VAN VEURNE i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT f I 11 V.' I SS®. 55.7 Mei. ra DUINKERKE GHYVELDE VEURNE O EXT BRUSSEL xi De Gevolgen van het scliool- cnkwest. Wie de verslagen der scboolkommissic gelezen en beredeneerd heelt, vraagt zich af of hel wczenllijk gezalfden des Heeren rijn die zulke baldadigheden zulke gruwelijke inbreuken op hel zedelijk en godsdienstig gevoel hebben gepleegd Hoe, hel zijn priesters, niannei' die zich de tolken van den goeden God noemen Die dochters verscheidene nachten uil het vaderlijk huis ophielden; Die vrouwen ophitsten togen hunne mans, die ze aanslookien lol vechten toe in hun huis, die aanraadden zelfs hunnen man en bun huishouden te ontvluchten; In He provinlie Wesl-Ylaandercn is er geene verandering in de. samenstelling van den provinlialen raad. Men schrijft in bij den drukker-iiilgcvor. Ooststraat, G, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle incdedecliiigen, artikels of brieven, behoorlijk ondcrleekend, als ook bekendmakingen uilci lijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Onze bisschoppen, pastoors en onder pastoors doemen de onderwijzers, die aan de kinderen bet godsdienstig onderwijs, T is te zeggen de Catechismus onder wijzen. Ziehier wal de bisschep van Arras in een ntandemenl aan de onderwijzers en onderwijzeressen gericht, zegi Gij zult zelfs aan de familie, aan de maatschappij, niet min dan aan de religie een overgrooten dienst bewijzen, indien gij zelf, builen de uren der klas en builen de. schoollokalen, wilt voorlgaah door uwe onderwijs mede te werken lot de godsdienstige opvoeding uwer leerlingen. Dit ware, door den ijver dien gij betoom, aan uwe edele bediening van onderwijzer, hel verheven karakter behouden, die toe hoort en waarvan gij niet kunt afzien, zonder uwen zedelijken toestand onge lukkig te verminderen en zonder een jammerlijk nadeel le veroorzaken aan de. jgugd, die u is toe vertrouwd. Wal zegl gij daarvan, klerikale dwee- x-A a Ux Die winkeliers hunne neering, die werk lieden hun brood ontroofden; Die onderwijzers en onderwijzeressen vernederden en beleedigden; Die wccrlooze kinderen wreedclijk kastijdden; Die vervloekten en vermaledijddcn rechts en links; Die legen de wellen van hel land, dal hun mild betaalt, de ongehoorzaamheid aanpredikten; Die de oproerige gemeente-besturen ondersteunden; Die de ministers voor schoeliën uit maakten; Die onzen beminden koning voor eene vod uitscholden; Immers, die de onbeschaamdheid zoo verre dreven van dit alles le schuiven op de verantwoordelijkheid van den God wiens vertegenwoordigers op aarde zij beweren le zijn, van oenen God die niets dan liefde en goedheid en vrede is, en die in zijne wetten voorschreef dal uien zelfs geen vogeltje mocht deeren of hinderen, verre van de mensclien zoo le pijnigen en le kwellen 1 .la, dat hebben- priesters gedaan, en wie er aan twijfelt, zal hunne namen en woonplaatsen vermeld vinden in de ge drukte verslagen over dé zittingen der commissie, waarin zij ook zullen zien dal de verklaringen van al de getuigen onder eed zijn gebeurd en door hen als waar ondcrleekend. Pijnlijk is die openbaarvvording voor al degene die oprecht godsdienstig ge voel bezitten, want hel is ontegeiispre- kelijk dat hel gedrag der geestelijkheid voor noodzakclijk gevolg zal hebben hel vertrouwen in de II. Kerk en hare be dienaars erg te verzwakken. Eenvoudige mensclien hebben nog (‘enigen lijd kunnen gelooven wal de priesters beweerden, dal de schoolstrijd noodig was voor hel behoud der Kerk; maar nu zij weten dat de bisschoppen in frankrijk de slaalscholen niet afkeurt n, hoewel het godsdiestig onderwijs er geheel uitgesloten is, nu gaan hun de oogen open, en wenschen en Imp -n zij met ons dal tic Belgische geestelijkheid liet voor beeld der Erotische zou volgen. De houding der Eransche bisschoppen is vooral als een donderslag op onze kle rikale kamerleden ueêrgekomen. Zij zijn gaan loopeu; maar, waarlijk, is beleen beetje erg lafhartig; het was eigenllijk nog ’i beste, of liever T eeuige wal zij konden doen. liet Blad verschijnt allen Zaterdag; on allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Poor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, IT. G-00. Voor ganseh Belgie: G maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n .miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Beklamen 50 centiemen den regel. E»olitiek Ovei’zicllt. Be heer Leoti Say, minister van financiën van Krank tijk, heeft zijn ontslag ingetrokken, nadat de Ka mer hem eene stemming van ver trouwen had verleend. In zitting van de engelsche Ge- mcentenkamer heelt de heer Cowen een voorstel gedaan, waarbij de beperkingen worden gelaakt, die gebracht worden aan (ie vrije uit drukking der openbare denkwijze in lei land. Eene menigte wijzigin gen werden aan de artikelen van bel wetsontwerp van beteugeling voor lei land voorgedragen. Na men vier uren gesproken had werd de beraadslaging verdaagd. be ooslem ijksche Hoerenkamer heeft met 6S stemmen legen 55 hel xvetsonlwei p gestemd, raken Ie de kieshervoi ining, zooals zij door de tweede Kamer werd aangenomen. De Kamer der afgevaardigden hei ft liet donanenlai ief aanvaard, zooals hel dooi de Hoerenkamer gestemd werd. Eenige dagbladen hadden aangei- kondig I, dal de keizer van Oosten- i ijk eene bijeenkomst ging hebben met den koning van Italic le Monza. Die lijding wordt thans gelogen- strait. |>e prins van Bulgarie heeft maandag te Peterhof een bezoek gebracht aan den keizer en de kei zerin van Rusland en heeft dinsdag Petersburg verlaten. Het russisch Staatsblad kondigt de volgende voorschriften af, door den ministerraad vaslgesleld en door den keizer goedgekeurd: 1" liet is voorloopig aan dc joden verboden, zich voortaan buiten de kringen der steden en dorpen te vestigen, daar waar niet reeds joodschc koloniën bestaan. 2° Hel is voorloopig verboden verbinte nissen van aankoop ol van pachl- buurwaarden met joden le sluiten; 5“ Ilel is aan de joden verboden handel le drijven op de zon- en feestdagen, in de plaatsen, alwaar or christene n zijn, die hunne w in kels gesloten houden; 4° l)e artike len 1 en 5 zijn maai' toepasselijk in de gouvernementen, in welke joden gevestigd zijn. Gemeld Staatsblad behelst ook de volgende nota: Hel gouverne ment is krachtdadig besloten al de gewelddaden lestralfen, die zonden uitgeoefend worden op den per soon of legen den eigendom der joden, die zich onder de bescher ming der zelfde wellen bevinden als al de onderdanen des keizers. He overheden hebben bevel ont vangen om bij lijds en onder hunne eigene verantwoordelijkheid de maatregelen le nemen, geschikt om de buitensporigheden tegen de joden te voorkomen en te beteuge len. Alle verwaai loozing van wege Men weet dat de klerikalen veel verwachten van de provinciale kie zingen, omdat aan die kiezingen vele buitenlieden deel nemen en bijgevolg zij op dat element reken den om te overwinnen. Helaas zij zijn zeer in hunne verwachting bedrogen geweest en geen enkele ernstige overwinning is haar ten deele gevallen, maar integendeel hebben zij gevoelige neerlagen bekomen. Wij moeien evenwel zeggen dal de provinciale kiezingen voor beide partijen geen praklischen uitslag hebben opgeleverd, ’i is te zeggen dal er geene verandering gekomen is in de meerderheid van een der negen provinciale raden. In Luxemburg hebben de libera len een schoone zegepraal beko men: zij hebben een nieuwe zetel veroverd te Atlon, 5 zetels op de kleiikalen gewonnen (e Neufcha- leau, I le Marche en I le Messaney. be klerikale meerderheid in dien raad is dus maar van 25 stemmen legen 20 meer, in plaats van 29 legen 14 zooals voor de kiezing. In alle geval zijn de dagen dier deputatie geleld en ’t is maar eene kwestie van tijd meer om ze le doen verdwijnon. Te Wavre en te Thicnen, waai de strijd zeei hevig is geweest, hebben liberalen gezegepraald; le Jemappe is een nieuw liberaal raadslid gekozen, maar le Lean is emi klerikaal raadslid gevallen. In de provincie Luik is er geene verandering; (e Seraing hebben de liberalen iwee zelels gewonnen en 5 in andere plaatsen. In de provincie Namen hebben de liberalen le Gemldoux verloren en le St-Joos len-Noode is M. V.ui- dersmissen, independent, gekozen. Mm weel dat die independenlen altijd door de klerikalen worden ondersteund en ook in de slem- u.ing met de kalliolijken mede stemmen. ZATERDAG 27 MEI 5G.r JAAR. de overheden zal gestraft worden door de afstelling der ambtenaars, die zich aan verzuim zonden plich- lig gemaakt hebben. Uil Conslantinopel telegrafeert men dal Frankrijk en Engeland hunne denkwijze hebben laten kennen, over de v raag door Turkije gedaan, om de oorlogschepen terug te loepen, naar Alexandrie gezon den. De twee mogendheden heb ben aan den markies de Noaillós en aan lord Ihifferin gelijkluidende onderrichtingen gezonden, volgens welke de twee gezanten aan de Porie verklaard hebben, dal de schepen de egyptische waters ver laten zullen, zoodra de regelmatige toestand zal terug gekomen zijn. Frankrijk en Engeland verlangen nog vuriger dan Turkije geene uit breiding aan de scheepsbelooging le moeien geven. Zij zouden gaarne de cgyplische waters willen veria ten, doch een duurzame en regel matige slaat van zaken moet eerst tot stand komen. Uil de egyptische hoofdslad meldt men, dat hel ministerie zijne krijgs- bcreidseleu voorlzel. Er zijn 400 kanonniers naai' Alexandrie en 200 naar Damietlc gezonden. I;r wor den langs de kusten torpedos ge legd. Al de egyptische generaals heeft men den eed doen afleggeij hel gouvernement tegen eene lus- schenkomst le vei (ledigen. Men gelooft dat, indien de engelsch-Jransche schcepsheloo- ging geene krachtdadige werking uitoefent, Frankrijk en Engeland hel vraagstuk aan de mogend heden zullen onderwerpen, die alsdan de middelen zouden aanduiden, ten slotte le nemen om de orde en de veilligheid in Egypte terug le doen koeren. Veurne, In alle geval, mag men de kie zing van 22 mei als vuordcelig aan zien voor de liberalen, daar overal waar er den 15 juni kiezing is, de liberalen gezegepraald hebben. Dit moet de liberalen aaninoe digen zich ijverig aan ’t werk te stellen, want door de laatste kie zing heeft men kunnen zien dat de klerikalen voor geene middelen lerugwijken en overal stout het hoofd opstoken. Daarom, dal de liberalen, meet vereenigd dan ooit, zich len strijde uitrusten on niets verwaarlooz.cn wat kan helpen om op 15 juni een schoone zegepraal te bekomen, in T belang van ’t vaderland, van de vrijheid, van hel geluk en de rust der bevolking. Wij doelen verder de uitslagen van maandag volledig mede. Md 12-23 3-23 5-35 11-50 2- 59 3- 22 4- 11 5-35 8-0Ö 8- 28 9- 02 9-00 10-25 12-23 12-15 1-11 3-1)2 0-07 8- 59 9- 10 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 0-20 7-41 10-11 10-32 10-58 5-1? 5-42 0-19 9-15 10-12 ’jS] NIEUPORT (Stad) DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT t o SGeost <Isil eons I 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-54 7-2’ 7-28 9-25 11-57 2-30 4-4? (i-19 7-11 7- 48 9-51 12-15 g-4Q 4-55 8-31 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-04 *i-<»vin<-ij»Ee Süez.ingon. Vei-ti-okui-en vmi <len ï.jzevenvvog vnn E»iiir>k<-i-ke, Cient iinm- Iti-ussel en »ixniu<k-na;u- 1%'ieiipoi-l 5- 51 11-00 3-08 5-12 6-08 6- 32 11-39 3-48 5-42 6-46 7- 12 12-23 4-26 6-19 7-15 9-38 3-23 7-10 9-15 9-28 11-05 5-35 9-31 10-42 10-42

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1