SCHOENMAKER BLIJFT BIJ UWE LEEST, Blijspel in een bedrijf, door J. Wyttiuck. SCHOUWBURG VAN VEURNE. Maatschappij van Rhetorika. liet drama der Wctstraal. Prijzen der plaatsen naar gewoonte. Bureel open om 5 !/2 ure. Om 6 ure slipt op hel looneel. Hekentenissen van Léon Peltzer. Men bevestigde gisteren in hel paleis, als Leon Peltzer de raadkamer verliet, dal hij na een zeer aandoénlijk looneel, zijne mis daad bekend heeft. Hij ziel af van hel stelsel van bel ongeval en Bekent plichtig te zijn aan moord. Hij blijft krachtdadig loochenen dat zijn broeder een deel heeft genomen aan de misdaad. Leon Peltzer is om 3 uur in de raad kamer gekomen en heell die maar om 4 i/2 uur verlaten. Hel is te denken dal al die lijd niet genomen werd door de pleegvormen voor de vernieuwing van liet aanhoudingsmandaat, liet is dus waarschijnlijk dal hij hooger gemelde be kentenis heeft gedaan. In de gevangenis teruggekeerd, zou hij uitgeroepen heb ben Ziedaar de eerste nacht dal ik gerust zal slapen He beschuldigde heeft aan den onder zoeksrechter eene lange memorie over handigd, waarin hij zijn nieuw stelsel van verdediging uil een zei. Volgens hij schrijll zou de heer Bernays, in hel huis der Wolstraat komende, Leon Peltzer herkend hebben. Deze zou dan zijne pruik afgedaan hebben en op Bernays zijn toe gesprongen. Er ontstond een gevecht en dan greep Leon Peltzer eene pistool die op eenen gueridon lag en hij school den ongelukkigen advokaat dood. Ziedaar hoe de beschuldigde het looneel der moord verhaalt. Wat is er waar van? Gisteren morgend is hel parkel naar het huis der Wetstraat gegaan. De werk lieden van den heer Guiol hebben onder de leiding van den bouwmeester Peere- boom, het kabinet in tien toestand ge bracht, waarin hel was als de moord gepleegd werd. De heer Geruzel heeft de bloedsporen gefolografleerd die men op de meubelen en deuren ontdekt heeft. namelijk: dat liet niet reeds lang is voor gesteld en gestemd. Maar beter laat doen nooit, en om de moedwillige gemeentebesturen, die onder •den pantoclël der geestelijkheid slaan, lol de vervulling hunner plichten te roepen, is het nooit te laat om goed te doen. Overigens, het bijzonderste van dit ontwerp is zijn doeihel zal voortaan de Bestendige Deputatie in de onmogelijk heid stellen te beletten dal de wet worde uitgevoerd, en ook de gemeenle- sekretarissen en ontvangers, die zich slaven der geestelijken maken, beletten de olficieele onderwijzers een ondragelijk leven te doen leiden. Hel openbaar ouderwijs zal er bij winnen. Reeds sedert lang had men die ambte naars, die hunnen eed, aan de Grondwet en de wellen des lands gezworen dus ook aan de schoolwet onbeschaamd ouder de voelen traden, op hunne plaats moeten zetten en doen zien, dal zij niet boven de wet, maar de wet boven hen verheven is. Zeker zullen de rechter zijde, de geestelijkheid en de klerikale drukpers, daar weer een afgrijselijken maatregel van partijschap in zien; maar het is hunne schuld. Zij hadden de wet maar moeten eerbiedigen en niet in oproer tegen haar komen. Zij maaien wat zij gezaaid hebben. Het is niet alleen te Brussel en te Ant werpen dat het onderzoek der zaak Bernays wordt voortgezet, maar ook te Luik. Ten gevolge van eene rechterlijke commissie, door 't parkel van Brussel ge zonden, heeft de heer Dcmarteau, onder zoeksrechter te Luik, eenen hotelhouder van Chaudfontaine ondervraagd, in wiens hotel de heer en mad. Bernays een deel van den zomer van 1878 doorgebracht hebben. De heer Bernays kwam gewoon lijk des zaterdags aan om des maandags terug te vertrekken. Volgens hel schijnt zou Armand Peltzer, gedurende hun verblijf te Chaudfontaine, insgelijks eenige verschijningen in dit hotel gedaan hebben. Klcriknle dwang. De knechten der bisschoppen schreeu wen op alle toonen in de Kamers, dat de dwang en lijranie der priesters is geëin digd en durven zelfs hunne vrijzinnige tegenstrevers logciiachlig maken. Wan neer zij de talrijke feiten van wraakzucht en vervolging aanbalen, welke het school onderzoek aan het licht komt te brengen. Tc Crombeke, eene gemeente op ander half uur van Poperinghe gelegen, woonde er een eerlijk man, die den 2" april over leden en den dinsdag daarna is begraven. Langen tijd bewoonde hij een ruim ge bouw, zeer dienstig voor zijnen handel, die hem hel beslaan zijner talrijke familie verzekerde. Hij had hel ongeluk treffelijk burger te zijn en de toekomst zijner kin deren te behartigen. Als goede vader voorzag hij de onmogelijkheid aan zijn kroost rijkdommen of geld achter te laten. Daarom wilde hij hun een nuttig onderwijs verschaffen, dat hen zou in slaat stellen later hunne zaken te ver richten en hunne moeder te ondersteu nen. De brave man, ondermijnd door eene wegslepende ziekte, vóórzag wel dat bij vroegtijdig zijnen lievelingen ging moeten vaarwel zeggen, Hij zond dus zijne kin deren naar de gemeenteschool. Dit ver bitterde zoo zeer de priesters, dat zij alle middelen inspanden om zijne nering te dooden. De eigenaar verplichtte hem zijn huis te verlaten; maar niets kon het ka rakter van den braven man breken. Hij nam dan intrek in een ander gebouw nevens hel eerste gelegen, waar zijn han del, verre van te verminderen, nog ge durig aangroeide. Zijn hart was te edel om niet hevig ge troffen te zijn door de wraakroepende vervolging, welke de tegenstrevers der christelijke liefde en verdraagzaamheid hem aandeden. Ik wil nog niet spreken over hel schandig schrift dal men l ichtte lol de dame waar zijne dochter in dienst is, noch over het gepast antwoord dal zeker heilige zedepreèker hoéft ontvan gen. Hel zal van zelfs aan hel licht komen. De eerlijke huisvader werd gevaarlijk ziek. De pastoor werd gebaald om zijne biecht te hooren. Alles ging wel lol aan hel punt der scholen. Daar hij weigerde zijne kinderen uil te trekken, wilde de pastoor niet dat hij voort zijne biecht sprak en gaf hem een half uur lijd om zich le bepeinzen. Als de heilige man terug kwam, kon den zieke geen woord meer spreken. Zijne vrouw vroeg hem, indien hij verkoos, dal de pastoor hem gerust liet daar hij le zeer zijnen ver zwakten geesl vermoeide. Hij drukte hare hand ten leeken van toestemming. Korte stonden nadien had hij dit tranen dal verlaten. Den Dinsdag 4 April werd hij begraven, even als elk ander christen met al de kerkelijke plechtigheden. De pastoor wist immers wel wiens schuld het is dal den overledenen de laatste sakramenlen niet heelt ontvangen. Des morgens vóór de ceremonie, begaf zich de pastoor bij den burgemeester en beweerde dat men in hel dorp eene mani festatie had ingericht, hem biddende alle ophitsingen, ja zelfs de redevoeringen te willen verbieden. Niels dan logons en valschheidDe heilige man bad het waar schijnlijk gedroomd; hij wist ook wel dal hij de gemoederen der Grombekeuaren had verbitterd. Hij had eerst geaarzeld de begraving le doen, maar de burge meester had hem er toe gedwongen. Ziende dal de pastoor hem in alles vol deed beloofde de burgemeester alle moeilijkheden te vermijden. Nauwelijks was men op het kerkhof of de gemeenteonderwijzer van Haringhe trekt een schrift uil zijnen zak, welk de pastoor en de kapelaan met venijnige oogen aanstaren, hel rood der gramschap op het voorhoofd. De laatste ceremoniën geëindigd, begint de onderwijzer in deftige en boeiende taal zijne droevige lijkrede, de getrouwe beeltenis van de vervol gingen en den laster, welke den treffe- lijken burger en goeden huisvader heb ben neergedrukl en nu nog loodzwaar op de ongelukkige, weduwe en hare acht minderjarige schapen wegen. Bij het hooren dezer harde waarheden begint de onderpastoor ai voortgaande te roepen Allen naar de kerk, menschen Maar ongelukkiglijk was er geen gehoor in Israël! Hij trekt de vrouwen bij hunne armen en mantels en gelukt er in eenige sukkelaars meê le krijgen. Langs alle zijden hoort men een dof gemor op stijgen en roepen Gy moet niet gaan, menschen; blijft maar staan Ziende dal zijne pogingen vruchteloos bleven, stak hel ventje het op vol droef heid en schande Hel groot getal lieden rond den gapen den kuil geschaard, bleven onwrikbaar en vreesden niet de waarheid te ver nemen, welke hun zoo helder in de ooren klok. Men hoorde niets dan snikken, niets dan kermen Allen die den braven man gekend hebben, weenden bloedige tranen. Na de begraving werd eene om haling gedaan ten voordeele van het diep- beproefd huisgezin. Omtrent vijftig franken werden der weduwe overhandigd. Het was een drupje balsem, welk in de wonde haars harten viel en een weinig hare tranen stutte. O! hoe ongelukkig zijn de lijden De priesters hebben geen relige meer! Gelukkig dat een opperste rechter den mensch verwacht, voor wio do rcchl- veerdige niet schrikken moet. In hooger gemelde memorie zegt Leon Peltzer dal de advokaat Bernays, hem herkennende, hem uitgescholden heeft voor diefep schriflvervalscher, en dat hij hem bedreigde hem te zullen verklikken. Hij zou L. Peltzer aan zijne Slem herkend hebben. De heer Bernays zou Peltzer de pruik van het hoofd hebben gerukt. Ber nays verliet het kabinet, Peltzer volgde hem, deed hem lerugkeeren en dan ging Peltzer het klein bureel binnen en greep de pistool. De moord werd dus gepleegd, volgens don beschuldigde, zonde, voor bedachtheid. Als de ongelukkige Bernays dood nederstorlte, kreeg Peltzer zegt hij, leedwezen over hetgeen hij gedaan had; hij wilde hem hulp toebrengen, maar hel was le laat. Zijn eerste gedacht was te vluchtten, maar dan verzon hij in t middel om aan een ongeluk le doen gelooven en hij schreef den brief dien men kent. Leon Peltzer houdt het ernstig karakter slaan van de onderneming die hij wilde aan gaan. Het is Murray die hem de fondsen heeft verschaft om ze in Belgie vooruit te zetten. Van daar dal hij zich te Brussel vestigde. A’. II. Het publiek en zelfs de leden der maatschappij van Rhetorika worden ver wittigd dal liet bun in hel vervolg ver boden is: 1. ’ De groote herhaling bij te wonen, die plaats heeftop den Stadsschouwburg, den Zaterdag de vertooning voorgaande. 2. “ Den dag der vertooning, langs de achterdeur toegang le nemen op het looneel, zonder voorzien te zijn van eene personele kaart. AJgeineone tijdingen. Onder de prijswinnaren in den wed strijd van vel vee welk verleden zondag le Brussel heeft plaats gehad, bemerken wij Gouden medalic, voor den vetsten, welgeinaakslen en best* voor hel slachten geschikte!) os, toegekend aan P. Gantois, landbouwer te Leyselc, met een dtirham os, van 3 jaar en 11 maanden, wegende 930 kilos. De keus van hel le primeren dier gebeurde onder de ossen van alle rangschikkingen voor dezen bijzonderen prijskamp van uitmuntendheid. Ossen van 2'1' klas: I" prijs aan P. Gan tois, voornoemd, voor eenei; os van ge kruist durhamras, 930 kilos wegende. De Assisen van Wesl-Vlaanderén zullen geopend worden, maandag 8 mei, onder voorzitterschap van den raadsheer Janssens. Aan de visschers wordt bericht, dal liet visschen met de lijn verboden is ge durende de maanden April en Méi. De heer graaf de Liedekerkc-Benu- fort en de heer Rogier maken reeds Sedert 1832 deel van de Kamer van Volks vertegenwoordigers. Den 6 juni aan staande zullen zij hun vijftigjarig jubel feest van Volksvertegenwoordiger kun nen vieren. De groote match op den billard, lusschen de heeren Garnier en Dumans, inzet van 5000 Ir. voor eene partij van 4000 karambollen, is zaterdag avond begonnen in den koninklijken Girk, te Brussel. De heer Garnier is van den eersten avond af zijnen tegenstrever gevoelig vooruitgeschoten; hij heeft. 800 punten gemaakt terwijl er slechts 349 door den heer Dumans aangeleekend werden. De drie schoonste serien van den heer Garnier waren van 292, 194 en 130 pun ten, den heer Dumans maakte eene serie van 239, 48 en 16 punten. De heer Garnier is voor een ander macht beroepen door den heer Vignaux, den gekenden franschen kampioen. De heer Vignaux stelt eene partij van 5000 karambollen voor en biedt aan den heer Garnier 1000 punten vooruit te geven. De inzet van deze partij is 2,500 fr. De kommissie, benoemd ter gele genheid van T nederlandsch letterkundig kongres dat verleden jaar le Breda plaats had, heeft besloten in 4883 een nieuw kongres te Brugge te openen. Dit kongres zal dan samenvallen met de feesten welke alsdan te Brugge zullen plaats hebben, ter gelegenheid der inhuldiging van het standbeeld van Rreydel en De Conink De klerikale!) hebben van in den be ginne hel politiek in de zaak gemengd, niel omdat de beschuldigde Peltzer een liberaal was want de vermoedens gin gen alsdan tot daar nog niet maar om dat de 'naatn van den achtbaren heer Pócher in dn alles gemengd was. Tol hiertoe heeft deze zaak geen spren kel op dien naam gesproten, maar laten wij het ergste mogelijk nemen en ver onderstellen wij dat een lid dezer zoo hooggeachte familie een deel der verant woordelijkheid te dragen. Zou dit «enigszins de eer van den voor zitter der liberale federatie komen kren ken? of de liberale partij kunnen ten Jaste worden gelegd. De klorikalen zouden lel willen doen gelooven. Welnu, het zou ons allergemakkelijkst zijn de grootste klerikale familiën le schandvlekken met hel ophalen van ze kere gebeurtenissen. Zoo vij zulks deden zou hel toch maar poets wederom poets zijn; maar dit zullen wij niet doen, omdat wij eenen gansch anderen plicht beseft hebben en maar alleenlijk klerikale schan dalen aanhalen om te bewijzen niel dat de menschen slecht zijn maar dal de leer valscb is en de zeden met God, de scholen met God en het kloosterleven met God maar eene ontuchtige huichelarij is. De znak Vaughan. Wij beweren, sinds ons de jaren van verstand gekomen zijn, on wij zullen hou den staan zoo lang wij zullen ademen, dat geene politieke denkwijze zoo min als eene geloofsbelijdenis in staat is een schurk te beletten een schurk te zijn of een eerlijk man alleinans eerbied, on waardig te maken. Wij gaan nog verder en beweren dal een godsdienst die alleenlijk dient als dwangmiddel om zekere politieke driften le voldoen, niets meer is dan eene huiche larij en zijne aanhangers nog zeden nog eerclijkheid kan geven. Alzoo is het heden met hel roomsch geloof gelegen; van koeijongens die voor de geestontwikke ling met moeite van hun vee kunnen on derscheiden worden, maakt men school meesters met God aan wie alleen het recht wordt toegekend de goddelijke waarheid voort te planten en de ware zeden in te boezemen; van schoenlappers en bocreknechlen, te lui om hun dagelijks brood bij hel zweel huns aanschijn te verdienen, maakt men vuile broederkens voor wier langen zwarten rok iedereen den nederigslen eerbied zou moeten be- looncu. Het gebeurt ons soms van eenige der talrijke veroordeelingen diode kloostcrs- maiineu treilen, aan le halen en dit alleen om te bewijzen dal hel kleed de man niel maakt en kwezelarij geene zeden bij brengt. De klerikale gazetten, de geestelijke oversten spuwen daarom legen ons vlam en vuur, zeggende dal wij alzoo den gods dienst vervolgen, alsof hol niel ons plicht was aan de maatschappij die kwaal des tijds le doen kennen en liet menschdom legen die huichelarij te verdedigen. De kloosters verbergen en verdedigen legende wel die rampzalige bezoedelaars der kinderen; een pastoor lol vijfjaren .gevang veroordeeld, zooals De Bra, ver krijgt van zijnen bisschop eene nieuwe pastorij en wij zouden niet mogen spreken Een liberaal kan zeker falen, doch min der dan hel zwart gebroed, daar hij niet gedwongen is in tegenstrijdigheid met de natuur le leven; maar wanneer een libe raal aan zijne plichten le kort blijft, dan vindt hij.bij ons noch bescherming, noch iroost. Een nieuw bewijs hiervan gaf de libe rale drukpers in de zaak der moord van den ongelukkigen advokaat Bernays; zoo haast het bleek dal ten minste een der gebroeders Peltzer aan die gruweldaad plicht had en dal een tweede erg verdacht werd, vond men in de liberale drukpers maar’een gevoel de verontwaardiging van zoo stoutmoedig bedrogen te zijn geweest. l.tiiiHlei-rijke Vertooning OP ZONDAG 16 APRIL 1882, met de medewerking van Mev. Apers e» Mej. De Terre, der volgende stukken: Willem van Dampierre, Historisch drama in 5 bedrijven, door Van Peene. Leon Peltzer zegt in zijne memorie dat hij het ontwerp van Murray aan zijnen broeder Armand heeft medegedeeld en dat deze hem ontraden had er aan mede le wei ken. Men herinnert zich nog den schaatnleloozen brief door Armand en James Peltzer onderteekend en aan de dagbladen gestuurd, waarin zij zeggen dal hun broeder sedert jaren in Belgie niet was geweest. Na de misdaad is Leon Peltzer naar Antwerpen vertrokken, maar hij heeft er zich niet durven toonen; heeft hij den trein naar Aken genomen. Van daar zou hij aan Armand en Murray geschreven hebben wal er gebeurd was; hij schroefde dood aan een ongeval toe. GEVOLGD DOOR

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2