k 1 ‘j ‘'V 'i >1 Wij vernemen dal verschcide groote koppen der katholieke partij, dinsdag aan slaande, op den vreemde zullen gaan manittisleeren. Zoo zou den /rop naar Doornijk vertrekken. Goede reis, koptje, maar past op uw broekje, want hel zou gemakkelijk kun nen gebeuren dat men het wal kort. Men heelt voorbeelden gezien. WAREMME. H0E1. VERVIERS. HASSELT. TONGEREN. MAASEYCK. Karei Beenknauw gaat naar Gent, zegt men. Wel, wel, dal hij oppasse, want hij zou kunnen slechter varen. De Gentenaars zouden hem wel kunnen zonder broek naar huis zenden. pachter paulus.Ik zal hel alleen niet zijn, want de drij vierden van de vaders van familie zijn tegenwoordig in den ban en ik zal mij dus in goed en talrijk gezel schap bevinden. pastoor. Ik beklaag u. pachter Pau lus. Gij zijl aan den duivel verkocht en de hel slaat voor u open. pachter paulus. Die wc) doet. Mijn heer dte pastoor, moet niet vreezen; mijn geweien verw ijt mij geene enkele slechte daad, ik doe mijnen evennaasten niet te kort, vervul mijn plicht als vader van familie en als echte christen. pastoor. -- Gij vergeel ongelukkige dal i gij geene absolutie meer zult bekomen en geheel builen de kerk zult moeten leven en sterven, als gij voor de liberalen stemt. pachter paulus. Ik vergeet nierac- dalle, Mijnheer de pastoor, ik heb altijd vertrouwen in de religie gehad, maar sinds eenigen lijd heb ik geheel mijn ver trouwen in degenen die zich dienaars Gods noemen, verloten, omdat wat zij zeggen hier wil te zijn, elders zwart noe men, alles zooals de politiek hel ver- eischt. de pastoor (woedend het huis verla tende). Ik wil niet meer met een man die aan den duivel verkocht is spreken. PACHTER PAULUS. Tol Wedei Z.ieUS Mijnheer de pastoor, en den 13 juni zult gij slaan zien, want er zijn er vele, die zooals ik de oogen open gegaan zijn en niet meer van den priesterdwang willen welen. Pachter Paulus en zijne pastoor. Hel volgende gesprek beeft plaats in eene gemeente, welke deel moet nemen aan de aanstaande kiezingen en waar er verstandige boei en zijn. De pastoor, zoo- ais dat in bijna td de dorpen gebeurt, gaal de kiezers bezoeken om ze te overhalen voor de klerikahm te stemmen. De eerste persoon waar hij komt, is een reeds bejaarde pachter, die bekend slaat als een man, die zich .niet licht iets op de mouw laai spelen. pastoor. Dag, pachter Paulus, boe gaal liet, de kieztngen beginnen te nade ren, dal weel ge Wel pachter paulus.Maar al te wel, M. de pastoor. j-ASTooii. Gij zegt dat op z.nlken aar- In alle de kerken en kapellen van land, worden er, op T bevel der bisschoppen, missen gedaan voor den goeden uitslag der kieztng van dinsdag. Al boter aan de galg. De uitslag zal voordeelig zijn aan de liberalen, want God is liberaal. Daarom kwezels en kweze- linuen blijll maar stillekcns ie huis, T en kan niet helpen. digen loon, T is alsof het u onverschlig was. pachter paulus. Gij bedriegt u Mijn- heer de pastoor, ik heb er nog nooit zoo- i veel aan gedacht als tegenwoordig. pastoor. Ja, en waarom denkt gij er nu meer aan als naar gewoonte? pachter paulus. Ik zal u zeggen, M. de pastoor, ’k ontvang alle dagen eene gazelle uit de stad, die mijn zoon mij voorleest, en daardoor zie ik dal er aar dige dingen gebeuren in de wereld. pastoor.Wal hebt ge alzoo ai gelezen en wat is uw gedacht daarover. pachter paulus. Tot hiertoe heb ik geleefd, zooals mijne koeien en varkens, overal gaande waar men mij stootte, alles moetende gelooven wal men mij zegde, omdat ik van niets beiers wist, maar nu wil ik ééns mijn eigen gedacht volgen. pastoor. Dal wil zeggen, dal gij u aan den invloed wilt ontrukken van de religie en van uwen zielenherder en gij zoudl alzoo iels durven doen zonder mij te raadplegen. pastoor. Pachter Paulus, ik geloof dat ge slechte gazellen leest. pachter paulus. Integendeel, M. de pastoor, hel zijn volgens mij zeer goede gazellen, die veel waarheid bevallen en mij de oogen openen. pastoor. En gij hebt u nooit in de biecht beschuldigd van hel lezen van die slechte gazetten. pachter paulus. M. de pastoor meen de ge dal ik nog zoo onnoozel ben om te gelooven, dat gazellen lezen zoude is? pastoor. Maar dal is ongehoord, gij zijl dan lol in het merk uwer beeneti be dorven. pachter paulus. Niet meer bedorven dan gij. Mijnheer de pastoor, ik zal altijd als clnisicue blijven wal ik geweest ben. pastoor. Maar meent gij, als gij zoo in zonde leeft, dal gij nog inden schooi der 11. Kerk kunt blijven? pachter paulus. De kerk, dal zijl gij. Mijnheer de pastoor, en als gij mij in den bm slaat, dan zal ik we] in den hemel geraken zonder u, mijn geweten verwijt mij niets; ik doe niemand kwaad en ver volg niemand omdat hij niet denkt zoo als ik. pastoor. Oh, ik word hel al gewaar, gij wilt mede doen met de geuzen, met de keilers en franc-maeons. pachter paulus. Ik doe mede mei allen die hel goed meenen mei den handel en vooral met de belangen van den land bouw, en die niet alle dagen geld komen vragen en den boer hel vel zouden af doen, als zij konden. pastoor (opgewonden). Dal is wal al te straf. Gij die altijd een zoo goed en onderdanig christen zijl geweest, zuil nu gaan veranderen eu misschien voor de I liberalen stommen. pachter paulus. Ja, Mijnheer de pas toor, en hel spijt mij dat ik liet niet sedert lang gedaan heb, 'k zou misschien een geheel ander man zijn als nu. pastoor. Maar gij verliest hel ver sland; gij vergeel geheel en al wat de kerk gebiedt en leert. pastoor. En dal beste is zeker de liberale partij. pastoor. Ongelukkige, wat zegt gij daar, denkt <|al God u ziet en hoort eu dat hij u zou kunnen straffen. pachter paulus. Even als u, M. de pastoor, ofschoon ik denk dat God hem met diezaken niet bezig houdt, want ware hel alzoo, hoe komt hel dan, dal hij in de laatste groote kiezing, als gij en geheel de parochie zooveel gebeden hebt, toch de overwinning aan de liberalen beeft gegeven. pastoor. Genoeg, pachter. Ik hoor het, gij zijl een verloren man. Als uwen oogst door onweder en hagel vernietigd wordt, dan zal hel uwe schuld zijn en zal hel de vinger Gods zijn die u treft. pachter paulus.Ik zal zeggen dal hel waar is, op voorwaarde dat de pachters wiens land nevens het mijne ligt, en die altijd voor de katholijken stemmen, ge spaard blijven. pastoor. Gij hebt geen geloof meer, dat komt, van uwe slechlegazctterite lezen. pachter paulus. Maar ik lees goede ook; ik vergelijk de twee partijen en daar door ben ik bekeerd geworden. pastoor. Pachter gij zijl een geus en gij zult in den ban der H. Kerk worden geslagen. AlgseiiiceiKï Een koninklijk besluit van 30 mei ver leent 5000 Ir. aan de bestuurlijke com missie van den weg van Veurne naar de f'ransche grens. Gespaarzaamheidskring te Veurne. Gekocht 1G obligation Brussel 1879: n.- 533,846 tot en met 533,864. Maandag toekomende, 12 dezer, om 3 t/2 ure namiddag, zal te Nicuporl de plechtige inhuldiging plaats hebben der aldaar nieuw ingcrichte Staats middel bare Meisjesschool. Bij koninklijk besluit van den 31 mei, is hel ontslag aanvaard van den lieer A. Vanden Berghe, als burgemeester van Gijveriuchove. Te Slype heelt men woensdag ten drie en halfuur ’s namiddag, hel lijk des genaamde Joannes Vanden Berghe, oud 71 jaar, landbouwer, echtgenoot van Anna De Bouver, in eencii gracht vinden liggen. Volgens men zegt zou die man te dicht bij den oever der gracht gaande, er in gesukkeld zijn en zich maar zeer moeielijk kunnende verhelpen, veronge lukt zijn. Met 18 juni wordt de Kursaal te Oostende geopend en ter beschikking der badbezoekers gesteld. Men is te Oostende druk bezig met den zeedijk te bevloeren. Een groot deel van de wandeling van den westkant is reeds in orde en hel overige zal eerlang gedaan zijn. Wal hel voorname deel des dijks betreft, voor dees jaar zal men zich wellicht moeten vergenoegen met de eerste lagen in baksteen, want er zal geen lijd meer zijn om de cimenlsteeneii overal te plaatsen. De Monileitr beval den volgenden omzendbrief van dim heer minister van justicie, aan de procurcurs-generaal bij de beroepshoven Mijnheer de procureur-gcnera:il, ik kom al uwe aandacht inroepen op de ver volging van kiesinbrenging, op de num mers 196 en 203 der kieswetten. De over tredingen van kiesomkooping moeten met de grootste strengheid vervolgd worden. Gij zult weldoen aan de rechterlijke en bestuurlijke overheden, die in hunne medewerking schuldig zijn, de schikkin gen der wel nopens die kwestie te herin neren en bun de noodige onderrichtingen te geven, liet is noodig dat hel publiek wele, dal de justitie waakt en dal niets zal verwaarloosd winden, om in geval de omkoopers en deze die zich laten om- koopen te treilen. Er is te Brussel een comileit lot stand gekomen met hel doel de onge lukkige joden uil Busland te helpen een beter vaderland te bezorgen. Kortelings zullen er in gansch Belgie inschrijvings- lijslen in omloop gebracht en zullen er te Brussel verscheidene feesten ingericht worden. Prins Camille de Looz is door hel assisenhof van Namen vrijgesproken. Het hof heeft hem noglans verwezen om aan den deurwaarder den heer Chat les eene som van 6000 Ir. als schadeloosstelling te betalen. Garibaldi. Een der merkwaardig ste mannen onzer eeuw, giuseppo Gari baldi de grondlegger van Italië’s eenheid, is vrijdag op Caprera op bijna 75 jarigen leeftijd overleden. Hel leven van dezen vrijheidsheld, die van jongs af aan overal in ruimen en engen kring een kampvech ter was voor de rechten der verdrukten, is algemeen bekend, en wij kunnen slechts zeer vluchtig eenige der voornaamste fei len in herinnering brengen uit die aan eenschakeling van groote daden en ondernemiegen, die soms doen denken aan de heidenridders der middeleeuwen, behalve dat de denkbeelden, waarvoor hij streed, niets middelceuwsclt hadden. Garibaldi werd den 4 juli 1807 te Nizza geboren. Zijn vader was een scheepska pitein en tijne moeder eene edele berain- M. Heyvaerl, onze gouverneur, is ziek, ontleenen wij aan den Veutnaar. Och arme 1 wij gelooven dal de Veurnatir en zijne geestige opstellers dinsdag aan staande veel zieker zullen zijn als M.' Heyvaerl. T en zal van geen vreeze zijn, maar wel van de schromelijke groote datering dal ze zullen krijgen. DOORNIJK. THL’IN. ATH. SO1GNIES. LUIK. Landbouwnieuws. De juailijkschc prijskamp voor trek- meiricn, voor het rechterlijk kanton Veurne, door de provincie uitgeschreven, zal dit jaar plaats hebben te Dixmude, op Zaterdag 24 Juni naast, dag van de groote landbouw-ientoonstellingvan den Westen, om 10 1/2 ure ’s morgens. Denzelfdeu dag, om 11 ure, zal aldaar insgelijks plaats hebben de bijzondere prijskamp voor jonge hengsten gezegd \^m<tandcrs, lol de klas behoorende van paarden voor den akker bestemd. Zullen in dezen prijskamp aanveerd wordenal de hengsten van gemelde soort, door kweekers of bezitters aan geboden. de bestuurlijke arrondissemen ten Veurne, Dixmude, IJpeienen Kortrijk bewonende. 1* premie, 500 Ir. 2' 300 fr. 3,k' 200 fr. 4 •4 Lepoivre, a. I a. 4 Geeu strijd. -tie Lhoneux, a. Geen sti’ijil. ,Getn strijd. Geen strijd. Thonnar, .eigenaar. Geen strijd. Goeu strijd. Lejeune, a. HaUet, a. iLaourcux, a. Collet, a. Beuuart, a. Tacqueuier, Bonnet, a. Macau, a. I I i Rogier, a. Bara, a. Crombez, a. Sinion, burgemeester van Poruwelz. Orlmaus-Hauzeur, a. Peltzcr, a. lloutart, a. Paternoster, a. Wincqz, a. hem nu vergitlenis voor dit nnregtvaardige ver wijt. Eene naukourige studie van zijn stelsel overtuigde ons, dat wij ons inderdaad bedrogen hadden, en dat de wereld, om hem legt te doen wedervaren, hem onmiddelijk onder zijne eerste weldoeners zou rangschikken, zoo als nu zeker later zal gebeuren. Hij heeft het geheim der menschelijke kwalen opgelost en bewezen, dat alle geneeskundige behandeling, van Hunter af op valsche grondslagen steunt jennor bragt geen grooter omkeer te weeg in de wijze om do kin derpokken te behandelen, dan Holloway gedaan heeft in de genees en heelkundo van den tegen woordige» tijd. Het menschelijke bloed is niet slechts een eenvoudig vocht, dat zijn loop neemt door de aderen en dat niets meer dan de gewone eigenschappen der andere vochten heeft. Heet is, hoe men zich ook over dit beweren verwon deren Leven Om kort te zijn, het is het leven in den tnensch alle physiologischc kwalen zooals indigestie, gebreken aan nieren, lever, hart, longen, maag, alle onzuivere zamenhoopingen in liet lichaam, eu een groot gedeelte der overerfe lijke, en inheemsche ziekten hebben hunnen oorsprong, in den onzuivoren toestand van het bloed. Zuiver dat. en houdt het zuiver en geene ziekte kan liet stelsel verzwakken of zelfs aan vallen. Deze schoons ontdekking heeft, aan Hol loway’s naam zulk eenon luister bijgezet, dat deze zelfs den roem van helden en staatslieden overschrijdt. Coniliionvcec.lt. lien en ander. Collinet, advocaat. Goblet. Dolocht, ingenieur. Minetto. De Spirlet. Ophooven. Nagant. De Sólys. Vandenbcrgh. Fontaine (independ.) Een senateur. B’e de Sólys Longchamps, a. 7’icec representanten. Ancion, nijveraar. Graaf de Looz. Een senateur. Graaf de Liedekerke do Pailhe. Ticce representanten Baron de Mncar, a. Baron de Potesta. Warnant Joseph, a. Gotl’art, advocaat. Ticee senateurs. E. de Biolley, gew. nijver. Delmarmol. Vier representanten D’Andrimont, a. A. Simouis, oud repress. Mallar, a. A. Loslever, advocaat. G. Deuiarct, id. O. Thisquen, oud vreder. Provincie Limburg. Een senateur. Nun Willighen, a. 1\oee representanten Thomassen, a. De Piiteurs-Hiegaerts, a. Een senateur. Graaf de Borchgraeve-d’Altena, gewezen representant. Ticee representanten. Schaetzen, a. Meyers, oud burgr. Een senateur. Graaf A. de Grunue. Een representant. Coruesse, a. Verhaal eener zegepraal Troost voor den lijdende. Hot is geen geringe troost wanneer men be denkt, dat hoe de indringer ook voor een oogen- blik moge blooijen. het hem toch niet kan geluk ken don tnensch langen tijd to misleiden. Hoe velen slagen erin om zich oenen korten, voorbij- gaanden naam te verwerven, die naderhand weder tot oneer en vergetelheid vervallen. Dit is voornamelijk waar mot hen, dio geneeskundige bekwaamheid voorwenden, en die, in «ene eeuw waarin er zoo vele ziekten zijn, beproeven zich in het vertrouwen van het publiek te dringen, en het te bedriegen met hunne gevaarlijke mid delen. Wij moeten bekennen, dat toen wij voor eenigojaron voor het eerst hoorden van de alge meens beroemdheid van Professor Holloway, wij zijne verhevene aanspraken wantrouwden, en wij ons eene meerdere scherpzinnigheid toe eigenden, waardoor hij ons oordeel niet zou hunnen verschalken. Ten nederigste vragen wij Lucq. a. Lambert, a. Gilleaux, a. Van Dam, a. Pirmez, a. Sabatier, a. Mendez, a. Zeven representanten. Binard, nijveraar. Houtart, id, PACHTER PAULUS. Ik wil 110 kCtT fllijll eigen goesting doen en ik geloof dat het met slechter zal zijn dan wal gij mij altijd hebt aangeraden. PACHTER PAULI'S. 'k Weet tllll ZCei’ WCl, maar ik beklaag hel dal ik tol hiertoe maar eene klok heb hoeren kleppen, M. de pastoor, en dal was de uwe en nu ik in staal gesteld ben eene vergelijking te kunnen maken, neem ik hel beste van de twee. PACHTER PAULUS. Jll, M. dft pilStOOf, hel is de beste, omdat ik zie dat zij de rechtvaardigste is, en iedereen vrij laat te doen wat hij wil, zonder hem daarom te vervolgen of arm te maken. Tu-ee senateurs. Prince Cli. <le Ligno. H. Dumont, nijveraar. Vier representanten. Burggraaf A. Cossó de Maulde. Diichateh t, brouwer. Lecliien, advocaat. Stiónon-Dupré. ge meenteraadsheer. Een senateur. De Haussy, a. Geen strijd. representanten. Buissant, a. Geen strijd. T'Serstevens, a. ■Gigot, burg' van 'I’liuin. Een senateur. Graal' d’Oultremont. 'J'iree representanten. Descarnps, a. Venquier, burgemeester Durieux, a. van Forest. Plissart, burgemeester van Tongres-Notre-Dauio. Ticec senateurs. Cornet, eigenaar van steengroeven. Saillez, notaris. Drij representanten Knglebienne, gemeeute- raadsheer te Bergen. Maubille,r prof, aan de universiteit te Leuven. Notté, nijveraar. Provincie Luik. I7cr senateurs. Frésart. Deharlez, Demeeus, Fabri-Beckers. Fyrnael, (independ). Braconnier, n. Comte de l.oos Cors- warem, a. d'Andrimont, a. Monleflore-Lóvi. Eer/en representanten. Frère-Orban, a. Dupont, a. Hanssens, a. Mouton, a. Neujean, a. Warnant, Jules, a. Flóchet, oud senateur. Neef, nijveraar. Jamme, arrondissem.1 commissaris.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2