VAN VEURNE ElV p ’ll I Hl NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT r- A'.' J A All. r»ü 1882. ZATEIlbAG 29 JULI drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. Veurne, 5J2J .Itili. - zegden zij, schonk geweten en daarom -ncas, lak en [iekeo 41. laten fn ir zen, I et ven. Men schrijft in bij den drukker-uitgevei', Oostslraat, 6, ie Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uilerlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Wanneer er wanorders in een Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaür, fr. 6-00. Voor gansch Belg ie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den Hel Hof van Cassatie heeft dezer dagen een arrest uilgébrachl in twee zaken, die de schoolwel aanbelangen. Men zal zich herinneren dat, toen de nieuwe wel van 1 juli 1879 in voege werd gebracht, een zeker geial gemeen teonderwijzers, die nog maar pas be noemd waren, hunne post verlieten om over te loopen .lot het congreganisten- onderwijs. De klerikale bladen juichten die deser teurs, die overloopers geestdriflig toe, uitroepende dat zij moedig, deftig han delden en hel hun volle recht was aldus te handelen. De liberale pers, daarentegen, waar schuwde die onvoorzichtige!!, welke zich door de geestelijkheid of de klerikale drukpers lieten verleiden, dal zij zich aan groote onaangenaamheden gingen blootstellen. Inderdaad, wanneer zij de Normaal school intreden, moeten de leerlingen onderwijzers cene verbi nd tenis onder- leekeneii, volgens welke zij vijfjaren ter beschikking van hel Gouvernement blijven, te rekenen van den dag dal zij hun bekwaamheidsdiploma ontvangen. Doen zij dat niet, verbreken zij hunne verbindtenis, dan moeten zij de subsidies teruggeven dien zij ten titel van studie beurzen hebben ontvangen. Hel Gouvernement eischte derhalve en gansch natuurlijk van die gewezen normalisten, welke hunnen post verlaten hadden, de teruggave van de beurzen die die zij genoten hadden. Altijd voort gaande op het beweeren der klerikale bladen weigerden de deserteurs toe te geven aan den eisch van het Staatsbe stuur, dal hen voor de rechtbank daagde. Wat brachten die woordverbrekers bij hel gerecht in, om hunne weigering le slaven? i" Dat zij hunne verbindtenis hadden geleekend onder hel beheer der wet van 1852; dal die wet was afgeschaft en hun ne verplichtingen dus vervallen waren; 2" Dat de studiebeurzen eeue echte vrijgevigheid uitmaakten en dal alles wat streed legen de zeden der liberalileilen of vrijgevigheden, moest vernietigd wor den, ingevolge art. 960 van hel burger lijk welhoek. De nieuwe wel, hunne vrijheid van moesten zij er zich niet aan onderwerpen en ook niets leruggeven. Het eerste middel werd aangenomen door de rechtbank van Dendermonde het tweede door die van Gent. Welnu, de beide vonnissen dezer recht banken zijn thans verbroken geworden. Hel Hof van Cassatie heeft beslist, dat de verbindtenis, door de leerlingen normalisten onderteekend, tusschen den Slaat en de onderwijzers juridieke be trekkingen doel omslaan, die door de rechtbanken moeten beoordeeld worden. Die betrekkingen sluiten alle gedacht van vrijgevigheid uil, dewijl de studiebeur zen itigericht worden in hel belang der aanwerving van het onderwijspersoneel. Langs den anderen kant, beval de ver bindtenis, i|OQr de normalisten onder teekend, geene hoegenaamde restrictie of voorbehoud.ing. Derhalve moet die verbindtenis nage leefd en uitgevoerd worden. De beide zaken zullen thans voorgelegd worden aan de rechtbank van Brugge. Het schandaal raai Dooi'nik. Men schrijft uit Brussel De kanunnik Bernard, wiens uitlevering en aankomst gij gemeld hebt, heelt lot zijn verdediger gekozen den liberalen advokaat Emile de Mot, schoonzoon van wijlen Aug. Orts en een der meest geziene advokalen bij het Hof van Cassatie alhier. Deze keuze heeft natuurlijk hare belee- kenis, en zij kan wel geen andere zijn dan dat de verdediging gericht zal zijn tegen de klerikale wereld, ja zelfs waar schijnlijk wel legen den bisschop van Doornik «elven. Heeds wordt de kanunnik dan ook door de klerikale bladen over boord geworpen, die hem beschuldigden met de liberalen en vrijmetselaars le heulen. Hij is voor hen niet meer de kanunnik Bernard, maar nog slechts kort weg Bernard en misschien wel spoedig zelfs de geus Bernard De zaak zelf is ingewikkeld en moeilijk te ontwarren. Er was in de bisschoppe lijke kas van Doornik ongeveer een be drag van vier millioen, waarvan de eigendom niet gemakkelijk is vast te stellen. Hel bisdom heefl geen rechts persoonlijkheid en kan dus c/tie talis niets bezitten, maar wel als eigendom van den bisschoppelijke!! stoel beschouwd wordt zijn de fondsen, welke ter ontduiking van de wel door geiiiterposeeiden persoon geschonken of op andere wijze verkregen zijn. De gelden nu, en dit schijnt ecu zeer belangrijk deel der kas le zijn, lot welken verkrijging de afgezclle bisschep Dumont ais geinterposeerde persoon gefungeerd heefl, worden door hem in rechten op- geeischt krachtensde titels van herkomst, die hem als wettig eigenaar aanwijzen. Daarom heefl de tegenwoordige bis schop Mgr. Durousseaux, den schat in veiligheid willen brengen en hiermede den kanunnik Bernard belast, die nu volgens de een zich met hel geld uit de voelen maakte ten gunste van Mgr. Dumont, dien hij trouw gebleven zou zijn, maar volgens andere eenmaal ui het bezit van zulk vermogen, den lust niet kon weerstaan het grootendeels voor zich zclven te houden en het in gedeelten bij Banken gedeponeerd heeft m Frankrijk, Engeland, Canada en de Vereenigde Staten. De vraag is derhalve is hier diefstal gepleegd, waar de bisschoppe lijke stoel, die bestolen heet, rechtens niet bezitten kan? en zoo ja, dooi’ wien door den kanunnik Bernard of door den bisschop ten uadeele van zijn afgezetlen voorganger? Bernard kan, als er diefstal is, zich hiermede verdedigen, dat hij ge handeld beeft op last van zijn geestelijke overheid, aan welke hij onsoorwaarde lijke gehoorzaamheid verschuldigd is, of ook hiermede dat hij den recht matigen eigendom van Mgr Dumont, die onder zijn beheer stond, len bate van dezen laatste slechts in veiligheid gebracht beeft legen de hebzucht van diens vijanden. Dit is natuurlijk slechts in zeer ruwe De klerikalen roepen en schreeuwen evenals tandentrekkers op de foore dal men voor de geestelijkheid zooveel eer bied met meer heelt als vroeger. Is er wel reden hierover verbaasd te zijn wanneer men al wal sedert de nieu we schoolwel bijzonderlijk gebeurd is rijpelijk overweegt. Heeft hel school- eukwest ons niet zonneklaar genoeg be wezen wie hel land in rep en roer heefl gebracht en de burgers tegen elkaar heb ben doen ojistaan? Aan wie is dus de schuld dal zij niet meer geëerbiedigd worden Wanneer de pastoors legen de wetten des lands opslaan, geheel en al hunne zending miskennen en den stoel der waarheid gebruiken om de geloovigen cene heilige gramschap in te blazen legen al wat met hunne politiek niet overeen komt en voor hen niet als slaaf buigt, spelen zij dan geene gevaarlijke rol en is het wel le verwonderen dat zij allen eerbied en gezagverliez.cn? Zij die hun leven den Deere hebben toegewijd en van alle wereldlijke zaken hebben afge zien, doen juist het tegenovergestelde van hetgeen zij moeten doen. Kijk rond u, wal ziet, wal hoort gij Daar eenen veroordeeld voor laster, diefle en aanslag op de zeden. Wat ver der een kanunnik op de vlucht met drij, vier miljoenen, is dat wel de voetstappen van Christus volgen en kan men voor zulke kerels nog wel den minsten eer bied hebben Hel ware inderdaad te wenschee dat onze bisschoppen aan dit alles konden een einde brengen en hel voorbeeld wil den volgen van Mgr. Sibour, aartsbis schop van Parijs, wanneer deze prelaat aan de geestelijkheid van zijn bisdom, oenen omzendbrief zond waarin hij I*olitiek Overzicht. liet eerste onthaal wal hel nieuw voorstel tot krediet van het fransch gouvernement te beurt valt, is alles behalve goed. Zooals geweten is heelt M. de Freycinet maandag aan de Kamer een nieuw krediet ge vraag'! hetwelk uitsluilelijk be- steiml zou zijn voor de bescherming van hel Suez Kanaal, terwijl Enge land zich gelast met de regeling dei orde in de vallei van den Nyl. Welnu een telegram uit Parijs zegt, dat de commissie die benoemd is lol onderzoek dier nieuwe krediet aanvraag, dezelve heeft verworpen nid 6 stemmen, terwijl de 5 ove rige leden zich onthielden. In andere woorden beleekent zulke vei werping het weigeren der noo- dige sommen lot uitvóeren van bet ontwerp. Wanneer de Kamer die beslissing der commissie bekrach tig!, weten wij niet waar de krisis zal eindigen, want vooreerst moet ze den val meebrengen van hel kabinet en ten laatste wordt daar door de deelneming van Erankrijk aan de expeditie totaal ónmogelijk gemaakt. liet is onmogelijk dal de Times reeds dién geheel onverwachte)) uitslag kon weten, wanneer zij schreef: Engeland, dal geheel alleen en onder zijne eigen verant wóórdelijkheid den last opneeml orn de orde le herstellen in Egypte, zal zijne rechten doen gelden, welke het heeft verkregen om in de toekomst zijn toezicht uil le oefenen over hel land hetwelk door de Engelschen gered is. Dewijl Engeland eenen oorlog voert om Egypte le onttrekken aan regëe- ringloosheid, zoo moeten de diplo- inaliescheen andere verplichtingen die zijn aangegaan op een tijdstip waarin de toestand geheel anders was, worden aanzien als niet meer bestaanke. Hel herinvoeren van een krachtig gouvernement in Egypte, zou de beste en duurzaamste der op lossingen zijn, welke kan worden ge geven aan de kwestie van Egypte. Was de Times profeet toen hel die regels drukte; maar wat zal er vooral geworden van de uitnoo- diging die en door Engeland en door Frankrijk is gedaan en aan Italië, om deel te nemen aan de maatregels die moeten worden ge troffen tol bescherming van het Suez Kanaal, wanneer de Kamer van Fianki ijk het noodige weigert aan zijn gouvernement om de op gevatte plans tot een goed einde te brengen? Misschien dat dan de uilnoodiging van Engeland om Ita lië te doen deélen in hel herstellen der orde zal worden beantwoord. Voeg bij dit alles hel vermoeden, hetzij gegrond of ongegrond, dat prins von Bismarck in de heele Kwestievan Egypte, regen of zonne schijn deed ontstaan, dat de groot kanselier meester was van den toestand, ofschoon op geheel be dekte wijze, en oordeel dan wal het gevoelen moet zijn der druk pers in Frankl ijk, die vijandig is aan het kabinet. Sommige dier dagbladen gaan reeds zoover le beweren, dat prins von Bismarck reeds voorlang aan Engeland de verzekering heeft gegeven om dit te ondersteunen, bij liet bezetten van Egypte, natuurlijk geheel ten uadeele van Frankrijk. Vandaar hel verwijl der weifelende politiek van M. Freycinet, maar i.e fransche drukpers vergeel de oorzaak waar uit al de moeilijkheden van Frank rijk in het Oosten ontstonden. Wie dreef M. Waddington aan om zoo heilig in de mal te springen voor Griekenland, tijdens de verdeeling van eene brok des rijks van den sultan Welk richt had Grieken land op een deel van den koek, die hel fransch gouvernement aan ko- niug George wilde doen geven Vandaar al de moeilijkheden in hel Oosten, te beginnen van den veldtocht naai Tunis tol de expe ditie tiaar Egypte, die misschien op nog armzaliger w ijs zal eindigen dan de militaire wandeling naar hel Bardo. schreef land ontstaan, dan is hel de plicht de|’ priesters hen teenemaal buiten alle parr lijschap le houden, om zich bij het volk te kunnen aanbieden als de ware en op rechte discipelen van Hem, die hun lot zending gaf de rust en den vrede le hand haven. De pastoors zijn de dienaars van hel volk, zij moeten zich voor allen ge willig en zachtmoedig loonei), juist ge lijk vaders voor hunne kinderen. In hun ne sermoenen mogen zij hoegenaamd geen politiek met het woord Gods men gelen. Aan alle geloovigen zonder onder-i scheid toelaten de sacramenten te nade ren, niettegenstaande den aard hunner politieke denkwijze. Deze wijze raadgevingen dienden in den tegenwoordigen toestand onze bis schoppen ook te geven. Deden zij het, del religie zou er machtig veel bij winnen' en de vrede zou hersteld zijn in ons ge held vaderland. ok öfi.' -r- 11-50 2-5!) DUINKERKE GIIYVE1.DE VEURNE GENT BRUSSEL 4- 28 5- 0(5 7- 32 8- 50 5-12 5- 42 6- 10 9-15 10-42 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 BRUSSEL GENT VEURNE G11YVELDE DUINKERKE 5-35 8-06 8- 28 9- 02 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 kost 'I Cll >plle nmt Pij (ren J er r*ien> als Aer- J '1O (net rer,. <lnt pvep. allo f gn- 3-02 6-07 8-59 3- 22 9-10 4- 11 Hg- Jen* ken jiw- «!ea* van pilo i ge- fel in puih- ■I ilo mak be- 'oole gnn- nder '■'vor mkei a<len •'uien |lien ensn >ren- F NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-54 7-22 - 7-28 9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-11 7- 48 9-51 12 15 2-10 4-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-0! ptoflcn hire en len van in zij.R. Utoen; l'lie do D1XMUPE DIXMUDE NIEUPORT Onder wijkbelangen. Aan wie <le sclinld? Vertrekuren van <lcn ijzeren weg van Duiiikerko. Veume, Gent nam* Itrussel en Dixmudc naar Wlcnport. 5- 54 11-00 3-08 5-12 6-08 6- 32 11-39 3-48 5-42 6-46 7- 12 12-23 4-26 6-19 7-15 9-38 3-23 7-10 9-15 9-28 11-05 5-35 9-31 10-42 10-42

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1