VAN VEURNE i k ton >w- ga- NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT g X.' JAAR 546 a 'en. eiscbt n ncas, ik en eken ten er- aten ii ir M Het Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement, inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor (jansch Belg ie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00. Een afzonderlijk n immer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. Alen schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Kiesomkooperij Tot hiertoe hebben wij in heel het land, voor al de assisenhoven, nog niet anders dan klerikale kiesagtniieu zien verschijnen, onder beschuldiging van kiesomkooperij of andere middelen die onder ’t bereik der wellen vallen. ’t Is waar, ze werden meest allen vrij gesproken door de jury, die door den Courrier de Bruxelles de ware uit drukking der openbare juslicie ge- lieeten wordt. Van daar groote vreugde in het kleri kale kamp. Maar tot heden hebben wij nog nergens een liberaal voor het gerecht moeten zien komen, om reden van kiesbedrog. Dat is wel een bewijs, dat de klerikale partij de partij der kiesknocierij, bedrug en omkooperij is. Aan de vreugde der klerikalen, over de vrijspraak hunner kiesdravers, is thans een einde gesteld. Deze week verscheen voor assisen hof van Luik de heer Charles Wauthier, klerikaal gemeenteraadslid van Landen, onder betichting van kiesomkooperij. De jury vei klaarde hem schuldigen het bof veroordeelde hem tot 200 fr. boe'. Is de eerste maal, zegt da Meuse, dat in ons land een jury eeno schuldig verklaring in zake van kiesbedrog uit spreekt. Wij wenschee de Luiksche jury geluk om hare krachtdadige houding. Zij zal, wij hopen het, tot les verstrekken a.-.a de genen die denken, dat in zake van kie- zingen alle middelen, zelfs de slechtste, Veurne, BS Augusli. Sedert dat eenige gemeentera den den wensch genii hebben liet grondbeginsel van het verplichtend onderwijs in onze wellen te zien geschreven slaan, hebben er de dagbladen zich druk meè bezig ge houden en de zaak uit verschillende standpunten beschouwd. Heden wordt de noodzakelijk heid van hel onderwijs verplich tend te maken, nog door weinigen betwist; alleen wijkt men terug voor de vaststelling van dwang middelen. Eerbiedigt de vrijheid, schendt de grondwet roept men uit. Sedert de uitvoering der wet van 1 Juli 1879 heeft de verplichting oneindig vee) veld gewonnen, en slaat zij in onze wetten niet, bin nen kort moet zij tol ons maat schappelijk leven behooren, te meer daar men er van nu af over tuigd is Reeds zien wij dat eenige st«dcn de noodige bepalingen ge nomen hebben, om den behoefti- gen, die hunne kinderen naar de gemeenteschool niet zenden allen bijstand te weigeren. 56.' Politiek Overzicht. Eene depeche uit Parijs meldt dal het nieuw ministerie geheel is samengesteld en dit op de volgende wijze. De hoeren Duclerc, voor zitter van den raad en minister van builenlandsche zaken; Fallières, binnenlandsche zaken; Devès, jus- licie, Tirard, financiën; Berthelot, openhaar onderwijs; Billot, oorlog; Jaureguiberry, zeewezen; Pierre Legrand, landbouw; Cochery, pos ten en telegrafen. Om hel minis terie voltallig te zijn moeten er nu nog een minister van koophandel en een minister van openbare weiken bijkomen. Het nieuw kabinet [Iedere is voor de fransche Kamer versche nen, mol eene vei klaring die aldus is opgesleld De stemming van 29 juli laatst, brengt voor u een nieuw kabinet. Zijn eerste plicht is n te zeggen, wat die stemming be- teekent, welke gedragslijn daar door aan hel kabinet is opgelegd. Door het weigeren der noodige kredieten voor de gedeeltelijke be zetting van het Suez Kanaal, heeft de Kamer eenen maatregel van behoedzaam en voorzichtigheid ge nomen, die echter niet gelijkstaat met eene abdicatie. Het gouverne ment zal de uitdrukking dier stem ming lot leiddraad nemen en daar naar zijne gedragslijn richten. Mochten er zich gebeurtenissen opdoen, waarbij de eer en de be langen van Frankrijk betrokken schijnen, dan zullen wij ons haas ten de Kamers bijeen te roepen en daaraan de besluiten voorleggen, die door de omstandigheden zou den vereischl worden. Ziedaar alles wat betrekking heeft op de builenlandsche politiek. Dat is weinig minder dan een geheel afzien van alle deelneming aan het regelen der kwestie van Egypte, een afstand aan Engeland om tiaar zijne eigen zaken te regelen, natuurlijk heel en gansch ten na- deele van Frankrijk, want juist door die gedragslijn komt hel samenwerkend verbond lusschen de twee landen lot een einde. Welke gevolgen dit zal hebben moet de toekomst, misschien wel de aanslaande toekomst leeren. Over de binnenlandsche politiek zijn de uitleggingen van het nieuw kabinet al even onbeteekend. De lijd der vacanlie zal worden benut tigd om met de beslaande commis sies de oplossing te helpen. Er zal gepoogd worden eene toenadering te bewerken lusschen de fracties der reptibliekeinsche meerderheid. En zoo w ij, met uwe hulp, dezen voor liet vaderland heilzame!) uit slag mogen bereiken, dan zullen wij geloovcn een werk te hebben verricht, dat ouder de tegenwoor dige omstandigheden het meest verplichtend te maken, op de rech ten der ouders inbreuk maakt en het artikel 17 der Belgische Grond wet schendt, kan geene gezonde redeneering meet onderslaan verre van daar, zij maakt den ouderen de gewichtige laak indach tig, die zij te vervullen hebben. Thans zijn de leermethoden merkelijk verbéterd en vereenvou digd, zoodanig dat zij nicl boven de zwakste geestvermogens zijn en de officieele onderwijzers zijn tegen woordig bekwame mannen. De domste kinkel kan dus op eenige jaren leeren schrijven en het minimum onderrichl ontvangen, dal de Slat van hem vergen mag. Men vergele niet, dat in landen als hel onze, wier besturen bijna ge heel op de tusschenkomst des volks berust, het onderwijs onder poli tiek oogpunt onontbeerlijk is De menigvuldige wandaden se dert eenigen tijd in zoovele kleri kale onderwijsgestichten g 1 et r d waarop de Staat niet het minste toezicht mag uitoefen Rorisse, Mallebrugge, ’s Gravenbraken Edingen en zooveel andere schuil hoeken van ontucht waar men kinderen heeft verbeest en ver- prost, dit albs heeft het volk de oogen doen openen en met recht mag men van een krachtdadig mi vooruitstrevend Staatsbestuur' als hel tegenwoordige, de verplichting van hel officieel onderwijs en verwachten. strekken zal tot hel gemeenschap pelijk belang van de Kamers van de republiek en van Frankrijk.» En van den eersten obgenblik af ondervindt reeds hel nieuw kabi net hoe moeilijk zijn pad zal zijn, want M. Clemenceau, die natuur lijk sprak iu naam der uiterste linker zijde, verklaarde rond weg, dal bij de vier hoofd belastingen niet kan stemmen, die door hei gouvernement waren neet gelegd, omdat hel kabinet zijn vei trouwen niet bezat. Er vertrekken nog steeds troepen uit Engeland naar Egypte; er zullen nog eenige dagen moeten verloo- pen aleer de Engelschen zich sterk genoeg zullen achten om tegen de troepen van Arabi pacha aanval lender wijze te werk gaan. Dit geeft aan deze laatsten den tijd om ver- schansingswerken op te lichten. Wel schijnt eene openlijke vijan digheid lusschen Engeland en Turkije uit den weg geruimd; maar eene keizerlijke proclamatie, waar door Said Pacha en Assem Pacha worden gemachtigd om toe te stemmen in de internationale poli tick voor hel Kanaal van Suez, zoomin als de proclamatie van den sultan over zijne politiek in Egypte, zijn voldoende om de Engelschen tevreden te stellen. Het bewijs daarvan vinden wij in het antwoord van lord DulTerin zelve, die, on danks al deze concessies van den sultan, op de conferentie verklaar- pe, dat zijne onderrichtingen on voldoende waren, om eene beslis sing te nemen in zake van hel italiaansch voorstel. Zoozeer zijn de verlichte natiën van de noodzakelijkheid der school- plichligheid overtuigd dat zij bij sommigen reeds in geheel haren omvang is aangenomen. In Pruisen, bestaal ze; daar moet elk huisvader zijne kinderen naar school zenden op straffe van boete cf gevang. De verplichting bestaal verder in verschillige Duilsche Staten, in Zwitserland en in een groot getal dislrikten der Ver- eenigde Staten. In Frankrijk wordt zij insgelijks ingevoerd. Wal Enge land betreft, daar laat men het openbaar onderwijs evenals de op lossing van andere maatschappe lijke vraagpunten aan den natuur lijken gang der zaken over. Maar daar heelt men de werking der onderwijs association, die zeer tal rijk en machtig zijn. In Nederland, bezit men sedert lang een wel ingerichl onderwijs en mei de onlangs gestemde wet op den kin derarbeid komen onze Nóorder- broeders oenen grooten slap lol hel verplichtend onderwijs te doen. De ouders hebben de vrijheid hunne kinderen te onderwijzen naar hun goeddunken, doch geens zins dc vrijheid ze te laten op groeien gelijk redeloozeschepselen, die later tol last aan de samenleving moeten verstrekken. Wanneer dus de ouders of voogden zich eene zoo gevaarlijke schending jegens hel belang en het welzijn der maatschappij veroorloven, is hel de plicht van den Slaat zich er mede te bemoeien Zien wij ééns de wel op de mili tie na; zij legt de hand, niel op kleine kinderen die te veel lijd hebben, maar op jongelingen in hel beste hunner leerjaren; zij zijn verplicht, een militair onderrichl aan te leeren en vindt men dit juist en redelijk, dan kan men den Slaat noch hel recht, noch de macht weigeren de ouders te dwingen hunne kinderen een goed aanvan kelijk onderwijs te doen genieten. Men bekommere zich weinig inbreuk te maken op een vader recht dat slechts in een ijdel w oord bestaal. Indien de Staat het recht bezit den ouderen te verbieden hunne kinderen te mishandelen, met meer recht mag bij tusschen- komen om den vader te beletten de geestvermogens der zijnen te ver smachten of ze door eene verkeerde ontwikkeling te verstompen. Wat men ook zegge, de bewee- ring dal men door hel onderwijs ZATERDAG 12 AL'GESTI LSS2. rij 11. fn. '.I' 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 Sl. 5-12 5- 42 6- 19 9-15 10-42 5-35 8-06 8- 28 9- 02 6-08 6- 46 7- 15 9-28 10-42 •ok 5- 54 6- 32 7- 12 9-38 11-05 BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE DU1NKERKE 3-02 6-07 8- 59 9- 10 11-50 2- 59 3- 22 4- 11 var. 'lat ver- alle S«- 5-50 7-35 9-51 10-11 10-15 lost I en WIh ?mt Pij ren I er- tan stoflen lire en van 1 zijde steen; die de ■Vertrekuren van «Ion ijzerenweg van Duinkerk»', Veurne, CJenï, naar KSi*unhc1 en Dixinud»' naai* JVieupórt. van 'olie Ho el in luis- l do mak bo- eele gan- ider iver- »kel iden itleti lien men fen- 1 ■'■n .als ler- de NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-54 7-22 DIXMUDE - -- DIXMUDE NIEUPORT 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 aaöwiaanBwmin^^ Het verplichtend onder wijs. DUINKERKE GIIYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 7-28 9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-41 7- 18 9-51 12-15 2-40 4-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-01 11-00 3-08 11- 39 3-48 12- 23 4-26 3-23 7-10 5-35 9-31 u? Ai

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1