PrijskampvanBeestialen STAD VEURNE. van Burgerstand der stad Veurne. Prijskamp door de Maatschappij Landbouw uitgegeven. PEERDENRAS •l>e IxiIIotcoring te SoignicR. De herstemming te Soignies is ons •dinsdag niet voordeelig geweest. M, Peimart, liberaal, is lol senateur herkozen met 1224 stemmen. M. Taoque- nicr, aftredend liberaal senateur, had verklaard zich terug te trekkentoch waren er 438 kiezers, die voor hem ge stemd hebben. M. Englebienne, klerikalo kandidaat, weid tot representant gekozen met 1,188 stemmen tegen M. Winc.qz, aftre dend liberaal representant die 1,163 stemmen bekwam. Dus cene minderheid van 23 .stemmen. Er waren 2,539 kiezers opgekomen. In den Senaat, waar wij vóór den 13 juni slechts 4 stemmen meerderheid had den, is de meerderheid nu 5 stemmen. in de Kamer is onze meerderheid van 14 lol 16 stemmen geklommen. In de beide Kamers is derhalve onze meerderheid versterkt, niettegenstaande den bevigen strijd ons door de klerikale partij geleverd. Dat is verblijdend voor onze denk wijze. Laat dan de klerikale partij zich maar verheugen niet die kleine zegepraal. Belgie in hel buitenland, over den toe stand van den oogst in Europa, kunnen wij de volgende veronderstellingen op maken In hel noorden van Frankrijk mag de oogst over hel algemeen voor zeer goed aanzien worden; de beetwortels alleen hadden min of meer van den nachtvorst te lijden, zoodat zij wal verachlerd zijn bij de andere veldvruchten. In Polen stond de oogst zoo schoon, dal de bewoners slechts zelden zooveel verwachtingen mochten koesteren; maar kerfdieren en hei slecht weer in hot begin van mei, hebben nog al merkelijke schade aan de vruchten le velde toegc- brachl. Wal er van zij, de oogst slaat nog schoon. In Italic komt de graanoogst in buiten gewoon goede voorwaarden voor; ook de wijngaarden, de olijfboomen cn de erwten beloven veel. De andere vruchten le velde hebben van de laatste nachtvors ten geleden, cn zijn over hel algemeen min of meer achteruit. In het koninkrijk Saksen noordelijk Duiischland) laat alles een goeden oogst verwachten, zoo wel wat de kwantiteit als kwaliteit betreft. Uil Craiova (Turkije) meldt men. dat de velden een geruststellenden aanblik voor den oogst opleveren. De weiden inzonderheid beloven veel; ook de aard appelen en groenten staan zeer schoon. Servië haelï insgelijks een goeden graanoogst te verwachten; maar de lijdin gen zijn min goed voor de andere ge wassen. In de omstreken van Andrinopel zijn bet gemis aan sneeuw, gedurende den winter, en dedrooge lentemaanden de oorzaak dal alles doel voorzien dal de oogst beneden de middelmatige zal blijven. Beter zijn de lijdingen uit Bulgaria; doch do vorst der laatste dagen van april is juist ingevallen, terwijl de gewassen en hoornen in vollen bloei stonden. De fruitboomen inzonderheid hebben veel geleden. Uil Kustendje meldt men, dal do land bouwers hoopvol de toekomst inzien; alles belooft hun eenovervloedigen oogst. üok uil Macedonië zijn de lijdingen uit muntend: men heeft er in buitengewoon goede omstandigheden gezaaid, en in dien de vruchten niet te veel van de droogt le lijden hebben, zal ook daar de opbrengst uitmuntend zijn. AJgenieeiie lijdingen. Een ministerieel besluit van 14 juni hevculi dat de milicianen onzer provincie voor don dienst aangewezen en begrepen in het gewoon bijvoegelijk konlingenl van 1882 aan de militaire overheid zullen overgeleverd worden le weten Voor de .milicianen die de 200 frs. niet gestort hebben. Arrondissementen Brugge, maandag 26 juni; Kortrijk, tlins- d:ig 27; IJper, woensdag 28; Rotisselare en Tliiolt, donderdag 29; Dixmude, Veurne en Oostende, vrijdag 30. Men schrijft uil Dixmude, Slalozer: Een 25jarige jongeling van Woumen, knecht hij oenen liengstetihouder te Gaas kerke, is zaterdag le Lampcrnisse door eenen hengst zoo deerlijk in den arm, den rug en bel heen gebeten, dat men voor zijn leven vreest. Men heelt den ongelukkige dezen morgend alhier naar hel hospitaal overgebracht, alwaar men hem hel been heelt moeten afzetten. In den nacht van zondag lot maan dag 12 juni, is er le Isegem eenc schrik kelijke misdaad gebeurd. Een zestal jongelingen keerden terug van.Lendelede naar Isegem en kregen twist met elkan der. Welhaast veranderde dit in een bloedig gevecht, waai in een der slacht offers een genaamde Vanhoeverbcke messteken in den arm heelt bekomen; een andere, zekere Bourois, is zwaar aan. hel hoofd, armen en beenen gekwetst; hel derde slachtdier is Jan Wittouck. en heeft eenen degensteok in den buik bekomen, De ongelukkige poogde zijn huis le bereiken maar viel onderweg en overleed twee dagen nadien. De daders van dezen aanval hebben zich gevangen gegeven en zijn le Korirj/k opgesloten. De meeste dagbladen vim het land en ook de Moniteui hebben hel overlijden gemeld van den heer graaf d’Aspremonl- Lynden. senateur. Die lijding.is gelukkig niet waar. Hel nieuws van dit overlijden was zoodanig verspreid, dal-de-.grefTie1 van den Senaat aan de familie des heeren d’Aspremont-Lynden lelegraafeerde om te welen of de militaire eer bij de begraving moest bewezen worden. De greflie stelde zich (er beschikking der familie. De broeder des graven telegrafeerde terug, met de vraag Wal wilt gij zeggen Hij begreep er niets van. De greflie her haalde hare vraag en hel hoofd der familie antwoordde: «Mijn broeder is aan de volle beternis en hij zal u zelf zeggen welke schikkingen hij wenscht te nemen zoo laat mogelijk Zondag was hel de 67' verjaardag van den slag van Waterloo (18 juni 1815), en maandag 19 juni, de loe verjaardag van de dood van keizer Maximiliaan. Het diivma iieh Wetstraat. Armand en I.eon Peltzer worden bijna dagelijks lol laat in den avond door den onder zoeksrechter ondervraagd. Het onderzoek is nog verre van geëindigd te zijn. De beweegreden der misdaad is nog niet v.asigesteld. De buitengewone assisen zullen bijeengeroepen worden, na de rechterlijke vacancie. Toestand vat* den Oogst in Europa. Uil de verslagen der consuls van te zijn en voerden een Imogen loon ze gingen alles afbreken en alschaffen. Zij worden geklopt en nu kruipen ze cn zijn nederig als wormen. Maar die heilige bladen vergeten, dal zij met die ellendige draaierij, hunne bazen, MM. Malou, Jacobs, Woeste en zelfs de bisschoppen, die de bazen dier heeren zijn, ecu klinkenden kaakslag in T gezicht geven. Arme penneknechlcn der poesjenellen ■van de bisschoppen, tot wat verachtelijk werk zijl gij veroordeeld Nu loochent gij uwe eigene woorden, maar als morgen de bisschoppen den ■vinger opsteken en u gebieden, dan zult gij op hun minste wenk weer kruipen. Maar hel publiek weel dal gij voor dit hatelijk werk betaald wordt, en hel be jegent u daarvoor enkel met verachting. Onze Harmonie. Moeien wij de berichten uil Soignies geloovcn, die wij in de Brusselsche bladen aantreden, dan zal de vreugde der klerikalen niet lang duren. AVij lezen desaangaande in de Chro- tiique. Ten onrcclite zou tbensvolgcns M. .Englebienne uitrei ^epcn zijn tot repre sentantzo-' als men weet, staat er de klerikale!) iels orgers le wachten, namelijk de totale verniettiging der bal- lotcering en de goedkeuring der kiozing van 13 juni, ten voordeele van al de liberale kandidaten. Wat zeggen ze nu vnn G<nl! Ja, wat gedacht moeten de klerikalen nu van God cn van O. L. Vrouw hebben? Wij zouden hel wel eens willen weten, boe zij dal'Uitleggen. Inderdaad, er zijn sinds vijl of’zes weken meer gebeden ge daan voor tien goeden uitslag Herkiezin gen., dan er ooit gedaan zijn om hel een ol ander van den hemel te bekomen. De bedevaarten naar Lourdes en an dere plaatsen zijn zeer talrijk geweest, ■om toch de overwinning aan de Tjeel- kens le geven. En wat het’lï Ons Heere., wat heelt 0. L. Vrouw daarop geantwoord Neen, zegden zij, gij zyt niet weer- dig nog hel land te besturen; gij zijl gcene christenen meer, die het woord Gods verkondigt en de broederliefde aanbeveelt; gij zijl partijmannen, die niet dan haal en nijd onder de men- -» sclien brengt en daarom moest gij ver- liezen. Als het alzoo niet is, dal de klerikalen ons eens zeggen, hoe bel komt (lal zij ondanks al die gebeden, de offeranden wan kaarsen enz., verloren hebben. 3« id brónzeu id. Prijskamp ingesleld door het Stadsbestuur. Ossen ran .7 jaar, niet meer hebbende dan ses tanden 'TJEJBnDBT fl-. am Prijskamp. Jaaiu.INGSTIERF.n hebbende en fr. 175 125 100 id id. id. fr. 75 40 30 Korrektionnele Rechtbank van Veurne. ZITTING VAN 42 JL'Nl. Vercruyse Francis, hovenier to Lombartzijde, Aesaert Philippus, workman on Dewnlf Lievin. hovenier to Lombartzijde, Vandamme Eduard, werkman te Wimmen, Scharlaken Leo. werkman te Keyem, Denblydcn Louis, werkman to Keycrn on llenueman Placidius, werkman to Wuiveriu- ghem, alien 100 fr. boete, over jagtovertreding. l.ehouck Karel, vischverkooper te Veurne, 8 dagen gevang voor slagen toegebracht aan zijne vrouw. Hailleul Jacobus, werkman te Vestende, zes maanden gevang voor vernieling van afsluiting in het gevangenhuis te Veurne, 20 fr. boete, voor braak van mobilaire voorwerpen. ZITTING VAN 93 JUNI. Wynter Joseph, putnmker te Bulscamp, 26 fr. boete voor brand, bij gebrek van voorziening of voorzorgen, der kerk van Bulscamp. Rotnmelaero Leonard, herbergier te Eessen en Dccoene Gustaaf, landbouwer te Eessen, elk loo fr. boete, voor jagtovertreding. Huyge Karei en Dupon Eduard, schilders- gasten te Dixmude, elk 26 fr. boete, voor slagen en wouden. Vorcouillie Jan, werkman te Lombartzijde, 26 fr. boete, voor vernieling van afsluiting. fr. 90 45 20 verguld.eermetaal en fr. 100 id. 75 id. 50 Geboorten. den 16. Paulina Barbier, dochter van Marin- Louis, en van Marie Boonefaes, Zuidstraat. den 21Emerence Loire, dochter van Lodewijk en van Virginia Depla, 's Heerwillems. den 22. Augusta Bogaert, dochter van Pieter on van Nathalie Dcfurne, binnen palen. den 22, Francis Verbrugglie, zoon van August en van Marie llyckowaert, Noordstraat don 22. Georgius Cottry, zoon van Alois en vau Mathilde Rvckeboer. Noordstraat. den 23. Elodie Cloet, dochter van Leopold en van Marie MVllc, Appelmerkt. Sterfgevallen. dun 20. Judocus Vantroyen. cantonier, 49 jaren en 1 maand, geboren te Wettende en wonende te Veurne, man van Justin» Maes. dcn.23.;Prosper Marnhout, C j. 5 m. en 22 <1. pui MiiMKmamMKaKeanKMi Burgemeester en Sehepenen, Bij beveldt Sehrrtaris, L OLLEVIER I. DE CAE. p'« Prijskamp. Hengsten ran 3jaar P premie, eun.zilveren eermetaal en fr. 100 2'' id. bronzen id. 50 2'1' Prijskamp. Hengsten van 4 jaar en daar- bowi 1’ premie, een zilveren eermetaal en fr. 150 2" id. .bronzen ld. 100 31’1' Prijskamp. Mkhrixx ran 2 tot 4 jaar B premie, oen zilveren eermetaal en fr. 100 2" id. bronzen id. 50 4<i« Prijskamp. Mekkihn ran 4 jaar en daar- boven 1' premie, een zilveren eermetaal en fr. 150 2« id. .id. ld. 100 HOORNVEE. Holloway s Pillen. Gal-aandoeningenIn de lente en tegen het óintlo van liet jaar is niets meer algemeen, en zijn weinig kwalen meer be droevend dan die soort van ziekten, welke van een van streek gemakte lever afhangen. Misse lijkheid, hoofd pijn..lusteloosheid, slechte eet lust, worden dadelijk erkend teokonen van leveraan- doening te zijn, welke men.spoodig'kan genezen door de werking van dat orgaan weder in orde to brengen. De Pillen van Holloway oefenen eonen heilzame» invloed uit op de gal-aandoeningen, en over geheel Groot Britannie en zijne koloniën, zijn zij als zoodanig bekend, en worden zij. Deze Pillen genezen nadat al het andere feilt. Men- sclien, die jaren laug aan galziekte, hoofdpijn cn leverkwalen geleden hebben, hebben door deze Pillen hunne volkomen gezondheid en i-cne goede spijsvertering weder gekregen, ofschoon zij vroeger niets van bet leven genoten- Zondag lest heeft ouzo koninklijke harmonie deel genomen aan hel muziekale en militaire feest van Hondschoote. Het was een overschoon feest die door een aanhoudende regen sterk is gehinderd geweest. Slechts tegen den avond heelt het weder zich aan ‘t beteren gezet. De stad was opperbest getooid en leverde een schoon zicht op. Alle de inwoners hadden ge wedijverd om het feest zoo aairrekkelijk moge lijk te maken. Vele huizen waren prachtig ver- siere en wekten de verrukking op der overgroot* menigte die. ondanks het slecht weder, het feest was komen bijwonen. Er waren 17 muziekmaatschappijen en 7 com pagnie» pompiers die doel namen aan den schoonen stoet en op <le groot* markt in oogen- scliouw worden genomen door een burgerlijke en militaire jurij, gelast de prijzen van schoonste kleeding toe te wijzen. De Journal de. Bergnes - die een breedvoerig verslag geeft van het feest, zegt onder andere het volgende: - Men heeft, opgemerkt dat de harmonie van Veurne, bij het naderen dor jury», ter hunner eer gespeeld hebben. Niet kunnende mededingen voor den prijs van kleeding, hebben zij er -zich overgetroost door dit onverwachte eer- betoog die zeer toegejuicht werd. - Na de revue en den stoet nam het festival aan vang. De verschillige maatschappijen hebben beurtelings hunne stukken gespeel ddie allen met voldoening aanhoord werden. Zie hier met wat lof de - Journal de Bergnes- over de uitvoering onzer harmonie spreekt: - De harmonie van Veurne, bestuurd doorM.Wau- campt, een roem uit het Conservatorium van Brussel, werd hevig toegejuicht en heeft eenen welverdienden lof ontvangen na de uitvoering van het laatste stuk la Urine de Saba. - En inderdaad, onze harmonie heeft zich opper best van hare taak gekweten. De uitvoering liet niets te wensïhcn over en strekt tot eer der heeren muziekanten, die nog eens te meer de aloude faam onzer harmonie hebben staande gehouden. Wij voegen onze nederige gelukwenschingen bij deze van het verslaggevend blad en hopen datmnze hormonale nog dikwijls dusdanige schit- terende uitslagen zal aan te boeken hebben. Vergeten wij niet te melden dat, boven de schooue herineringsmedalje onze harmonie ge joud. zij nog eene premie beeft gelot van 100 franken. Proficiat. Er worden stembriefjes vernietigd, die meest allen gunstig waren voor M. Wincqz, den libe ralen kandidaat. Er is protest aaugeteekend tegen deze vernietiging. - Ziehier waarom deze bulletins ongeldig .werden verklaard Op de liberale lijst stonden, z.ooals men weet, twee namen voor den Senaat cn een voor de Kamer: welnu, een zeker getal kiezers hebben .in plaats van voor óen der twee senateurs te kiezen, een kruisje gezet achieralle drij de na men. Zij hebban dus gestemd voort wee senateurs en een representant, terwijl zij maar voor één senateur moclttén kiezen. Natuurlijk is die stem ming ongeldig voor wat de Senaatslijst betreft, maar dut mag hoegenaamd niets hinderen aan de lijst voor de Kaï-n tElke stem in dier voege aan M. Wineyz gegeven blijft geldig. De kies- bureelen hebben er anders over lu-sjist cn kort on good heel het bulletin nietig verklaard. Voegen wij ,er bij, dat de voorzitter van het hoofd bureel langen tijd geweigerd heelt het getal tier vernietigde briefjes bekend te maken. Men berekent dat ei-vttntlt-180 bulletins ongeveer 125 in 't voordeel van M. Wincqz waren, zoodat deze inderdaad zoo wat 100 stemmeu meerder- dieid heeft. 2' 3« 8« Prijskamp. Bekai foe Veerzen niet id. id. id. 3 jaar oud, wegende ten 2" id. T- 1» id V KEnZWAARl.INGEN 2* id. Schapen ten hoogsten minste ÜO kilogrammen 1' premio fr. 20 2* id. 10 Vekke.ns ten hoogsten 2 jaar oud, wegende ten minste I.ÏO kilogrammen Vcrkens van groot raspremie Verken» vau klein ras id. Algemeene Schikkingen. Art. I. De beesten voor don prijskamp aange boden moeten ten minste sedert 3 maanden aan den tentoousteller belmoren. Voorgaande premien. zullen alleenlijk uitgereikt worden aan de eige naar» der beesten die zullen volmaaktst zijn in gcnmaksel en in vet. De volmaaktheid wordt vooral vereischt. Art. 2. De premien die toegestaan zijn voor do schapen en de verken» zullen maar uitbetaald worden, voor het geval dat het bekroonde dier verkocht z.ij binnen de acht dagen na den prijs kamp en geslacht binnen de 3 maanden in het koninkrijk. Art. 5. Beesten van vreemd ras worden in den prijskamp aangenomen, iudien zij in Belgie ge bracht ziju geweest voor zij een jaar bereikt hebben. Art. 4. Do personen <lio voornemen» zijn deel aan den prijskamp te nemen, mogen zich laten inschrijven twee dagen voor den prijskamp, in liet Sekretariaat der stad, van ‘J ure morgen» tot 4 ure namiddag. Ten dage des prijskamp» zullen de nummers afgeleverd worden. Bij de insclirijviug zal men de stukken uederleggcn, vaststellcnde den oorsprong der beesten en de plaats waar zij geboren en opgevoed zijn geweest. De stukken zullen bevestigd worden door den Imrgemeester der gemeente, alwaar de mededin gers hunne huisvesting lu bben, Voor iedere wedstrijd wordt een afzonderlijk getuigschrift vereischt. Gedaan iu zitting van het kollegle van Burge meester en Schepenen der stad Veurne, den 10 Mei 1882. 2' ld. zilveren 3" lil. bronzen GJ1- Prijskamp. .Stieren boven premie, een verguld eermetaal on fr. 150 2*- id. zilveren ld. 100 3* ld. bronzen id. 75 7* Prijskamp. Jaarlingveekzen hebbende dan ses tanden hebbende. 1' premie, een v- 2‘ id. zilveren 3’ id. 'bronzen 9« Prijskamp. Bekalfde Koeien le premie, een verguld eermetaal en fr. 150 2« id. id. id. 100 3« id. id. id. 75 10‘ Prijskamp. Lot van vier Melkkoeien: 1« premie, een verguld eermetaal 2e id. zilveren id. Het kollegie van Burgemeester en Sehepenen der stad Veurne en du Maatschappij van Land en Hovingbouw van liet arrondissement Veurne, maken het publiek kenbaar, dat er eenen Prijs kamp van Beestialen z.il plaats hebben binnen gemelde stad den Zaterdag 1 Juli 1882. ten 11 ure morgens en dat de volgende prijzen lullen uitgeloofd worden 1’ premie, een verguld eermetaal on fr. 125 2“ id. zilveren id. 75 3* id. bronzen id. 50 Ossen van 2 jaar, >u’<-t >necr hebbende dan vier tanden 1* premie, een verguld eermetaal en fr. 100 2’ id. zilveren id. 50 3* id. bronzen id. 25 Vrekzen van 3 jaar, niet meer hebbende dan ses tanden 1' premie, een verguld eermetaal en fr. 100 2* ld. zilveren id. 50 3* id. bronzen id. 25 Veerzen van 2 jaar, niet meer hebbende dan eter tanden le premie, ecu zilveren eermetaal en 2' id. bronzen id. 3' id. id. id. Koeien van allen ouderdom le premie, een zilveren eermetaal en 2“ id. bronzen id. 3« id. id. id. 0SSEJAARI.1NGEN PF™' ,,r.°.nZ- "T"’ 12 2° id. id. id 20 40 20 fr. 25 20 hunne kalrertanden 1' premie, een verguld eermetaal en fr. 100 id. 75 id. 50 ran 2 jaar en daar- hunne kalrertanden proTrtlc, een verguld eermetaal tn fr. 100 id. -zilveren id. 75 id. bronzen id. 50 meer

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2