rijke Gaaibolling plaats hebbci 1. Q 4. 5. 6. 7. 8. I*rov»nciale K.iea:ïngeiv De katholieken zijn herkozen in de .kantons Brecht, Boom, Eeckeren, lloog- De liberalen zijn herkozen zonder tegen- 1 B>e pastoors en <le boeren. Wij lezen in den Dixmudenaar Wij welen allen tol hoeverre hel gaal dal de boeren gepluimd en geslachtofferd 9-30. 9-31 9-32. 9-34. 9-35. 9-35. 9-36. 9-37. pers, dat is anders dan de onderwijzers en de ouders te doemen Spiegelt u daaraan. worden door hunne pastoors. In zekere gemeenten is de verdrukking in werk gesteld door de geestelijkheid, wezenlijk afgrijselijk en al de pogingen beproefd door edelmoedige mannen om hunne medeburgers vrij ie maken van de kleri kale slavernij, lijden schipbreuk legen eene lijdende en werkelooze onderwer ping. liet vreeselijk wapen dat die eeuwen oude macht gevestigd, ondersteund en ingerichl heeft, kent gijHel is de vrees De vrees der helle, ziedaar het geheim van de overgroole macht der priesters op de arme verslanden van de boeren. Hun goede God is gestadig in gram schap, hij bedreigt en doet schrikken, bij vernietigt de ongelukkige» lol de onnoo- zelste lijdzaamheid. Aide predikaties en de berispingen in den biechtstoel komen neer opgehoor zaam, gehoorzaam blindelings aan uwen pastoor, zoo niet zijl gij verdoemd en zuil in der eeuwigheid de ijselijksle pijnen Ie verduren hebben. Gehoorzaam... men weel wat dit zog gen wil. Gehoorzaam, zulks beleekenl betaalt al de rechlstreeksche en onrechl- streeksche belastingen welke de hoeren pastoors de fanatieke bevolkingen opleg gen. Eertijds waren hel de tienden, de karweien, de cijns, het recht van den heer, enz. Hedendaags is bel deSl. Pie terspenning, de ontelbare omhalingen en inschrijvingen voor alle soorten van hei ligen, hel slichten van missen, jaargetij den, enz. enz.; zonder nog de rijke erfe nissen en de gillen van allerlei aard mede te rekenen, van welke men alle dagen hoort. Stellig heeft iedereen \oor de stuivers van oomtjes en lantjes in hunne tweede kindschheid. kanling, in de kantons Dison, Fieron, Héron, Hollogne-aux Pierres, Boei, Luik (nieuwe zclei), Spa, Verviers en Wa- remme. Te Dallicm is de katholieke kandidaat met 40 stemmen meerderheid gekozen. De liberalen streden te Avesnes, waar zij den uitredenden katholieke overwon nen hebben; te Ferrières werd de uittre- dende katholieke herkozen; te Landen hebben de katholieken hunne plaatsen be houden met 100 stemmen meerderheid; te Stavelot werden dc uittredende katho lieken herkozen met 40 stemmen meer derheid. Te Nandrin werden, met eene over eenkomst, de uittredendc liberale en de uiltredende katholieke leden herkozen. Een liberaal is voor den nieuwen zetel gekozen. Er is geene verandering in de samen stelling van den provincieraad van Luik. De katholieken zijn herkozen zonder strijd te Bilsen, Herck-dc Stad, Maaseik en St. Truien. Tc Loos was er strijd. De katholieken blijven aan met 250 stemmen meerder heid. Te Sichcm was er ook strijd. 50 stem men meerderheid voor de katholieken. De liberalen bestreden de uittredendc katholieken te Etallc, Laroche, Baslogne, Durbuy, Fauvillers, Neufcbateau, Marche, Sibret, Wellin, Messancy en St. Hubert. Te Neufcbateau overwinnen de libe ralen dc drie uillredende katholieken. Te Marche winnen zij oenen zetel, alsook te Messancy, Te Etallc, Laroche, Basl- nach, Durbuy, Fauvillers, Sibret, Wellin en St. Hubert krijgen de liberalen de nederlaag. De liberalen zijn herkozen te Virton. De nieuwe zetel te Arlon wordt be kleed door ecncit liberaal, mol 100 stem men meerderheid. De uitslag is prachtig voor dc liberalen; zij winnen drij stemmen te Neufcbateau; 1 te Virion; 1 te Marche en 1 nieuwen zetel te Arlon, dus in T geheel 6 stem men. De raad bestond vroeger uil 14 liberalen en 29 klerikale»; thans zetelen er 20 liberalen en 24 klerikalen. Zoo nog een zegepraal en de klerikale meerder heid en dc item bestendige deputatie liggen omgeworpen. De strijd was hevig in deze provincie. De liberalen lijden verliezen. Te Gemblocrs zijn er 4 liberalen op 5 uittredendc leden niet herkozen. Er is balloteering tusschen twee katholieken. Te Ciney hebben de liberalen dc neder laag. 120 stemmen meerderheid voor de katholieken. Te Eeghez.ee zegepralen de katholieken met 50 stemmen meerderheid. Te Fosses zijn dc katholieken herkozen met 150 stemmen meerderheid. Te Rochefort zijn de katholieken her kozen met 100 stemmen meerderheid. Te Couvin zijn twee liberalen en een katholiek gekozen. Te Florennes zijn de uiltredende katho lieke en de uiltredende liberaal herkozen. Te Walcourt zijn de liberalen gekozen zonder strijd. Te Bcauraing is een uittredend katho lieke niet herkozen; een liberaal is her kozen. Er is ballotleering tusschen een liberaal en een katholieke. De provincieraad die 26 liberalen en 31 katholieken telde, zal zonder de ballotee- ringen uil 37 katholieken en 23 libetalen beslaan. Duivenlief hobberij Geene streek misschien in Europa, waar meer duivenliefhebbers, duivenmelkers worden aangetroffen dan in België. Belangrijk is hel getal duiven, wal zoo niet dagelijks, ten minste elke week ver zonden wordt voor prijsvluchten, hetzij binnen hetzij buitenlands, vooral naar Frankrijk. De douanen van dit land nu hadden verleden week zekere maatregels ge nomen om de prijsvliegers te treffen met een inkomrechl hetwelk bepaald was op 5 fr. per 100 kilogrammen, voor ver zendingen uit Belgie en 20 frank voor een gelijk gewicht wanneer de duiven uit Holland kwamen. Die nieuwe maatregel verwekte groote opschudding onder de duivenmaalschap- pijen die daardoor getroffen werden met eene belasting welke jaarlijks eene groote som moest bedragen. Die belasting moest onvermijdelijk den genadeslag geven aan onze prijskampen. Den Epervier, hel dagblad der duiven maatschappijen, dacht in die nieuwe onderrichting der fransche douanen eene verkeerde toepassing te zien van hel nieuw fransch-belgisch tarief, waardoor den taks geregeld is die kan worden toe gepast op 't invoeren van levende dieren. Om zoo spoedig mogelijk zulk veiplet- terd misbruik te doen ophouden, zond onze confrater een verzoek naar M. de baron Beyens, minister van Belgie te ’arijs, alsook aan M. Frère-Orban, minis ter van buitenlandsche zaken. Dit dubbele verzoek is met goeden uit slag bekroond. Eene depeche van onzen minister te Parijs, aan den opsteller van den Epervier, meldt dal er onderrichtingen zijn gegeven aan hel ftoorderkantoor der douanen, om de reisduiven onbelast te laten binnenkomen. Wanneer ei' niet onverwijld iemand geweest ware om onmiddellijk te recla- meeren tegen de verkeerde toepassing van hel tarief, mag hel als zeer waar schijnlijk worden aanzien dal de fransche douanen niet beter zou hebben gevraagd dan hel langst mogelijk de ontzaglijke ontvangsten op te scharren welke het verzenden van reisduiven uil Belgie, in de kas moesten doen slroomen. Verschenen De nieuwe wet op de jacht, met de vlaamsche vertaling, door Karei Abeel», bijgevoegd Greflier bij de Rechtbank van eeisten aanleg te Antwerpen. Een zeer nuttig boekje ten gebrttike van jagers, jachlbewakers, ofliciers van gendarmerij, veldwachters, tolbeambten, enz. Te verkrijgen ten bureele van dit blad aan den geringe» prijs van 50 centiemen. Algonieene tijdingen. Woensdag lest werd er alhier over gegaan lol de aanbesteding van den steenweg van hel Nieuporlje naar de Moëres. De begrooling beloopt fr. 58,850. Hebben aangeboden: MM. F. Leper, te Sleenkerke, Ir. 53,350; Tacijuenier te Lessen, 54,708; L. Balaille, le Poperin- ghe, 57,640; D, Verslraete, te Rams- cappelle, fr. 69,000. Sedert eenige dagen wordt onze stad onveilig gemaakt door dieven die des nachts in de huizen dringen. Zoo hebben zij reeds verschedene huizen be zocht en verschillige voorwerpen mede genomen. Wij hopen dal men er welhaast zal in gelukken de baud op die gevaar lijke kerels le leggen. Dc heer Casslers, wachtmeester der gendarmerie alhier, is aaugesleld om vrij willigers met premie» aan le werven in de arrondissementen Veurne en Oostende. Uitslag van den prijskamp voor Bemerk wel dat de geestelijkheid, door den boer uit te zuigen en arm te maken, een dubbel doel bereikt; eerst verrijkt zij zichzelven en vervolgens vestigt zij hare dominalie op vaste gronden. Inderdaad, de armoede baant den weg tot dc onafhankelijkheid niet. Zulks legt genoegzaam uil, dal bondgenootschap tusschen de geestelijkheid enden edeldom om de pachters en de landbouwers le exploilecren. De edelen weten wol, terwijl zij in T geheim met de priesters lachen engek- scheerc», waarom zij dezen opentlijk de hand leenen en hel voorbeeld geven van eene volledige gehoorzaamheid aan de voorschriften en grillen der geestelijk heid. Deze pilaarbijtcrij is zeer behendig. Alzoo krijgen zij sermoenen ten voor dode der onrechtvaardige privilegies en hunne buitensporige afpersingen. M. de pastoor is veel meer den vriend van den rijke dan van den arme. Tusschen de twee, is de keus zijns harten nooit twijfelachlig. Hel is M. de pastoor niet die ooit in den predikstoel zal spreken van de vermindering der pachten. Als de verdrukte landman klaagt over de ondragelijke eiselien van zijne nobele eigenaars, dan predikt M. de pastoor... de gelatenheid aan. De boer zal beloond, schadeloos gesteld worden over zijn zweel en zijne ontberingen... in de an dere wereld In afwachting leven M. de pastoor en zijne arislokralische vrienden, vel ten koste der boeren in deze wereld. En als verlichte, moedige, eerlijke -mannen een einde willen stellen aan den droevigen toestand der veldbewoners, door ze hunne rechten te loeren kennen en ze te onderl ichten over hunne ware belangen, dan worden zij uitgcmaakl als .«vijanden van onzen heiligen godsdienst.» Men.beschuldigt ben dal zij prieslereters .zijn’! Neen'! du'rzènd maal neen wij zijn geene vijanden van den godsdienst, maar wij bestrijden de cxploileering en de on ophoudelijke gekljac.hl ten koste der on wetendheid en van hel bijgeloof. Wij willen de kerk op het dorp. Wij eerbiedigen den priester dic.de liefdadig heid, de broedermin, de zelfopoffering aanpredikt, en erzijne werken naarregelt. Maar wij zeggen ook: mistrouwt die hoogmoedige, heerschzuchlige, geldgie rige mannen, die, in den imam der religie, voor hunnen eigen zak werken. slraelen, Lier, Moll, Santhoven, Wes- lerloo en Turnhout. Dc nieuwe zetel aan het kanton Heist op den Berg toegekend is gewonnen door den katholieken kandidaat met eene meer derheid van 216 stemmen. De twee nieuwe zetels voor Antwerpen zijn bezet door de kandidaten der Ver- eenigde Liberalen, zonder strijd. Te Mechelen en Contich was er strijd. Te Mechelen behaalt heel dc katholieke lijst eene meerderheid van 120 stemmen; te Contich, 350 stemmen. De liberale partij is in den provincie raad van Antwerpen met ééne slem versterkt. De liberalen worden gekozen zonder strijd, te Brussel, Elsene en Molenbeek. Dc katholieken zijn gekozen in de kan tons Aarschool, Assche, Haachl en Wol- verthem, zonder strijd. De uittredendc liberalen werden be streden te Genappe, Perwez, Thienen, Waver en Leeuw. Zij werden herkozen te Genappe met 50 stemmen meerderheid; te Thienen met 120; te Wavre mei meer dan 100 stemmen. Te Perwez, is dc liberale kandidaat ge kozen en voor de uiltredende katholieke kandidaat er moet geballoteerd worden met den nieuwen liberaal. Te Leeuw is de uiltredende liberale kandidaat door eenen katholieke ver vangen met 22 stemmen meerderheid. Te Diesl was er strijd. De katholieken blijven aan met 170 stemmen meerder heid. Ziehier den uitslag der kiezingen voor dc nieuwe zetels: St. Joos-ten-Noode, een independent gekozen; een indepen dent moet geballoteerd worden met eenen liberalen kandidaat. Leuven: de katholieke kandidaat is ge kozen met 1940 stemmen, legen 1573, gegeven aan den liberalen kandidaat. De katholieken zijn herkozen zonder strijd te Aalst, Oudenaarde, llamme, Herzele, Sint-Maric-Hoorebeke, Lokeren, Nazareth, Nederbrakel. Ninove, S.‘ Niko laas, Zottegem, Temsche, Dendermoude, Wettere» en Zele. Te Gent is de liberale kandidaat zonder strijd gekozen. Te Gecraardsbergen bestreden de libe ralen dc uillredende katholieken; de katholieken overwinnen met 350 stem men meerderheid. Te Ronse is een uiltredende katholieke herkozen; er is balloteering tusschen eenen liberalen en eenen katholieken kandidaat. De katholieken zijn gekozen zonder strijd te Ardoyc, Korlrijk, Dixmude, Veurne, Hooglede, Meessen, Ooslroose- beke, Thiclt, Thouroul en Wervick. De liberalen zijn gekozen te Oostende zonder strijd. Te Ghistel zijn de uittredendc liberale en de nilircdende katholieke kandidaat gekozen. Te Moescroen bestreden de liberalen twee uittredende katholieken. De katho lieken winnen mol 170 stemmen meer derheid. De toestand der partijen inden provin cieraad blijft onveranderd. De liberalen zijn herkozen zonder strijd te Anloing, Bossu, Beaumont, Binche, Celles, Ghimay. Chatelet, Lens, Lessines, Quevaucamps, Templetive en Thuin. De liberalen zegepralen te Charleroi, met eene meerderheid van 400 stemmen, op de twee independenten. Tc Soignics zijn de liberalen herkozen met 110 stemmen meerderheid. Te Frasnes-lez-Buisscnal, verliezen de liberalen eene stem de katholieke kan didaat is gekozen met 70 stemmen meer derheid. Te Bergen zegepralen de liberalen. Dc heer Fauconnier, lid der bestendige depu tatie, bedreigd door de liberale kandi datuur van den heer Daiiau, bekomt eene meerderheid van 300 stemmen. Te Palurages was er strijd tusschen de liberalen. Een uittredend liberaal lid en een nieuwe liberale kandidaat zijn ge kozen. Er is nog ballolteering tusschen een uittredend liberaal lid en een nieuwe liberale kandidaat. Tc Rceulx is voor den nieuwen zetel een liberaal zonder strijd gekozen. De liberale partij heeft in Henegauwen al hare posities behouden, uitgenomen den zetel voor Frasnes. De zegepraal van Soignies is van groote beteekenis; niet tegenstaande dc wanhopige pogingen en de drukking door de klerikalen aange wend, zijn zij met eene groote meerder heid geklopt. Ziedaar een goed voor- teeken voor de wetgevende kiezing van 13 juni. duiven uil Amiens, den Zomlag 21 Mei; losgelaten ten 7 ure 's morgeus: K. Pinte, K. Decroos, L. llancke, id. Ceulenaerc, L. llancke, Vanlaere, L. llancke, Op Zondag 4 Juni aanslaande, om 3 ure namiddag, zal er alhier eene luister rijke Gaaibolling plaats hebben uitge- schreven door de Maatschappij Mild- en Eespaarzaam, in de herberg de Fluit. Oppervogel 10 fr. Zijdvogels elk 5 Ir. Inleg 50 cent, en 40 cent, terug. Een koniklijk besluit van den 6 mei, genomen op beroep van den gouverneur dezer provincie, vernietigt de beslissing van de bestendige deputatie, welke de beraadslaging van den gemeenteraad van Adinkerke, niet heeft goedgekeurd waar bij hel kosteloos lager ouderwijs aldaar wordt ingerichl. Op Zondag toekomende, 4d,“ Juni, zal er te Leysele een luisterrijk festival voor harmonie-en fanfaren - maatschap pijen plaats hebben. De volgende maat schappijen zijn ingeschreven 1 Leysele; 2 Loo; 3 Leke; 4. Ooslvle- tcren; 5 Stavele; 6 Veurne; 7 Isenbcr- ghe; 8 Rexpoede; 9 Reninghc; 10 Worm hout; 11 Alveringhem; 12 Hondschootc; 13 Rousbrugge. Bij koninklijk besluit van 21 Mei, is M. P. De Swarte, schepen le Nieupoi l benoemd. Dezer dagen heeft le Pervyse een ongeval op den ijzeren weg plaats gehad. Bij liet binnentrekken in dc statie liep een reizigerstrein, komende van Nieupoorl, waarschijnlijk door onachtzaamheid, op eene verkeerde lijn, en bolste op eenen aldaarstaande wagondie, evenals de locomotief, zeer erg bei>cjiadigd werden. De machinist alleen bekwatn eene lichte wonde; al de reizigers bleven ougedeerd. Een erger ongeluk had plaats toen men de machien terug op de riggels had ge bracht. Een werkman, met name Jacob Willem van Pervijse, is bij hel vasthaken van eenen wagon, tusschen twee tampons gevat en den arm vermorzeld. Men denkt lot dc afzetting tc moeten overgaan. Telegraafdiensten. Te rekenen van heden 20 mei, zullen lelegraafbureelen 4 PRO VI NCIE A N T WERPEN PROVLNCIE LUIK. LU_._JI.RWI PROVINCIE LIMBURG. PROVINCIE LUXEMBURG. PROVINCIE NAMEN. PROVINCIE BRABANT. PROVINCIE OOSTVLAANDEREN. PROVI N( T E WESTVLA A N DE R E N PROVINCIE I1ENEGOUXV.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2