VAN VEURNE O NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT BERICHT. AL, J A'/ 52!). 18S2. voordeele van liet fransch spaansch wenschelijk .U Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, le Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe le zenden. Men kan geen beter bewijs der kleri kale huichelarij geven dan hel tweevoudig gedrag der geestelijken in België en in Frankrijk. Hel artikel 4 der wet van le Juli 1879 geelt aan de pastoors de faculteit van in de schoollokalen voor of na de klassen, de lessen van kalechismus le geven; het gouvernement hecht aan het volbrengen dezer laak zelfs eene jaarwedde van 100 franken. Dal kon hel hclgisch klerikalisin niet aanneine.li, het streed legen de wel van God, het vergramde den hemel en geenen hevigeren aanval kon legen den gods dienst gepleegd worden. Wij behoeven bier niet te herhalen wal al vervolgingen de moedige schoolmees ters. onderwijzeressen en ouders wier kinderen hel officieel onderwijs bijwoon den moesten onderslaan. Het schoolen- kwesl levert nog dagelijks menigvuldigs) proeven op van al den haat en nijd die in Kiezing van den 25 April 1882. De Voorzitter van hel kiescollege brengt Ier kennis aan de hoeren kiezers dat hij de voorstelling der kandidaten, hunne aanvaarding en de lijsten|der getuigen, die zij zullen aangewezen hebben, zal ontvangen op Woensdag 19 April aan slaande, van 10 lol 12 ure’s morgens op hel Stadhuis. Ecus dil tijdbestek vcrloopen, zal geene voorstelling of aanvaarding van kandi datuur, noch aanwijzing van getuigen meer ontvankelijk zijn. Van den vierden dag vóór dien der kiezing kan er kennis genomen worden ter zeilde plaats ei: uren van de ollicieele lijsl der kandidaten, door ^lc kandidaten zelve, alsmede door de kiezers die hen hebben voorgcsleld. Onderrichtingen nopens de kandidaturen. De voorstelling der kandidaten moet geteekend zijn door ten minste tien gemeenlekiezers. Zij moet opgeven de namen, voor namen, woonst en beroep der kandidaten en der kiezers, die hun voorstellen. Zij moet gedagteckend en onderteekend zijn, en den voorzitter van het hoofd bureel overhandigd worden door drie der onderteekenareii. De kandidaten, die zich gezamenllijk voorstellen moeten in de voorstelling op geschreven worden in de alphabetisclie orde. Zij die voor verschiliige reeksen van den raad zijn voorgesleld, moeten afzonderlijk gerangschikt worden. In Frankrijk was lot hiertoe het lager onderwijs in zeer slechten staal en meest overal aan broederkens en zusterkens toe vertrouwd. De talrijke euveldaden door beide soorten gepleegd, deden als hoogst dringend eene nieuwe wet opstellen om, zoo als hier, een nationaal onderwijs in te richten. Maar T spel ging hier ganse!) anders: de meerderheid wilde volstrekt van de tusschenkomsl der priesters in de school niet hoorei) en het onderwijs heeft aldaar uitsluitend de wetenschappen voor doel. Groot gerucht, hevige tegenkanlingder geestelijken volgden hierop en alles werd in gang gesteld om daar ginder le verkrij gen hetgeen men hier niet wilT is te zeggen de faculteit voor de priesters van in de schoollokalen, buiten de schooluren hel godsdienstig onderwijs te geven. Dil werd hun niet toegestaan en eenige klerikale representanten deden hier tegen eenen hevigen uitvul. 't hart der geestelijkheid gloeit. Dat men zich maar gedenke tan dien ouden acht baren priester wien men de laatste sa- kramenlen weigerde, omdat bij in ’tzelfde huis verbleef als den ofïicieëlen onder wijzer welke hem in ziekte zelf loeder verzorgd had. Men mag ook niet verge ten dal zekere pastoors de buitenlieden opruiden om een geweer le vallen en den koning, die de schoolwet bad geieekeud, te gaan dooden. Koejongens, varkenswachlers, schoen lappers en allerhande vuile broederkens werden in schóól meesters herschapen en aan'hun alleen was het loegelateii liet woord Gods aan de kinderen le leereu, terwijl de geleerde, bekwame en deftige onderwijzers van den Slaat eene groole doodzonde bedreven met de vragen en antwoorden van den catechismus, zonder eenige uitlegging, voor te zeggen en le leereu. Onnoodig van de onbetamelijkheid zul- ker doenwijze te doen uilschijnen, de daden spreken genoeg van hun eigen en zullen lang als eene schandvlek op de daders wegen. handelsverdrag. Dé stunt van beleg is door ganseh Catalopie geheven. Te Barcelona zijn al de magazijnen heropend en werken de fabrieken op nieuw. De stad Madrid is voor nemens eene nieuwe leening le sluiten van 50 millioen pesetas. Berichten uil Sint Thomas, van 5 april, uil Havana loegekomei), lui den dal er den 26 maart een op stand in de llaïtiaansclie Kaap legen president Salomon is uilgeborslen. De sleden Gonaïves 'en Port-au- I’rince hebben zich bij de beweging aangesloten. De krijgswet is uitge roepen. De president maakt zich gereed om met 5000 man legen de opstandelingen op le rukken. Hoe kan men deze twee vcrscliillige handelwijzen voor eene en dezelve reden, betrekkelijk eenen en denzelven gods dienst uitleggen? Wel dil schijnt niet moeilijk voor de mannen die met de waarheid spelen als een kind met eenen bal. Hel is, zegde de heer Jacobs inde Kamer, omdat de katholieken in Frankrijk zich zouden gelukkig geacht hebben dil le verkrijgen, maar wij hier in België zijn te machtig om ons hiermede te vrede te stellen. Zeer wel, heer Jacobs, maar zoo gij deze fopperij bekent, waar blijft dun die goddelijke, onveranderlijke en eeuwige waarheid in wier naain gij hier de wetten van uw’ land hebt bevochten? Gij beweerdet dat het volgens de wet van God zelfwas dal gij alzoo haudcldel. Maar is de God van Frankrijk dan cc zelfde niet als de onze en verdient men hemel of hel door dezelfde daad volgens men ze in België of over de grenzen verricht? Dil zou te belachelijk zijn, niet waar, en moeielijker op le slikken dan de Jonas van den walvisch. Gij moet dus bekennen, dal gij de schoolwet bevecht uil enkele heersclizuchl om terug aan het roer te komen en de menseden te foppen. Gij misbruikt Gods naam om uwe we- reldsche oppermacht le bewerken. Gij zijl de kooplieden van den tempel, gij houdt winkel en verkoopt niets dan be drog en huichelarij. Men begint reeds veel van de aanstaande juni kiezingen le spre ken en in talrijke arrondissementen zijn de liberalen al aan bel werk, om niets aan het toéval over te laten en mei zekerheid den lisligen klerikalen vijand te overwinneu, die wederom mei zorg zijn pro gramma verborgen houden zal en gemaskerd ten strijde trekken. Maar maskers af! de lyrannieke klerikale partij is gekend en haar waar programma ook welk dit der 'v l liet Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Foor ganseh Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk numnier 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Ileklamen 50 centiemen den regel. 56/ JAAR. bisschoppen is, T is te zeggen oor log in alles tegen dp burgerlijke samenleving en hel volksonderwijs. De klerikalen zullen niet missen van veel te beloven; nu, veel belo ven en weinig geven doet de gek ken in vreugde leven; En ziel ge, in 1870, beloofde de] heer Maloti ook gouden bergen en suikergoed bij de massa; maar het slotsom zijner regcering was: Wij hebben geleefd Dit geleefd was dat de Slaat in groole schulden slak en geen geld meer in kas had. Het is niet moeilijk altijd ver kwisten, teeren en smeeren, zonder op den dag van morgen le denken. Maar dien dag komt toch; en dan zitten de onvoorzienige bestuurders te kijken als uilen op kluiten, wan neer hun rekening gevraagd wordt. De tijdingen die toekomen uit de provinciën Henegouwen en Luik, die enkel door liberalen vertegen woordigd worden, zijn zeer guns tig. Hel schijnt dal bijna nergens de klerikalen den strijd zullen wagen. Wel wordt hier en daar een proef balletje geworpen, als zou er strijd zijn le Bergen, le Alh, of le Luik, maar niets schijnt er ernstig bij. De goesting ontbreekt niet, maar de macht der tegenpartij is in de waalsche provinciën zeer klein. Gent is en blijft den sleul 1 van den toestand, maar daar zijn de liberalen vast en kloek en een drachtig. Het gaal zoo verrre dal de klerikalen bedreigd zijn er geene kandidaten le vinden, dewijl hunne bijzonderste kopstukken weigeren den strijd aan le gaan. Hel kan toch niet zijn dal men te Gent met papieren mannekens voor den dag koine, dat wareleslèik zelfs voor de geestelijke partij. Walde andere arrondissementen van Ooslvlaanderen aangaat, daar zal waarschijnelijk geen strijd zijn, alhoewel dil hoogst ware. Politiek Ovefriiciit. De franse he ministers zijn in kabinetsraad bijeen geweest, onder voorzitterschap van den heer de l'reycinel. Zij hebben zich enkel onledig gehouden m<|l het i.ldoen der loopemle zaken. Al de minis ters, die leden van generale raden zijn, uitgezonderd de lieerde Erey- cinel, gaan zich naar hunne weder- zijdsclie departementen begeven, om deel te nemen aan die deparle- inenlsvei gadei ingen. De lieer Gambella heeft afgezien van zijn voornemen om zich naar Marseille te begeven, er een ban ket bij le wonen en eene groole redevoering uil'le spreken. Hel fransch gouvernement zal binnen kort moeten voorzien in de vervanging van den hder Bertauld als procureur generaal bij hel ver brekingshof. Men wijst verschei dene kandidaten aan, waaronder de heer Gazol, de vroegere zegelbe waarder, de meeste kans zou hebben. Het fransch ministerie van bui- (enlandsclie zaken maakt een geel- boek gereed, dal de voornaamste stukken zal behelzen der diplo matische briefwisseling lusschen Frankrijk en Engeland, tijdens den loop der onderhandelingen, die thans afgebroken zijn, voor hel sluiten van een handelsverdrag. Dit geelboek zal aan de leden der beide Kamers iiilgedeeld worden, zoodra zij op nieuw zullen vergaderen. Men meldt uit Dublijn de vrijstel ling van den amei ikaanschen bur ger White, die in Ierland was gevangen genomen, onder de be schuldiging van aanhitsing lol tegenstand aan de wel. De opstand in Herzegowina loopt ten einde. De ooslenrijkschc over heden hebben zich meesier ge maakt van Hamsir Beg, de voor naamste hoofdman der opstande lingen, die den 5 april werd aangehouden,zooals eene depeche beeft aangekondigd. Al de aanvoer ders van den opstand, Ier uitzon dering van eenen enkele, bevinden zich thans in (te macht der oosien- rijksche overheden. Ook begint de Bevolking overal hel verlangen le betuigen zich volledig le onder werpen. De ooslenrijkschc dagbladen brengen bij die gelegenheid hulde aan de houding van prins Nicolaas van Montenegro. Die vorst beeft zich in persoon naar Bjelopavlic op de grens begeven, om de ontwape ning voorlezitlen der opslandelin gen, die op hel grondgebied van Montenegro de wijk hadden ge nomen. Men meldt uit Mardid dat men in de minislerieele kringen aldaar rekent op eene meerderheid van honderd slenimen in de Kamer, ten Veurne, li» Akpril. ZATERDAG 15 APRIL U' I l. t 1 r a 3 I I l Kieskollege van /Veurne. 3-02 6-07 8- 59 9- 10 B t 4- 28 5- 00 7- 32 8- 50 t J' t 1 r 5-12 5- 42 6- 19 9-15 10-42 5-35 8-06 8- 28 9- 02 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 11-00 11- 39 12- 23 3-23 5-35 11-50 2- 59 3- 22 4- 11 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 54 J BRUSSEL GENT VEURNE GBYVELDE DUINKERKE NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-54 7-22 DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT ISici* zonde, ginder deugd. De Voorzitter, L. ©LLEV1ER. 7-28 9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-11 7- 48 9-51 12-15 2-40 4-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-04 --- ï)o naiit*tann<le kiezingen. 'Vertrekuren vt>n den ijzerenweg van Dninkerke, Veurne, Gent naar Brussel en Dixmudenanr Nieuport. 5- 54 11-00 3-08 5-12 6-08 6- 32 11-39 3-48 .>-42 6-46 7- 12 12-23 4-26 6-19 7-15 9-38 3-23 7-10 9-15 9-28 11-05 5-35 9-31 10-42 10-42 DUINKERKE GHYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1