VAN VEURNE s 3 L. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Si ff 1 18«2. ZATERDAG G JI El drukregel. Reklamen BO centiemen den regel. Veurne, <5 Mei. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, ©oststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. ouders door alle middelen die in hunne macht zijn het karakter van het onderwijs dal aan de kinderen zal gegeven worden na te gaan, en de aandacht hetzij van de oversten der Kerk, hetzij van de overhe den over de scholen, in te roepen, indien het onderwijs der gemeentescholen dat karakter van onzijdigheid in zake van godsdient hetwelk in de letter gelijk in den geest der wet is, mocht komen te verliezen. Die onderrichtingen van den kardinaal de Bonnechose brengen den laatsten slag toe aan de ontwerpen van weerstand tegen de wet, welke onmiddelijk na de stemming der wet vooruitgezet geworden waren in Frankrijk. De tiende kruis vaart» zal geen plaats hebben. De geeste lijkheid aanvaardt de wet en zij verklaart dat zij zich willen bepalen bij derzelver strikte en strenge toepassing na te zien. Men heeft reeds doen uilkomen wal volstrekte, radikale tegenstrijdigheid er bestaat tusschen die houding der fransche bisschoppen en die onzer belgische kerk voogden. De eene is het gants tegenover gestelde der andere. De opruijende we derstand van Mgr. Dechamps en van zijne collegas tegen de schoolwet is alzoo ge oordeeld door de geestelijke waardig- heidpersonen, zoo hoog geplaatst als zij in hel rangorde van de Kerk. Die weer stand, welke over ons land den burger oorlog der gewetens heeft losgelaten, die onze landelijke bevolkingen zoo diep ontroerd en verdeeld heeft, die eene ge moedsgesteltenis heeft doen ontstaan welke de klerikale drukpers niet ophoudt beweenlijk en zoo uitnemend gevaarlijk te heeten, die weerstand was onnoodig. Noch het aanbelang, noch de geloofspunten der Kerk bevolen die aan. aangezien in Frankrijk, in een juist gelijken toestand, de bisschoppen, na lijpe beraadslaging, er bet gedacht van plechtig verwerpen. Die tegenstrijdigheid bestaat niet alleen in de daden, in de algemeene houding der twee geestelijkheden. Zij beslaat ook in de godsdienstleer waarvan zij beweren zich in te boezemen en welke alle beiden slaande houden do leer der Kerk ie zijn. Men herinnere zich de woedende uit vallen van Mgr. Dechamps en van zijne collegas tegen de onzijdige school. Die o izijdigheid was hel groot gevaar van de nieuwe school. Zelfs schrupeleus en op recht betracht was zij eene pest waarte gen men ten alle prijze de ziel van het kind behoeden moest. De bevclbricf van Mgr. de Bonnechose geeft daarover uitlegging: De wet volgens de uitleggingen van hare makers beveelt de goddeloosheid niet, maar wel de onzijdigheid, zegt de aartsbisschop van Rouanen. Wanneer die onzijdigheid, hoe mocielijk die ook zij. strikt onderhouden wordtwanneer gij de verzekerheid hebben zult dal hel on derwijs der gemeenteschool in niets dat van de Kerk zal tegenstrevenen zal vrede hebben met de leeringen en met de overleveringen van onze heilige reli gie, dan zult gij uwe kinderen naar die school mogen zenden.» Dus. volgens Mgr. Bonnechose, is de onzijdigheid door haar zelve geen erg gevaar; zij is onscliadelijk; de ouders mogen zonder vrees hunne kinderen naar de scholen zenden waarin die onzijdig heid heerscht. En zij mogen dal niet alleen wanneer de onzijdige school de eenige is der gemeente, maar zij mogen bet ook, dan zelfs wanneer er in de ge meente eene katholieke school is, want Mgr. Bonnechose legt het bijwonen van deze school maar op, in het onkel geval waarin de officieelc onderwijzer de onzij digheid niet onderhoudt welke de wet hem oplegt. Genoeg is het neven die aanhalingen Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Foor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c.° Bekendmakingen 20 centiemen den schoon is, maar dubbelen ijver gewerkt om overwinning te verzekeren en zoo groot mogelijk te maken. Twee maten en twee gewichten. De kardinaal-aartsbisschop van Rou anen, Mgr. de Bonnechose heeft aan de geestelijkheid en aan de geloovigen van zijn bisdom onderrichtingen toegestuurd nopens hel gedrag te houden door de kalholijken in wal betreft de nieuwe wel op het lager onderwijs in Frankrijk. In die onderrichtingen houdt zich Mgr. de Bonnechose op hetzelfde terrein waarop zich vóórheen geplaatst hebben de bis schep van Angers en de kardinaal-aarls- bisschop van Parijs. Hij beveelt de ge loovigen onderdanig te zijn aan de wel, tevens voorbehoudende het recht der liet is niet slecht eens na te gaan wal uitslag men kan voorzien voor onze aanstaande kiezingen. Wat kansen liberalen en klerikalen hebben om den 15 juni de over- winning te behalen. Voor hel oogenblik zullen wij in geene bijzonderheden treden wal hel arrondissement Gent betreft, maar enkel zeggen dat hel vooruit zicht op een schoonen zegepraal voor de liberalen zich zeer goed afleekent. De liberalen hebben zich be ijverd, zegt de Stad Gent, om de kiezerslijsten op den buiten ecus goed na te zien, en wij kunnen zeggen dat zij niet min dan 800 valsche klerikale kiezers hebben ge vonden, dieongelwijfeld van de kie zerslijsten zullen geschrabt worden. Overigens zal de goede eendracht der liberalen en de degelijkheid der kandidaten aan de liberale lijst eenegroote meederheid verzekeren. Maar daaraan is eene voorwaarde te stellen, namelijk, dat de libe ralen zich vlijtig aan het werk stel len, propagande maken, met woord en pen en geene gelegenheid laten voorbij gaan, om al te doen wal mogelijk is om de liberalen aan te moedigen en te ondersteunen. Niet gerust, omdat de kans nieuw staalkundig gedrag in Ier land zal inhuldigen. De pruisische Hoerenkamer heeft, gelijkvormig de voorstellen der commissie de artikelen der geeste lijke wet aangenomen, die nog te stemmen overbleven. Zij heeft vervolgens hel geheele ontwerp met 87 stemmen legen 52 aanvaard. In de zitting van maandag van de spaansche Kamer der afgevaardig den heeft de heer Caslelar ver klaard, dal hij zijne republiekein- sche denkwijze behoudt, doch hij gelooft Let noodig een welwillend gedrag in acht te nemen, tegen over een liberaal ministerie als dat van den heer Sagasta. Spr< ker verklaart dal hij geen verzet tegen hel ministerie zal op werpen, in tegenwoordigheid der moeilijkheden, waartegen het wor stelt, bij gelegenheid van het han- delsverdiag met Frankrijk, bestre den als het is door Calalonic, door de ellende der bevolkingen in Andalusie en door den weerstand, die velschillende provinciën stel len togen de betaling der belas tingen. Berichten uit Tripoli luiden, dal de lurksche Hoepen aldaar ver minderd zijn. De onderwerping der volksstammen van hel Zuiden van Tunis duurt voort. integendeel met de ze Politiek Overzicht. Er hebben zondag in Frankrijk vier kiezingen plaats gehad van leden van de Kamer der afgevaar digden, eene te la Pallsse en eene andere te Rochefort, ten gevolge der onlslaggevingen van de heeren Cornil en Bethmont: de derde ge schiedde te Fougères ten gevolge der nietig vei klaring van de kiezing des heeren Iliban en de vierde te Evreux, vervanging van wijlen den heer Lepouzé. Te Fougères werd de heer Lariboisière, republikeinse)] kandidaat, gekozen; zijn tegenstre ver was de lieer de la Ville-Goutier, corservateur. In de drie andere kiesomschrijvingen zal men den 14 mei tot nieuwe stemmingen moeten o vergaan, daar geen der kandidaten hel noodig getal stem men bekomen heeft.. Te La Palisse waren er vier kandidaten, drie r< publiekeinen van verschillende tinten en een conservaleur. De twee fransche Kamers heb ben dinsdag, de wetgevende werk zaamheden hernomen. De zitting van de Kamer der afgevaardigden bood niet veel belang aan; de heer Guichard richtte eene ondervra ging tot den heer minister Loon Say over de uitoefening der minis lerieele verantwoordelijkheid. In den Senaat heeft de heer Bozerain zijn verslag nedergelegd over hel letterkundig verdrag tus schen Frankrijk en Belgie. in de engelschc Gemeentenkamer werd de beraadslaging hernomen, rakende de sluiting (Ier zittingen. Na eene langdurige bespreking werd met 221) stemmen legen 164 de wijziging verworpen van den heer O’Connell, strekkende om aan den minister, in plaats van aan den voorzitter, de voorhandneming te laten van het voorstel lol sluiting. De heer Gladstone zegde dal er onderrichtingen naar Ierland waren gezonden voor de invrijheidstelling der heeren Parnell, Dillon, O’Kelly. De lijst der verdachten, die nog in de gevangenissen van Ierland zijn opgesloten, zullen aan een nauw keurig onderzoek onderworpen worden. Al de personen, die niet medeplichtig zijn aan landelijke misdrijven, zullen losgelaten wor den. De heer Forster heeft zijn ontslag gegeven, omdat hij de ver antwoordelijkheid van dien maat regel niet wil op zich nemen. Het gouvernement is niet voornemens de beteugel ingswet te het nieuwen, maar ’t zal in de plaats maatregelen voorstellen om hel leven en den eigendom in Ierland te beschermen. In de Lordskamer heeft lord Granville, antwoordende aan lord Salisbury, het ontslag van den heer Forster aangekondigd. Hij voegde er bij, dat het gouvernement geen Wat de samenstelling der twee Kamers betreft, ziel hier eenige bijzonderheden De Senaat lelt tegenwoordig 66 leden waarvan 35 liberalen en 51 klerikalen. De liberale meerder heid is dus maar vier stemmen. Van die 66 senaleurs moeten er 55 aan eeno herkiezing worden onderworpen: 22 liberalen en 11 kalholijken. Er zullen ook krachtens hel nieuwe wetsontwerp 5 nieuwe se naleurs gekozen worden 1 voor Brussel, 1 voor Brugge en 1 derde voor Maaseyck. Dat maakt dat er den 15 juni 56 senaleurs moeten gekozen worden. Laat ons veronderstellen dal onze politieke vrienden met Brugge niet overwinnen,-T geen zeer onwaat sebijnelijk is en als men Maeseyck rekent, die ook een kle- kale senaleur zal kiezen, dan blijft de liberale meerderheid maar van 5 stemmen. Maar Gent zal de hee ren N. Van Crombrugghe en Jan Easier door liberalen vervangen en alzoo de liberale meerderheid op 5 stemmen brengen; indien, wel te verstaan, in de overige provioliën, dat niet waarschijnlijk is, geene vera n d e i i ngen k o men Wat de Kamer van volksverte genwoordigers betreft die issamen- gesleld uil 152 leden, waarvan 74 liberalen en 58 kalholijken. Meer derheid 16 stemmen. Van deze 152 leden zijn aan her kiezing onderworpen: 48 liberalen en 18 kalholijken. Men moet bij dit getal nog voe gen zes nieuwe zetels, waarvan -4 verzekerd zijn aan de liberalen (Brussel (2), Bergen (1), Luik (1). Van de twee overigen: Antwerpen en Aalst, kunnen wij nog niets zeggen. Zoo als men ziet biedt de toe stand zich goed aan voor de kie zing der Kamer, waarvan Gent liet voornaamste mikpunt is, cn waar op het land dan ook rekent, om de liberalen aan het bewind te houden. 56/ JAAR. A'/ 5u2. w '--rnituT-Tiwi.—i BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUIN KERKE 6- 20 7- 4I lO-ll 10-32 10-58 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 5-12 5- 42 6- 19 9-15 10-42 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 DUIN KERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5-35 8-06 8- 28 9- 02 11-00 11- 39 12- 23 3-23 5-35 7-28 9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-41 7- 48 9-51 12-15 2-40 4-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-04 NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-54 7-22 DIXMUDE -- - DIXMUDE NIEUPORT II I>e kiezingen. Vertrekuren v»»n tien Ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naar Brussel en Divinude naar Nieuport. 5- 54 11-00 3-08 5-12 6-08 6- 32 11-39 3-48 5-42 6-46 7- 12 12-23 4-26 6-19 7-15 9-38 3-23 7-10 9-15 9-28 11-05 5-35 9-31 10-42 10-42 I 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-59 3- 22 9-10 4- 11

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1