VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ,v.' 5 [t t Ik W ZATERDAG 5 ALGLST1 IS82. ."43 JA A R. m drukregel. Rcklamen 50 centiemen den regel. J m Wij lezen in de Etoile, dat M. Olin eenen ministerraad heeft bijgewoond, in departement van builenlandsche zaken, en dal de Moniteur eerstdaags een aantal verlioogingen van graad zal openbaar maken in het personeel der openbare werkengedaan door den tijdelijken minister van openbare werken, M. Roliu- Jaequemyns. n r. I V 1 -/ 9 V I van den opbrengst hunner landen, moede worden van geven en de pastoor met zijne bus wandelen zenden. De klerikalen worden het maar ai te wel gewaar dat hunne schooiers- scholen vervallen en het is daarom dal zij zoo luid roepen, dat zij in voorspoed zijn. De klopping in de laatste kiezing is hunnen godsklop geweest. b- h beloven hebben M. Bourgeois, policiccommissaris, die naar Santander was lei uggekcerd om er de waardijen en papieren te balen, welke te Havana werden aangeslagen, is terug gekomen te Doornik. Hij heelt dén onder liet Blad verschijnt, allen 'Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement, inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: 6 maanden, Ir. 3-25 Een jaar, Ir..6-00. Voor ganseh België: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. De kwestie der afschaffing van de nut- telooze onderpastoors is een doorn in ’t hart der klerikalen. Volgens hen mogen de bisschoppen zoo veel onderpastoors fabriekeeren en aan stellen als zij willen en moet de Staat maar blindelings betalen, al hadden die onderpastoors zooveel te doen als een pruikmaker die geenen onkelen kalant heeft. De klerikale bladen denken een vol- pletterend argument gevonden te hebben, met M. Bara de volgende vraag toe te richten: Als gij de geestelijkheid streng ver- gens het getal parochianen wilt benoemd zien, waarom past gij dan dit stelsel ook niet toe op de schoolmeesters, die zelfs geen enkel kind in hunne school hebben en dus nuttelooloozc ambtenaars zijn? De klerikalen zeggen zelfs, dat hel liberalism zeker op die vraag niet zal antwoorden, omdat er geen redelijk ant woord op te geven is. Welnu, zij bedriegen zich grootelijks, en bel antw'oord is gemakkelijk om geven, om dal er een groot verschil bestaat tusschen de onderpastoors en de school meesters. De laatstee zijn abtenaars, die zich gedragen volgens de voorschriften der wet en de plichten van hun ambt ver vullen en willen vervullen. Hebben zij weinig of geene leerlingen, dat is hunne schuld niet; zij doen hunne best om er te krijgen en zetten insgelijks hunne school open, om ieder te laten binnen komen,, die hunne lessen wil komen bijwonen. Zij hebben dus recht op eene jaarwedde. Wat doen daarentegen de onderpas toors? Zij stellen zich onbeschoft in opstand tegen de wetten des lands weigeren hunne geestelijke plichten te vervullen en verjagen al degenen uit hunne kerk, die niet het hoofd willen buigen voor hen en hen volgen in hunnen oproer tegen de wetten. Men ziel dus wel, dal hel argument der klerikale drukpers geen den minsten grond beeft en gemakkelijk te wederleg gen is, al denkt zij dat er niet op te antwoorden is. Het klerikaal schandaal van Doornik. De Meuse zegde dezer dagen, dat hel proces van kannunik Bernard opschud ding zou maken tot ver over de grenzen van België. De kannunik zou, zegt zij, gehandeld hebben volgens bevelen, die rechtstreeks uit Rome kwamen en hij zou in staal zijn daarvan de bewijzen te leveren. De zaak zal niet beoordeeld worden voor de maand October en eene echte beroemde zaak worden. Laat ons daarbij voegen, zegt de Ga zette, van Brussel, dat men in het koffer vol papieren, door de juslicie aangesla gen, eene buitengewone briefwisseling heeft gevonden, onder anderen .brieven, gewisseld door hel Valicaan en het bisdom van Doornik over de beruchte kas met de millioeuen. Men begrijpt hoe deze zaak de belang stelling zal opwekken, als al de kuipe rijen, waarvan de juslicie d.e bewijzen in handen heeft, zullen openbaar worden gemaakt. A>0^74*? a» Am ken om zich naar den Pi reus te begeven en het vervoerschip Sarthe is insgelijks verhokken, hebbende de troepen van de fransche zee macht aan boord, die terug naar Frankrijk keeren. Admiraal Seymour is dinsdag de verlaten forten van Merx gaan zien. Eene scheepsbrigade is vervolgens te Gabbari aan land gebracht om Merx te bezetten, ten einde de Bedowijnen in bedwang te houden. Veurne, 5» Augusli. Men moet de klerikale dagbladen lezen, om zich te overtuigen hoe slecht het met de kalholijke scho len gesteld is. Van hel kleinste tol het grootste blad roept uit, en tracht hel zelfs met cijfers te be wijzen, dal de kalholijke scholen niets verloren hebben en zij meer en meer leerlingen winnen. Helaas het is jammer voor de klerikalen, dat onweerlegbare fei- ten hel legendeel bewijzen. De wanhopige oproep door de bis schoppen en de geestelijken ge daan, om geld te bekomen is daar een eerste bewijs van, en onze bijzondere inlichtingen laten toe vast Ie stellen, dat in talrijke ge meenten van ons Vlaanderen, zelfs voor den Schoolpenning niet meer wordt rond gegaan, zoo weinig brengt hij op en zoo afkeerig zijn er de inwoners van. Maar ook, wij moeten hetzeggen, er is geen enkele gemeente in hel land, die aan de zwarte schooiers kan blijven geven wal zij vragen. Nu is hel voor de scholen, dan voor den Sl-Pielerspenning, voor het werk der Xaverianen, voor de Chiueeskens, voor St Franciscusde Sales, voorde Geloovige Zielen in het Vagevuur, voor O. L. V. van Lourdes, voor de voortplanting van t geloof, voor de hoogeschool van Leuven, voor de relikwiën van het II. Kruis ol die van den eenen of den anderen heiligen, voor het II. Hert ol voor den paboon der kerk. Vervolgens voor de levenden, dan voor dooden, voor hel inobi- lier der kerk, voor de kerkfabriek, voor het bureel van weldadigheid, voor de plaatsen in den koor; voor den roozenkrans, voorden pastoor zijn naamfeest, voor het Nieuwjaar van den Paus, voor de heilige kie- zingen, voor de godvruchtige dag bladen, voor de procession, voor de zondagscholen, voor de eerste communie, voor de congregatie van Maria en nog eenen hoop andere schooiparlijcn, die nooit ophouden. Het is dus niet te verwonderen dat de boeren, die zich niet te 56.e l»olitiek Overzicht. De laatste tijdingen uit Parijs melden dat vijf der ministers die deel maken van hel aftredend ka binet, in bediening zullen blijven. Er zou nog niets vastgeslebl zijn, wal de namen der nieuwe minis ters betreft. De heer Duclerc is naar het Elysée geroepen en heeft er een onderhoud gehad met den president der fransche republiek. De Fo/lrttre zcgl in staal te zijn te bevestigen, dat in alle geval hel kabinet, dat door den heer Grevy zal gekozen worden, een duidelijk karakter van niet tusschenkomsl zal hebben, liet zou een ministerie van afwachlingen van specialiteiten zijn, bestemd om de vacanlicn te doorleven en de heer Duclerc zou de zending ontvangen om dit pro gramma te verwezenlijken. Het tegenwoordig ontwerp van gezamenlijke lusschcnkomst der mogendheden voor de vrije beva- ring van het Suezkanaal, door Italië opgomaakl, is het voorwerp ('ener gedachten wisseling met de andere mogend heden geweest, ten gevolge der uitnoodiging tol de verdediging van hel kanaal aan Italië gestuurd door Frankrijk en Engeland. De mogendheden, hieraan hunne goedkeuring gegeven hebbende, zoo beeft Italië aan Frankrijk en Engeland geantwoord, met zijn ontwerp van gezamenlijke werking aan te bieden. Graaf Corti ontving gevolgcnlijk bevel om zijn voorstel op de eerstkomende zitting der conferencie voor te dragen. Hel voorstel van Italië sluit eene ont scheping of eene krijgsverrichting builen en verklaart dal de gezamen lijke werking zich zal bepalen lot eenen dienst van policie en van scheepsbewaking, volgens de vast gestelde regelen, met voorbehou- ding van eene latere overeenkomst tusschen de kabinetten, indien der gelijke maatregelen ontoereikend waren. Muslims pacha, de lurkschc ge zant te Londen, heeft lord Granville verzocht om de cngelsche troepen, thans in Egypte, terug te trekken, beweerende dat de aanslaande tus schenkomsl van den sultan alleeuro- peesche werking nutteloos maakte. Lord Granville heeft geweigerd. Uit Port Said word gemeld, dat de cngelsche schepen het kanaal van Suez sterk bezetten te Port- Saïd, Ismaïlia en Suez. Men ver wacht zich aan eene aanslaande aanlanding le Ismaïlia. Al de Euro peanen hebben Suez verlaten. De veiligheid van hel kanaal is volle dig. De onrustbarende geruchten rakende de houding der Bedewij- nen, zijn ongegrond. Wal de fransche schepen betreft, het pantserschip Alma is vertrok- M. Olin, minister. Wij hebben een nieuwen minister, M. Olin, die de portefoelie overneemt uil de handen van M. Saincteletle. Die portefoelie werd eerst aangeboden aan M. Sabatier, representant van Char leroi, die baar weigerde. Het koninklijk besluit der benoeming van M. Olin, tot minister van openbare werken, zal eerstdaags in den Moniteur verschijnen, omdat den nieuwen minister den noodigen tijd verzocht heeft om zijne persoonlijke zaken in regel te brengen, voor dal hij zijne functies begint. De intrede van M. Olin in het Minis terie, zegt La Gazette, alhoewel reeds lang voorzien, is op het huidig oogenblik geen onbeduidend politiek feit. M. Olin behoort tot dejongere linker zijde, tol het meest strijdlustig en werk zaam deel der liberale partij; in hel kabinet zal hij belmoren lol de kleur van M. Graux, minister van financies. Deze keus, door M. Frère-Orban gedaan, doel zien dat hel hoofd des kabinets getrouw blijft aan het verdrag van eensgezindheid, aangegaan toen het huidig liberaal Minis terie werd samengesteld. Dal is een goed voorteeken voor het liberalismus, en al onze politieke vrienden zullen er ver heugd om zijn. De nieuwe minister is te goed gekend; wij hebben dus niet noodig zijn karakter en zijne hoedanigheden af te schilderen. Op weinige jaren heeft hij inde Kamer van Representanten eene schitterende plaats weten in te nemen; hij was de verslaggever over de ongelukswet, en dal alleen is genoeg om hel politiek karakter van zijne benoeming te doen uitschijnen. De klerikale partij zal zijne benoeming dan ook met leede oogen aanzien. M. Olin is een rechtsgeleerde en een van de beste leeraars der Universileil van Brussel; hij gaf verscheidene werken van rechtsgeleerdheid uit, die getuigen van zijne bekwaamheid. Hij is geen advokaal meer, sedert 8 of 9 jaren be stuurt hij eene grootc nijverheid; in zijn nieuw ambt zal hij dus de ondervinding bijbrengen van een man van zaken, die bezonder de handels- en nijverheids- kwestien bestudeerd heeft. Zwaar is de taak, welke M. Olin op zich laadt. M. Sainclelette, die een onver moeid werker was, wiens verkleefdheid aan het openbaar belang nooit afrekende met de afmatting, vernietigde daaronder zijne gezondheid. Met volle vertrouwen wachten wij den nieuwen Minister aan den arbeid. r n lo ir it f X cm C. en en Ido 11-00 11- 39 12- 23 3-23 DIXMUDE DIXMUDE NIEUI’ORT 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 do tl n in in In r 1 h I 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 3-02 6-07 8- 59 9- 10 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 X Ie b- t 1.0 u IS, en ïn 5- 54 6- 32 7- 12 9-38 11-05 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUIN KERKE 5-35 8-06 8- 28 9- 02 5-12 5- 42 6- 19 9-15 10-42 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 'h 6-08 6- 46 7- 15 9-28 10-42 n 11-50 2- 59 3- 22 4- 11 HKÏ3S31 N1EUPORT (Stad) 7-00 9410 11-32 2-05 4-17 5-54 7-22 7-28 9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-41 7- 48 9-51 12-15 2-10 4-55 8-31 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-04 II i onderpastoors. I Vertrekuren vnn den ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naar Brussel en Dixmude naar JVieuport. DUINKERKE GUYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL De klerikale nclioleii. 3-08 3- 48 4- 26 7-10 5-35 9-31

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1