Onze kermis, dees jaar door een aller schoonst weder begunstigd, is luisterrijk geweest. Des avonds voor de kermis, wierd hare nadering door hel deftig ge luid der triomfklok aangekondigd, waar na hel muziek - genootschap van S." Cecilia eenige fraaije stukken liet hooren, goed uitgevoerd en allen door een dave rend handgeklap toegejuicht. Des anderdaags, kermis-zondag, gaf goed zijn;, zij zal ook wellicht de oogen •openen aan de jurys van andere pro vincies. De feilen, waaraan M. Wauthier zich had schuldig gemaakt, waren gebeurd in de gemeente Cras-Avernas, waar de kies- omkooperij schandalig groot was ge worden. Om den burgemeester om te werpen, had M. Wauthier sommen van 200 en 500 fr. aangeboden, om kiezers te doen thuis blijven. Hij is in zijn pogen mislukt, en ondergaat nu de verdiende straf voor zijne omkooperijen. De advokaat - generaal. M. Collinel, hield de beschuldiging krachtdadig staan de; hij deed uiischijnen dal de toekomst van onze instellingen in gevaar werd gebracht door dis schandelijke middelen van kiesomkooperij, welke niet streng genoeg kunnen gestraft worden. Als de Courrier de Bruxelles, die zegt dal de jury de echte uitdrukking is der menschelijkc justicie rechtzinnig is, zal hij zich bij ons aansluiten, om hulde te brengen aan de Luiksche jury. Zal hij hel doen Wij verwachten het tegenovergestelde. Dal is klerikale loyauleit. schoppen en priesters dan niet, dat hel Heiland uitdrukkelijk verklaard heeft: Al degenen (en hij zondert niemand uil) die er veie in de rechtvcerdigheid zullen onderwezen hebben, zullen in alle I eeuwigheid blinken als sterren aan het uitspansel. De Leeraar. Zij bekommeren zich weinig met hetgeen de Zaligmaker ge leerd heeft, als zij maar doinineercn, een lui en lekker leven hebben. St-Pieter. Zeg mij nu ecus wie, volgens hen, waardig genoeg is om onze zalige leering te onderwijzen. De Leeraar. Niemand dan zij (voor veel geld) en hunne koei- ossen- varkens hoeders en kwajongens van allen aard, die zij in hunne stallen, schuren, bak huizen, herbergen, danszalen enz. als schoolmeesters aaugesteld hebben. St. Pieter houdt zijnen buik vast en lacht zoo gulhartig dal al de heiligen uil den hemel bij geloopen komen. Hij ver telt hun de komedieen allen aan hel lachen dal hel een plezier is om hooren. Zij nemen samen den leeraar op en dra gen hem zegepralend den hemel in. Onderweg vraagt Sl-Thomas nog eens zachtjes aan den leeraar Voelen zij de nederlaag nog, die zij den 13 Juni ge kregen hebben? De Leeraar. Die zullen zij nog lang onthouden. Men herinnert zich, dat de klerikale I drukpers, eenige dagen voor de laatste I kiezingen, de kandidatuur van den heer I Bara te Doornik poogde te benadeelen, I met eene kwestie van zoogezegde erf- I deelrooverij ten laste van zijnen vader te I leggen. Vader Bara spande een proces voor laster tegen eenige klerikale bladen in, namelijk legen den Tournaisienden Courrier de l’Escaut, den Beige en den Courrier de Bruxelles. Dezer dagen heelt de burgerlijke recht bank van Brussel uitspraak gedaan en de hoeren Wargnies en Logé, uitgevers dier bladen veroordeeld. Hel vonnis zegt, dal de artikels dezer bladen, ten aanzien der erfenis-Marcel Holy, lasterlijk en eerroovend zijn voor den heer Barra en kwaadwillig en te slechter trouw zijn opgesteld. Diensvolgens wordt de heer Wargnies, uitgever der drij eerstgenoemde bladen veroordeeld, tol 1000 fr., en de hr. Logé, uitgever van hel laatste blad, tol 1000 Ir. schadevergoeding. De rechtbank beveelt daarenboven, dal hel vonnis drij malen zal worden opge nomen in elk der veroordeelde bladen; zij machtigt M. Bara dezelfde openbaarma king te doen in vijftien Belgische en vreemde bladen op de kosten der him. Wargnies en Loge, en op hunne kosten hel vonnis te doen vertalen in hel vlaamsch en openbaar te maken in drij viaamsche bladen. Waarbij dan nog ko men de kosten van het proces. Zullen de klerikale bladen, die in den lijd zooveel beslag hebben gemaakt over deze zaak, nu de loyaliteit hebben hunne lezers bekend te maken, dal zij toen laster en eerroof hadden overgenomen, voor welke hunne collegas thans ver oordeeld zijn Heilige geschiedenis, Hel hof van assisen van Henegouwen heelt twee broederkens veroordeeld voor de volgende feiten Felicicu Moreau, in religie broeder Marie Lirmin, oud 20 jaren, laatst gewoond hebbende te Jumet, was beschuldigd van aanslagen op de eerbaarheid op 17 kin deren, waarvan hij de onderwijzer was. Hij is veroordeeld tot 15 jaar dwang arbeid en tot verval van zijne burgerlijke rechten. De tweede martelaar is Telesphorus Mohimont, in religie cher frère Edmond, oud 46 jaar, die was beschuldigd van aanslagen op de eerbaarheid van 13 kin deren, waarvan hij onderwijzer was. Die cher frère is ook tot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld en bijgaande straffen. Die twee voorbeeldige katholieke onder wijzers zijn natuurlijk gevlucht. Wie weet of zij inde eene of andere gemeente niet reeds aaugesteld zijn als onderwijzers met God, om hunne zedeleer voort te zetten. dezelfde maatschappij een overheerlijk 1 concert, inden lusthof van M.' Despot. De uitvoering der stukken, van een schoon programma, was uitmuntend en heeft de bewondering opgewekt van hel talrijk publiek. Des namiddags stroomde het van ïvolk in onze stad, (men kon waarlijk op de hoofden gaan), ten allen kante toe- geloopen om de alom vermaarde pro cessie te zien, die hier jaarlijkse!) haren omgang doel; dezen jare echter heeft zij veel meer volk bijgeiokl als andere jaren en tot een ieders genoegen is haren door tocht zonder eenig ongeval gepleegd ge worden. Alle de volksfeesten en vevmakelijk- I lieden die ter gelegenheid der kermis, I door onze achtbare stadsoverheden vast- I gesteld, hebben den groolsten bijval ge- I had. Tijdgebrek laat ons niet toe een I breedvoerig verslag er van te geven, wij I zullen slechts ter loops een woord rep- I pen over deze welke meest in den smaak I vielen van hel publiek. Den maandag was er luisterrijke vogel- I schieting op de pers der liandboogisten; I de liefhebbers waren talrijker dan andere I jaren, men telde 118 schotters. Dit is I I een bewijs dat den maandag eene heter I geschikte dag is dan den koeke-zondag. I Wij verhoopen dal S.1 Sebastiaans gilde I dit uit hel oog niet zal verliezen. Den Dinsdag had er Ezellooping plaats I I voor vrouwen. 'T is zonder tegenspraak I I een dier feesten meest bijgewoond en I I waarmee er wel gelachen wordt; dan I I kan men eenige stonden met genoegen I I overbrengen om reden der schoone tafe- I I reelen welke deze vermakelijkheid op- I I levert. De Woensdag was de bijzonderste dag I I der zoo luisterrijke ingerichte feesten I I een Eierkoers, feest welke in Veurne nog I I nog nooit gezien had geweest, moest I alhier plaats nemen. Om 2 uren na- I middag vergaderden de met een paard I bespannen tweewielige rijtuigen op res- I sorts bij de Voorstad, alwaar de in- I schrijviug geschiedde, en om 3 uren door- I trokken zij stoetsgewijze met tamboers I aan T hoofd, de voornaamste stralen dei I stad om zich te begeven naar de wandel- I dreven, plaats gekozen voorden kamp- I strijd. Een lOOlal mededingers traden in I hel strijdperk om zich de prijzen te be- I twisten. Nooit heeft men belangrijker en I aantrekkelijker feest gezien. Onzeschoone I wandeldreven propten van T volk, die de I behendigheid der strijders kwamen be- I wonderen, met ongeduld T begin van Jen I rijtuigloop afwacbtende. I Deze strijd bestond in verbrijzelen I van eiers, met een der wielen eens I rijtuigs; deze waren geplaatst van afstand I lol afstand op eene uitgestrektheid van I 450 meters welke de mededingers in 3 I minuten moesten doorrijden. I Zie hier den uitslag van den Eierkoers l,l° prijs, Karei Stubbo, Veurne. Wij gelooven den tolk der Veurensche I bevolking te zijn, indien wij de hoeren I der kommissie van dit genoeglijk en aan- I trekkclijk feest onzen oprechten dank I betuigen voor den iever welken zij ont- I vouwen hebben om de goede inrichting I van den Eierkoers te betrachten. Wij I kunnen noglhans niet nalaten bier eene bijzonder hulde loc te brengen aan den heer G. Merlevede, voorzitter der kom missie, voor de pogingen welke hij ge daan heeft om het feest goed te doen gelukken en belangrijk te maken. Hij verdient al onzen lof! Den donderdag was het naarde Panne, en waarlijk daar heeft veel volk naar toe geweest, ook koude hel weder niet guns tiger wezen, zoo goed om in de zee te baden als om er langs te wandelen. Op koeke-zondag, om 11 ure ’s mor gens, gaf onze koninklijke harmonie in den hof van M.me Ollevier nogmaals een concert, dal allerbest gelukte. De luisterlijke Gaaibolling, ter herberg de Fluit; de prijskamp der Lijnvisschers even als den Coquerico die des na middags plaats hadden, zijn met eenen goeden uitslag bekroond geweest. Vele vreemdelingen hebben zij uitgelokt. Eindelijk is een Vuurwerk, die alles behalve prachtig was en om 10 ure *s avonds afgeschoten werd, de kermis komen sluiten. Nog eens was er eene groote menigte volks loegeloopen die tot laat in den nacht in stad is gebleven, hetgeen zekerlijk voor de herbergiers veel profijt heeft bijgebracht. Een staatsleeraar aan de deur des hemels. De leeraar klopt stillekens. St-Pieter (van binnen). Ik hoor daar zoo nederig kloppen. Dat zal toch zeker gen pastoor uit België zijn, want als die I kerels hier aankomen, slaan zij op de I deur alsof men hen seffens zon moeten I binnenlaten. Ik heb er heden nog drij naar Satan gezonden. De leeraar klopt andermaal even be- I scheiden. St-Pieter. Wie is daar? De: Leeraar (zachtjes). Ik, heilige man. I St-Pieter. Van waar komt gij. Di Leeraar. Uit België. St-Pieter binnensmonds) Ik weet I van België te spreken. (Luid). Uw be- I roep? De Leeraar (bedaard). Onderwijzer. St-Pieter (stillekens aan Sl-Thomas). I Dat is juist de zaak; nu gaan wij nieuws hooren. St-Tiiomas (aan 't oor van St-Pieter). Als hel maar geen der kadodder- of ezel- I scholen is. St-Pieter (/luisterend). Die zou harder kloppen, want dit volk is doorgaans I slecht opgebracht. (Met eene forsche slem). I Welke onderwijzer De Leeraar (kloek weg) Ofïicieële, I heilige man. (Daverend vliegt de dubbele I deur open). St-Pieter. Welkom hier, brave on derwijzer. De Leeraar. Heilig, gezegend oogen- blik, hier is vrede en met liefde word ik ontvangen. St-Pieter. Hoe ontving men u in België? De Leeraar. De eerlijke lieden waren mij zeer toegenegen. Maar belaas! de bisschoppen, de pastoors hebben mij en al mijne amblgenoolen schrikkelijk ver volgd. St-Pieter (met eenen langen zucht.) Wal hebt gij hun dan misdaan? Df. Leeraar Zoo weinig, heilige man, als ik thans u misdoe. In 1879 werd er door de beide Kamers eene welgestemd, die de priesters toeliet vóór en na onze lessen hel godsdienstig onderwijs te geven in onze scholen, mits betaling, want in België kennen de geloogden ko peren geld, koperen zielmissen. St-Pieter. Ik weel het wel. Bij hen is: Qui a de l’argenl a des pirouettes. Dal is nogthans onze leering met; want onze groote Meester, die de zieken genas, de dooven deed hooren, de kreupelen gaan, wilde geen geld en had nauwelijks eenen steen om er op te rusten. Doch ga voort. De Leeraar. Toen men in de Kamer de wel besprak, bevond ik mij op zekeren zondag, even ais gewooidijk in de kerk. Na het sermoen, riep de pastoor met eene donderende slem: Allen op de kniën Alle man gehoorzaamde en ik ook, want ik wist niet wat er gebeuren ging. Toen begon hij een schijnheilig gebed, waar van hel slot was: Fan goddelooze scho len en ongeloovige onderwijzers, bewaar ons, Heer. Amen.» Ik meende dat het voor een vreemd land was ei) ik bad fmede. Maar later vernam ik dal men die ikluchl door gansch België speelde en dal ,zij het op onsgemeenteonderwijzers, gemunt hadden. St-Pieter. En heeft men u niet ver boden het godsdienstig onderricht aan ■uwe leerlingen te geven? De Leeraar Inderdaad. St-Pieter. Vertel ons dan ook eens waarom De Leeraar. Zij beweren dat wijniet waardig genoeg meer zijn, omdat het hun spijt dat zij de honderd franks niet trek ken, welke de onderwijzers ontvangen voor de lessen ,van godsdienstig ouder wijs. St-Pieter. Welen die lompe bis- Algemeene tijdingen. Postspaarkassen van Belgie en Frank rijk. Er is tusschen beide gouverne menten eene overeenkomst gesloten waar bij alle Belgen in Frankrijk verblijvende, zullen kunnen deel nemen in de post- spaarkas van dal land, onder dezelfde voorwaarden als de Frausche onder danen, en wanneer de belanghebbende in zijn land lerugkeerl zal hij de overschrij ving zijner gestorte gelden op de belgi- sche spaarkas kosteloos kunnen ver krijgen. Zij zullen insgelijks in Frankrijk ile in Belgie gestorte gelden kunnen uit betaald worden. De zelfde voordeelcn zijn toegestaan aan de Franschen, in Belgie verblijvende. Men meldt uit Nieuport, dal de libe ralen de zegepraal behaald hebben in de gemeenlekiezing van Lombartzijde. Een nieuwe plezierlrcin is ingericlil naar Oostende voor zondag 20 oogst ouder dezelfde voorwaarden als die van zondag laatst, G oogst. Jacob Depla, gcmccntc-onderwijzer te lioulhem, krijgt een pensioen van fr. 1333; en M. Alois Muylle, id. te Lombartzijde, een van 841 fr. De Moniteur kondigde zaterdag II. een groot getal koninklijke besluiten af, welke de laks der jaarwedden van de algemeene bestuurders van bruggen en wegen en mijnen wijzigt; hel graad in stelt van algemeen besluurder-opzichler der bruggen en wegen en van algemeen besluurder-opzichler der mijnen; en verders eene gehecle verandering brengt in de kaders en de taks der jaarwedden van de kondukleurs der bruggen en wegen. Die benoemingen en wijzigingen be slaan drij kolommen van den Moniteur. M. A. Symon, hoofdingenieur, is lol I algemeen bestuurder inspecteur bevor- I derd. I Volgens de lijdingen uil vele punten I van Brabant heeft (ie regen zooveel I schade aau den oogst in die provincie I niet veroorzaakt als men gevreesd heeft. De kiezers van het arrondissement I Nijvcl zijn op maandag 21 dezer bijeen- I geroepen, om over te gaan tot de kiezing I van een lid der Kamer van Volksver- I tegenwoordigers, in vervanging van den I heer X. Olin, benoemd lot minister van I openbare werken. Bij koninklijk besluit van den 4 augusti wordt te rekenen van 7 augusti I den dienst der bruggen en wegen en mijnen van het departement van openbare werken afgenomen en gevoegd bij het departement van binnenlandsche zaken. Een koninklijk besluit van 25 juli verleent het kosteloos vervoer op de spoorwegen van den staat, gaan en keeren, voor de voortbrengselen van bel- gischen oorsprong, die naar de interna tionale tentoonstelling van Amsterdam, van koloniale voortbrengselen en uitvoer artikelen zullen gezonden worden. Court S.1 Étienne, arsenicaal water, ziet advertentie. Hij stelt zich ten doel oin de verschillende kwa len, waarmede do meusch te worstelen heeft, te overwinnen, te onderdrukken! Overal kunnen do zegeteekeus van zijne bekwaamheid gevonden worden, want zijne middelen vermogen alles, en waar zij door drongen, zijn alle kwalen verdwe nen voor hunnen invloed op de gezondheid. Hoogst waarschijnelijk bestaan er geen zestal nieuwsbladen, welke niet vrijwillig getuigenis afgelogd hebben van de wonderlijke heilzaam heid van de Pillen en Zalf van Holloway. Tot nu toe is de bijna algemeene klagt, zelfs tegen do meest populaire geneesmiddelen geweest, dat zij niets meer zijn dan verzachtende middelen, die misschien tijdelijk de pijn verdrijven, maar die nimmer do bostanddeelen der ongesteldheden in het bloed (•materies morbl») bereiken. De pillen van Holloway daarentegen werken in 't bijzon der op de voornaamste aanleing tot de ziekten, en de vochten van het lichaam waaruit zij voort komen. Bij uitwendige kwalen wordt de Zalf aan de Pillen toegevoegd, en de heilzame uitwerkse len daarvan zijn zeker niet minder te bewondo- ien. Wij geven deze verzekeringen hoe stout, zij ook schijnen mogen op zeer vaste gronden Wij hebben de waarborgen er van in de toelating der faculteit inde berigten van de beste ge neeskundige tijdschriften aan weerszijden van den Atlantischen Oceaan, in de openbaar ge maakte verklaringen van duizende dankbare herstelden, en eindelijk (naar onze inzig ten voorzeker niet de geringste, in onze eigene onder vinding en opmerkingen. Aau hem, door wiens grondig onderzoek, en practische bekwaamheid op het gebied der ge neesof heelkundige wetenschappen zulke on- vergeltjkelijke geneesmiddelen zijn voortgebragt, en door wiens bemoeijing, doortasting en onder neming zij in elke bewoonde streek tusschen den I Evenaar en de polen zijn verspreid, komt de I hulde der wereld toe. Deze is hem ten deel ge- I vallen. Overal schenen zijne reizen eene soort I triomftogten te zijn en de hoogste Europeescho I aristocratie was er trotsch op om bij zijne ver- I gaderingen tegenwoordig te zijn. .Sunday I Courrier. liermiH-o verzicht. Korrektionnele Rechtbank van Veurne. ZITTING VAN 10 AUGUSTI. XV i'iss Francis, werkman te Nieuport, 2 maal 8 dagen gevang, voor slagen. (laytan Charles-Louis, werkman te Veurne, 4 maanden gevang, en berooving, gedurende vijf jaron, zijner burgerlijke rechten, voor aanslag tegen de eerbaarheid, zonder geweld. Deburchgraevo Henri, werkman te Veurne, 1 maand gevang en 26 fr. boete, voor diofte Roemrijke eerzucht. Zeiden eens de Schythischo afgezanten tot Alexander Ware uwe persoon zoo groot als uwe eerzucht, dan zoude de wereld u niet kun nen bevatten wij hebben nu in ons midden een veroveraar, wiens eerzucht even grenzeloos is als die van Alexander. Wij hebben het oog op Prof. Holloway, wiens begeerte om den tnensch wel te doen, onverzadigd door de tallooze genezingen, welke zijne medicijnen ten gevolge hebben ge had, nu bezig is, om aan de behandeling der- ziekten in dit land eene andere wending tegeven. Veroordeel ing. 2. d« id. Francis Vandorhaeghe, Veurne. 3. d’ id. Pieter I.ogior, Slype. •l.d<l id. Karel Leper, Veurne.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2