VAN VEURNE I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT L ZATERDAG 26 AUGUSTI Ó48. JAAR. drukregel. Reklainen 30 centiemen den regel. (1. ven. niton in ii stoel gesloten en bekend den naain van Concordaat. De kwestie oin Geul en Antwerpen vrij te maken van de pastoors-slaven- kiezers van den buiten, maakt haren weg. Inderdaad, het ware maar recht en rechtvaardig dat de liberalen van hel liet Blad verschijnt, allen Zaterdag; on allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Foor Stad: 6 maanden, l'r. 3-25 Een jaar, l'r. 6-00. Foor gansch Beb/ie: 6 maanden, fr. 3-73 Een jaar, l'r. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den pen, vlaamsche land ook vertegenwoordigd werden in de wetgeving van Belgie. Antwerpen en Gent zijn de belang rijkste koophandel- en nijverlieidsteden en die twee gewichtige punten zouden in de banden moeten blijven van de boeren van Waarschoot en Brecht. Is dat be grijpelijk? De klerikale gazetten zeggen dat nieuwe kiesarrondissementen vormen een revolutionaire maatregel zou zijn van wege de liberale partij. Eiwelklerikale vriendjes, is uwe gcestelijheid sedert drij jaren niet onop houdelijk in eeneii revolutionnairen toe stand, en uwe provinciale raden en uwe gemeenteraden zijn dezen ook niet in gestadigen opstand tegen de wetten!... De liberalen zijn niet van zin geduldig wet en vrijheid en recht te laten afbreken door de klerikale partij. Er moeten mid dels gevonden en toegepast worden om de revolutionnairen leven en beweging af te snijden. Wij vragen geene dwinge landij noch vervolging van wie het ook zij; maar in ons vrij land mag geene heerschzuchtige secle door allerhande dwangmiddelen het bestaan der burger vrijheid onmogelijk maken. Op de liberalen weegt de groote plicht hel vrijste land der wereld te be waren, te beschermen tegen de aanvallen eener partij die de vrijheid haal en de geestelijke dominatio wil. >i Hel zou een krachtdadig en vreed zaam middel zijn van nationale verdedi ging. Antwerpen en Gent te bevrijden van het juk der dorpen, die niets kennen van de belangen en noodwendigheden dier groote sleden. De openbare denkwijze vraagt vrij heid voor Antwerpen en Gent; zij vraagt de zekerheid voor de vlaamsche liberalen ook hun woord te zeggen te hebben in den raad des Konings. Maakt Gent en Antwerpen vrij! dan zal derust in hel land terugkeeren en de klerikale partij gedwongen zijnde wapens neer te leggen. Bovendien hel is het beste en zekerste middel om alle oproerigheid der openbare besturen in eens te doen ophouden. De kwestie is te belangrijk om uit het oog verloren te worden. Ook dit zal niet zijn (Dixmudeiiaar). Wat is een ijissehop 2 Dal is de vraag gedaan door den Cour- rier de Bruxelles, het hoofdorgaan, der klerikale partij. Men raadt terstond het antwoord. Een bisschop is een personagie die enkel at hangt van God, die alleen aan God verantwoording verschuldigd is en door geene menschelijke of liever wereld lijke rechters mag geoordeeld en nog minder veroordeeld worden. Hij is boven alles en allen verheven. Wie een bisschop durft aanraden be gaat eene heiligschennis. En waarom komt de Courrier zoo in ecus met die verklaring voor den dag, op een oogenblik dal niemand aan de bisschoppen denkt? cas, k en (ken Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mcdedeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleckend, als ook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. izen A.f Wij zijn van gevoelen dal deze bewijzen zonneklaar zijn, dat noch kanunikken noch onderpastoors recht op eene jaarwedde hebben in vergelding van onteigeningen van goederen die zij nooit bezeten hebben, waarvan zij nooit eige naars geweest zijn. Hat de heeren kanunikken en onderpastoors zich dus stellen. Indien men eens hun traktement afneemt, zal men niets doen dat strijdig is tegen de grondwet; men zal slechts op vroegere gebruiken terugkeeren, volgens welke zij door het staatsbestuur niet bezoldigd werden en leefden van de giften der geloovigen en het pensioen welke zij als onderpastoor genoten. Ten dien tijde overweegde men beter dan nu dat een goede pastoor meer waard is dan een gansch leger vlugge, fanatieke en ver waande onderpastoors die zich om ter meest beijveren om in de gunst hunner bisschoppen te geraken en aldus een vel postje te bekomen dal hun loelaat beter nog dan ooit den dwingeland te spelen. 56.e gevechten met de egyptische troe pen. De heer Duclerc gaf vervol gens mededeeling van depechcn, handelende over Syrië. Ten gevolge van vertoogen heeft het turksch gouvernement strenge maatregelen genomen, ten einde alle poging om onlusten te verwekken, in die pro vincie te voorkomen, liet fransch gouvernement zou echter wel doen, niet te veel op de beloften van Turkije te vertrouwen. Er zijn tij dingen te Louden en te Constanti- nopel toegekomen, die verzekeren dal de woeling in Syrië .is aange groeid, men er in groote onrust verkeert en er zelfs reeds in ver schillende plaatsen kristenen ver moord zijn. Italië zal waarschijnlijk weldra de proefneming kunnen doen der stemming bij lijst, waarvan de toe passing op de wetgevende kiezingen door de twee Kamers werd ge stemd. Volgens den Popolo Honiuno zou het italiaansch gouvernement voornemens zijn de Kamer der afgevaardigden in den loop der aanslaande maand te ontbinden. I»olitiek Overzicht. De veldtocht der Engelschen in Egypte, thans ernstig aangegaan, schijnt met spoed te zullen door gezet worden. Generaal sir Garnet Wolseley is le Ismail ia aan land gegaan en bevindt zich thans tegen over de troepen, door Arabi pacha te Tel-el-Kehir saamgelrokken. Volgens eene depcche uil Port Saïd zouden zij eene getalsterkte uit- maken van 25,000 man, waaronder 11,000 man geregeld troepen, en onder hel bevel slaan van Rachid pacha, llurni eu Mahmud Eamy. De engelsche troepen hebben eene verkenning gedaan lol aan Nefiche. Zij vonden aldaar veel dooden, alsook een groot getal kanonnen, die gereed waren ge maakt om langs den spoorweg naar hel hinnenlandgezonden le worden. Een vijand, die wellicht voor de Engelschen meer te duchten is dan de troepen van Arabi pacha, is de zon. Men meldt uil Suez, dal twaalf engelsche soldaten zonneslagen hebben gekregen.. De engelsehc admiraal heeft den consul van Erankrijk verzocht hen le verzor gen. De consul heeft zich verhaast die vraag intewilligen; de admiraal heeft hem voor die bereidvaardig heid bedankt. Hel gerucht was in omloop, dal Arabi pacha Kafr-dowar ging ont ruimen; het tegendeel gebeurt. Arabi versterkt zijne tegenwoordige standplaatsen en doel nieuwe aardewerken op werpen. De Engelschen hebben telegraaf lusschen Cairo en Conslanlinopel almsneden. Een nieuw besluit van den onder koning van Egypte beveelt aan de egyptische overheden le gehoor zamen aan generaal Wolseley, die in Egypte is gekomen om er de orde en de rust le herstellen. De bezetting van het kanaal van Suez door de engelsche troepen zal weldra gevolgd worden door krachtdadige krijgsverrichtingen in hel binnenland van Egypte, hel is te zeggen in de richting van Tel-el- Kcbir en van Cairo. De laatste be richten der engelsche dagbladen, over de troepen le Ismaïlia aan land gezel, doen voorzien dal zij zonder verwijl zullen voorwaarts rukken. Slaat de kans hun mede dan zou het al spoedig met den opstand van Arabi pacha kunnen gedaan zijn. De fransche ministerraad is in hel Elysee bijeen geweest, onder voorzitterschap van den president der republiek. De heer Duclerc heeft er mededeeling aan gegeven van depechen, uil Egypte loege- zonden, sprekende over de ont scheping der Engelschen langs hel kanaal ran Suez en hunne eerste Veurne, A.ugusti. De aankondiging eens wetsont- werps, voor doel hebbende de afschaffing van dei traktementen der onderpastoors, dienstdoende in parochiën die geene bepaalde bevolking hebben, heeft voor na tuurlijk gevolg de woede der kleri kale vuiibladen te doen losbarsten, alsook der gene die, aan de aard- sche goederen verzaakt hebbende, niettemin verlangen zooveel moge lijk aan hel hudjet le knagen waar in ieder schatplichtige zijn aandeel moet betalen. Wij weten genoeg tot hoeverre onze politieke tegenstrevers hunne verwaandheid durven drijven in zake van priesterlijke bezoldiging. Ons inzicht is echter niet die ver waandheid le weerleggen en te bewijzen dat liet nooit het gedacht van den aangeslelden wetgever geweest is aan de geestelijkheid het recht eens trakleinenls toe te kennen als schadeloosstelling der goederen, haar ontroofd tijdens de omwenteling van 1789. Nemen wij noglans aan dal de stelling onzer tegenstrevers juist zij en bevestigd is door het concor daat, gelijk zij hel staande houden,- nogmaals zou men moeten zeggen dal zij onwaar is, dat zij op niets berust als men ze zou willen tóe- passen op de bezoldiging der onderpastoors. Artikel 4 van het concordaat luidt wel dal staatsbestuur een behoorlijk traktement moet ver zekeren aan de bisschoppen en aan de pastoors maar van onderpas toors is er hoegenaamd geen spraak. In artikel II lezen wij nog: de bisschoppen mogen een kapittel in hunne hoofdkerk en een seminarie voor hun bisdom hebben zonder dat het gouvernement de verplich ting op zich neme dezelve te be giftigen. Het staat dus de bisschoppen vrij een kapittel, kanunikken en semi- nariën te hebben, maar het is aan hun dezelve le betalen, en, hel gouvernement heeft daarvoor niets lusschen te komen; ter uitzonde ring der bisschoppen en pastoors, heelt het de bezoldiging van geen andere geestelijken op zich ge nomen. Ten voordeele der onderpastoors leest men slechts in artikel 68 Deze zullen gekozen worden lusschen de in pensioen gestelde geestelijken. Het beloop huns pen- sioens, gevoegd bij de opbrengst der offers, zal hun traktement uitmaken. Dus, geene jaarwedde door den Slaat aan de onderpastoors te be talen, volgens de overeenkomst lusschen den Slaat en den Heiligen stoel gesloten en bekend onder KSS2. <1. often re en ivan zijde toen; ie do 11-00 11- 39 12- 23 3-23 5-35 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DLTNKERKE r 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 (5-20 7-44 10-11 10-32 10-58 >1-00 10-25 12-23 12-45 1-11 5-12 5-42 (5-10 9-15 10-42 DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5-35 8-0(5 8- 28 9- 02 van (volle 1 ge- "elin huis- de etnak ii bc- (heelo t gan- onder wer- enkel iiaden zaden tien ®enen bcen- en 7-28 9-25 11-57 2-30 4-42 0-19 7-41 7- 48 9-51 12-15 2-40 4-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-04 I>e kiesomsclii-ijvingen. lever, k dat Jsver- allo (ie ge kost (‘id en alle komt at hij laren hij er lekten Uit Ikcok raw Tl -<■ r.r NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-54 7-22 DLXMUDE DIXMUDE NIEUPORT ;-Tr lorjg- ‘illcn* taken (nuw- e ge- R rnen po als k her- |at <lo Is mot ■alen. tl ji i' et 5450 I 7-35 9-51 I 10-11 10-15 van <len ijzerenweg van Uiiiiikei'ke, Veurne, Gent naar Brussel en Dixmudenaar Nieuport. 5- 54 11-00 3-08 5-12 6-08 6- 32 11-39 3-48 5-42 6-46 7- 12 12-23 4-26 6-19 7-15 9-38 3-23 7-10 9-15 9-28 11-05 5-35 9-31 10-42 10-42 O 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-59 3- 22 9-10 4- 11 De traktementen der ontlei-- pjtKtooi-H.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1