VAN VEURNE 1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1.882. ZATERhAG 5 JU AT Veurne, Cï Juni. Eflet te kort, in gtaaPs kas. De klerikale bladen spinnen allerlei artikels aaneen, om, in vooruitzicht der toekomende kiezingen, de Kiezers den toestand der Staatskas onder de don kerste kleuren voor te schetsen. De redevoering welke M. Graux, onze minister van finanliën, in de Kamerzit ting van 24 april uitgesproken heeft, doel recht over de ongegronde aantij gingen der sacristijbladen, die de uitga ven voor het onderwijs als de oorzaak van hel te kort willen doen doorgaan. .Men herinnert zich dat toen in 1878 hel bestuur des lands van do klerikalen tot de liberalen overging, er een zeer aan merkelijk te kort in ’s rijks kas besladigd werd, liet was dan cenc eerste verplich ting welke hel nieuw ministerie op de schouders viel van voor eene verhooging van inkomsten te zorgen, ten einde dit te kort te bestrijden. Dit is nogtans op vier jaren tijd onmo gelijk geweest daar men ook tellen moet met de noodzakelijke jaarlijksche klim ming der Staats begrooling. Die verhooging welke door de kleri kalen, voornamelijk het onderwijs ten NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-54 7-22 7-28 9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-41 Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne,.en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mcdedeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Frankrijk en Engeland zouden Turkije met hunne lusschenkomst in Egvple bedreigd hebben, indien hel niet aandrong op de volledige en onmiddelijke onderwerping van hel egyplisch leger. De consuls van Frankrijk en Engeland hebben zich zondag inorgend ook bij den onderkoning begeven om hem aan te raden met loelegeven. Zondag namiddag, om vijf uur, kreeg hij een ander bezoek, beslaande uit al de ulemas, al de leden van de Kamer der notabelen, uil eene afvaardiging der scholen en der inlandsche kooplieden, die hem kwamen verzoeken Arabi bey als minister van oorlog weder aanle- stellen, omdat hel leger hierop aandrong, en hen bedreigde, in dien de onderkoning bij zijne wei gering bleef, en de arme Tewfik pacha, niet wetendé hoe handelen om wel te doen, zegde hun verzoek te zullen inwilligen. Dit werd ook gedaan en Arabi bey schijnt op dit oogenblik nu weer in Egypte den heer en meester te spelen. Maan dag heeft hij den onderkoning ge vraagd om zijnen omzendbrief in te trekken, waarbij aan de provin ciale overheden bevolen werd om de aanwervingen voor hel leger te doen ophouden. De Pall Mall Gazette van Londen zegt over de egyplische aangelegen heden: Indien Frankrijk zich voortdurend blijft verzeilen legen het zenden van genoegzame lurk- sche troepen naar Egypte, om er de orde te herstellen, zal ’lengelsch gouvernement zich verplicht zien aftebreken met de verbintenissen, gezamenlijk met Frankrijk geno- Wie onzer herinnert zich eene algemeene kiezing, waarvan voor de toekomst des vaderlands zooveel afhangen kan, die zoo stil, zoo kalm nadert als die van den 15 juni. Gewis niemand. Maar ook niemand twijfelt er aan of die stille kalmte is het welspre kendste bewijs van de onmacht der klerikalen, zij hadden ons met eene omwenteling, met eenen burgeroorlog bedreigd. En och arme hunne oproerige aanhitsingen, hunne dolle sermoe nen, hunne lasterende dagblad artikels kunnen alleenlijk de slape rige onverschilligheid des volks niet wakker schudden. Voor ons en voor hen ligt er in dit feit eene groote les besloten. Van weerzijden hebben wij hunne macht overdreven. Daarom waren wij te angstvallig en zij te vermetel in de schandelijke middelen lol welke zij hunnen toevlucht hebben genomen. Zij waren overtuigd dat na hel uitvaardigen der schoolwet hel vol doende zou zijn geweest de lage dweepzucht den vrijen teugel te vieren, om hel liberaal gouverne ment te doen omtuimelen Velen onder ons zelfs waanden dal na de schoolwel de liberale partij weer voor eenigen lijd in minderheid zou komen In een woord, een ieder dacht dat het godsdienstig fanatismus het ganseb land door in opstand zou komen iPolitiek Overzicht. Hel is in Egypte wederom geheel in de war. De onderkoning is al spoedig weder in zijne besluiteloos heid gevallen en schijnt niet meer le welen lol wie zich te wenden. Men heeft dit reeds kunnen opma ken uit de depechen uil Cairo. De laatste lijdingen uil de egyplische hoofdstad luiden, dat de regee- ringsloosheid volledig is. Er is van de vorming van een ministerie tijdelijk afgezien, daar Cherifen andere personagien geweigerd heb ben die taak op zich le nemen. Eene afvaardiging van de Kamer is zondag den onderkoning gaan spreken. Zij heeft aangedrongen op de rechten van hel leger en op de handhaving van Arabi, anders zou hel leven van den onderkoning gevaar loopen. Men gelooft dat Frankrijk en •Engeland volkomen overtuigd zijn, dat Turkije rechtstreeks den onder koning aanmoedig!, terwijl hel in het geheim de werking van hel leger ondeisteunt, ten einde zijne tusschenkomsl in Egypte le ver wekken. F rankt ijk liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: G maanden, fr. 3-2a Een jaar, Cr. 6-00. Voor ganscli Belgie: 6 maanden, fr. 3-7“» Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n .miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklainen 50 centiemen den regel. Vcrlrekuren vnn den ijzerenweg vnn I>ninkei-kc, Venrne, Gent naai- Brussel en Dknmdc naar IVieuport. 5-54 11-00 3-08 5-12 6-08 BRUSSEL 4- 23 6-32 11-39 3-48 5-42 6-46 I GENT 5- 06 7-12 12-23 4-26 6-19 7-15 VEURNE 7- 32 9-38 3-23 7-10 9-15 9-28 1 GHYVELDE 8- 50 11-05 5-35 9-31 10-42 10-42 i DUINKERKS 50/ JAAR. Al hare krachten zal dé geeste lijkheid hebben verspild om lot eene ellendige nederlaag te komen. Dan zal hel bewezen zijn dat wij hare gramschap niet hebben le duchten. Overigens hebben de dwaze pogingen der katholieken zooveel werk en zooveel geld gekost, dal het zeer moeilijk vallen zou die spoedig te herbeginnen. Ook zal de liberale partij na de kiezing het gunstig oogenblik met gretigheid te baal nemen ter ver- wezenllijking van haar programma. De toestand onzer partij is dus schitterend Doch laten wij ons in slaap niet wiegen Heeft de kle rikale partij het volk tegen ons niet kunnen opruien, ééne groote kracht blijft haar toch hare regel tucht Haar leger zal als een man naar de stembus gaan. Juist uil hoofde harer zedelijke onmacht, zal zij alle stoffelijke middelen in het werk stellen om hel getal harer kiezers te vermeer deren, het onze te verminderen. Daarom ook moeten wij allen de hand aan ’t werk slaan en het onze bijbrengen om eene schit terende zegepraal te behalen Het volk dient wakker geschud, het moet weten wal het van de klerikalen te wachten heeft Het moet weten dal een katholiek ministerie oorlog aan de gemeen tescholen, oorlog aan de groote sleden, oorlog aan de gewetens vrijheid medebrengen zou Het moet weten dat eene over winning der katholieken misschien een einde stellen zou aan de vt end game, gelukkige, voorspoedige jaren, die wij sedert onze onaf hankelijkheid hebben genoten, en die Belgie hebben doen schitteren als een edelgesteente onder de landen van Europa. tegen de schoolwet. En nu, waar is die opstand, wie kan er de kie men van ontdekken Zeker, de priesters hebben hun beste gedaan Met dolle woede en heete razernij hebben zij de libe rale partij en de officieele scholen bestreden Hals over kop hebben zij zich in den strijd geworpen; als razenden hebben zij rechts en links Beslagen, zonder een enkel oogen blik na le gaan of zij vriend of vijand troffen, of zij voor-of nadeel slichten. Langs dien kant is de op stand heviger geweest dan iemand j verwachtte. Wij vreesden dal de (geestelijkheid paal en perk aan hare woede stellen zon en in koe- I m bloede overwegen welke on verdiende voordeelen de verdoemde wel haar schonk Maar neen een snuivende stier heelt meer koel bloedigheid en meer beleid In blinden toorn zijn de bisschoppen scheep gegaan en.... zij moeten varen Maar wie heeft hen gevolgd Ja de ongelukkigen hebben de gewetens in opstand gebracht, maar slechts om hunne schande lijke onverdraagzaamheid te mis prijzen en le ver vloeken Dooi1 hunne schuld is de wel van 1879 een steunpilaar der libe rale meerderheid gewor den Leeds in 1880 kan men dit resul taat vaststellen; dan reeds werd het bewezen dal liet land ecus was met liet ministerie, en dat de revo lutie der klerikale par tij maar een storm in een glas water was ge weest. En de flauwe wijze, waarop de katholieke generaals zich thans lot den strijd van 15 Juni bereiden levert een nieuw bewijs hoe weinig vertrouwen zij stellen in de open bare denkwijze. Wij hebben bijgevolg alles te winnen mei hardnekkig onze prin ciepen te verdedigen! Geen liberaal die niet inwendig overtuigd was dal de wel van 1842 moest herzien worden. .Niemand of hij vond ze onrechtvaardig, ongrond wettel ijk en slecht. En toch hoe menig jaar hebben wij ze als een knellend juk gedragen; hoevelen waren er bang toen die schrikkelijke herziening eindelijk op hel tapijt moest komen? Wij hadden zonder de blinde dweepzucht der geestelijkheid ge rekend, zonder hare onvoorzichtige vermetelheid, die haar doel uil hel oog verliezen wat zij voor haar eigen voordeel doen en laten mag en ook zonder de kiemende vrij heidszucht des volks De kiezing van 15 Juni zal daar hel stoffelijk bewijs van leveren en de hoop en verwachtingen der katholieken in puinen stortende, zal zij tevens voor onze partij een rechlstreeksche en kostbare aan moediging zijn. men en te trachten de europeesche overeenkomst te benuttigen voor de oplossing der egyplische moei lijkheden. Hel is lijd, voegt gemeld blad er bij, dat de engelsch-fran- sche overeenkomst andere uitsla gen oplevert dan eene mislukte scheepsbetoöging en een ultima tum, waarvan er geene rekenschap wordt gehouden. Volgens eene dcpechc uil Con- slantinopcl zouden de vertegen woordigers van al ile mogendheden den sultan aangeraden hebben eene verklaring le doen ten voor- dcele van den onderkoning van Egypte en Arabi-hey en de andere egyplische krijgsopperhoofden naar Gonslanlinopel le roepen, om er hun gedrag te verrechtvaardigen. De Epoca van Madrid kondigt een artikel af, waarbij hel recht wordt verdedigd, dal Spanje zou bezitten om als groote mogendheid beschouwd te worden. Dit artikel besluit aldus Verhopen wij dat de mogendheden zullen begrijpen, dat het niet staatkundig bandelen is om af te wachten lot wanneer zij Spanje zullen noodig hebben. Men moet onmiddelijk rekenschap houden van zijne medehulp. A’.' l I f Jfl 3 i t N 0. J r I t I I 9 C DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT PUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL C (i B. <1 II 11-50 2- 59 3- 22 4- 11 .3-02 6-07 8- 59 9- 10 5-35 8-06 8- 28 9- 02 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 5- 54 6- 32 7- 12 9-38 11-05 5-12 5- 42 6- 19 9-15 10-42 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 7- 48 9-51 12-15 2-40 4-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-04 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 CJ i

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1