Prijskamp van Beestialen van hel fortuin der kerk en der kloosters te behouden en te vergrooten. Gedurig zijn er kanunikken, priesters, onderpastoors en zelfs seminaristen in gang of op weg voorde onderhandelingdn, die noodig zijn voor ’t beheer die geheim zinnige rijkdommen. En de staal betaalt gocdgunsliglijk een traktement aan die knoeiers, alsof zij eenen openbaren dienst vervulden. Hel was te Antwerpen dal de koepons en de waarden verhandeld werden, om de vermoedens en de onbescheidenheden te voorkomen. Hel gerecht zal de waarheid en de ver antwoordelijkheid weten te ontdekken. De beruchte kanunnik Bernard is te Havana bij den kraag geval, dank aan den behendigen Amerikaanschen deleclieve, die hem sedert drij maanden gedurig op de hielen zal, en is ingescheepl op den steamer Espano, die hem zal overbrengen naar Santander binnen de 18 dagen. Zoodra hij te Santander ontscheept, zal hij aan de Belgische juslicie worden uit geleverd door de spaansche overheden die er den heer Minister van juslicie reeds bericht hebben van gegeven. Hoe komt het, dat de sacristijbladen geen woord meer reppen over dal gees telijk schandaal van Doornik Bij een ministeriel besluit van 11 dezer is de heer Heirman Frédéric, in bezit van een diploma van lager onderwijzer, thans Heden heeft alhier den jaai lijkschen prijskamp van beestialen plaats gehad. Dit voortrelfelijk landbotiwfeesleen der schoonste der provincie, is nogmaals schitterend geweest en talrijke en prach tige dieren waren tentoon gesteld. Kond 1 ure was de prijskamp geëindigd en werd de uitslag ten stadhuize bekend gemaakt. Na deze plechtigheid vereenigde men zich op een banket, in de ruime zaal van het hotel de Hhelorika welke door een groot getal landbouwers bijgewoönd werd en waar veel beweging en geest drift lieersehie. Zie hier den volledigen uitslag van den prijskamp. Prijskamp ingesteld door hel Stadsbestuur. opgedaan on documenten van hel hoogste belang heeft in handen gekregen. Do dagen zijn voorbij waarop de dag bladen van bisdom van Doornik onbe schaamd iedereen beschuldigden die zich met de zaak bezig hield, uitgezonderd.... de dieven. Zij durven vandaag nauwelijks meer liegen. Er is een nieuw ordewoord uitgegaan van het bisdom waar men be gint te begrijpen welke vreeselijke ver antwoordelijkheid men op zich heeft ge laden. Men had eene laatste hoop de kieziug van 13 juni. Veel werd er get ekend op een veran dering van ministerie. De bisschop lichtte de kiesworsteling in met den kooi’ts- achtigen iever van een drenkeling die zich aan eene plank vaslgrijpl om niet te verdrinken. Helaas! nullclooze pogingenDe bis schop heeft zijn reeds zoozeer verminderd gezag in gevaar gebracht, zijne dagbladen hebben gedurende I I dagen gelasterd en belecdigd, zijne priesters zongen in koot mee en bevuilden hun kleed in deze schandalige opeenhoping van macblelooze en otiwaardige pogingen. Hel liberaal ministerie blijft, slaat vaster dan ooit en ’1 gerecht zal zijnen loop volgen. De bisschop heelt reeds langdurige ondervragingen ondergaan, die met korte tusschenpozeii werden vernieuwd. Zijne bleekheid werd zeer opgemerkl wanneer eene dier onderviagingen geëindigd was. Hij scheen zeer bekommerd en veel ver ouderd. Er is veel gesproken over een tooneel dal moet hebben plaats gehad lusschett venen anderen priester en kanunnik Ber nard. Hel verhaal daarvan is ielwal over dreven; er zijn elkander tegensprekende verklaringen opgelegd in eene confron tatie, waarop lamelijk groote woorden werden gewisseld. Eindelijk werden ge heel onverwacht hoogst belangrijke pa pieren aan den onderzoekrechter over- hai d gd. Een der vertrouwden van hel bisdom is vandaag zeer erg begrepen in hel feil. Hel bisdom heelt Bernard losgelaten en beschuldigd van den dag waarop «loot zijne vlucht de gepleegde diefstal nipt langer kon worden geheim gehouden en geloochend. De andere priesters waarvan de mede plichtigheid zou zijn vaslgestehl zullen vermoedelijk ook worden overboord ge worpen. Zullen de martelaars der kas talrijk zijn Men heeft den slimmen gespeeld met de juslicie even als men gewoon is met list te werken tegenover de wet. Weldra noglans zullen al de handelingen der geestelijken in klaar lichten dag staan. Onder dat opzicht mag men zich aan de meest verrassende ophelderingen ver wachten. Hel is moeilijk zich in te beelden hoe gemakkelijk men de waarheid voorbij gaal, zelfs onder kracht van den eed hi| een zeker volk wanneer hel belang der Kerk dit eischl Het doel wettigt de middelen. Men weel niets alleen de afwezigen v.ouden iels kunnen zeggen, langzamer hand voelt men zich gekweld in hel nel hetwelk de juslicie beeft gespannen; men vindt hel geheugen terug, men raad pleegt stukken die niet meer bestonden; men spreekt en men geelt inlichtingen ■die men eerst onmogelijk geven kon. Slechts eene zaak blijft voortduren vrees voor de juslicie en voor de open baarheid.! Groot zal de algemeene verwondering zijn in ’l land wanneer men de overgroole rijkdommen zal kennen der Belgische bisdommen en de middelen die zeer regel matig gebruikt worden door de geeste lijken om de families te berooven. Men zal zich alsdan niet meer verwon deren over de kleine middelen, die door M. Du Rousseaux gebruikt werden, bijge staan door den slotmaker Dilate, om bezit te nemen van het bisdom en der geldkassen van Mgr. Dumont. Buiten de waardens, die Mgr. Dumont terugeischt, zijn er anderen, welke mis schien nog belangrijke!’ zijn en voor dewelke men vooral de bemoeiing van hel gerechl te vreezen had. In de bisdommen worden overgroole onroerende waardijen opeeugesiapell waarvan de eigendom op niemauds hoofd berust. Het krioelt er van onwettige fomlalies, vooral van fouduties voor missen. Men verzamelt daar eene massa titels van eigendommen, krachtens dewelke eige naars enkel bij iiaatn menigvuldige en belangrijke onrmrende goederen bezitten voor kloosters, zonder wettig bestaan. De tussehcngcstclde persoon (eigenaar .bij naam) is eeur katholieke instelling geworden. Men leert daar wezenlijk bedrog plegen tegen de wet; ai de middelen worden in liet werk gesteld om, niettegenstaande de wel, onbeschaamd bij te winnen, en Hot Gebed. Lezen en bidden, zoo men weet, is on der de katholijken, besteen krachtigste middel om van God alles te verkrijgen, zoo voor wereldlijke als geestelijke zaken. Dal is de klerikale Holloway», voor ziekten en kwellingen, voor rampen en ongelukken, voor slecht en goed weder, voor kalmte of wind, voor geuzen of papen beslier; leest en bidt en alles zal ii geschonken worden in weelde en over vloed... Welnu. Waaruit komt dat er vele bidden en niet verkrijgen Omdat zij niet bidden gelijk hel be hoort of dingen be.geeren die hun scha delijk of min profijtig zijn! (Catechismus, 16’ les, 6" vraag.) Zoo is hel geschied met onze versla gen klerikalen; ondanks alle liirnne ge beden, missen, bedevaarten, loven en aanbiddingen, beloften en abstinentieu door geheel ’l land gedaan en uitgevoerd om van God den zegenpraal te bekomen op die vervloekte geuzen, al hunne god vruchtige oefeningen hunne valsehe smeekingen, zijn in de coruich en aan de deure van ’t hemelsch Paradijs blij ven haperen. God tien Wider aanhoort de gebeden niet meer van dienaren die 'i jesuilcnkleed in de politiek besmeuren! God tien Zoon zegt't zijn l'harizeers, zij bidden met de lippen en hun hert is verre van mij. Hij verstoot ze ook! God tien II. Geest erkent ze; het zijn politieke veroveraars, zwarte dui vers en ontweiilelaars, en blaast ze builen! Ze zijn ze alle drie zoodanig* moè dat zij dezelve voor lergiugen nemen en deze die ze doen naar al de duivels loezenden Zoo zijn de liberalen boven, dank aan de krachteloosheid van de voorwerpen en niet aanhoorde smeekingen cn gebeden van dompers leger. Orale fratres! Leest dan, broeders! Prijskamp door de Maatschappij Landbouw uitgegeven. yoorloopig leeraar in de middelbare school van den Staat te Veurnc, definitief benoemd in zijne huidige bediening. '’'j koninklijk besluit van 21 juni 188-, wordt de lieer Léonard August, leeraar bij bel middelbaar onderw ijs definitie! benoemd als regent bij de mid delbare Staatsschool van Veurne. Ier algemeene kennis wordt ge bracht dal van heden af zendingen steen kolen, coke, steenkolen-bri(|uettes, kalk, kasseien, breuksteen, steengruis, ruwe of ruw bewerkte steênen, naar Frankrijk, over Adinkerke, aan de grens aan eene hennschrijving worden onderworpen en op de Iransche lijnen bevracht worden volgens hel binneiilandsch tarief van den Noorden-Spoorweg. De uildeeling der belooningen in de tentoonstelling van nijverheidskunsten te Rijse! heeft zondag plaats gehad, onder hel voorzitterschap van den prefect van hel Noorderdepai lenient, en den alge- meenen opzichter van schoone kunsïen van Frankrijkafgevaardigd door den minister. De heer gouverneur van West- Vlaandercn woonde de plechtigheid bij. Ken banket heeft na de uilreiking der belooningen plaats gehad. Drama dek Wetstraat. De Eloile Helge deelt als stellig mede dal Loon en Armand Pellzer rond hel (‘inde van Octo ber voor de assisen van Brabant zullen verschijnen. Het onderzoek loopt ten einde. Het dossier wordt met zorg be studeerd door den heer Van Maldegem, advocaat generaal, en hel parket heeft een oordeel gevormd over de beweegre den der moord. Oog.st In Belgie. Sedert verschei dene jaren hebben de velden in de lente nooit een schooner uitzicht gehad dan in 1882. Ziehier een overzicht der berichten, die aan hel staatsbestuur zijn toegekomeii betreffende de voornaamste voorlbren"- selcn De tarwe, de rogge en de gerst zijn voortreffelijk en beloven een buitenge wonen oogst. De tarwe is goed uilge- schoten. De rogge is op zekere plaatsen gekenleekend door buitengewoon booge halmen. De korenaren zullen zonder twijfel goed gevuld zijn. De gerst, alhoe wel schoon, heelt een weinig door de koude geleden. De toestand van de haver is insgelijks voordeelig. Men hoort noglans eeiiige klachten. Hel is alz.oo dal de haver, die vroegtijdig gezaaid is. hel schoonste uit zicht opleverl; de laallijdige laat integen deel veel te wensehen; in de laatste plan ting heelt men er reeds slechte aange- trolTcn. Overigens heelt de droogte, welke (•enigen tijd geduurd heeft, den groei van den haver tegengehouden. Het koolzaad zal slcchls een middel- matigen oogst opleverèn; die der crwieu cn boonen belooft beter te zijn. De groei der aardappelen is krachtig, en voorspelt eenen overvloedigcn oogst. Hel vlas schijnt over’l algemeen aan de landbouwers niet zulke groote voldoe ning te geven als de granen. Het heelt veel van de droogte geleden, en vooral de laatste plaining laat veel te wensehen. Er zal velschil in den oogst zijndeze planting zal echter als vergeldend kunnen aanzien worden. Men klaagt ook ccnigszins over den toestand der weiden; tengevolge van den hialslen vorst, is de groei langzaam ge weest. De opbrengst zal niettemin vol doende zijn. .Men kan ze zelf als zeer goed aanzien, in de frissche weiden, als ook in die welke goed gemest zijn. Inte gendeel zal z.ij minder zijn in de hooge en drooge weiden. De regen en hel on- weder van deze.laatste dagen, welke op het oogenblik van het maaien en van den hooitijd gekomen zijn, hebben eene zekere ongerustheid teweeg gebracht. Hopen wij dat eenigc schoone dagen deze vrees zuilen doen verdwijnen. De klaver is zeer schoon. Men hoopt een goeden gemiddelden oogst. De plaat sen waar de klaver middelmatig en kort is, zijn weinig in getal. De eerste oogst is over het algemeen uitmuntend en de tweede bLdooft veel. De .plantingen van beetwortels zijn in de beste voorwaarden gedaan. De meeste beetwortels zijn thans zeer schoon, al hoewel hel weder, dat op de planting gevolgd is, niet heel gunstig was. De eerste gezaaide beelworslels zijn nog de schoonste. In de meeste districten is de opbrengst der fruiten overvloedig. Over hel algemeen"s de toestand vol doende. Zelden heeft men een zoo schoon vooruitzicht gehad voor den oogst, uitge zonderd eenen tegenslag, tengevolge der dtoogle op hel vlas en de weiden op hooge gronden. Het jaar zal dus bijzon der vruchtbaar zijn voor den landbouw., indien hel weer die hoop niet komt ver nietigen. OilgelukkiglijK heeft de regen sedert eenigen lijd veel schade berokkend aan de granen, vooral aan de tarwe haver en garst. Vele kooi naren zullen' gebefl! of gedeeltelijk niets opleveren. an ii aan aan aan aan aan HOORNVEE. aan aan aan aan aan J Premie, zilveren eermetaal de wed' Dcclerck, Coxyde. '13' Prijskamp. Kiekens. Lot van Hennen en venen Haan Premie, zilveren eermetaal Vermeesch Louis, Houthem. Algemeene tijdingen. Ossen ran 3 jaar, niet neer .hebbende dan ces tanden I' premie, verguld eermetaal)en fr. 125, aan 'te wed' Louis Degravc, te Pervyse. 2'premie, zilveren eermetaal en fr 75, Henri De Joiighe. landbouwer te Veurne. 3' premie, bronzen eermetaal en fr. 50, Henri Do Jonghe, voornoemd. Ossen ran 2 jaar, niet nicer hebbende dan vier 1 landen 1' premie, verguld cormetaal en fr. 100, aan Louis Vermeesch, landbouwer te Houthem. 2' premie, zilveren eermetaal en fr. 50, aan Gh. Vanmiddelein, te Hessen. premie, bronzen eermetaal en fr. 25, a in Ch. Vauuiiddelem, voornoemd. en fr. 25, Lootvoet Henri, Houihem. 2® premie, zilveren eermetaal en fr. 125, aan Dcclerck Desiró, Coxyde. 3* premie, bronzen eermetaal en fr. 100, aan Cornille Houoró, Coxyde. 11' Prijskamp. Zwijn emus. Schoonste Heir: Premie, zilveren eermetaal en fr. 50, aan Amandus Roose, Bcweaterpoort, 12' Prijskamp. Schapen. Schoonste lot van vier en fr. 50, aan PEERDENRAS Prynkatnp. Hengsten van 3jaar 1“ premie, zilveren eermetaal en fr. 100, aan Duysburgh Jozef, Zandvoorde. 2' premie, bronzen eermetaal en fr. 50, aan Delbeko Camille, Kortrijk. 2'1' Prijskamp. Hengsten van 4 jaar en daar boven 1' premie, zilveren eermetaal en fr. 150, aan Druwó Engel, Veurne. 2“ premie, bronzen eermetaal en fr. 100, aan Monteynu August. Caeskerke. 3d® Prijskamp. Mekizien van 2 tot ijaar: I' premie, zilveren eermetaal en fr. 100, aan Van Daele Hector, Veurne. 2' premie, bronzen eermetaal on fr. 50, aan de kinders Rnmmelaere, Caeskerke. 4d® Prijskamp. .Meiuuhn van 1 jaar en daar boven 1' premie, zilveren eermetaal en fr. 150, aan ('ia, ys Charles, Coxyde. 2' premie, zilveren eermetaal en fr. 100, aan Deceunynck Henri, Caeskerke. dan ces landen hebbende 1' premie, verguld eermetaal en fr. 100, aan do wed' Billiet, Heerst. 2' premie, zilveren eermetaal on fr. 75, Vereecko Emile, Dixmude. 3' premie, bronzen eermetaal en Ir. 50, Defever Charles, Hessen. tl* Prijskamp. Bekaleue Koeien: p premie, verguld eermetaal en fr. 150, aan Vcreeoke Emilo, Dixmude. 2' premie, verguld eermetaal en fr. 100, aan Dcclerck Desire, Coxyde. 3' premie, verguld eermetaal on fr. 75, aan Cornille, llonore, Coxyde. 10° Prijskamp. Lot van vieu Melkkoeien 1' premie, verguld eermetaal en fr. 175, aan eermetaal en fr. 125, aan bronzen eermetaal en fr. 100, aan Veekzen van 3 jaar, niet meer hebbende dan ces tanden 1' premie, verguld eermetaal en fr. 100, Emiel Vereecke, koopman te Dixmude. 2» premie, zilveren eermetaal en Ir. 50, aan Charles Lauveus, koopman te Veurne. 3' premie, bronzen eermetaal en fr. 25. aan Louis Misselyn, landbouwer te Nieucappollo. Vefjizen van i jaar, niet meer hebbende dan vier landen 1' premie, zilveren eermetaal en fr. 75, Louis Vcrmeoseh, voornoemd. 2' premie, bronzen eermetaal en fr. 40, aan Ch. Laevcns, voornoemd. 3° premie, bronzen eermetaal en fr. 30, Louis Vermeesch, voornoemd. Koeien ran allen ouderdom 1' premie, zilveren eermetaal en fr. 90, Pieter Decorte, landbouwer te Wulpen. 2' premie, bronzen eermetaal on fr. 15, aan Pieter Vandenbusschc, landb' te Steenkerke. 3' premie, bronzen eermetaal en fr. 20, aan Charles Laevcns, voornoemd. OSSKJAARt.tNGKN 1" premie, bronzen eermetaal en fr. 40, aan Ch. Vanmiddelem, voornoemd. 2' premie, bronzen eermetaal on fr. 20, aan Erancis Denecker, landb' te Adinkerke. Veekzwaaki.ingen 1“ premie, bronzen eermetaal en fr. 40, aan Ch. Laevcns, voornoemd. 2' premie, bronzen eermetaal en fr. 20, aan Pieter Van Parys, landb' te Loo. Schapen ten hooffstcu .7 jaar oud, icei/ende ten minste ,'iü kilogrammen 1' premie, fr. 20 aan de wed' Ryckewaert, te Coxyde. 2' premie, fr. 10, aan do zelve. Verkens ten hoogsten i jaar oud, wegende ten minste Uil) kilogrammen Verkens van groot ras premie, fr. 25, Karei Ryckewaert, slachter to Veurne. Verkens van klein ras premie, fr. 20, den zelven. 5'1° Prijskamp. Jaarlingstiehen hebbende hunne halvertanden 1' premie, verguld eermetaal en fr. 100, aan Keys Pieter, Steenkerke. 2' premie, zilveren eermetaal cn fr. 75, aan Gantois Pieter, Leyscle. 3' premie, bronzen eermetaal eu fr. 50, aan Vanhouttc Eugène, Raniscappellc. 0'1" Prijskamp. Stieren van 2 jaar en daar boven 1' premie, verguld eermetaal eu fr. 150, aan ile kinders Rommelaere, Caeskerke. 2' premie, zilveren eermetaal en fa. 100, aan Gantois Pieter, Leysele. 3' premie, bronzen eermetaal cn fr. 75, aan Vermeesch Louis, Houthem. 7* Prijskamp. Jaaiu.ingverkzen hebbende hunne halvertanden 1' premie, verguld eermetaal.cn fr. 100, aan Portier Engel, S.‘ Joris. 2' premie, zilveren eermetaal en fr. 75, aan Defever Charles, Hessen. 3' premie, bronzen eermetaal en fr. 50, aan den zelven. S' Prijskamp. Bkkali i>e Veekzen niet meer

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2