SCHOUWBUBG VAN VEURNE. Maatschappij van Rhetorika. van Prijzen der plaatsen naar gewoonte. I Bureel open om 5 t/s ure. Om 6 ure slipt op hel looneel. Hel woord is nu aan de Courtier de l’Escaut, maar bel is te verwaólilên dal bij er geen gebruik zal van maken. 'Zwijgen is goud waard en kan niet verbeterd worden. Dal is overigens de leus van de klerikale drukpers, als men haar aan den muur nagelt. Het Belgisch Parlement. In Juni aanslaande zullen twee der Belgische representanten, een der linker en een der rechter zijde, te weten de heeren Charles Rogier en graaf de Liede- kerke Beaufort, de 50' verjaring kunnen vieren hunner intrede in hel Belgisch Parlement. Waarschijnlijk zullen de beide partijen in do Kamer deze gelegenheid te (baat nemen om hulde te brengen aan deze twee veteranen van ons Parlement. Ziehier in welk jaar al de leden van de Kamer en den Senaat gekozen werden Kamer der Representanten Gemeente klcz.ing. Ten gevolge van eene beslissing onze gemeenteraad zal er op 25‘" aan slaande worden overgegaan tot de kiezing van een gemeenteraadslid in vervanging van den heer B. Bernolel, ontslaggever. De liberale associatie verleden woens dag bijeengekomen zijnde, heelt, met eene groote meerderheid, den heer Henri De Clercq, grondeigenaar, als haren kandi daat benoemd, die bereidwillig de kandi datuur heeft aanvaard. Zullen de klerikalen in hel strijdperk treden? Zij zouden wel gewild hebben, maar, naar wij vernomen hebben, zullen zij zich voorzichtigheidshalve onthouden. Dinsdag en acht dagen zal een vrolijke dag zijn voor de liberalen, en een dag van treurige herinneringen voor de zes klerikale buizeslepers van 25 oktober .leslleden. tl at 141110 Mostrey (gezusters), til l ITJ U1Q Vlaamsche straat. Brugge, komt te ontvangen de laatste nieuwig heden voor hel Zomersaizoen. in Confec- lien, C.ostuimen, Zijden, Percales, Shals, Linnen en Fantaisjes. Bij koninklijk besluit van 31 maart, worden benoemd als leden der regie der Noordwalering van Veurne: M. J. De Grave, grondeigenaar en bur gemeester, te Stuivekenskerke. M. baton N. Herwijt), grondeigenaar te Veurne. M. L Ollevier grondeigenaar en burge meester te Veurne; M. L. Houlsaeger, id. te Veurne. M. Milo De Cue, grondeigenaar cn sche pen te Veurne. Hel departement van openbare wer ken heelt vijl boekjes uitgegeven, die de prijzen, voorwaaiden en werkelijke ter mijnen vermelden voor hel vervoer van eieren, boter, fruit, wild, groenten, hes pen en gevogelte, uil bepaalde statiën der provinciën 1 Luxemburg en Namen naar Antwer pen, Brussel, Geul, Luik, Londen, Namen en Oostende. 2“ Luik en Namen naar Antwerpen, Brussel, Gent, Luik, Londen, Leuven, Namen en Oostende. 3° Limburg en Brabant naar Antwerpen, Brussel, Gent, Luik, Londen, Leuven, Namen cn Oostende. ■'("Brabant, Antwerpen, Namen en Oosl- Vlaanderen naar Antwerpen, Brussel, Charleroi, Gent, Luik, Londen, Leuven, Bergen, Namen en Oostende. 5° Wesl-Vlaanderen, naar Antwerpen, Brugge, Brussel, Kortrijk, Geut, Rijsel, Londen, Bergen en Doornijk. In <ie slatten van den Belgischen slaat, worden die boekjes kosteloos verstrekt Hel is nu vast besloten dal de kleine oorlog zal plaats hebben in de provincie Luxemburg, van 2 lol 11 september. Er zullen voorafgaandelijk brigadeoefeningen plaats grijpen voor al de troepen die er deel zullen aan nemen. De brigadeoefe ningen, voor de eerste divisie zullen uit gevoerd worden in hel kamp vau Bever- loo van den 26 augusli tol den 2 septem- betdie voor de tweede divisie zullen rond hetzelfde tijdstip gebeuren te Ant werpen. Het klerikaal schandaal te Doornijk. Nog altijd blijft de klerikale drukpers het stilzwijgen bewaren, over hel groot schandaal van Doornijk, diefstal van meer dan 2 millioen, gepleegd door den kan- nunik Bernard. Die erge, vuile zaak, waarin de meeste leden van hel bisdom van Doornijk leelijk gewikkeld zijn, ligt haar zwaar op de maag. Sommige heilige bladen doen zelfs de grootste moeite van de wereld om van deze zaak eene liberale zaak te maken, doch dat wil of kan niet Jukken. Tusschen deze laatstee munt vooral de Courtier de l'Escaut, het blad van hel bisdom van Doornijk, uit. In hel volgend artikel doel de Eloile aan dit orgaan eene reeks snedige en juiste vragen, waarop wij denkelijk nooit een antwoord zullen zien volgen heeft zich dan geplaatst in den toestand door den beschuldigde aangeduid, die hem dan op den zetel overgebracht beeft, om te lootten hoe hij alleen liet lijk van den heer Bernays in den zetel bad gezet. Leon Peltzer heeft gezegd dal als bij den heer Bernays zag vallen, hij dacht dat hij inaar gekwetst was; bij liep boven annnoniac halen, om hem te doen op- snuiven, maar de hand op hel hart van Bernays gelegd hebbende, stelde hij vast, tol zijn groot leedwezen, dat hij dood was. Leon Peltzer heeft op nieuw verklaard dal hij 's avonds naar Aken vertrokken is en niet meer ie Brussel terug is gekeerd. De vaststellingen van hel gerecht heb ben drie uren en half geduurd. Daaruit schijnt te blijken dat het stelsel door Peltzer aangenomen, niet slaande kan gehouden werden. Dit i» de denkwijze der magistraten en wetenschappelijke mannen die de proeven hebben bijge- woond. Peltzer verdedigt zijn nieuw stelsel met hardnekkigheid. Als de beschuldigde in de gevangenis terug is gekomen, scheen hij misnoegd. OP ZONDAG 16 APRIL 1882, met de medewerking van Mev. Apers en Mej. De Teiire, der volgende stukken Willem van Oampierre, Historisch drama in 5 bedrijven, door Van Peene. Leon Peltzer heeft verklaard dat het schot gelost werd op eenen atstand van omtrent 60 centimeters. Gedurende heel den tijd doorgebraclit in liet huis der Wetstraat, toonde Peltzer veel koelbloedigheid. Hij had een ant woord gereed op alle vragen. De klerikale bladen in liet algemeen, beklagen zich dat de fransche Senaat ge weigerd heelt, de amendementen te aan veerden, die voorstelden dal de geeste lijken, builen de schooluren, hel gods dienstig onderwijs aan de kinderen zou den mogen geven, of ten minste dal zij loegclaten werden dal onderwijs des zondags cn binst de vakanciedagen te geven 1 Hoe is het mogelijk dal de klerikalen zoo in strijd kunnen zijn met zich zei ven Hier in Belgie brengt het gouverne ment een artikel in de wet, dat de gees telijkheid buiten de schooluren over het lokaal mag beschikken. Neen, zeggen zij, wij willen noch voor noch na de uren der klas in de school komen om het godsdienstig onderwijs te gevenwij moeten meester zijn van gebed het onderwijs, of wij geven geen onderriclit. Het ministerie verandert tijdens de discussie iiel artikel, en laat toe dat hel godsdienstig onderwijs bij den aanvang der klas wordt gegeven en stemt zelfs •eene schadeloosstelling van 100 fr.’sjaars ■voor ieder priester of seminarist. Neen, roepende zwarte dwingelanden uit: al of nietmeester van het lager ouderwijs of geen godsdienstig onderwijs iu de scholen en als gij dat niet wil, dan DOEMEN wij meesters, ouders en leer lingen. ’t Is wat zij gedaan hebben en nog doen. En in Frankrijk weenen en bidden zij, al was het maar om des zondags te mo gen in hel schoollokaal de catechismus aanleeren Leg dat uit die kan, cn zeg ons of het te verwonderen is dat de menschen hel vertrouwen in de geestelijken verliezen en overtuigd Worden, dat zij de kerk als •eenen winkel behandelenhier goed, daar slecht, volgens de kalanten die zich -aanbieden. Leon Peltzer is dezer dagen naar hel huis n‘ 159 der Wetstraat geleid. Hel was negen uur’s morgends als Leon Peltzer de gevangenis der Kleine Karmelieten verliet, om hel parket te vergezellen. Dc gevangene heeft in een ongenummerd huurrijtuig plaats genomen. Twee gen darmen zalen in hetzelfde rijtuig. Dc gor dijntjes waren loegcschoven. Om 9 i -2 uur bleef hel rijtuig voor gemeld huis staan. De bevelhebber der gendarmerie Charnel bevond zich reeds in hel huis met agenten van policie. De magistraten die tegenwoordig waren, zijn de heeren Willemaers, procureur des konings, van Maldegbem, advocaat generaal, Ketels, onderzoeksrechter, en Sondagh, griffier. Deze heeren waren vergezeld van de heeren Rosseel, dienstdoende politiecom missaris der midden afdeeling; Gevaerl, commissaris der 5' afdeeling; Depaire en Bergé, scheikundigen; Vleminckx, Slié- non en Laroche, welsgcneesheeren. Alles was voorbereid om het looneel te her maken waarin de ongelukkige Bernays de dood heeft gevonden. Op hel oogen- blik dal Leon Peltz.erbinneii geleid werd, had men nog niet gedaan men de meube len te stellen op de plaats waar zij eerst gestaan hadden; de beschuldigde werd voor eenige minuten in hel kabinet ge bracht, dal onmiddellijk bij den ingang van het huis zich bevindt. Leon Peltzer scheen zeer ter neer geslagen; hij heelt zich op eenen stoel laten neervallen en gedurende eenige oogenblikken bleef hij als ingeslapen zitten. Men deed hem dan in bet kabinet komen waar hel drama gebeurd is. Daar heeft hij moeten uitleggen hoe de zaken zijn toegegaan. Hij verklaarde eerst dal hij zich gedroeg aan de memorie die hij de verledene week aan den onder zoeksrechter heelt overhandigd. Op dezes aandringen, heelt bij als volgt bet looneel uitgelegd Als de heer Bernays is bin nengekomen, heb ik hem verzocht zich te ontlasten van zijnen overjas er. hoed, die hij aan den kapstok, in den corridor ge plaatst, heelt gehangen. Op mijn verzoek is hij dan in hel kabinet gegaan en heelt zich in den zetel voor den bureau gezel. Ik ben naast hem blijven rechtstaan. Een onbeduidend gesprek ontstond. Hij bezag mij eensklaps recht in hel gelaat, stond op en riep uit: «Ik herken u, gij zijl Loon Peltzer!» Ja, ant woordde ik, en dan? Maar gij zijl een afloggelaareen schriftvervalscher Ik verbied u mij te beleedigen Dc heer Bernays heelt willen heengaan; ik heb mij voor de deur gesteld hem ver biedende hel kabinet te verlaten. Hij heelt de beleedingen herhaald cn wil lende heengaan, trachtte hij mij te ver wijderen. Er ontstond een gevecht; hel is alsdan dal ik eene pistool heb genomen, die op de tafel lag; hel schol is afgegaan zonder dat ik kan zeggen op welke wijze en de heer Bernays stortte neder. Leon Peltzer gevraagd zijnde om uit te leggen op welke wijze de heer Bernays gevallen is, werd een politieagent gelast de rol van den heer Bernays te spelen, om de betoging te vergemakkelijken, maar daar de agent hel niet deed naar den zi'i van Peltzer, legde deze zich zelf in den toestand dien de heer Bernays had, volgens hem, op hel oogcnblik van zijnen val. Volgens Peltzer is de heer Bernays voorover gevallen na met de rechter slaap tegen den hoek van den bureau minister gebotst te hebben. De agent liet drama tier WeUlraal. T'Serstevens, Warnant, Hullet, Bergh, Bouvier, uellieren Scliaetzcn. anssens. - Welke zijn de onderrichtingen 1 - Zou de Courrier de l'Escaut ze niet kunnen openbaar maken en aldus licht werpen over deze duistere zaak, waarin do eer van het kapittel op het spel staat - In wisseling zullen wij hem den tekst leve ren van het mandaat door Mgr. Dumont aan den advokaat Goodhue gegeven. - De magistraten bobben het saldo eener reke ning van Bernard in beslag genomen in eene Doornijksche bank. Zeker zullen zij de verschil- lige operaties bobben bestatigd gedaan door Bernard bij dien bankieren de datos, waarop zij plaats hadden. Wellicht heelt Bernard ook gehandeld in andere bankhuizen of wisselkan toren. Onlangs is de justicie in het huis gedrongen, dat door Bernard bewoond werd. Het was nog heel bemeubeld, en de lavabo, die vol reuk- tleschjes stond, scheen naar den heer van het huis te wachten. Welnu, Bernard heeft in juni 1881 de plaat gepoetst. Het huis hoort toe aan het seminaie. Waarom heeft men het gatisch gegarnierd gelaten, zonder het aan iemand te verhuren I Zou Bernard niet vertrokken zijn zonder hoop van terug te keuren en heeft hij zorg gedragen zijne waarde collega» kennis te geven van zijn inricht, ofwel heeft hij do kiesch- heid gehad zijne huishuur op voorhad te be talen Of is hij misschien niet lang geleden terug te Doornijk en in zijn huis geweest t - In 1832 M- Charles Rogier en graaf de Liede- kerkc Beaufort. In 18H. M. de Balllet-Latour en M. Maloti met onderbreking van 1858 tot 1875, tusschcu wulk tijdvak hij .sedert 18(52 sonateur was In 1811, Mgr. <lo Haorne. In 1847, ,M. J'rêro-Orbap. In 1848, .MM. Coojnan», Allard on Tesch. In 1850, M. l’irmez. In 1852., MM Magherman en Janssens. in 1851, M. T.mk. Jn 1857. MM .\otelteirs en Verwllghen. in 1859, MM. Nothomb, Guillery, Thibaut. en Wasscjge. In I860, MM. Van Humbeeck, Becckman en Mouton. In 18(51, MM Kervyn de Lettenhove enCrom- .bez. 1V 1862, M- Bara. 1883, MM. Jacobs, Delaet, Dojcour, Ixiiiardy, .de Macar on Tlmnuissen. In 1864, MM. Couvr&ur, lieynaert, Van Wam- biike en Dupont. in 1866, MM. Dcscamps en do Rossius. In 1867, MM Eug. de Kerckhove endeZerexo. In 1868, MM. Coremans, Lefebvre, de Vrints, V. Visart (ha<l i cods gezeteld 1863-64), de Mont- blanc, Mulle d<- Terschuepjn, do Borchgrave, In 1869, M. Sainctejetto. In 1870. MM- Berge, Dansaert, Demeur, Jot- trnnd, L- Visart, Biebuyck, Van den Steen, I.escarts, Houiart, Buissant, Van Hoorde on Duty do Thozee. In 1871, MM - Berten en Verbruggho. In 1872, MM. Moeu.s De Lantsheero, n Mlnour. In 1873, MM. De Decker, Guyot en Smolders, lu 1874, MM- Bewnaert, Woeste, Lambert, Sabatier, Vandam. Boekstael, Paternoster, Ort- mans, Peltzer t< de Pitteurs. Iu 1875. MM De Keppor en Jamar. In 1876. MM- Mascart. Olin, Van Outryve 4 Ydewalic. Struije, Warnant en de Moreau. In 1877, M. Janson. Jn 1878. MM Gobjet, Washer, V an den Pee:«- Algeineene tijdingen. -Do Courrier de. I' Escaut, wiens inblèzcr het verstand schijnt verloren te hebben, verstaat niets meer van do inlichtingen die men hom geeft noch van de bemerkingen die men hem voorlegt. Hij beschuldigt alle man, behalve den dief en zijne medeplichtigen. Hij verdraait de klaarste teks ten om er het tcgeimvcrgostolde uit to trekken van wat zij zeggen. Hij doet zotte vragen. Echter zullen wij beproeven hem genoegdoeuiugte geven en weer eenige kalmte in zijne op hol zijnde hersens te brengen. In den loop van 1881 word te Nbw-York eene brochure gedrukt onderteekend door kannunik Bernard, en waarvan het blijkbaar doel was do daden wit te wasschon die gepleegd werden door de kannunikkou van Doornijk on Mgr. Durous- seaux tegen Mgr. Dumont. - Zelfs is het waarschijnelijk dat Bernard het manuscript heeft, medegedragen uit Doornijk, to zamen met de gelden ontvreemd aan het bisdom. - In Amerika zou hij zich al de documenten niet hebben kunnen aanschatfen, die hij openbaar heeft gemaakt, en het brochuurtjo werd zoo kor ten tijd na zijne aankomst to .Now-York gedrukt dat waarschijnlijk do goede kanunnik den tijd niet zou gehad hebben het te schrijven, te mid den der onrust en van den angst, hem veroor zaakt door het bewaren der gelden, die aan sijnj bewaking waren toevertrouwil - Met een beetje goeden wil zou de Courrier de l’Escaut ons kunnen zeggen, waar, wanneer en door wie deze brochure werd ingegeven en geschreven. - Het Journal de Bruxelles hooft ons wel ver klaard wie aan den zeer eerlijken kannunik de boodschap heeft opgelegd, die Inj aan genen kant der zee is gaan vervullen. - Misschien ook zou het ons kunnen zeggen,, wie met zooveel bezorgdheid gewaakt hoeft over Bernard, sedert zijn vertrek uit Doornijk; wie do gunstige inlichtingen op zijne rekening heeft gegeven aan de amerikaanscho crediethuizen; wlo hem met echt vaderlijken angst do gevaren heeft doen kennen, waarmede hij bedreigd was door enne rechterlijke vervolging. - Wij hebban het zonderlinge .stilzwijgen der Doornfjkschè hoogere geestelijkheid doen uit schijnen over bot .vertrek van Bernard, die nu door Mgr. Duroussoaux van diefstal beschuldigd wordt, - De bekentenissen van het Journal de Bruxel les doen ons aardige dingen voorzien. Zij leggen In zekeren zin dat gevaarvol stilzwi jgen uit: maar zijn er geeno acten daargesteld, waarvan do be- tcokenis nog klaarder en duidelijker isl Bernard heeft te Doornijk veel waardijen uitgewisseld, voor zijn vertrek naar Amerika. Heeft hij zich tot francs-macons wisselaars gewend f Mgr. Duroussefiux, dieniet schijnt geweten te hebben wat er in zijne omgeving gebeurde of bij zijne beste boezemvrienden, moet toch het ver trok en de afwezigheid van Bernard gekend hebben. -Waarom heeft hij .daarvan dc justlelo niet verwittigd 1 Hij heeft kannunik Dubols naar Amerika gezonden. Welk mandaat had hij hom gegeven Ongetwijfeld is M. Dubois niet zonder onder richtingen vertrokken. Do Paus had er wel kchriftelijk gegeven aan de personen, <iio in november 1879, geholpen door den slotmaker j’llato, bezit hebben genomen van het bisdom- I-uiHtei*rijk.e Vertwoning G E V O L G D I) O O R SCHOENMAKER BLIJFTBIJ UWE LEEST, Blijspel in een bedrijf, door J. NVyttiuck. Xe beklagen -z.lcli nog. boot», burggraaf de Jonghe, Van Brabaiidt, I d'Elhoungne, De Ilemptinne, Devigne, Lippens, Rolin, Verhaeglie, Willéquet, Gillieaux, Lucq, Mondez, du Chimay, Neujean, d'Andrimont, Mallar, Lejcuue cn Cornes.su beeft in de Kamer gezeteld van 1870 tot 1874 In 1879, MM. Scailquin, De Becker, Halftants, De Bruyn, Durieu en Hanssens. In 1880, MM. dc baron Osy, Feron, Van der Kinder», Feesteen, Do Bleeckero, Wincqz, de Montpellier en Tournay. In 1881, MM. Hartly, M:<-<| In 1882, MM. Robert on J Senaat. In 1817, M. VantSchoor. In 1849, M. de baron d'Anctb.m. Iu 1851, M. Laoureux. Jn 18 5, M. de Sólys-Longchamps. In 1859, M. de Laltbevilje. Ju 1881, M. de Cannart d'Harnalc. In 1862, MM. Bisschofsheitn en 't Kindt <le Naeyer. In 1863, MM. Vilain XIIII cn dc I.ooz. In 1864, M. de graaf d'Aspremont-Lvnden. In 1866, M. Dolez. In 1867, M. de graaf de Mérode. In 1868, M. de Woelmont. In 1870, MM. Devadder, Bethune, Solvyns, Van Crotubrugghe, Casier, Bonnet, Orban en dc graaf I*, de Limbing. Iia 1871, M. Tercelin. In 1872, MM. Braconnier en Flóchet. In 1874. MM. Lcirons,' Balisaux, Dewandrö, Pirut en Van Willigen. In 1875, M. de Namur. In 1877, MM. Crocq en Pennart. In 1878, MM. Biart, Everaerts, Van Havre, d'Ursel, Graux, Pigeolet, Verheyden. deConinck, Th. de Limburg, Burniont de Volsbcrghe, Van Vreckem, Pvcke, Delocourt, Janssens, Tacque- nier, d'Andrimont, Collet en do Lóen. In 1879, MM. de Renesse, Willems, Van Oc- kerhout had gezeteld van 1874 tot 1878de Ribeaucourt en Lepoivre. In 1880, MM. Piron. Michaux. Lammens,Van de Kere.khovo, de Haussy, Macau, de L'lionuoux en d'Huart. In 1881, MM. Cogels, de Thuin.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2