermeerderde dil getal lol 17,124,224 en hel getal gazellen tot op 63,951,000. Men heeft in dit zeilde jaar ook bemerkt dal hel getal monsters in Belgie van de eene stad naar de andere stad verzonden, nog al gevoelig vermin derd, en dat integendeel met den vreemde uitgewisseld gevoelig aangegroeid was. Van 1 Januari tol 31 December van dil jaar, leverden de poslbureelen 1,642,262 postmandatenaf, verbeeldende eene waar de van meer dan 200 millioen. Bij vcrgelijk- king gedaan van jaar lot jaar, en le reke nen van 1876, was T getal dezer mandaten in 1880 van 33 vermeerderd, en deze naar hel buitenland van 16 bovendien belastte de post zich nog met 267,812 abonnenten aan allerlei boekwerken en dagbladen, waarvan de inkasseering frs. 111,510,57 c. profijt voor den Slaat gegeven heeft. De post is ook sedert 1878 een bijkan toor geworden voor de spaarkas, voor de welke ze T zij in postzegels, de gespaarde duiten der werklieden en schoolknapen op interest mag aanveerden. De sommen dezer ontvangsten beliep in 1880 lot op fr. 15,590. alles alkeurl, en daardoor loont dal i alleen partijhaat hem aldus spreken doet, zijne redevoering voortgezet. De discussie belooft lang te duren en weer een gezaag te worden. Zal de linker zijde hel gedoogen De klerikale spaarpotten Kiezingen zijn aanstaande en de kleri- kalen schreeuwen dal de liberalen de openbare penningen verkw isten. Dalis een oud versleten liedje die de menschee met gezond versland de schou ders doet optrekkeu, en die welen hoe hel klerikaal bestuur dc geldelijke be langen van hel land bestierd heeft gedu rende acht jaren. Echter is hel noodig soms de waarheid te herhalen omdat zoovelen niet de geschiedenis van den Staat onbekend zijn ol de gebeurtenissen vergeten hebben. Dus geloven wij hel nuttig eenige cijfers onder hel oog onzer lezers le leggen. Gedurende de drij eerste jaren van hun gouvernement hebben de klerikalen na den liberalen spaarpot van 80 miljoen verkwist te hebben, omtrent de 300 mil joen geleend. 1“ De wet van 23 april 1873 heeft eene leening van 15 miljoen 723 duizend frs. gedekreteerd. 2" De wet van 27 juli 1871 heeft eene andere leening van 51 miljoen uilge- schreven. 3" Bij de wet van 29 april 1873 werd hel klerikaal ministerie bemachtigd eene som te leenen van 230 miljoen. Dus, niets dan door leenen, gedurende drij jaren, 296 miljoen 723duizend franks. De klerikalen zijn warachtig fijne finan ciers om de zakken der belastingschuldi gen te ledigen. Een tweede bewijs der financiëele slimheid onzer beschuldigers: In 1870, bij den val van hel liberaal ministerie, bedroegen de belastingen per jaar op 188,793,000 frs. In 1878, na acht jaren klerikaal gouver nement, waren die belastingen bovenmatig aar.gegroeidzij bereikten 263,000,000 frs. Diesvolgens eene vermeerdering van 76 miljoen per jaar! In 1870, was de belasting per hoofd 42 frs. 46 c. en in 1878 overtrof zij de 50 franks. Ziedaar hoe de klerikalen het bestuur der financiën verstaan. Echter hadden de klerikalen de schoon ste beloften gedaan om hel Staatsbestuur le veroveren. Het was M. Malou, hel hoofd der rechterzijde, die later eerste minister werd, welke le Sl-N’ikolaas uitl iep Als ik de eer had minister des Ko- ning le zijn, had de Slaat een budget van middelen en wegen van 112 h 114 miljoen. Heden bedraagt dil budget 180 «miljoen! Zegt dit cijfer niet dat eene hervorming noodig is’ Is er niets lo «doen? Moet de verhouding klimmen lot 190 en 200 miljoen? Ik voor mij geloof dat de tijd gekomen is aan de belastingschuldigen het grootste deel van den openbaren voorspoed te geven. Geene vervanging van belasting meer dooi’ eene andere, maar eene ernstige ontlasting. Ik hoop dat dit een der weldaden van het nieuw bestuur zal zijn en zijne gift van blijde intrede. De klcriJiuJftu hebben goed woord ge houden. M. Milon, beloofde in 1870 verminde- ridjg nu uilgami, een budget van enkel 1OÜ tójiljoen <eii de Staatsuitgaven bedroe- geu. in 187«, wt 263 miljoen, O! man van beloften en... rotte appelen. Maar M. Malou kwam, in 1878. ook te Sl-Nikolaas, op de vraag wat helft gij gedaan,zeggen; JFy hebben geleefd! wal iu de volks taal betcekeiil dat hel klerikaal bestuur gesmeerd en geleerd had zonder op den flag van morgen le denken! liet PROVINCIËN. 0Qt MANNEN. BWbwsuujil»urrinrnirTrm-inMyinm«i 1111mi ui iMnnrri hpiw—wni» inwin»ww Militie. Contingent voor het arron dissement Veurne-Dixmude. Oe pont in Itclgië.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2