VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i I - I X.' ZATERDAG 8 APRIL 1882. 528. JAAR. klaringen aan de Kamer W Wijzigingen aan de provinciale- en gemeentewetten. Er is dezer dagen door den heer Minister van Binnenlandsche zaken een wetsont werp in de Kamer neergelegd, dat wij zigingen of veranderingen toebrengt aan de provinciale en gemeentewetten. Deze veranderingen moeten bijzonder dienen om de klerikale gemeentebesturen voor om zich voor de Paaschvacanticn lot den 17 april te verdagen. Dit voor stel werd aangenomen. 56/ liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Boor Stad: 6 maanden, Ir. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor i/anscli lielgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n .miner 10 c," Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centienien den regel. Men schrijft in bij den drukkeruitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren dos rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikelsiof brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. te dwingen, de wetten na te leven en namelijk in wal betreft de betaling der jaarwedden van gemeenteonderwijzers. Ziehier den tekst der wijzigingen aan de Gemeentewet Opperbestieder zal deze wijziging goedkeuren, die vooral de oflicieele onderwijzers niet meer zal doen afhan gen van den willekeur en kwaden wil dor klerikale gemeentebesturen. Het ontwerp beeft maar één ongelijk, duinkerke giiyvei.de VEURNE GENT BRUSSEL Politiek Qverxiclit. Volgens de fransche dagbladen zouden een groot getal leden van den Iranschen Senaat en kamer voornemens zijn de f’aasclivacan- lien te benuttigen om ter plaats zekere vraagstukken te gaan beslu- deeren, die op eeue bijzondere wijze hunne kiesomschrijvingen aanbelangen. De vertegenwoordi gers der groote krijgshaven zouden persoonlijk gaan onderzoeken, wal er gegrond is in de klachten del haven werkers, ten einde er ge noegdoening te kunnen voor vra gen; de afgevaardigden der depar tementen, waarin de phyloxera verwoestingen aanricbl, zijn reeds naar hel zuiden vei trokken, ten einde zich in betrekking te stellen met de verschillende vcreenigm- gen, gekozen in de departementen lleranll. Gard, Vaucluse en \ai, om gezamenlijk de middelen op je zoeken, die zouden toelalcn d< meest beproefde eigenaars van wijngaarden ter hulp te komen. lie afgevaardigden der fransche giensslreken cn versterkte plaatsen zouden van hunnen kant de gene rale raden hunner depai tementen er trachten toe te brengen om wenschen te doen ten voordcele eener volledige overziening der wetgeving op de krijgsservituleii. De leden der r< clilei zij zouden besloten hebben vooral in de wes- terstreken eeue beweging in bel leven te roepen tegen de nieuwe wel op hel verplichtend lagei en wereldlijk ondetwijs. In zitting van de erigelschc Ge meentenkamer heelt de lieer Glad stone gezegd, dal hel engelsch gouvernement voortdurend biitl- wisseling houdt met dal der Ver- eenigde Stalen, over de verdachte anierikaansche onder.lanen, in Ierland gevangen gehouden. Zij zijn zes in getal. Hel gouvernement «Ier Vereenigde Stalen heelt nog niet geantwoord op de verloogen, in juni laatst gedaan, rakende zeke- ie geschriften, in Amerika ver schenen, en die Ierland tegen Engeland ophitsen. Verder werd over den toestand in Ierland gesproken. De heer Gladslon noemt dien zeer ernstig; hij drukte de overtuiging uil, dal de daders der landelijke misdrijven aan opstokingen gehoorzamen. Indien de leden van den landelijken Bond willen doen gelooven dal zij voor niets in de buitensporigheden zijn, dal zij dan duidelijk doen ken nen’, waai voor de géluiiddelen van den Bond dienen. Wat de maalie- gelen Detroit, legen de dadels van de wanorders in Ierland te nemen, men moet aan hel gouvernement de zorg overlaten om hel geschikt oogenldik er voor te kiezen. De heer Gladstone stelde na die ver- De diefstal te Doornijk begaan door een van de commileilen der geestelijkheid van dit bisdom, heeft den harrewar geworpen onder de schrijvers der klerikale bladen. De weekbladjes behouden een plechtig stilzwijgen, in de hoop of met de verzekering, dal hunne lezers de daadzaak niet zullen te welen komen. De groote dagbladen trachten den ontrouwe vluchteling te verontschuldigen; zij zijn er niet ver meer af de schuld van het feit op den voormaligen bisschop Du mont te dringen. Den diefstal zelven wordt in alle geval niet geloochend én di lalleen is voldoende om eenige bemerkin gen te wettigen die natuurlijk door de klerikale bladen niet zullen te lierde gebracht worden. Wat ons eerst en vooral treft, en ons dunketis een overheerschend punt is in deze gewichtige zaak, is je hoeveelheid der ontroofde som. Hoe en van waar komt zulk aan zienlijk kapitaal in de kas des bis doms? Twee millioen in waarden die door den eersten den besten schatbewaarder kunnen verwezenl- lijkl en ontvreemd worden? Bezettingen of fundatiën door het booger bestuur des lands toege staan, kunnen hel niet zijn; die kapitalen zijn gekend en beslaan in vaste eigendommen, hypotheken of inschrijvingen op ’s lands groot boek. Zouden wij niet moeten veron derstellen dat er goede zielen ge vonden worden die den raad van den Courrier de LiruxeUes volgen, te weten van aflezien van eeue fundatie of authentieke gift te doen, omdat hel staatsbestuur er zich in dit geval mede bemoeit, terwijl er andere middels genoeg, zijn om kunne godvruchtige inzichten te ver wezenlijken. Wij vragen hel nog, van waar komt ztilken schal in geld of op vertoon betaalbare waarden? De klerikale bladen die met het be heer der geestelijke goederen beter bekend zijn dan wij, zouden ons mogelijk hierop wel een bevre digend antwoord kunnen geven. Wal er ook van zij, (ie goede zielen die hun geld volgens den raad van den Courrier aan de kas des bisdoms loeverlrouwd hebben zonder lusschenkomst van wege hel staatsbestuur, zullen zich deer lijk bedrogen vinden om re.Ie dat de verwezelijking hunner god vruchtige inzichten zich zal doen wachten, daar bij bet kerkelijk be heer, het spreekwoord, «geen geld, geen waareeue onafgebroken© toepassing schijnt te vinden. Er bestonden dus in het bisdotri Doornijk schatten die aan hel wereldlijk gezag onbekend waren en gevolgeullijk aan het toezicht des slaatsbesluurs ontsnapten. Wij zijn in recht te denken dat er even zulke rijkdommen in de andere, bisdommen beslaan waarvan noch' den oorsprong, noch het gebruik bekend zijn en het kan ons, wereld-j lijken, niet kwalijk genomen wor den in dien er soms onvrijwillig een kwaad vermoeden betrekkelijk dit punt in onzen geest oprijst. Hel geval van Doornijk geelt er gele genheid loc. Een ander punt dal slof tol na denken geeft is het slilzwijwen der hooge geestelijke overheid, die verwaai lbosd heeft de policie itile- lichlen betrekkelijk eenen diefstal van zoo groot belang. Inderdaad, welke waarborg .vinden degeloovi- gen, die hun geld zoo maar goeds moeds aan geestelijke handen toeverlrmweii, indien de hooge geestelijkheid de oogen sluit en den eersten Bernard den besten met den schal laat opsteken zonder door het gerecht op eeue ernstige wijze den dief te doen achterna zeilen om terug in bezit van het ontroofde geld te komen? Zou men niet zeggen dal zij liever hel geld kwijl zijn dan een hunner te ver raden De klerikale gazetten die hunne lezers zoo dikwijls wat opdringen wegens de ingebeelde geheimzin nige handelingen der vrijmetse laars die, naar hun zeggen de kwaaddoeners zoo wel aan hel gerecht welen te onttrekken zullen ditmaal moeten bekennen dal de hooge geestelijkheid des bisdoms van Doornijk in dit vak uitmunten, daar zij den kassier Bernard al den tijd gegeven hebben om zich op zijn gemak in een land te vestigen waar de politie hem moeilijk zal kunnen vallen. De redenen welke de groote klerikale gazetten bijbrengen om den roover der schatten van het bisdom Doornijk te verontschuldi gen, missen geheel en gansch hun doel; zij kunnen hoogstens dienen om het hol'd des bisdoms zelven mede in verlegenheid te brengen en ons wantrouwen meer en meer oplewékken. Veurne, S April. 5-35 |t «Mrt; D1XMUDE DIXMÜDE NIEUPORT 4-26 7-10 9-3 J 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 6- 32 7- 12 9-38 11-05 6-08 6- 46 7- 15 9-28 10-42 5-12 5- 12 6- 19 9-15 10-42 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 12-23 12-45 1-11 Vertrekuren vsm den tjzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naar Brussel en Dixinude naar TVieuporl. BRUSSEL GENT VEURNE GUI VELDE DUINKERKE CSESEZnaCfflESSBttCESS; 11-00 3-08 11- 39 3-18 12- 23 3-23 5-35 NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-54 7-22 7-28 9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-11 7- 48 9-51 12-15 2-40 4-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-0-1 k I Art. 4. Het art. 53 wordt vervangen door de volgende bepalingen - Mogen het ambt van geineentesekretaris of ontvanger niot waarnemen 1. ° Do bedienden van liet provinciaal gouver nement of van ’t arrondisscmentii-coinmissariaat; 2. ° Do personen, onder wolkan ti:el ook ge hecht aan een gesticht van lager onderwijs. - Nogtans kan een ministerieel besluit do samenvoeging dezer functies toelaten nsut dege nen van onderwijzer, hulponderwijzer of lid van oen schotilcomiteit van het lager onderwijs in- goricht door de wet. - Do minister mag den gouverneur afvaardi gen, om dezo machtigingen te verleenen. Art. 5. Het artikel 106 is vervangen door de volgende bepaling: - De gemeentesekretaris wordt benoemd, ge schorst of afgesteld door den gemeenteraad, mits goedkeuring der Bestendige Deputatie van den Provincieraad en behalve toevlucht tot den Ivoning, van wege den gouverneur der provincie, alsmede van het Gemeentebestuur of van dan bejanghebbenden persoon. - Die toevlucht zal moeten geuomon worden binnen de 10 dagen der bekendmaking van de beslissing. in geval van bepaalde weigering tot het goedkeuren eener benoeming, zal de gemaentt- raad gehouden zijn een andoren titularis te be noemen binnen do maand na het vetloopen van liet tijdstip der toevlucht of den datum dór bekendmaking van liet, koninklijk besluit, bij gebreke van welke de benoeming ambtshalve zal geschieden door den Koning, na do Bestendige Deputatie gehoord te hebben. - De opscliorsing zal vóorloopig worden uit gevoerd. De sekretaris kan insgelijks worden ge schorst en afgesteld door den gouverneur, op gelijkvormig en beredeneerd advies der besten dige deputatie van den provincie aad. Hij wordt voorafgaandelijk gehoord. - De opschorsiug kan niet langer dan drij maanden duren. De eerste benoeming van de sekretarissen wordt aan het Gouvernement galaten. - Het Art. 6. art. 111 is als volgt gewijzigd De jaarwedden der sekretarisson worden vastgesteld, door den Gemeenteraad, onder goed keuring der bestendige deputatie van den pro vincieraad. Zij mogen verhoogd worden door de bestendige Deputatie, na den Gemeenteraad to hebben gehoord en behalve toevlucht tot den Koning, van wege den Gouverneur of liet Ge meentebestuur. - Art. 7. Het art. lil wordt door de volgende bepalingen vervangen - Do raad benoemt, schorst of stelt den ge meenteontvanger af, mits goedkeuring dót bestendige Deputatie van den provincieraad, en behalve toevlucht tot den Koning van wege den Gouverneur der provincie alsmede van liet Gemeentebestuur en van den belanghebbenden persoon. - Die toevlucht zal moeten genomen worden binnen de tien dagen der bek -ndmaking van do beslissing. - In geval van stellige weigering tot het goed keuren eener benoeming, zal de raad gehouden zijn een anderen titularis te benoemen binnen de maand volgende op liet verval van het tijdstip der toevlucht of van den dag der bekendmaking van liot koninklijk bosluit, zooniet zal de benoe ming ambtshalve geschi -den door den Koning, de bestendige Deputatie gehoord zijnde. - De opschorsiug zal vóorloopig worden uit gevoerd; zij zal niet langer dan drij maanden mogen duren. - De ontvanger kan insgelijks worden opge schorst en afgesteld door den gouverneur, op gelijkvormig en beredeneerd .advies der besten dige Deputatie van den provincieraad. - Hij wordt voorafgaandelijk gehoord. Art. 8. Het art. 147 wordt als volgt gewijzigd - in geval van weigering of vertraging in liet bevel geven tot betaling van liet beloop der uit gaven welke do wet ten laste der gemeenten legt, beveelt de Gouverneur, na de gemeente raad te hebben gehoord, en desnoodig, dat do betaling onniiddeilijk geschiede. Deze beslissing staat gelijk aan een mandaat, en de ontvanger der gemeente is, onder zijne persoonlijke verantwoordelijkheid, verplicht er liet bedrag van te betaten. Weigert hij, dan zal er tegen hem dwang kunnen worden uitgeoe fend, krachtens artikel 121. - Oieffttnl te Doornijk. 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-59 3- 22 9-10 4- 11 6- 20 9-00 7- 44 10-25 8-06 lp-11 8- 28 10-32 9- 02 lb-58

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1