Provinciale Kiezing van 22 Mei 1882. I 498 stemmen bekomen en M. Mineur, liberaal, bad er 584. Samenstelling der Bureelen, bij loting getrokken, ingevolgcn de voorschriften van art. 83 der wet van 16 Mei 1878, N.° 104 der samengevoegde kieswetten. lijken de zedelijkheid onder de voeten ziel vertrappen De Paus belooft aan ons gouvernement de belgiscbe bisschoppen de gemaligbeid aan te bevelen en onder duim schrijft bij aan diezelfde bisschoppen dal hij hunnen opstand aan de wel goedkeurt Is het onder politiek opzicht nog mo gelijk, bevriend le zijn met hen, die het voorbeeld geven van den opstand tegen ’stands wettendie met woord en daad het burgerlijk gezag bestrijden? Is bet mogelijk, ouder zedelijk oogpunt beschouwd, uog vrede te hebben met hen, die zicii het monopolium der zede leer willen voorhouden, wanneer men van den hoogsten tolden laagsten geeste- Zedelijkheid der klerikalen. De gewichtige dag van 13 juni nadert dnel rasse schreden. Klerikale schrijvers en dweepende pastoors leggen reeds hel boek der kle rikale scheldwoorden open Nog eenige dagen en van den stoel der waarheid zat er op den rug der liberalen een vloed van liefelijke benamingen re genen. Hel zal zijn van: geuzen, logiemannen, vrijmetselaars, socialisten! enz. Nog eenige dagen en de pastoors, bij hel kiesbezoek dat hij zal brengen, zal zich bevlijtigen om, evenals in de kleri kale dagbladen, hei liberalismus te doen doorgaan als ongodsdienstig en zedeloos. Bij middel van holklinkende woorden, die de ooren der landbouwers zullen doen tuilen en waarmede zij denken incest indruk te verwekken, zullen zij u de liberalen afschilderen als eenen hoop priesterhaiers, godsdienstvervolgers en „zedeiooze mannen. De klerikalen, integendeel, die man nen, die gcene partij meer vertegenwoor digen maar slechts de afgevaardigden der bisschoppen zijn, ha dat zijn de mannen van hel rechte bed! dal zijn de lamme ren! De liberalen, dat zijn de wolven! Verschenen De nieuwe wel op de jacht, met de vlnamschc vertaling, door Karei Abeele, bijgevoegd Greflier bij de Rechtbank van eersten aanleg le Antwerpen. Een zeer nuttig hoekje ten gebruike van jagers, jachtbcwakers, officiers van gendannerij, veldwachters, tolbeambten, enz. Te verkrijgen ten bureele van dit blad aan den germgen prijs van 50 centiemen. Oiideraodken -wij eons, hoever bij de priesters en bij onze tegenstrevers, deze zuiverheid van geweten en hunne diepe zedelijkheid bestaal. Tegenwoordig verwondert hel niemand meer dat er over de priesters in de dag bladen gesproken wordt, sedert dat deze zich zoo lievig in de politiek gemengeld hebben. Hadden zij zich eenvoudig blijven be palen met de plichten van hun ministerie waar te nemen, nooit zou hel zoover ge komen zijn als nu. Niet dan mei den diepsten eerbied zou er gesproken geworden zijn van hen, die zich eerbiedweerdig doen noemen uil hoofde hunner bediening, indien zij zich gcene rechten, voordeelen en gezag had den willen aanmatigen waarmede de stand der hedendaagsche samenleving geenen vrede meer kan hebben. Kiezing te Philippeville. De uitslag der kiezing van maandag heelt niet beantwoord aan de verwachting onzer vrienden. Dank aan cene onge hoorde drukking, aan hel omkoopen van stemmen, zijn de katholijken er in gelukt prins de Caraman-Chimay, gewezen gou verneur van Henegouwen, ie kiezen. Sinds 40 jaren was graaf de Baillet- Latour de vertegenwoordiger van Philip- pevillc, maar de kiezing der liberalen geschiedde altijd maar met eene geringe meerderheid. Dit maal hebben de kleri kalen, gesteund door den invloed van den prins de Caraman-Chimay, eene groote poging gedaan en zijn er in gelukt, door de middelen welke wij hooger zegden, hunnen kandidaat te doen kiezen. Ziehier den uitslag Getal stemmers, 1099 Getal geldige briefjes 1082 De prins de Caraman-Chimay, klerikale kandidaat, is gekozen met 567 stemmen tegen 515, aan M. den advokaat Goullier, liberale kandidaat, gegeven. Het getal onthoudingen beloopt tol ongeveer 80. In 1880, heeft M. de Caraman-Chimay De pauzelijke nuntius met den kardi- naal-aartsbisschop van Mechelen smeden eene kuiperij tegen bisschep Dumont, welken zij zot doen verklaren om hem te kunnen doen afzelten De afgezetle bisschop brengt zaken aan den dag die ons zonneklaar doen zien hoe die zedemeesters met de zedeleer omspringen. Een ander bisschop geeft eene goede pastorij aan eenen priester die voor feiten van zedeloosheid door de recht banken tol gevangenisstraf veroordeeld was De aanslagen op de eerbaarheid der kinderen zijn door hen, die beweeren alleen de ware gronden der zedeleer te bezitten, zoodanig vermenigvuldigd dat hel eene oprechte pest geworden is die zich over hel land verspreid; daarom is de bisschop van Gent verplicht geweest de kostschool van Ronse te sluiten waar men le wel die goede werken onderwees. Uil het schoolonderzoek is gebleken, dal de priesters bij hel afleggen van den eed, noch eerbied voor de godheid hebben welke zij aanroepen, noch eerbied voor de belolle van de waarheid le zeggen Wilt gij dan, landelijke kiezers, eene regeeriug die den priester belet zijn werk van verslaving eu verdrukking voort le zeilen; die hem belet den tienden pen ning van uwen oogst weder in le bren gen, ten voordeeleder brocrkensseholen; die hem belet aan uwen haard de plaats van den huisvader in te nemen. Wilt gij, landbouwers, eene regeeriug die aan allen de vrijheid van geweien laat, die de onafhankelijkheid van de. wereld lijke macht doel eerbiedigen en levens de geestelijke zending eerbiedigt. Eene regeering, die, steeds met uwe belangen bekommerd, u alle voordeelige rechten verschaft, die u legen hel uilzuigen en uitbuiten van uwen kasteelheer en legen de dweepzucht van uwen pastoor weet te verdedigen Kiest dan op 13 juni voor DE LIBERALEN Onredelijkheid en dwaasheid der klerikalen. Hel openbaar onderwijs werd in hel nationaal Congres aanzien als van zulk belang le zijn dal hel niet mocht over gelaten worden aan de eigendunkelijkheid der regeeringen welke elkanderen zouden opvolgen. liet wilde dal bel openbaar onderwijs op 's lands kosten gegeven, zou geregeld worden door de wet; vandaar hel art. 17 der Constitutie, luidende als volgt: Art. 17. Het onderwijs is vrij; alle voorkomende maatregel is verboden; de beteugeling der misdaden wordt niet dan door de wel geregeld. Hel Congres heeft dus wel gewild dal er een openbaar, een oilicieël onderwijs zijn zou, dewijl hel bevool dat het zou geregeld worden door de wet en niet door den willekeur van deze of gene partijbelangen. Bij den vooruitgang in alle zaken is de geleerdheid eene der hoogste aangelegen heden der natie. Hel is meer dan ooit noodig dal de kin deren des volks goed onderwezen worden in alle de vakken der geleerdheid welke vereischl worden om meê te kunnen met den vooruitgang in ons eigen land en in de naburige landen met welke het ver keer door de ijzeren wegen zoo groot en zoo menigvuldig geworden is. Om dat groot doel le bereiken was het hoogst noodig dat het onderwijs der wereldlijke wetenschappen op een sterken voet ingericht wierde; dat er bekwame onderwijzers gevormd wierden en dat deze onder een toezicht de wetenschap pen volgens aangenomene methoden zou den onderwijzen van de laagste tot de imogste graden. Vandaar de schoolwet. Edoch terwijl de wel en de regeeriug, naar eisch der constitutie, iedereen vrij Ten gevolge dezer kiezing is de meer derheid der Kamer van 16 op 14 stem men meerderheid gevallen, maar de kieziugen van 13 juni zullen ons dal verlies wel vergoeden. Maar daarom is liet noodig, dal ieder een de handen uil de mouw steekt, en niet te veel vertrouwen heeft in de goede vooruitzichten der kiezing. Aan hel werk, en neerstig aan hel werk, want de kleri kalen zijn gelijk de mollen, zij werken in het donker en ondermijnen alles wal zij kunnen. Dat is de zedelijkheid der priesters en der klerikalen in hel algemeen! Dal zijn de mannen die anderen van zedeloosheid en ondeugd beschuldigen Hel is de godsdienst niet die door de liberalen bestreden wordt, neen! hel zijn zijne politieke bedienaars die hun ambt daarlaten om hunne zedeloosheid of hunnen .politiekeu haal bot le vieren In den oorlog, die de geestelijkheid voert tegen ’s lands wetten, is de kleri kale partij hare handlanger en hare me deplichtige! laat le onderwijzen naar zijn goeddunken, komt in ecus de geestelijkheid hel Olli- cieël onderwijs door de wel geregeld in verbod leggen omdat zij er de hooge hand niet over houden mag. De kerk zegden de bisschoppen, is de opperste uitdeelster der wetenschap, en zoo kantte zij aan legen de Constitutie welke verordend heeft dal het officieel onderwijs op de kosten van hel land ge geven, moet geregeld worden door de wet. De vrijheid van het onderwijs die wil len zij niet dan voor de kerk. En nochtans heeft de wet niet hel minste ingenomen op de rechten der kerk. In zake van religie laten de wel en de regeeriug de kerk volkomen vrij. Hel gouvernement is onbevoegd om den gods dienst te onderwijzen; hel geweten en de geloofsbelijdenes moet voor iedereen vrijgelaten worden, dat beveelt ook de Constitutie. Vandaar dus het artikel 4 der wel die zegt Art. 4. Het godsdienstig onderwijs is overgelaten aan de zorg der familiön en aan de bedienaars der verschillende gods diensten. Eene plaats wordt ter beschikking ge steld der bedienaars der godsdiensten om er, hel zij voor, het zij na de uur der klassen, liet godsdienstig onderwijs te geven aan kinderen van hunne gemeen schap die de school bijwonen. En het artikel 7 geelt aan de geestelijk heid de verzekering dal zij in de school zal geëerbiedigd worden en dat de on derwijzer niets doen inag legen den gods dienst; dat artikel luidt als volgt Art. 7 De onderwijzer verwaarloost geen gelegenheid om de leerlingen de liefde en den eerbied voor de nationale instellingen en voor de openbare vrijhe den in le boezemen. In zijn onderwijs onthoudt hij zich van alle aanranding tegen de geloofsbe grippen der familiën welker kinderen hem toevertrouwd zijn. Men ziel hetterwijl wel en regeering alle ander onderwijs vrij laten, en aan de geestelijkheid, zelfs in de ollicieële scho len, naar den wil der ouders hel gods dienstig onderwijs overlaat, komen de bisschoppen de scholen verbieden welke volgens de Constitutie en de wel inge- richl en bestuurd worden in wal de wereldsche wetenschappen betreft. En wal hebben de geestelijken al niet gedaan om de uitvoering der wei legen le werken, le dwarsboomen Zij hebben alle hunne geestelijke machten en de hate lijkste vervolgingen aangewend legen de onderwijzers, legen de ouders der kinde ren welke de oflicieële scholen bijwonen, legen alle degenen die aan de uitvoering der wel meê werken. Zij hebben gedaan wat M. Malou voor zien had en wat hij aan den paus had aan geklaagd, te weten dat de bisschoppen den godsdienst zouden hatelijk maken. Terwijl de ipaus aan de onderwijzers van Rome die den .catechismus aan de kinderen loeren, atlaten vergunt, terwijl de bisschappen van frankrijk de onder wijzers zoo dringend uilnoodigcn, hen mei alle beleefdheid le behandelen, wordt hun hier dal onderwijs op doodzonde ver boden, en de onderwijzers op alle manie ren vervolgd en beleedigd met allerlei grove aantijgingen en lage scheldwoor den. De menscli, zegt'de catechismus, .is ecu redelijk schqpsel Gods, dal met reden en versland begaafd is. .Hij zou moeten op houden zulks le zijn om de handeling der geestelijken in deze zaak goed le keuren, om mei M. Malou niet le zeggen dal zij de religie halelijk maken. Dc heer Graux maakle hel aan dc ver- 1 aasde Kamerleden bekend.cn niemand kon de echtheid der aangehaalde cijfers loochenen: van 1873 tot 1877, onder de regeeriug der klerikalen, klom de begroe ting vanoor/ofltnet nagenoeg acht miljoen, en van 1878 lot 1882, onder de liberale regeeriug, blijft dc begrooting van oorlog veranderd, maar hel is de begrooting van onderwijs die met acht miljoen ver meerdert. Zoodat de liberalen juist zooveel hebben verleerd, in vier jaar lijd, voor het openbaar onderwijs, als de kle- rikaleu, in vier jaren tijd, voor dc ver meerdering der leger uitgaven! ■Hel land zal niet min dan de Kamer leden verbaasd staan voor die verplette rende bekendmaking. En noglans zou van wegeeen ministerie-Malou niets meer moeten veranderen. Herinneren wij ons slechts wat de heer Malou daags voor de kiezing van 1870 aan hel land wijs maakle met welke vleiende beloften hij hel liberale minis terie omverwierp. Ziehier hoe hij zich in zijne beruchte redevoering van Sinl-Niklaas uildrukte Wanneer ik, zeide hij, de eec had mi lt uister des Konings le zijn, hadden wij eene begrooting van wegen en midde lt len beloopende lot 112 of 114 miljoen. i< Heden bedraagt die zelfde begrooting ii 180 miljoen. Duidt dit cijfer gcene noodzakelijke hervorming aan? Is er niets 4e doen? Moet mende vermeer- dering laten klimmen tot 190, en zelfs •<i lol 280 miljoen? Ik geloof, wal mij be- treft, dat het oogenblik gekomen is om aan de belastingschuldigen een ruimer aandeel in den openbaren voorspoed te gunnen. Geene belastingen meer in plaats van andere belastingen gesteld, i< maar eene ernstige ontlasting! Ik hoop dat zulks eene der weldaden van liet nieuwe bestuur en zijne gift van blijde intrede zal zijn Na acht jaren bestuur was die over- drevene» begrooting van 180 miljoen ge klommen lolmen zou het nooit raden, tot een cijfer van 257 miljoen in ontvangsten en 261 miljoen in uitga ven, met een slot-deficit van 4 miljoen! Et nunc erudimini 1* Afdeeling hoofdbureelVoorzitter M. VALCKE, Voorzitter der rechtbank. STEMOPNEMERS. 1. De Hoön Adolf, schepen, 2. Bricoult Hector, grondeigenaar, 3. Vauhaecke Pieter, koopman, 4. Huutsaeger Louis, gemeenteraadslid. PLAATSVERVANGERS. 1. Deeteus Floritnond, gemeenteraadslid, 2. Desmet Henri, idem, 3. Barbier Karei, idem, 4. Vanderlieyde Norbert, koopman. 2J'- Afdeeling, Voorzitter M. LEPLAE, rechter. 1. Fynnaart Pieter, schepen te Moëres, 2. Dequidt Engel, schepen te Wulvei inghom, 3. Merghelyuck Arthur, gemeenteraadslid te NVulveriughem, 4. Willeken» Desiderius, schepen te Egge- waertscappelle. PLAATSVERVANGERS. 1. Cambier Karei, gemeenteraadslid te Buls- camp, 2. Decorte Philipptts, idem te Bulscamp. 3. Rathe Hippoliot, idem te Coxyde, 4. Kesteman Karei, schepen te Vinchem. 3,le Afdeeling Voorzitter M. VAN COETSEM. rechter. STEMOPNEMERS. 1. Reynaert Karei, gemeenteraadslid te Steeukerke. 2. soetaert Theoflel, idem te Oostkerke, 3. Dewicke Amand, idem te Oostkerke, 4. Tahon Pieter, schepen te Steenkei ke. PLAATSVERVANGERS. 1. Verbrigghe Edouard, gemeenteraadslid to Leysele, 2. Lahaye Eugeen, idem te Oostkerke, 3. Feys Pieter, burgemeester te Steenkerke. 4. Vermeersch Karei, schepen te Houtliem. 4llr Afdeeling Voorzitter M GHEXV Y. plaatsvervangend rechter. STEMOPNEMERS. 1. Delva Pieter, burgemeester, Alveringhem, 2. Boedts Pieter, burgemeester, St. Ricquiers, 3. Vandcrhoyde Renu, gemeenteraadslid te Alveringhem. 4. Zoete Karei, schepen te St. Ricquiers. PLAATSVERVANGERS. 1. Groensteen Emiel, gemeenteraadslid te Oercn, 2. Feys Pieter, idem te St. Ricquiers. 3. Ohyselen Louis, id. te (leren, 4. l.euridan Francis, schepen te Alveringhem. Eindelijk de regte Ware cr gezondheid in oeuo menigte van ge neeskundige stclaels, even als er wijsheid is in eene menigte raadslieden, dan zou de ziekte iets onbekends zijn in deze eeuw van zoogenaamde ontdekkingen op het gebied der ziekteleer. De homoeopathen zeggen ons dat liet behoud vim ons leven in geval van ongesteldheden afhangt van oneindig kleine dosissen, tot het oneindige toe verdund; de hijdropathen beweren de gezond heid te herstellen door stortbaden, of willen do ziekte uit ons weeken door middel van nate dekens, terwijl eene nog nieuwere soort van doc toren zich afgezonderd hebben voorstellondo om ons tot aan de oksels te begraven, waardoor zij dus, ten einde ons leven te redden, ons om zoo té zeggen reeds met beide voeten iu het grafplaat sen. Vervolgens hebben wij nog Sangradas, die er altijd sterk voor zijn om iemand te aderlaten, of spaansche vliegen te zetten, of dieet te doen houden; en rnineralisten die in niets anders ge- looven dan kwikzilver en zijne oxijden. Het is echter te betreuren dat al deze theoristen geen praktisch bewijs kunnen inleveren van de door hen aangenomene onveilbaarheid hunner gene zingen. Dit is niet het geval met Professor Hol loway, die werkelijk een nieuw tijdvaé van de geschiedenis der genees-en heelkunde geopend beeft, en wiens geneesmiddelen in <’e laatste twintig jaren, jaarlijks tienduizend var den drei genden dood hebben bevrijd. Dit is giene veron derstelling maar eene daadzaak doir de voor beeldige bewijzen van eene keur vm getuigen. De archieven van zijn hoofdbureau te Londen bevatten meerdan een half millioengetuigschrif- ten. zoo authentiek mogelijk, dié behalve de

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2