I J Het klerikaal schandaal te Doornijk. De Eloile zegt over deze zaak hel volgende De toestand der mannen van liet bis dom van Doornijk wordt eiken dag erger en elk oogenblik vergroot hunne verant woordelijkheid. Zij doen wanho| igc po gingen om zich te onttrekken aan de ge- \olgen hunner handelingen. Alle listen en lagen zoeken zij uit, om het publiek in dwaling te brengen. Nu ecus zijn hel schandalige beschul digingen stoutmoedig tegen degenen gericht die de aandacht der justicie ge roepen hebben op de daden en handelin gen van Mgr Du Bousseaux en van zijne kanunikken; dan zijn het behendig bere kende onbescheidenheden, die men tracht en soms gelukt in de kolommen van een liberaal blad te doen opnemen. Men hoopt de openbare opinie te bedriegen, maar zij veroordeelt de duis tere kuiperijen en schijnt niet geneigd te zijn, degenen die zoo handelen, genade te schenken. Wij lazen dezer dagen ergens, dat in de sommen, geeischl door Mgr. Dumont, de gelden begrepen zijn, die werden in- De beer Rolin-Jaequemyns, die in afwe zigheid van M. Saincieletlc het Ministerie van Openbare werken waarneemt, heeft geantwoord op de verschillige redenaars, die grieven hadden ingebracht of ver zoeken hadden te doen gehad. Ofschoon hij pas eenige maanden dit departement besiuurt, bestatigen al de bladen van Brussel, dal M. Rolin zich met eer en talent uil den slag getrokken en geloond heeft, dat hij zich gansch op de hoogte had welen te stellen van de zen ding, welke hij had aangenomen. Zeer snedig heeft M. Rolin-Jaequemyns doen uitschijiien, hoe sommige klerikale redenaars nieuwe openbare werken met den hoop vroegen, die millioenen en millioenen zouden kosten, en daarna hunne redevoering sloten met hel deficit te hekelen en hel Gouvernement de spaar zaamheid aan te raden. In die zitting heelt de Kamer M. Washer benoemd tot kwestor, met 61 stemmen legen 7 en 20 onthoudingen. 11 pf Uiiiq Mostrey (gezusters), Jl vl yinamschc straat. Drugtjc, komt te ontvangen de laatste nieuwig heden voor hel Zomersaizoen, in Confec tion, Cosluimen, Zijden, Percales, Shals, Linnen en Fantaisies. Belangryk nieuws voor Dixmude, Oostende en Veurne. Donderdag 11. heeft de heer Rolin- Jaequemyns, minister van binnctilandsche zaken, in de Kamer een wetsontwerp necrgelegd waarbij het getal senators en volksvertegenwoordigersprovinciale raadsleden en schepenen vermeerderd wordt, volgens de uitslagen der jongste volkstelling. Er zullen drij nieuwe senators zijn een te Brugge, de andere te Maaseik en de derde te Brussel. Oostende zal van Veurne afgescheiden worden en zijnen senator krijgen, doch Veurne zou hij Dixmude gevoegd zijn. Eene gelijke verandering zou plaats hebben in Luxemburg: Arlon en Virlon zouden te zaam een senator benoemen, evenals Bastogne en Marche; Neufchaleau zou zijnen senator krijgen. Voor de volksvertegenwoordigers, zou den er twee meer zijn te Brussel en een te Luik, te Bergen, te Antwerpen, te Aalst en te Oostende. Totaal 7 nieuwe representanten. gezameld voor de voortplanting van hel geloof, voor de Universiteil van Leuven, den St. Pieterspenning en de aalmoezen van den vasten. «Welnu, van dal allen is geen woord waar. De gelden, te Doornijk verzameld voor de voortplanting van hel geloof, werden nooit ter hand gesteld aan Mgr. Dumont of niet in hel bisdom gedepo neerd. Altijd werden zij overhandigd aan M. de Camigneuiles, schatbewaarder van dal werk. De opbrengst der inzamelingen voor de universiteil van,Leuven worden jaar lijks en regelmatig gezonden aan den schatbewaarder der Universiteil, die te Mechelen woont De gelden van den Sint-Pielcrspen- ning worden elk jaar overhandigd aan den ontvanger van dien penning, M. Jules Stienon, te Doornijk. De aalmoezen voor den vasten zijn ter beschikking van den bisschop; zij werden grootendeels besteed aan herstel lingen en bouwingen van kerken, zoo lang Mgr. Dumont in hel bisdom van Doornijk verbleef. De gelden van hel werk der geeste lijke locaties maken ook eene afzonder lijke kas uit. Dat alles heeft hoegenaamd niets te maken met de waardijen, welke Mgr. Du mont terug vraagt en die beloopcn lot ongeveer 17 honderdduizend frank. Mgr. Dumont vraagt enkel wal hem toehoort: de waardijen waarover hij vol gens zijn goeddunken mocht beschikken, waar hij den eigendom en hel bezit had, en waarvan men zich in naarn van Mgr. Durousseaux heeft meester gemaakt. Er wordt soms gesproken over de gelden der diocesane kas van goede wer ken, gelden van hel bisdom. Welnu, er bestaal geene diocesane kas van goede werken; het bisdom heeft geene burgerlijke pensonnilicalie en mag niets bezitten. Wie zal dan voor de rechtbank de zoogezegde dioceane kas der goede wer ken en het bisdom vertegenwoordigen?» Btierenkeuringen. Vermits de muilplaag geheel verdwenen is, zijn de stierenkeuringen vaslgesteld als volgt Te Dixmude, ten 10 ure 's morgens, den Dindag 23 Mei voor de gemeenten der IO*1-* Omschrijving, begrijpende: Becrsl, Dixmude, Caeskerke, Stuyvekenskerke, Pervysc, Ooslkerke, (D). Woumen, Si- Jacobscappelle,Eessen,Clerken enZarren Te Nieuport, ten 10 ure en half’s mor gens, den Woensdag, 24 Mei, voor de gemeenten der 1ld" Omschrijving, begrij pende: W’eslende, Lombardzijde, Nieu- porl, Sl-Jooris, (F). Mannekensvere Schoore, Ramscappelle,(F). Boitshoucke, Wulpen en Ooslduinkerke. Te l'rurne, ten 10 ure en half ‘s mor gens, den Donderdag, 1 Juni, voor de gemeenten der 12do Omschrijving, begrij pende: Coxide, Adinkerke, Veurne, Buls- cainp, Moëres, Houlhem, Steenkerke, Eggewaariscappclle, Zoetenaye en Ave- capelle. Te Alveringhem, ten 10 ure en half 's morgens, den Dinsdag, 30 Mei, voor de gemeenten der 13d' Omschrijving, begrij pende: Geren, Vinchem, Wulveringhem, Sl-Ricquiers, Alveringhem, Isenberghe en Leysele. Te l.oo, ten 10 ure 's morgens, den Woensdag, 7 Juni, voor de gemeenten der 14'1*Oinschiijving, begrijpende, lloog- slaede, Pollinchove, Ghyverincbove, Loo, Nieuw cappelle, Oudecappelle en Lam- pernisse. liberalen toevertrouwd, die geene nutte- looze kosten zullen doen, maar scliool- palcizen zullen oprichlen waar het noodig is, en brave en geleerde onder wijzeressen zullen houden, zooveel als er voor hel goed onderwijs zullen vereischl worden. Wal meer is, de politieke pries ters zullen zij blijven bestrijden en de goede en treffelijke blijven ecibiedigen. Gelijk O. L. Heer weende over de ver blindheid der inwoners van Jerusalem, zoo zouden wij mogen weenen van lachen, over de verblindheid, de versteendheid, den hoogmoed en de prelentien van som mige katholieke Veurnaars, en wij voegen er bij, dal, imJien zij in T vervolg, onder opzicht van politiek, nog groolere buizen en meer zottigheid zuilen moeien ver duren, zij geene redens zullen hebben van klagen, aangezien zij het zclven zullen gezocht hebben; de eene met te willen de plaats afnemen aan treffelijke burger vaders, de andere door hunne slem nog aan de katholieken te geven, daar zij alle te samen heelwel moeten welen dal Veurne liberaal is en blijven zal tol in der eeuwigheid. Bolt hier dus uwe matten op, katho lieke kiesdravers, wal u aangaat, koptje, rust zacht en lol wederziens als ge nog goesting hebt van buizen te krijgen. llenatus Potgieter. Gheluwnaar. llewel, hoe is T afge- loopen, Koptje, mag ik u proficiat wen schee? G’iieel ons dorp was ongerust als ik weg kwam omdat men nog geen nieuws had van Veurne. Papa zal niet geslapen hebben van den geheelen nacht. Aop. Vriend lief, men heefi. ons weer bedrogen; ik versta mij waarlijk aan de katholieke partij niet meer hier te Veurne. Ik zal moeten beginnen gelooven dat er in onze partij mannen zijn die mij voor den aap houden. Ik rekende op 6a stemmen meerderheid, en och heere, ik kom er 29 te kort. Wel, wel, wal zal men 't mijnent verdriet hebben dal men hier zoo mijn groot versland miskent. Gheluwnaar. Ja, vriend, ’lis onge lukkig waar liet voorvalt, ik sla ook te hooren, surtout dal gij mij verledene week zoo stellig verklaardel van te ge lukken. Kop. Drie honderd kiezers hadden gezworen voor mij te kiezen; bovendien ik had mij schoon gemaakt, oenen langen broek aangedaan en nieuwe handschoe nen gekocht. Enfin, hoe hel mogelijk is van zoo eene groote buis te krijgen, be grijp ik niet, surtout ik, die aan zoo eene machtige en milde familie behoor; maar nu zal ik niemand meer inzien en ik ga al mijne keuns zelve opeten. Gheluwnaar. Bij ons zullen er ook zijn die met u zullen lachen, want zij moeten het al gehoord hebben van andere Veurnaars, dal men u bier voor den zot houdt, zelfs mannen van uwe partij. Kop. Zie, gisteren was ik oprecht kwaad. Ik had een diner doen gereed doen, ik rekende een 20tal mannen te vragen, en uu zal ik de gansche week mogen zelfvan den overschot eten. T zijn groote kosten Gheluwnaar. Wil ik wal meè nemen naar Gheluwe? Kop. Waarom?.... Men zou dan nog meer op mijne buis deuken, neen, merci, ik zal het liever zelf opeten. Zie, ik ben be schaamd als ik er aan denk, maar spreekt toch aan niemand te Gheluwe van mijne buis, in Gods name. Gheluwnaar (slil). (Neen ’lis katje).. Replituil gesproken, ik dacht toch dal gij meer influeutie had, surtout door uw huwelijk, wam men vertelt bij ons dat gij den grootstee Jan der Jannen zult komen te Veurne en dal gij hel zelf gezeid hebt. Kop. Zegt als’lu belieft, dat men daar niet meer van spreke, want als den Haan en andere katholieken dal moesten welen, zij zouden met mij den zot hou- xlen. Hel gaal van nu af niet al te wel. Gheluwnaar. Gouragie René, binnen driejaar zat beter gaan. Kop. Ohbinnen drie jaar, ben ik zeker van te li lompheereu. Gheluwnaar. Koptje lief, boft niet te veel, want ge weel wel wal ge mij ver- Jedene weck zegde, was dan ook zeker. Kop, Dan zal ik kandidaat sterven. {Een kiezer die alles gehoord had}. Koptje, gij zuil de perpelueele katholieke kandidaat zijn te Veurne, want nu nog nooit zal men keuneboeren op ons schoon stadhuis willen. Een kiesgebed. Met veel beslag meldt de heilige Cour tier de Bruxelles dal er een kiesyebed is verschenen ontleend aan de heilige Boe ken, en dal hij krachtdadig aanbeveelt, om reden van de ernsligbeid der tijds omstandigheden. Dit gebed is noglans niet nieuw; het dagleekeut reeds van den 1 Mei 1878 en werd te Doornik gedrukt, met kerkelijke goedkeuring van M. D. G. Hallez, vicaris- generaal van Mgr. Dumont. Maar zie, in 1880, twee jaren later, eenigen tijd voor de kiezingeu, zond Mgr. Dumont plechtig een ander gebed ten hemel, en dat gebed luidde als volgt: Voor liet welzijn van den Katholie- ken Godsdienst, voor hel welzijn der 11. Kerk, wensch en vraag ik uil den grond van mijn hart aan God, dal de katholieke partij nooit meer de ineer- dorheid zou hebben iu de Kamers; ik wensch dat geen enkel priester zich nog met de kiezingeu zou bezig houden. Als God naar politieke gebeden luistert, wien zou hij dan gehoor verleenenden bisschop of zijn vicaris-generaal Wij gelooven den bisschop, want bijna in al de kiezingeu werden de klerikalen geklopt, Maar God verfoeit de klerikale gebeden vruchteloos, onmededoogend laat hij de- priesters van heel de wereld bidden voor de herstelling der wereldlijke macht van den Paus; te vergeefs laat hij onze bis schoppen heel de natie vervloeken om reden der schoolwet. En nu hoopt de Courtier dat hij hel Doornijksclie kiesgebed zal aanhooren! Neen, neen, is alweer een middeltje om de kwezels en kwezelaars centen uit den zak te kloppen en van de religie eene koopwaar te maken. Algemeen» tijdingen. Prijskamp voor paarden en hoornvee. De maatschappij van landbouw- en hove- nierkuude van hel arrondissement Dix mude, zal op zateidag 27 juni eerstko mende, hare 27' tentoonstelling van paarden en voortteelende hoornvee ope nen. De provinciale prijskampen voor jonge hengsten, aciitiientnaanders en trekmernen zullen denzelfden dag plaats hebben. De volgende premien zullen uit geloofd worden: voor het paardenras, 3110 fr. in gelde, 6 zilveren en 10 bron zen eermetalen; voor hel hoornvee, 2100 fr. in gelde, 6 vergulde, 9 zilveren en 9 bronzen eerpenningen. Uil Zomiebeke, wordt het volgende geschreven: Maandag 10 april, trok Eva rist Aernoudl, kind van 7 jaar, met twee jongens van rond 9 jaar, op wandel. Op eenige minuten afstand van hel dorp, wordt de kleine Aernoudl ten gronde ge worpen door zijne makkers, die hem stampen en slaan, zoodanig dal een ander kind, welk daar omtrent was, doch in de zake geene schuld heeft, naar vader Aer noudl liep, om hem te zeggen wal er gebeurde. De vader vliegt naar de aangewezene plaats; hij ziel de twee jongens vluchten en vindt verder zijn zoontje, dal kermend zegt: Vader, X. heeft mij stijf gestampt en gezeid: eer wij u dood duwen, zullen wij u de heilige olie geven. Alsdan een stuk glas in de hand houdende, voegde hij er bij: Indien gij er een woord van spreekt, k dóórsteek u met dal glas. Den 16 april, is de kleine Aernoudl overleden na sedert dinsdag te bed ge legen, en groote pijnen doorstaan te heb ben. Die het lijkje gezien hebben, bewee- ren dal hel geheel blauw uitgeslagen was In de vlaainsche provinciën ziin plaatsen van klerk, hulpklerk en surnu- ineratr open, bij den dienst van Staats spoorwegen. Tot latere -bepaling, neemt hel bestuur de aanvragen aan der kandi daten die de vlaamsche taal magtig zijn en voor die plaatsen wenschen mede te kampen. Mogen alleen aan den kampstrijd deel nemen die zijn 1’Geboren of genaturali- QKe>ldteouCl^; Winslens en hoogstens tol 28 jaar oud, volgens men mede- kampt voor de plaats van klerk of bulp- klei k. Soldaten alleen, die acht jaar werkehjkcu dienst gedaan hebben, en door liet departement van oorlog gunstig zijn aangeteekend, mogen 30 jaar oud zijn; 3" Vrij van ziekelijkheid of lichaams gebrek dal voor den dienst ongeschikt maakt; 4’ Als men in 'l geval is, ontslagen van den kiijgsdienst en van de burger wacht; 5" lu slaat om oenen geldelijken borgtocht van 1000 fr. te storten. Die borgtocht mag door een geldschieter, worden gesteld, en op zijn uaam worden ingeschreven, de interesten worden hem rechtstreeks, alle 6 maanden betaald tegen 4 t. h. s’ jaars. 0 De kandidaten moeten den heer Minis ter van openbare werken hunne aanvraa-' sturen en er bijvoegen a} Een wettig uittreksel, van hunnen geboorteakl; b} Een bewijs van goed gedrag, onlangs afgegeven door de bevoegde overheid hunner laatste verblijfplaats; Bij afzonderlijk bericht, ontvangen de aanvragers, die aan de voormelde voor waarden voldoen, kennis van de plaats, den dag en hel uur waarop zij voor deii raad van onderzoek mogen verschijnen Die dat bericht zonder gevolg laten worden van die lijst geschrapt, ten ware zij hunne afwezigheid door wettige rede nen doen gelden. Men schrijft uit Kortrijk, dal M. Du- mans, de hef liebber-biljardspeler, in eene enkele serie 1103 karambols heeft ge- ■Maakt. Het is, denken wij, hel hoogste cijfer dat ooit bereikt is. een is, hoe zou de rnensch anders dan zwak uitge put, vermagerd, en door verschillende soorten van kwalen gekweld kunnen zijn. Het bloed zuiver houden, is krachtdadig alle ziekte verban nen. Maaralleen bestaat dus hoop voor deu lijder Do anno invallede, die alle hoop op herstel reeds opgegeven heeft, kan weder als een ver nieuwd en sterk man optreden. Do behandeling van Prof. Holloway roeit allo ongesteldheden uit; of zij voortspruiten uit do maag, de lever, de nieren, do longen, het hart of de huid, hij schrijft hun' oorsprong aan het bloed toe, en brengt het aangetaste orgaan weder tot zijn' vorigen volko men welstand terug. Dit wetende, zoowel door eigen ondervinding als door die van onze vrien den, vervullen wij slechts een'ckristolijken pllgt jegens het publiek door het ten aan te bevelen. De pillen en zalf Holloway, de eerste wegens inwendige ongesteldheden, de tweede voor uit wendig gebruik bij wonden en zweren, welk elk ander zoogenaamd middel hebben weerstand ge boden. JVeio York Atlas. Eindelijk do regte! of vooruitgang op het gebied der geneeskunde. Met niet weinig trots en zelfvoldoening hadden wij onlangs de eer voorgesteld te worden aan een der uitstekendstc mannen dezer eeuw name lijk aan Professor Thomas Holloway, een man, die moer voor den vooruitgang op het gebied der heelkunde gedaan heelt dan ieder ander, die verdient genoemd to worden wie hij ook zijn moge, zelfs de beroemde Abercrombie, Rush, Clark of Majendie niet uitgesloten. Wel is waar is zijn naarn aan ons publiek overbekend, maar eensdeels wegens de zware belastingen op den invoer van medicijnen, anderdeels wegens de onwilligheid van geneeslieeren en drogisten om de belangen te bevorderen van een collega, door wiens meerdere kennis en bekwaamheid, hunne eigen aanspraken dreigden overschaduwd te worden, staat het debiet alhoewel reeds aan zienlijk, op verre na nog niet gelijk met de veel vuldige aanvragen in 't geheel Europa, Australië, Oost ludie, en de meeste gedeelten der beschaafd wereld. Door trapsgewijze op uitsluitend weten schappelijke gronden voort gaan kwam de Prof- fessor reeds in den a invang van zijne loopbaan tot ontdekking, welke hem verre boven alle mededinging verhief. Hij bemerkte hoe kwak zalverachtig de zoo zeer geroemde geneeskun dige wetenschap uit den tegenwoordigen tijd was, en hoe weinig men werkelijk bekend was met de wetten der menschelijke physiologic. Terwijl hij zijn onderzoek voort zotte, werd hem, als het ware, eoue gelukkige gedachte ingegeven en hij plaatste den oorsprong van welken aard ook, inhet bloed. Het bloed bevat levenskrach ten; het bloed is zelf leven; het wordt zelfs in de Heilige Schrift. het leven des menschen ge noemd. Indien die stroom des bestaans onzuiver E>e Kttinei*. Samenspraak tusschen de Kop en Gheluwnaar, daags na de kiezing. Een bewijs dat zij, indien zij in’t geval zijn, ontslagen zijn des krijgsdienst en der.- burgewacht, of hun krijgsverlof.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2