I dei d Veurne en Dixmude. 9 9 11 11 11 11 9 9 9 9 9 11 7 7 9 9 p 9 II 9 2 u 2 2 2 2 .2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 0 2 2 2 2 2 0 2 0 2 2 2 2 2 2 0 9 11 7 9 7 7 7 -9 .7 9 11 7 9 .9 .9 7 11 .7 Laat de kinderen tot mij komen. De Perron, een blad van Luik, deelt een verhaal mede, welk zoo ernstig, ja zoo afschuwelijk is, dal wij hel enkel niet de grootste voorbehoudrng durven Over- nctnen, alle verantwoordelijkheid aan dil blad latende. Een recht erlijk onderzoek is ingespannen en zal de waarheid aan hel licht brengen. In afwachting, zcgl de Koophandel leggen wij dil verhaal onder de oogen der ouders, die, ondanks alle gebeurte nissen en akeligheden, toch hunne zonen nog aan broerkens en paierkens, die echte kindervrienden, loevei trouwen. Ziehier wat de Perron verhaalt: Wij lezen verder, over deze zaak, hel volgende Ónder alle voorbehouding hebben wij, volgens den Perron, gemeld, dal een broerken van hel St. Andriesklooster te Luik, een zijner leerlingen zoo brutaal mei hel hoofd legen den deurdrempel had geworpen, dal hel kind eenige uren later overleed. Hel feil, die afschuwelijke misdaad is, helaas! echi en waar; al de liberale bladen van Luik bevestigen hel thans, en getuigen van de groote verontwaardiging, welke de misdaad van dil wangedrocht in palerskleeren heelt veroorzaakt. En wat doen de klerikale bladen Zij zwijgen dat ze barsten; zij vinden geen enkel woord van afkeuring. Zelfs is er een blad, de Gazette de Liège, hel orgaan des bisschops van Luik, dat de juslicie aanrandt, omdat zij terstond de aanhou ding bevolen heeft van den brutalen en barbaarschen kloosterling, die zich aan moord of manslag heeft schuldig gemaakt. De misdadiger is een genaamde Destrez, gezegd broeder Mélèle, geboren ie Meux, nabij Namen. Hij is 18 jaar ouden be gaafd mei reuzenkracht. Toen hij naar de gevangenis werd geleid, bad hij burger kleden aan, die men in de kloosters altijd in gereedheid schijnt te hebben, legen dat een der kloosterlingen een mis drijf pleegt. Hei slachtoffer, Noël Bataille geheelen, was slechts 9 jaar oud. De lijkschouwing heefl eene verwonding der hersens en eene hersenvliesontsteking doen besta- ligen, veroorzaakt door den geweldigen slag tegen den drempel. De kamer van beschuldiging zal te onderzoeken hebben, of die afgrijsclijk brutale kerel zal verzonden worden voor hel Assisenhof ol de correctionneele rechtbank. Hij zit thans opgesloten in de Sl.-Leonardgevangenis. 0 ware dil schelmstuk gepleegd in eene wereldlijke of openbare school, de klerikale drukpers zou geene woorden hevig genoeg vinden om uil Ie vallen legen het openbaar onderwijs. Maar T is een kloosterling die zich aan dit bloedig misdrijf heeft schuldig gemaakt en dan... dat zwijgt zij voorzichtig. Zullen de huisvaders nu eindelijk klaar beginnen te zien en te begrijpen, dal zij niet langer hunne kinderen, hun dier baarsten schat, mogen toevertrouwen aan die walgelijke kerels in kloosterpij, die, als zij de kinderen niet naar ziel en hart en geest kunnen bezoden, verpros- sen, verderven, hun lichamelijk martelen, folteren en zelfs dooden Rangschikking der gemeenten. Bij koninklijk besluit van 26 Mei 1882, wordt de label van rangschikking gere gel!, die wijzigingen brengt aan hel getal Schepenen en Raadsleden van alle de gemeenten van liet land. In de gemeenten waar het getal raads leden vermeerderd, zal er, op den lesten dinsdag van October 1882, overgegaan worden lol de kiezing voor de nieuwe plaatsen. Waar integendeel hel getal verminderd, zullen de wijzigingen gebeuren naarmate de plaatsen openvallen. Zie hier de tabel voor de .arrondisse menten Veurne-Dixmude. Te St-Joos-len-Node is de onafhanke lijke kandidaat gekozen. Te l’erwez behaalde de liberale kan didaat de zegepraal. Te Palurages werd ecu nieuwe liberale kandidaat gekozen in de plaals van den uitlredende liberalen kandidaat. Tc Gembloers was er ballotcering tusschen twee kalholijken. De heer Des- camp werd gekozen. Te Beauraing werd het katholiek uil- Iredend lid herkozen. Te'Ronse werd de heer Gambier, uit tredend katholiek lid, herkozen met 421 stemmen tegen 406 gegeven aan den heer Planchon, liberaal. Adiukcrke Alveringhem Avecappelle Bevereu Boilshouckc Bulscainp Coxyde Eggewacrlscappcllc Gyverinchovc Hoogslade Houlhem Isenberghe Leyselc Moëres Nicuport (stad Geren Oostduinkerkc Pervyse Ramscappelle St. Joris Sl. Ricquiers Stavele Steenkerke Veurne stad Vinchem Wulpen Wulveringhem Zoelenaey geweken. De schade is zeer aanzienlijk. De heer G. Lippens, groot grond eigenaar te Gent, heeft volgens hel Jour nal de Uruges, op zijne terreinen noorde lijk van Brugge gelegen, eene fabriek opgcriclit lot hel vervaardigen van Hol- landschen kaas. Men verwacht hiervan eene herleving van de sedert lang ver waarloosde veeteelt in dit deel van Vlaanderenoudtijds om zijne vette weiden beroemd. De .correctionneele rechtbank van Luik heeft uitspraak gedaan in het proces aangaande de mijnonipiotling. welke te Seraing plaats had op 8 december laatst leden, en 68 slachtoffers maakte. De heeren Jacquemin, ingenieur te Seraing, en Radelel, mijnwerkersoversle, zijn verantwoordelijk verklaard voor hel ongeluk; de eerste, omdat hij de noodige maatregelen niet genomen heeft welke de toestand vereischte, en de tweede, om dat hij de werken niet genoegzaam be waakte, en aan den ingenieur de noodige inlichtingen niet gegeven heefl. Bijgevolg werd de heer Jacquemin veroordeeld tot 2000 fr. boet en twee maanden gevange nisstraf, en de heer Radelel, tol 200 fr. en 15 dagen opsluiting, voor onvrijwil- lasle gelegd worden, hebben noglans ge- 1 durende de vier jaren van hel liberaal bestuur slechts mei 100,000 franken de klimmende beweging der uitgaven gedu rende de vier laatste jaren van bel kle rikaal bestuur, overschreid. M. Graux heeft door eene vergelijkende tafel dit zeer duidelijk gemaakt Van 1873 lol 1877 verhoogden de gewone publieke uitgaven mei 44,542,533 franks, dal is jaarlijks, 11,135,633 fr. De open bare schuld en de openbare werken ver- cenigd, komen in dil cijfer tusschen voor 32,406,216 en de begiooling van oorloog met eene verhooging van 7,862,181 fr. Van 1878 lol 1882 vindt men eene verhooging van 44,677,989 fr. dal is jaarlijks 11,169,497 fr. De openbare schuld en de openbare werken veree- ningd komen in dil cijfer tusschen voor 32,902,615 fr. en het openbaar onder wijs voor 8,073,306 fr. Hieruit blijkt hel klaar dal hel Staats bestuur, T welk gedurende een vierjarig bestaan hel lager onderwijs op eeneu nieuwen en breeden voel heefl moeten iurichten, dal het middelbaar onderwijs heeft moeten uilbi eideu, dal ons hooger onderwijs met wetenschappelijke instel lingen heefl moeten begiftigen, de pu blieke uitgaven slechts heefl doen klim men met een cijfer dal volkomen gelijk is aan hel cijfer met hel welk hel kleri kaal ministerie de krijsuilgaven op het zelfde tijdverloop verhoogde. Hierbij valt aan te merken dat het gouvernement die uitgaven voor bet onderwijs gedaan heefl met oen gerust gemoed en ingevolge de belofte die het voornaamste punt van zijn programma uitmaakt, ie weten van de militaire las ten te verminderen, liet klerikaal minis terie, daarentegen, verhoogde T oorlogs- budjetniettegenstaande Malou te St. N’icolaas voor de kiezingen beloofd had de militaire lasten te verminderen. M. Graux heeft bewezen dal hel le kort, hetwelk sedert verscheidene jaren in de staatsbegrooling moei toegeschre ven worden aan de groote kosten van exploitatie der ijzerenwegen. Deze bren gen in verre na niet genoeg op om de uitgaven te bestrijden. Nu, al wal aan tien ijzerenweg betaald wordtneemt men uit de algemccnc schatkist en van daar hel te kort dal thans lol 6 miljoenen beloopt. Wat het onderwijs betreft, de uitgaven ■die er voor gedaan worden zijn nood zakelijker dan al wat er voor publieke werken uitgegeven wordt. M. de minis ter doet dil in eene schitterende slotrede uitsehijnen Uil de publieke werken, zegt hij, trekt de nijverheid, den koop handel, den landbouw voordeel, doch tusschen al de albeiders is het aandeel ongelijk. Hel deel des workmans is hem slechts verzekerd voor zooveel zijne ver standsontwikkeling hem toelaat zich het zelve te verschaften, liet onderwijs is zijn eenige rijkdom; het is het kapitaal ties armen; zijn versland en zijn rede moeten geoefend worden ten einde hem vrijer, sterker en bekwamer te maken om bij den aangroei van rijkdom der natii!. hel deel dat hem loekomt te kunnen bekomen. Stierenkeuring. Zie hier den uitslag van den prijskamp die donderdag lest alhier plaals had. 1" premie, Honoié Cornillc, Coxyde. 2'' id. Henri Loolvoel, Houlhem. De bewaringspremie werd loegekeiid aan L. Vermeesch, le Houlhem. Kiesrecht Zending der getuigen. In den Moniteur in de onderslaande omzendbrief verschenen Algjenieene t Bij koninklijk besluit van den 23 Mei worden MM. Eduard Duclos (kapitein van le klas bij bel 8e linie) en Leopold Serpie- ter (kapitein van 2' klas bij bel 1 lc linie), beide van Veurne, lot eerste kapiteins benoemd. M. Vandamme-Dejaegher, eigenaar te Nieuporl, is benoemd lol onder-cousul van Zweden en Noorwegen. Bij koninklijk besluit van 22 mei sijn leden benoemd van hel beslui end bureel der Staats middelbare meisjes school le Nieuporl: uit den gemeente raad, MM. Pieter Deswarte, schepen, en Louis Depuydl, provinciaal raadslid; builen den gemeenteraad, MM. Hem i Meynne, brouwer, en Leonce Bourgoigue, ingenieur van bruggen fen wegen. Bij koninklijk besluit van 29 mei, is de heer l'ety de Tliozée (Léon), gouvt r- neur der provincie Namen in de zelfde boedauigheid beuaamd in de provincie l.uik. M. de Baron Fallon, lid der bestendige deputatie van Namen is aangeduid om ad interim, de plaats van gouverneur te be dienen. Bij koninklijk besluit van 30 Mei is de heer Janssens Ch. burgemeester be noemd der stad Oostende. Leopold Verkeyn, oud 25 jaar, werk man te Brccdene, geboren en wonende te Sas-Slijkens, is aldaar in den namiddag van 29 mei, rond G uur, in de. acliler- liaven van Oostende, bij 't sas der groote westwalcring, in staal van dronkenschap en willende zwemmen, verdronken. Men schrijft uil Brugge Zondag morgeild, omtrent 7 ure, is er brand ontstaan in de groote weverij van de heeren Emiel Calleaux en C'*, tc Korlrijk. De droogkamer en een ander gedeelte der fabriek zijn de prooi der vlammen ge worden. Dank aan den moed der pom piers heeft men de naburige huizen kun- I nen bevrijden; ten 9 ure was alle gevaar Boerst Bovekerkc Gaeskerke Clerckcn Cortemarck Couckelaere Dixmude (stad) Eessen Haitdzaemc Key cm Lampcrnisse Leke Loo Mercketn Nieucappelle Noordschooie Ooslkerke Oudecappelle, l’olliuchove Reninghe Si. Jaeobscappelle Stuyvekenskerkc Vladsloo Wercken Woumen Zarren Alle deze gemeenten staan onder tiet beheer van den heer arrondissements commissaris Veurne-Dixmude, uilgezon- Raads. I 0 - Een mandaat van aanhouding is uitgevaar digd tegen dien braven onderwijzer, die de zedeleer met God onderlichtte in de school van St. Andries. - Zware lasten drukken op hem en hut onder zoek hoeft erge feiten ten zijnen laste doen ontdekken. Arrondissement Dixmude. Getal Schep. O Schep. Raads. M de getuigen te beletten en met dit doel schrijft artikel 136, der samengevoegde kieswetten voor, dat de bareelen, waar de getuigen hunnen last moeten waarnemen, door hot lot zullen aange wezen worden, den dag voordien der stemming. De getuigen kennen dus slechts op 't laatste oogenblik liet kiesbureel waar zij zullen zetelen. Dit bewijst genoegzaam dat zij, volgens liet in zicht des wetgevers, noch onderzoekingen te doen, noch dossiers te vormen hebben om met nut hun toezicht uit te oefenen. Men kan zelfs beweren dat de bepaling van liet artikel 136 voornamelijk voor doel heeft hun dit te beletten. - In eene nota gericht aan de middensektie gelast mot het onderzoek van het wetsontwerp van 1877, betrekkelijk liet geheim der stemming en het kiesbedrog, zegde het Staatsbestuur: - De kandidaten kunnen er belang in hebben den dag vóór de kiezing den uitslag te kennen der loting, maar, verre van dit belang te beguns tigen, dat bestaan zou in het geven van onder richtingen aan de getuigen om de geteekende stembriefjes te herkennen, moest de wet deze berekeningen verijdelen en, des noods, aan de kandidaten ontzeggen bij loting aanwezig te zijn. De wet, men ziet het, heeft de volle onaf hankelijkheid van don stemmende kiezer willen waarborgen, en alles wat van aard is om hem in de uitoefening van zijn recht te storen, moet verboden worden. - liet feit van een getuige die, bij het ver schijnen van oenen kiezer, zich opzettelijk zou aanstellen alsof hij een dossier raadpleegde of nota's nam, kan beschouwd worden als dit karakter van storing bezittende, en ik blijf bij het gedacht, mijnheer de voorzitter, dat liet tot uwe plichten behoort dusdanige middelen van liangmnking te beletten. De Minister van Dinnenlandsehe Zaken, G. ROI.IN-JACQUEMYNS. Ecu uiterst org feit, welke thans grooto ver ontwaardiging heelt verwekt in de wijk vau Üutrc-Meuse, heeft zicli te Luik voorgedaan. - Het magazijn der militaire bedden heeft uit zicht op den koer der school van do broerkens, waarvan de gevel staat op de Prés St. Denis. In het begin dezer woek slaakte eene der vrouwen, die aan liet herstellen van de mat rassen werken, een kreet van afgrijzen. Hare gezellinnen snel den naar het venster en woonden een afgrijselijk schouwspel bij. Een broerken had ecu leerling bij het middel- lijf gegrepen, draaide hem rond en wierp hem dan geweldig met het hoofd vooruit tegen den drempel der poort. Het kind bleef roerloos en ganseh bebloed ter aarde liggen. - Men begrijpt hoe ontroerd deze vrouwen waren, bij het zien van dit gruwelijk schouw spel. - Zij openden liet venster en begonnen den zachtaardiger apostel, een groeten lafaard, sterk gebouwd, zeker een gewezen koestouwer die den arbeid ontvlucht was. uit te schelden. Hij zelf en de andere broerkens bogen het hoofd onder de stortvlaag van zoete namen, die hun weiden tocgeslingerd. De bestuurder van het magazijn werd ver wittigd en de vrouwen vertelden hem het ver schrikkelijk tooneel in al zijne bijzonderheden. Het is deze laatste, die ons liet feit verhaald heeft. - Er ontstond intusschen een groot-heen en weerloopen op de kloosterboer; een broerken kwam aan het venster, en zegde Die jongen had roode bezien geëten Ziedaar zeker eene verzachtende omstan digheid voor dien bewondsrenswaardigen onder wijzer met God, die zoo brutaal een zwak kind mishandeld had - Waarschijnlijk was men de ouders gaan verwittigen, want korten tijii daarna bood zich een jongeling aan, die het slachtoffer op zijne armen weg droeg. Eene der vrouwen, jiieuws- gieriger dan de anderen, ging er bij en onder vroeg den knaap deze kon niet antwoorden. Zij zag zeer goed de wonde, waaruit over vloedig bloed gudste. Gisteren morgen is het kind overleden; heden wordt het begraven. Er is door den bestuurder van het magazijn der militaire bedden eene aanklacht ingediend bij den lieer Prokureur des Konings. Hy ver dient daarvoor lof. Een onderzoek is begonnen en de vrouwen van liet magazijn werden ter stond onderhoord door den heer Cotnmisaris der wijk. En zeggen dat de broerkens, zonder die ongelukkige vensters, de menscheu over dit feit nog in dwaling zouden hebben kunnen brengen. Arrondissement Veurne. Octal Ziehier den uitslag der balloteeringen voor de Provincieraden die maandag hebben plaats gehad Brussel, 24 Mei 1882. Aaa de heeren voorzitters tier hiesbureclen. - Mijxukkk de Voorzitter, - De oplossing, welke in tnijnen omzendbrief van 16 (lezer maand gegeven is aan de zesde vraag, vervat in denzellden omzendbrief, heeft aanleiding gegeven tot opmerkingen, welke ik nuttig geloof te beantwoorden. - Men heeft doen opmei ken, dat met aan de rretuigen te verbieden dossiers na te zien en nota's ie uenien gedurende de kieswerkzaam- heden, men liet toezicht dezer getuigen nietig en somtijds ónmogelijk maakt; en om dit afkeu rend oordeel te staven veronderstelt men: - 1° Het geval, waarin een getuige bewijsstuk ken zond' voor te brengen hebben, hetzij om de rechten te betwisten van iemand, die op de kiezerslijst ingeschreven is. liet zij om de rech ten van c«»en kiezer te doen gelden, die zonder reden weggelatenxd va:i de lijst zoude geschrapt zijn, iets wat den getuige zoude noodzaken zijne dossier te raadplegen, - 2° Het geval, waarin een getuige in het pro- ces-verbal der kiezing aanmerkingen zoude te doen inlasschen hebben, hetgeen hem in de nood zakelijkheid zou stellen notas te nemen. - Ik oordeel, heer voorzitter, iti het eerste ge val, dat, het voor 'L aanvangen den kieswerk- zaamheden is, en niet gedurende der loop dezer werkzaamheden, dat de getuige in de handen van den voorzitter des burcels do bewijsstukken van welke hij zich voorzien heeft, moet neerleg gen en zich van die behandeling akte moet doen atleveren, en in t tweede geval, dat het door den sekretaris van 't kiesbureel.is dat de getuige do opmeckiugen moet doen schrijven, welke be stemd zijn om in het proces verbaal ingclascht te worden. - Deze haudelwijze schijnt mij alleen in over eenkomst met den geest der wet en de inzichten van den wetgever. Do wet hoeft guwild dat de kiöswerkzaam- heden worden nagezi n, en het is met het oog punt om dit toezicht doelmatig te maken, dat de getuigen, door d - partijen aan te wijzen, inge steld zijn. Maar zij beeft ook voorzorgen geno- uieu om alle ungeooaloofden invloed ran wege

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2