VAN VEURNE i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT O A u 5«/ 1882. ZA TERDAG JAAR. 1 A. pril. BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DU INKERKE De Senaat liecfl dinsdag het budjet van binhenlandsche zaken goedgekeurd met 31 stemmen tegen 20, Een zeer aardig incident deed zich in deze zitting voor. In de laatste zitting bad M. Solvyns de politiek des Gouvernements aangerand op een toon, alsof hij de leider, het hoofd der rechter zijde was. Dit recht werd Ondanks alle tegenkanting der klerikale partij hebben de Fransche Kamers het verplicht onderwijs tot wel gemaakt. Dat werd reeds sedert vele jaren door al de ware vrienden van volksverlichting en beschaving ook in België gevraagd, doch lot hiertoe werd aan dien zoo billij ken eisch nooit gevolg gegeven. Wij betreuren het grootelijks, en wij betreuren ook dat Frankrijk ons op die baan is vooruit geioopen. Maar nu onze nabuur bet zoo ver gebracht heeft het verplicht onderwijs in te voeren, lijdt liet geen twijfel dal ook België, en eerder misschien dat men denkt, dit voorbeeld zal moeten volgen. Vele personen denken, dat in ons land, 1 J ■Veurne Al de misdaden zijn hatelijk, allen verontwaardigen hel men schelijk geweten, zegt de Dixniude- naar. De slachtoffers, aan welke klas der samenleving zij ook mogen belmoren, moeten medelijden in boezemen, en de schuldigen zoo veel mogelijk door het gerecht opgezocht worden. Van waar komt dan dat zekere misdaden hel voor- icclil genieten de openbare aan dacht op wekken, in vuur te bren gen, en dal anderen om zoo te zeggen onbemerkt voorbijgaan. De laatste dagen hebben twee moorden plaats gehad. Deze van den advokaat Bernays, over welke iedereen bezig is, van welke de dagbladen sedeil twee maanden g sladig spreken, met een over vloed van inlichtingen, menigmaal onnauwkeurig en die ’s anderdaags moeien gelogenstraft worden, maar die voor doel hebben voedsel le geven aan de onverzadclijke nieuws gierigheid hunner lezers. liet is waar dat het romantische, het dramatieke aan deze zaak niet ontbreken, die beroemd zal wor den, evenals de processen van madame Lafarge. Praslin-Choiseul, de Bocarme. (lel geheimzinnig hotel der Wetstraat, de vcrkleedin- Men schrijft in bij den dijikker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe le zenden. Twee zeer ernstige redevoeringen wer den in zitting van dinsdag gedaan, dooi de hoeren Goblcl d’Alviella en Van der Kindere, over de herstelling van het examen van graduaat in letteren en zekere hervormingen en verbeteringen die in hel lager, middelbaar en booger onderwijs dienen gebracht le worden. M. Van Hinnbeeck heeft beloofd de be merkingen der beide redenaars in bijzon dere aandacht le zullen nemen. De rechter zijde heeft 'geen enkel woord laten hooren in heel de zilliug. De Kamer heeft de kiezing van M. Wagener, tot representant van Geut ge kozen, geldig verklaard. Men denkt dat al de budjetten, behalve dit van openbare werken, nog voor de Paaschvacantie zullen kunnen gestemd worden en dat de linker zijde besloten is den zittijd te sluiten met het groot debat over de schoolkwestie. De rechter zijde zal alles doen wat mogelijk is en stokken in T wiel steken om dit te beletten; zij heeft het niet erg op dit groot debat, omdat ze weet dal zij daar geen voordeel kan bij vinden. Overxiclit. De groole meerderheid der com missie van de fransche Kamer der afgevaardigden, gelast mei het wetsontwerp van helgouvernenienl en de wetsvoorstellen van d’heeren Jules Roche, Delatlreen Lacosfe le onderzoeken, hebbende voor doel om de wijze van eedaflegging voor gerechtshoven en rechtbanken le wijzigen, heeft zich verklaard ten voordeele der verwereldlijking van den eed en voor eene enkele for niuul. liet vraagstuk der gods dienstige zinnebeelden werd ins gelijks aangevatigen. Het grootste getal der sprekers drukte hel ge voelen uil, dal daai- de godsdiens tige zinnebeelden in de verhoor- zalen en gerechtshoven er krachtens geene wel zijn ingébracht, de wetgever niet behoeft lusschen le komen. In zilting van de fransche Kamer der afgevaardigd' n heeft de heer René Goblet, door Mgr. Fieppel ondervraagd over de uitdrijving der kloosterlingen van Solesmes, geantwoord dal het gouvernement in deze omstandigheid de wel heelt (oegepast en zal blijven toepassen. Mgr. Freppel heeft van zijne vraag dan eene ondervraging gemaakt. De Kamer heeft met 418 stemmen tegen 75 de maatregelen goedge keurd, door hel gouvernement tegen de congregatiën genomen. In den franschen Senaat werd door den heer Tirard, minister van koophandel, het wetsontwerp nedeigelegd, reeds door de Kamer gestemd, waarbij het fransch-bel- gisch verdrag wordt goedgekeurd. Het ontwerp werd naar de com missie verzonden, die gelast werd met het onderzoek van het fransch- ilaliaansch verdrag. Er komen le Berlijn uit alle kanten van Duitschland verzoek schriften toe, tegen het monopool van den tabak. De werklieden der voornaamste tabak fabrieken van Berlijn hebben eene vereeniging gehouden, waarop beslist werd vijf leden af le'vaardigen om zich bij den rijkskauselier le begeven, ten einde hem te doen opmerken dal, ofschoon hij het wel kan meenen, hij echter de belangen der werk lieden niet voorslaat, met hel monopool van den tabak in te voe ren. De afvaardiging is voornemens zich rechtstreeks tot den keizer le wenden, indien hare zending bij den kanselier niet gelukt. In zitting van de pruisische Ka mer der afgevaardigden werd een voorstel beraadslaagd, luidende dal van de fortuin der kroon van Hano ver, onder sekwester geplaatst, er slechts de noodige som zal geno men worden om de besluurkosten le bestrijden, dat liet overschot bij .et apitaal zal gevoegd worden. De heer von Bennigsen stelde eene dagorde voor, waarbij het verlan gen wordt uilgedriikl, dat de familie van den hertog van Cumherlatjd er in gelukken zou eene overeenkomst tot stand te brengen met hel prui- sisch gouvernement en het gevoe len wordt uilgedrukl, dal de terug gave der fortuin van de hertogen van Cumberland min gevaarlijke pretendenten zou maken en die teruggave door al de hanoversche partijen zou begroet worden als eene daad van wijsheid van wege het pruisisch gouvernement. De Kamer heeft de zuivere en eenvou dige dagorde gestemd, door de conservatenrs voorgesteld. .Men meldt uit de egyptische hoofdstad, dat in de diplomatische kringen aldaar geloofd wordt, dat de tegenwoordige onderhandelin- gen lusschen <le mogendheden enkel voor doel hebben de orga nieke wet le beraadslagen, krach- lens welke de dienst der schuld alleen uitgezonderd is van decont- rool der Kamer van de notabelen. Engeland en Frankrijk zoutlen eenen duidelijkeren opstel hebben voorgesteld, volgens welke de uitzondering van conlrool zou toe passelijk zijn op de budjetten van al de provinciën, waarvan de in komsten voor den dienst der schuld bestemd zijn. hem betwist en de rechter zijde was koud en onverschillig gebleven voor zijne verklaringen. Tot verwondering van heel den Senaat, staan in de Parlements-Annalen, achter de redevoering van M. Solvyns, deze woorden B'nr/ne teekens van goedkeu ring. M. Rolin-Jaequemyns verklaarde dins dag dat niemand deze- warme goedkeuring had bemerkt, en M. Solvyns heeft moeten bekennen, dat hij zelf die woorden bij den tekst der stenografie had gevoegd. Zoo is T gemakkelijk te doen geloovcn dat men succes heeft, maar ’t is ook zoo dat de klerikale dagbladen hunne ver slagen opmaken. Zij laten weg wat hun hindert en lasschen dingen bij, waarvan schijn noch gedacht is geweest. M. Solvyns herhaalde echter dat de rechter zijde eensgezind is om de politiek des Gouvernements te bestrijden, en dit maal, uil medelijden, juichte de rechter zijde hem zeer geesdrii'lig toe! M. Lammens vroeg de intrekking der toelage van den Vlaamsclien Schouwburg, te Brussel, omdat men er afschuwe lijke stukken opvoei t. De heer Minister van Binnenlandsche zaken antwoordde heel geestig, dal men den dood van don zondaar niet mag wil len maar wel zijne bekeering. Het afschu welijk stuk is stellig Onder de Schoolwet, waarin men al de hatelijke handelingen der geestelijkheid en van hare aanhan gers ziet ten toon brengen. Daarin komt echter niets voor dat dc moraal schendt, integendeel. De toelage werd behouden. A'.r 527; slim aan boord gelegd, dal vertoog der misdaad,diegruwzametooheel- schikking zijn geheel en al geschikt om de aandacht van een publiek op te wekken, verzot op bet niéuws bijeengebracht onder den titel van: misdaden, rampen en recht banken. Echter is nog iels anders aan de dagorde de misdaad van Anllieii. Een jonge echtgenoote, vroed vrouw, op het punt moeder te worden, werd in den nacht door een persoon geroepen om hare zorgen aan eene vrouw te gaan geven. Zij aarzelt geen oogenblik, volgt tien persoon die haar kwam roepen; en bij de eerste klaarte!van den volgenden dag ontdekt men de arme vrouw in eene gracht, op vier honderd meiers van have woning. De eerste sporen doen denken dat h<'l ongelukkig slachtoffer:ge vallen is onder dc slagen ee'ner vrouw, in man verkleed, die Haar uil jaloezij zou gedood hebben. .Men ziet het, niets ontbreekt ook aan dit somber drama. Indien in het eerste een advokaat van faam, een hotel, verkleedingen, hinder lagen ten looneele zijn; in het tweede komt voor eene jonge vrouw, in een belangwekkenden toestand, schandelijke hinderlaag onder voorwendsel van eene menschlievende plicht, verklee- ding, twee pistoolschoten, bloe dige, schrikkelijke marleluren ge durende een geheelen nacht, welke eindelijk verlicht worden door den opkomenden dag. De vrouw zelve, die men overal en in alles zoeken wil, is daar. En echter wie spreekt van dien afschuwelijkcn aanslag? .Men heeft zich bevredigd hem te verhalen en alles is gezegd. Ja, nauwelijks heeft men lijd gehad te melden dal die vrouw, aan wie nog een sprankel leven bijbleef, misschien nog zal herstellen. Alles moet achteruit voor de zaak-l’eltzer. Waarom Omdat de politieke drift haar beur vergift en venijn medegedeeld heeft en dat de klerikalen er meer wapens in zoeken om hunne legen si reveis.le treffen, dan wel werke lijk de ontdekking eens schuldigen. Alles is bij hen politiek gewor den van den godsdienst af lot de misdaad gen, geheel die samenzweering 1 APRIL Hel Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Foor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, Ir. G-00. Foor qaritch Helgie: G maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. - ‘.-I.*.;. 9-00 10-25 12-23 12-15 1-11 5- 51 6- 32 7- 12 9-38 11-05 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 5-12 5- 12 6- 19 9-15 10-42 5-35 8-06 8- 28 9- 02 6-08 6- 46 7- 15 9-28 10-42 11-50 2- 59 3- 22 4- 11 lie Senaat. SHet verplicht onderwijs. N1EUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-54 7-22 7-28 9-25, 11-57 2-30 4-42 6-19 7-11 7- 48 9-51 12-15 2-40 1-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-01 De misdaden en do politiek. De Kamer. DU1NKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 11-00 3-08 11- 39 3-48 12- 23, 4-26 3-23 7-10 5-35 9-31 .Alt', 'LJTUWra DIN Mi;DE DIXMUDË MEljPORT airy.; Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerk», Veurne, Gent naar Brussel en Dixsnude naar Nieuport. 6- 20 9-00 3-02 5-50 J 7- 44 10-25 11-50 6-07 7-35 10-11 12-23 2-59 8-59 9-51 10-32 12-15 3-22 9-10 10-11 10-58 1-11 4-11 10-45 I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1