8,r>oo 2,500 10,000 5,000 111,000 111,000 fr. 30,000 (Stad Kort)ijk). 10,000 30,000 Pinto Arthur on 1,381 3,000 10,000 30,000 wij in liet voorbijgaan dal de verdachte 20 jaren oud is. Vrijdag der verleden week, van 11 tot 12 ure’s middags, heeft op een der open bare plaatsen van Charleroi, de uitvoering in beeltenis plaats gehad der vonnissen, uitgebracht door het assisenhof van Hene gouwen, den 4 augusli 1882, tegen 1° Edouard-Telesphore Mohimont, ge boren te Namen, den 5 mei 1836, broeder der christelijke leering, laatst woonachtig te Binche, voortvluchtig, veroordeeld lol vijftien jaar opsluiting voor talrijke aan slagen op de zeden, gepleegd met of zonder geweld oji elf kinderen, beneden de 11 jaar oud; 2" Felicien Moreau, ge boren te Montiguy Ic-Tillcul, den 27 Maart 1862, broeder der christelijke lee ring, laatst woonachtig te Jumet, insge lijks voortvluchtig, veroordeeld tol 15 jaar opsluiting voor talrijke aanslagen op de zeden, gepleegd op 17 kinderen. Gedurende heel den lijd dal deze ten toonstelling geduurd heeft, verdrong zich eene talrijke menigte rond de staken waaraan de uittreksels van hel vonnis gehecht waren, bewaakt door 4 gendar men. Er werd vooral opgemerkt dal de voor standers der scholen met God, zich wel wachtten naderbij te komen, want dan zouden zij gehoord hebben wal de ouders en de menigte zooal dacht over de twee geestelijke martelaars, waaraan nog zoo vele kortzichtige lieden hunne kinderen toevei trouwen. De rechtbank van Hijsel heeft Fremcaux, in religie broeder Frion, van de krisle- lijke school van Tourcoing, tot 50 Ir. boel veroordeeld voor slagen aan een zijner leerlingen te hebben loegcbrachl. 4.000 20,000 De rechtbank van Diuanl heeft Alexis Bodart, oud 26 jaar, gewezen katholieken onderwijzer te Porchcresse, lol twaalf maanden en een dag gevangenisstraf ver oordeeld, voor aanslagen zonder geweld te hebben gepleegd, op meisjes min den 14 jaar oud, wier onderwijzer hij was. Deze voorbeeldige klerikale onderwijzer was gelast de kinderen tot de heilige communie voor te bereiden. Weg leidende van de herberg Nieuweikhof near den weg van Dixmude op IJperen Weg gekaseiden leidende van den kom van Oyghem naar den Lcie Weg van Wulverghem langs Wylschaele naar gehucht de Oosluvens Weg van Nicuwkerke langs de Nachtegaal naar den weg van Uper op Armenlières Weg van Locre naar d’herberg de Bloedluyze Ocewtclijke kronljk. Woensdag, rond 4 ure namiddag is een der wereldlijke onderwijzers met Gód uil eene katholieke school van Kortrijk aan gehouden en in de eelgevangenis dier stad opgesloten geworden, onder be schuldiging van aanslagen o/i de zeden, gepleegd op kinderen, min dab 11 jaar oud, die aan zijne goede zorgen waren toevertrouwd. Dit geslicht, dat eertijds door broeder- kens van Ronssc bestuurd was’, slgal thans onder hel bestuur van eenen pries ter en de lessen worden er gegeven door vrije onderwijzers, die hunne opvoeding in de vrije bisschoppelijke normaalschool hebben ontvangen. Wij zullen ons thans bij hel schrijven dezer regelen bepalen, om het gerecht in De korcklionnecle rcchlkank van Door nik heeft zekeren Louis-Joseph Dcpriez, fabriekbestuurder te Pcruwelz, en een der ieverigste leden van den katholieken Kring, veroordeeld tol drij straffen van twintig dagen gevangenis en tol drij boelen van 26 frank, voor drij feilen van openbare schending der zeden. Totaal der in uitvoering zijnde werken fr. 165,381 Totaal der nieuwe werken 165,381 pompiers van Veurne; Medalie van 2‘ klasPlasman August, metser, Derickx Karei timmerman en Ameloot Theopile, landbouwer te Buls camp. Deze hebben zich doen onderschei den bij brand der kerk van Bulscamp. Pinte had zich vroeger in dergelijke om- .276,381 t Deze somme van fr. 276,381, gevoegd bij die van Ir. 925,329,36, maakt een totaal uit van fr. 1,201,710,36. Dit is zeer aanzienlijk en men zal op deze wijze den iinancieelen toestand van vele gemeenten merkelijk zien verbeteren en toelatcn de openbare wegen in goeden staat te stellen, bijgevolg het vervoer van al wat de landbouwnijverheid vereischt bevoordeeligen en ook menige gezond- heidswerken, die voor hel welzijn der inwoners wenschelijk waren, tol stand te zien brengen. Volgens hel schijnt is het daarmede nog niet ton einde, en men mag zich nog in het kort aan de tusschenkomsl van den Staal ten voordeele van andere ge meenten verwachten. Kiezing te Nijvel. M. X. Olin, benoemd tol minister van •openbare werken, is maandag herkozen tot representant van het arrondissement Nijvel, met 926 stemmen. Er waren 1017 kiezers opgekomen. De klerikalcn hebben den strijd niet durven aangaan; op voorhand verklaarden zij zich dus overwonnen. Deze liberale zegepraal is er des te schitterender om. Wat schuilt daar achter Men hoeft niet lang te zoeken Het proces van kanunnik Bernard voor diefstal der bisschoppelijke kas van Doornik. Zou de Courrier bang wezen, dat er misschien grootere mannen dan kanun nik Bernard slecht zouden kunnen varen in dal proces? Vreest hij wellicht voor Mgr. Durous- seaux, bisschop van Doornik, en is hel daarom dal hij de bisschoppen voor onschendbaar en verheven boven alles ui troept? HTe weet Maar al is dal de opinie van den Cour nier, het is te voorzien dat de rechters niet zullen deden in die denkwijze en, als Mgr. Durousseaux plichlig zou be vonden worden, hem ongenadig zullen veroordeelen, zonder zich te bekreunen om de waarschuwingen van den Courrier. Dan zal hel blad uittoepen, T is waar, dal de 'rechters allen eerbied verloren hebben voor de prinsen der Kerk, die volgens hem onschendbaar zijn en enkel van God afhangen, maar de openbare denkwijze zal gelijk geven aan de rech ters, omdat zij, zonder onderscheid van personen of rang, de misdadigers straf fen, onder welk kleed zij ook verborgen .zijn en al dragen zij mijter en staf. Nieuwe HiibHidicn. Verscheidene gemeenten van onze pro vincie zijn op nieuw begunstigd geworden door milde toelagen door hel Staats bestuur gejund ten voordeele van open bare werken. Een nieuw koninklijk besluit, onder dagteekening van 28 juli leslledcn, ge nomen wederom op voorstel van den heer Governeur onzer provincie, komt de volgende toelagen toe te staan voor hel uilvocren van nieuwe buurtwegwerken en voor reeds begonnen werken. In uitroer zijnde werken Weg van Eerneghem naar de herberg den Os l Weg van T gehucht het l.eestje (Eerneghem) naar Midwege Weg van Aerlrycke naar Iclile- ghem, begrepen lusschen ïchleghem en den steenweg van Bloemendaelc 'Weg van llelchin naar Potter Weg van Hoogstaede-Linde naar do fransche grens Weg van Handzacme naar Zarrcn-liiide Weg van Houthulst naar Staden met vertakking naar den Sta- denberh 1" Sectie) Zelfden weg (2* on 3*Section) Weg van Snaaskerko naar de vaart van Plasehendaele op Nieuporl en naar de statie van den ijzeren weg van Armeuliètes standigheden nog doen onderscheiden. Medalie van lr klas: Zonnekin F., opperstuurman, Maertens E.-L., hulp- siuurman, en Vandcislraclen F., leer- lingstuurman, allen te Nieuporl, hebben de manschap gered van de fransche vis- schersschuil Père et Mere de familie, welke met man en muis stond te vergaan voor de haven Nieuporl. Verhaeghe Lodcwijk, visschcr te Coxidc. Den 5 april II., bij een geweldig tem peest, wilde een visschcr zijne bedreigde nellen redden; hij verwarde er in, en zou zeker verongelukt zijn zonder de edel moedige hulp van Verhaeghe. Medalie van 2*‘ klas: M. Joseph Vander- meeren, statieoverste te Veurne, voor hel redden van oenen persoon die op de spoorbaan gevallen was op het oogenblik dal een trein ging voorbijrijden. Morreel Alfonsslachlcrsgaslen Dubuy Frans, werkman, beide te Nicu- port, voor hel redden van eenen bader die te ver in zee was gegaan. Opsomer Karei bakker te Avecappellc, heeft een kind gered dal stond om te verdrinken. M. Thorroul Florent, statieoverste te Cortemarq, heeft eene vicfuw gered, in gevaar van door eenen trein vermorzeld te wezen. Medalie eau 3e klas: M. Plancke Hen drik, statieoverste te Zarren, heeft een kind gered dut in gevaar was van door den trein overl eden te worden. Dedeurwaerder Jules, schipper te Sla- vele, Vandewalle I.odewijk, slotmaker te Alveriughem, Durieu Florent, te Wul- veringhem, Maertens Edmund, landbou wer te Vladsloo, Pillaart Modest, land bouwer te Dixmude, en Gogge Hendrik, kanlonnier te Beveren voor kinderen en drenkelingen uil hel water gehaald te hebben. Eervolle melding en 15 fr., aan Debuy- scr Hendrik, dagloouer te Veurne, voor ecu kind uil het water gered te hebben, en aan Desmet Eduard, werkman Ie Veurne, voor een op hol zijnde paard aangehouden te hebben. Woensdag was de zee Ie Oostende zeer hol en de wind zeer hevig. De Belgi sche postmaal l.e Parlement, die den avond te voren Dover had verlaten en te Oostende verwacht werd, heeft zich op de bank van Bergnes, lusschen Nieupooi l e:i Duiukcrke, moeten op anker leggen. Hel schip kom onmogelijk de reis voort zetten. daar de cylinder zijner machien gebroken was; er waren 26 passagiers aan boord. Om tien uur tien minuten is l.e Parlement de haven binnen gevaren, op sleeptouw genomen door de Belgische postmaal Le Comte de Flandre, die ter barer hulp was gezonden. Alles ging goed aan boord. De algcmcenc vergadering van den bond der deurwaarders van Belgie heelt zondag avond in de Beurs le Brussel plaats gehad. De vergadering heelt de middelen besproken die geschikt zijn om den toestand van ieder hunner le v< rbe- leren en om de betrekkingen waardiger en gemakkelijker te maken, die onder elkander beslaan, alsook melde magis traten en hel publiek. Het Belgisch Gomileil voor de inter nationale koloniale en algemeene uit voerhandel Tentoonstellingwelke zal plaats hebben in 1883, le Amsterdam, houdt zich vlijtig bezig met de eerste maatregelen van inrichting voor onze nationale afdceling. In ovei eensiemming met het Belgisch Staatsbestuur en met de Nederlandschc Commissie zal hel de verschillende vraagstukken onderzoeken in het belang der medewerking van de voortbrengers. Deze kwesliën zullen on- •gelwijfeld zoo gauw mogelijk kunnen opgelost worden. In den oproep welke eerlang aan de Nijveraars zal gestuurd worden, zullen de opgelegde voorwaar den aan de mededingers alsook de voor- deelen, welke zij kunnen bekomen, op eene afdoende en juiste wijze, aangeduid worden. Alles kondigt aan dat Belgie op eene breede schaal zal medewerken inde tenloostelling te Amsterdam. Mededeeling. De fondsen in Engeland neergelegd door kanonik Bernard zijn teruggevonden. De overheid heeft er de hand op gelegd en zullen .eerlang naar ons land over gebracht worden. Een nieuwe stoomboot, bestemd voor de vaart lusschen Dover en Galais, maakte dezer dagen den overtocht in 79 minuten; en nog een andere, door de South Eastern maatschappij in de vaart gebracht, legde, ondanks ruwe zee en ongunstigen wind, den afstand van Fol kestone tot Boulogne met eene snelheid van 1.) knoopen in den tijd van 196 minuten at. Op deze wijze worden de kansen van den Kanaal-tunnel daarmede met beter: want men zal sneller over dan onder zee van Engeland naar Frank rijk kunnen komen. -Een engelsch blad maakt melding van een middel, door doctor Lamp te Acw-Anrk, uitgevonden, om dainesklee- De prijsdeeling voor de leerlingen onzer middelbare school van den Staal heeft zondag namiddag, met de gewone plech tigheid ten stadscliouwburge plaats ge had. Een talrijk publiek waser tegenwoordig. De plechtigheid was voorgezeten door den heer Burgemeester Ollevier, nevens hem bemerkten wij de heer Arrondisse- sements-Commissaris, leden van den Gemeenteraad en van het besturend Bureel der school. De harmonie maat schappij S.“ Cecilia luisterde de plech tigheid op. De gewone redevoering werd gedaan door den heer regent De Coster. Hij handelde over de degelijkheid en bet nul van hel onderwijs in de middelbare Staalscbolen gegeven. Zijne redevoering werd met oplettendheid aanhoord en warm toegejuicht. De volgende leerlingen hebben prijzen van uitmuntendheid bekomen VoORnEiiF.iDExnF. afdeei-ixg. P Studie jaar.Deknock Oscar, Berlelool Gustaaf, Lchouck Gustaaf en Lahaey Emiel. 2‘ Studiejaar. Macq Prosper, Cal- coen August, Coulier Rémi en Declercq Emiel. 3* Studiejaar. DcCroo Daniel, Fosse- zijne werkingen niet le hinderen. Zeggen prez Edmond, Cassicrs Oscar, Dupon Prosper, Berteloot Georges en Deroo Jules. 4" Studiejaar. Bruynooghe Louis, Steyaert Edgard, Vinck Modeste, Maton Egide en Vanronse Gérard. Midiif.i.baiie afdf.ei.ixg. 1' Studiejaar. Cloct Charles, Terlinck Herman, Brut- saert Richard, Verbrugghe Florent en Vangaver Emile. 2* Studiejaar. Ollevier August en Terlinck Prosper. 3’ Studiejaar. Delanoeye Arthur. De plechtigheid eindigde met het uil- deelen der uilgangs-diploma’s aan de leerlingen, welke met vrucht hunne studiën in het gesticht geëindigd hebben. Het zijn de volgende Delanoeye Arthur, Pinte Arthur en Vandermeeren Louis. Nieuwe werken AVeg van Middelkerke naar den steenweg van Slijpe naar Wilskerke fr. 10,000 Weg van Leftinghc naar Zeve- cote Weg verbindende de gemeen ten Oolcghem en Tieghem Weg van Nieuporl naar Oost- duinkerke Weg van Bulscamp lusschen den omheinings dijk van de Moeren en den weg van het Zwaantje naar Veurne aan hel Nieupoortjeluaig Algemeene tijdingen. Een koninklijk, besluit van 14 augusli 1882, bemachtigt de besturende Com missie der Burgerlijke Godshuizen van Veurne, de genaamde Morlion Pieler- Vinceul, in hel gesticht te aanveerden mits door dezen laatstcn eene som van 2,500 fr. te storten in de kas van gezegde Godshuizen. Bij koninklijk besluit van den 12 augusli zijn, onder andere, de volgende belooningen voor daden van moed en zelfsopoüériiig verleend Medalie van 1“ klas: Pinte Hendrik schoenmakersergeant bij hel korps 20,000 30,000 30,000 10,000 10,000 i

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2