hel Hot groot Hcliandaal to Doornijk. De zaak, thans genaamd liet groot schandaal van Doornijk blijft de aan dacht cn de nieuwsgierigheid van gansch bel land prikkelen. Echter tracht de klerikale pers die zaak te verdonkermannen en zoo hel mogelijk ware, te versmooren. Dat heel België zich met deze vuile zaak onledig houdt en ze gedurig be spreekt is niet te verwonderen. Een kancunik, een specie van onder- bisschop, die de plaat poetst met bijna twee milliocn frank, dal is ook eene nieuwigheid; dat had men tot hiertoe in België nog niet gezien. Een kaneunik, dal is nogtans geen klein bier! een kaneunik. zegde onlangs M.r de Haerne in de Kamer, is hel schoonste sieraad onzer kathedrale kerken. En M. de Haerne jnoel het wel weten, Ziehier wal wij in een brusselscb blad over deze kwestie aantreflen Eene aanhouding. Het onderzoek belrekkclijk den dief stal van verscheidene millioenen in hel bisdom van Doornijk wordt ieverig voort gezet en eiken dag schijnt de zaak zich meer te verwikkelen. Sedert eenige dagen is de amerikaan- sche advokaal Goodhue in Belgie. Hij heefteen lang verhoor ondergaan in hel jusliciepaleis. Zaterdag is hij naar Villers-Perwin gegaan, waar de parketten van Brussel en Charleroi magistraten hadden heen gezonden om hem aan te houden. Zij zijn te laat gekomen. M. Goodhue was afgestapt in het hotel de TEurope. Zondag morgen werd hij in hechtenis genomen. Men zegt dal hij beschuldigd wordt van misbruik van vertrouwen of aflroggelarij. Naar het schijnt zijn er stukken van hel hoogste belang door hel parket in beslag genomen. De jusücie ligt niet stil, zelfs den zondag niet. De procureur des Konings van Door nijk, die vrijdag en zaterdag heeft door gebracht te Brussel, is te Doornijk terug gekomen. n Men hoopt weldra al de draden van dil schandaal ie zullen kennen, dal geroepen is groote opschudding te verwekken cn, naar men denkt, tol groote oneer der hoogere geestelijkheid zal strekken. Schermen de klerikale bladen fel met de zaak-Bernays, wij zullen hun de zaak Bernard tegenover kunnen stellen. Het parket beeft het portret van kann- nik Bernard, welke deze eenige jaren ge leden te Rome had laten maken, doen trekken op een zeker getal exemplaren. Kanunnik Bernard is een zeer schoon man. Zijn voorhoofd is breed, zijn oog schitterend, de gelaatstrekken zijn regel matig, kortom zijn gelaat verraadt ver standigheid en krachtdadigheid. Indien hij in Canada de kap over de haag heeft aangeschoten, mout bij een flinke kerel zijn. De school wet in ringelund. Sinds ettelijken tijd gewagen onze tegenstrevers hun woordje over de En- geische schoolwel en klappen, schrijven en wrijven zij daarover als de blinden •over de kleuren. Volgens hen sijstema Malou is er Voor den Staat geen onderwijs mogelijk tenzij, zonder onderscheid, toelagen te gunnen aan al dc confessioneele scholen. Dit gebeurt zoo in Engeland, zeggen zij, en zoo ook moet het Belgiesch gouver nement in zake van onderwijs onverschil lig blijven en alle scholen ondersteunen naar gelang der leerlingen door de huis vaders, ongetwijfeld zonder ban noch dwang! er heen gezonden. Als men zulke taal hoort uitkramen, zou men dan waarlijk niet gelooven dat het Engelsch bestuur geheel anders handelt dan hel onze cn dal hel niets dan subsi dies regent over de zoo gezeide katholijke vrije scholen en meesters met God zonder zich hoegenaamd le bekommeren, doorwien en hoe er hel onderwijs ge- I geven wordt. Deze snoodc leugentaal wil men nog tans kortzichtige verslanden opdisschen en menige klerikale dweepzieke voor drachtgevers en schrijvelaars deelen in dil gevoelen. Niets is valscher want het art. 96 der Engelsche schoolwet zegt onsdiesaan- gaande: Te beginnen van den 31 maart 1871 zullen er in hel geheel geen toelagen meer verleend worden, ten zij aan die openbare gestichten door de tegenwoor dige acte als dusdanig erkend. En welke zijn nu, volgens deze parle- mentarische oorkunde, deze scholen? Dit zegt ons weer klaar cn duidelijk art. I 7 der wel welke luidt: «Alle lagere scholen bestuurd volgens door de wet voorgeschreven verordeningen zullen aan- I zien worden als openbare officiële onder- I wijsgestichten en behandeld worden vol- I geus het hiernagemelde reglement, waar- I van in iedere klas een exemplaar zal I worden aangeplakt, te welen Art. 1. Tol de aanneming eener school I mag niet geeischt worden dal bel kind I verkeere ot ophoude te vërkeeren eene I zondagschool of andere godsdienslplich- I ligheden. De onderwijzer onlboude zich I iels te leeren, te doen of te laten wal I strijdig is met den eerbied verschuldigd I aan de godsdienstige begrippen van an dersdenkenden. Art. 2. De godsdienstlessen zijn voor of na de schooluren gegeven, leder leer ling is vrij dezelfde bij te wonen of op I bevel zijner ouders ot voogden er van I ontslagen le worden. I Art. 3. Ten allen tijde moet de school I wagenwijd openslaan voor de schoolop- I zieners barer Majesteit. Nogtans is hel I hun verboden de kinderen te ondervia- I gen over den godsdienst, noch hun een 1 I woordje te reppen over T gebruik der I boeken lot dit doel gebezigd. Het wereld- I lijk onderwijs alleen valt in hunne be- I voegdheid en raakt hun rechtstreeks. Omdat dus volgens die wel eene school I eene geldelijke toelage ontvange, is er dus I noodig I 1. Dal zij voor de oflicieelc schoolop- I zieners wagenwijd opensla om er te on- I derzoeken of er het onderwijs wel dege- I lijk en volgens de voorgeschreven bepalin- I gen gegeven wordt. I 2. Dal hel godsdienstonderricht afge- I scheiden zij van de andere leervakken. I 3. Dat dil onderwijs uilsluitclijk plaats I hebbe twr of na de schooluren, zonder I een leerling er kan toe gedwongen zijn I hetzelfde bij tewoonen. Waar willen onze tegenstrevers heen? I T Is bijna juist dezelfde wet als deze die I bij ons sedert den 1 juli 1879 in voege is I en waartegen de bisschoppen en hunnen I nasleep zoo gebanbliksemd, zoo gevloekt I hebben. Nogtans in Engeland wordt zij I zelfs door de geestelijke orden gewetens- I vol gevolgd, zonder men er hel alom- I versleten refrein: Van de scholen zon- I der God en meesters zonder geloof, I ooit gehoord hebbe. Zouden onze tegenstrevers niet beter I doen te zwijgen over de Engelsche wet I die zij valsch uitleggen? 01 denken zij in I geval hunne vrienden ooit T bewind in I handen krijgen, hunne vrije scholen cn hunne met eens door den H. Geest I overlommerde onderwijzers officieel in te I lijven en eene jaarwedde le verlecuen op de kosten van de gemeente- en staatskas? In deze gedachten zouden zij zich wel deerlijk kunnen bedrogen vinden. Veel liever zouden zij bij menigen verdwaal den onder hel licht der waarheid doen schitteren, hun al de voordeclen der huidige schoolwet doen inzien, het En gelsch stelsel in het vergeethoek laten, gezien zij later lot slot van rekening toch zullen genoodzaakt wezen de wet van 1 juli 1879 even als de andere door de liberale regeering uitgevaardigd gewetensvol toe te passen trots al hun nen ban en dwang, trots al hunnen opstand en geweld. want hij is ook kaneunik, en M. Bernard, die met de gelden van bet DoornijksCh bisdom er van doortrok, een zijner col- legas. Zal kancunik Bernard nu nog een der schoonste sieraden van onze kathedrale kerken zijn? Wij vreezen, integendeel, dal hij een sieraad voor bet Rasphuis zou kunnen worden. Ziedaar waarom de sacristijbladen over het algemeen zwijgen dal ze barsten, en hel Journal de Bruxelles onbeschaamd durft zeggen, dat de daad van kaneu nik Bernard slechts eene afkeurlijke zonde is. Met handen en voelen werkt men in de klerikale partij, om de zaak onbeduidend te maken, en alle geestelijke invloed wordt aangewend, om le beletten dal het gerecht achter de volle waarheid zou ge raken. Dat doel ons denken, dal er misschien dignitarissen der Kerk in die propere zaak betrokken zijn en gevaar loopen. Hel zwijgen der klerikale pers zou dus wel een ordewoord kunnen zijn, want hoe meer men in dien vuilnishoop roert, hoe minder aangenaam zou hij kunnen rieken. De klerikale hoop zal echter niet wor den verwezentlijktondanks alle hinder- I palen en tegenwerkingen zet hel gerecht I zijne opsporingen voort en zal blijven I werken, lot dat hel den rechten draad I dezer schandalige historie zal kennen en I den dader ot de daders in handen zal I hebben. waar de vrijheid van onderwijs in de I Grondwet staal geschreven, het verplicht onderwijs onnoodig is, en vooral nu er overal, zoo door den Staal cn de Ge meenten als door de samenzweeiing der geestelijken en klcrikalen legen de nieu we onderwijswet, scholen in massa zijn tot stand gekomen. Otlicicele en vrije scholen wedieveren I als in strijd, om de meeste leerlingen naar zich te lokken, en daardoor zijn I overal, ten gevolge dezer wederzijdsche werkingen, ds ouders schier verplicht I hunne kinderen ter schole te zenden. In de steden en groote gemeendn heb- I ben de oflicieelc scholen de overhand; in I -vele buitengemeenten staan ouder dil op- I zicht de vrije scholen op den voorrang. I Men zou dus mogen zeggen dat bijna alle I kinderen in België hel onderwijs ge- I nieten. Zoo spreken ten minste degenen, die I nog bang zijn voor de invoering van hel I verplicht onderricht. Wij nemen hunne redencering niet ge- I heel en gansch aan. Dat talrijke oflicieele scholen op den I buiten weinig of niet bezocht zijn dal is I waar. Wit dit echter zeggen, dal al de I kinderen, die op bevel van de pastoors I of klcrikalen de gemeentescholen hebben I moeten verlaten, thans onderwijs ge- I nieten in de zoogenaamde scholen met I God De klcrikalen zullen ja zeggen en stalis- I tieken, cijfers met den hoop aanbalen, I om hun beweeren te staven. Maar wij zijn niet betaald om bet I schrijven en zeggen der sacristijbladen te gelooven. Hel schoolonderzoek dal ons meer vertrouwen inboezemt dan hunne verklaringen, bewijst hel tegenoverge stelde. Men weet, dal de geestelijken cn de klerikalen zich weinig gelegen laten aan de verlichting der volkskinderen. Hoe dommer, ongeleerder zij die kunnen houden, hoe langer en beter kunnen zij hel volk met den neus leiden cn onder hunne drukking handhaven. Eens volk verlicht en geleerd, dan is hel rijk der klcrikalen voor eeuwig uit en gedaan. Welnu, hel schooler.enkwesl heeft be wezen, dat de statistieken der klerikalen valsch zijn. De lessen in de katholieke scholen worden niet zoo druk in de buitengemeenten bezocht als men zegt; wel heeft men er de kinderen van de ofli-’ cieele scholen doen wegblijven, maar al die kinderen gaan daarom niet naar de katholieke scholen. Zij laten er zich enkel inschrijven, maar de meesten loopen daarna gedurig langs de straat, zonder onderwijs te genieten, zonder dal de geestelijken zich om hen bekreunen. Zij gaan niet naar de oflicieelc school; dal is alles wal hen verlangd wordt. Duizenden kinderen blijven aldus van alle onderricht verstoken en zullen later ongeleerden, domkoppen, werktuigen in de handen van onze tegenstrevers zijn. Mogen wij, liberalen, dal gedoogen Moeten wij dat integendeel niet uit al onze krachten beletten en tegengaan Hel antwoord kan niet anders dan ten volle bevestigend zijn. Welnu, hel middel om die plannen der klerikalen le verijdelen, ligt bij dc hand en is gemakkeljjk in ’t werk te stellen. Enkel en alleen hoeven wij hel voor beeld te volgen, dal reeds lang in ver scheidene landen van Europa bestaal en thans ons door.Frankrijk wordt gegeven: hel verplicht onderwijs invoeren. Vroeg of laat zal men cr moeten toe komen, en hel is dus beter daar vroeger dan later toe over te gaan. Dc partij van beschaving en verlichting kan cr enkel bij winnen en zij, die van deze verplich ting zullen genoten hebben, zullen de .eersten zijn om er onze partij dankbaar voor te wezen, wanneer zij zullen onder vinden welke voordeclen zij uil onderwijs zullen geplukt hebben. Deze stortingen weiden grootcndccls door leerlingen der lagere scholen gedaan. Het beroepshof van Gent heeft het vonnis bekrachtigd der correclionneele rechtbank van Brugge, waarbij Olivier Van Bredacl, de klerk van Armand Pelt- zcr, veroordeeld werd tol 4 maanden ge vangenisstraf voor dieflc van een hon derdtal frank begaan in eene herberg te Brugge. Men leest in dc Meuse: Volgens een verspreid gerucht, zou de heer Olin, ver tegenwoordiger van Nijvel, den heer Sainclelelle als minister van openbare werken vervangen, die zijn ontslag zou geven voor gezondheidsredenen. Dc Chronique zegt dat de heer Pety de Thozëe, gouverneur van Namen, de opvolger schijnt te zullen zijn van den heer de Leuscmans, als gouverneur van Luik. Dc heer Jamrne, arrondissements commissaris, zou den lieer Pety als gou verneur van Namen vervangen. Volgens den Almanach royal, die onlangs verschenen is, zijn er in ons land 1216 kloosters, bevattende 2326 mannen en 13671 vrouwen, of 16997 kloosterlin gen. In 1846 lelde Belgie maar 779 kloos ters met 11.968 kloosterlingen van beider kunne. In 1866 waren cn 18,196 klooster lingen in ons land, altijd volgens gemel- den Almanach. Hei is een meestergast van de kool- mijnmaatschappij van Bray, Maurage en Boussoit, met name Emiel Goblet, die het lol van 100,000 frank gewonnen heeft bij de jaalste trekking der leening van Brussel Men meldt uil Antwerpen. 28 dezer: De heer Jos. Dierckx, de gevierde, de talenlvolle artist van onzen nederland- schen schouwburg, waarvan hij thans een dermedebestuurders was, is dezen nacht, rond 6 ure, na eene langdurige en srnar- AJgemeene tijdingen. Bij koninklijk besluit van 27 Maart is M. Carpentier A, onderzoeksrechter bij de rechtbank van Veurne rechter te Brugge benoemd, in vervanging van M. Penneman. Ouder de prijswinnaren inden prijs kamp van vel vee welk le Gent komt plaats te hebben, bemerken wij; Tweede klas. Ossen hebbende meer dan zes landen, wegende minstens 700 kilogr. 17 mededingers. l,lt premie 400 frank en oenen vergulden zilveren eerpenning, aan P. Gantois, le Leyselc, met eenen os van gekruist ras, wegende 1004 kilogr. De assisen van West-Vlaanderen zullen geopend worden, maandag 8 mei, onder voorzitterschap van den raadsheer Janssens. Wij ontvangen van wege het beslui r der post, eene statistiek ter mcdedeeling, belrekkclijk de stortingen in de spaarkas bij middel van postzegels. Die inrichting .ingevoerd sedert 1 October 1881, heelt binst de vijf eerste maanden den volgen den uitslag opgeleverd 26,042 I 1882 1882 deelnemers. 1,252 5,080 5,790 6,745 7,175 Wie Wat Waartoe of eenige waar heden voor den Invaliedc. Hebben onze lezers ooit gehoord van Professor Holloway Zonder twijfel eveii zoo wol als van Humboldt, Arago, Oersted, Silliman, Agassiz, en andere bekende geleerden Maar hebben zich nooit afgevraagd wie on wat hij is. Indien zij niet bepaald daarmede bekend zijn, zullen wij ondernemen hun eenige inlichtingen daar om trent te veschaffon. Do professor is geboren in dat land, waarin Harvey, Hunter, Abernethy, en andere verlichten op het gebied der genees kundige wetenschap het eerste levenslicht aan schouwden. Dit zij voldoende voor het Wie; nu wat aangaat het Wat. Hij is ten opzichte van de andere geneesheeren, wat Clay, Webster, en Calhoun waren ten opzigte van staatsmannen, wat Washington alom geerbiedigde naarn was ten opzigte van patriotten, en generalen, wat Shakespeare was ten opzigte van treurspel dichters en wat Irving en Chalmers waren ten opzigte van predikers, dat is te zeggen: do grootste man van zijne eeuw en van zijn beroep. Zijne reputatie is door de belemmeringen van alle vooroordeel heen gedrongen; zij beeft de hinderpalen der kwaadsprekendheid overwon nen, en de professor alleen staat nu algemeen bekend, als de Geneeskundige Colossus der geheele wereld. Dit zij voldoende voor het Wat. Waartoe spreken wij hier van hem Indien wij, toen onze langenooten hij (luizende stierven aan de goeie koorts, te Norfolk en te Portsmouth gehoord hadden van een middel, dat deze kwaal in haren vooruitgang zou stuiten, en dat den bederver in zijnen loop zou tegenhouden, en wij verwaarloosd hadden dit bekend te maken, wat zou dan ons loon geweest zijn Gewis eene rasse straf der Lynch wet. Want indien een pligt meer gebiedend dan een andere is, dan is het voor- deze,om den kranke en zijn lijden bij te staan en allo middelen aan te wenden, om hem spoedig zijne gezondheid weer te geven - Dit is do reden waarom wij van Prof. Holloway spreken. Dit is ons antwoord op het Waartoe. Voor verscheidene jaren, toen de professor dus veel jonger was dan nu vestigde hij zijne aandacht op de groote ongelijkheid tusschen de genezingen, welke de geneesheeren bewerkstel ligen welke zij ondernamen te bewerkstelligen. Hij maakte de opmerking, dat zij niet eenmaal in twintig gevallen tot een gunstig, resultaat voerden. Het scheen hem toe, of dat de genees kunde den naam van wetenschap onwaardig was dat het moer eene zaak was, die van het blootc toeval afhing en daarom bepaald een onregt den mcnsch aangedaan, of wel dat de geneesheeren de kunst om te genezen niet verstonden. Terwijl hij zich aan de studie der menschelijke physio- logie wijdde, en bekend met de ziekteleer, kwam hjj op de ware oorzaak van het gebrek aan gunstige resultaten, en maakte die ontdekking welke zijnen naam zal onsterfelijk maken. Om eene ziekte of kwaal te genezen, werd deze door de geneesheeren lokaal, uitwendig behandeld. Waren de nieren aangetast l Of wel de lever t Of de maag I Of de longen i Dadelijk schreven zij middelen voor ter genezing van nieren, lever, maag of longen, niet begrijpende dat de gcheele oorzaak in het bloed te vinden was, door welks levens-verspreidenden stroom die organen ge voed worden, en dat zij dus om de kwaal in haar uitgangspunt te stuiten, dat levensvocht moesten zuiveren, en het overige aan de natuur overlaten Dit is het gekeim van het wonderlijke succes van Professor Holloway in alleoordcn der wereld Hij zuivert het bloed, én herstel van gezondheid laat niet na te volgen. Dat elke kranke dan die - veel door vele geneesheeren geleden heeft, - en er geen baat bij gevonden heeft, acht geve op deze onze woorden,, en eene proef neme met de Pillen van Holloway, iudien hij inwendig is aan getast en met de Zalf van Holloway indien hij lijdt aan Wonden of Zweren.The Freethinker. Totaal Getal stortingen Get. niuuwo van 1 frank 1,524 9,557 15,026 22,748 31,369 80,224 October 1881 November 1881 December 1881 Januari Februari

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2