VAN VEURNE I i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I Al.' ZATEBDAG 2 SEPTE.MIJEK 549. JAAR. |S 1. hitsten de binders tegen hunne lezers, si. g>»g pesthongersnood cas, Hen ir- ten er Alen schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij; Alle mededeèlingcn, artikels of brieven, behoorlijk önderleekeud, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Eenieder herinnert zich nog de weinige weken die de stemming der schoolwet van 1879 voorafgingen Van dan af bulderden pastoors, onderpastoors en andere zwarten van uit hunnen praatstoel tegen de leden der Kamers die de wet zou den stemmen; ondanks hun geweld, al hunne kuiperijen, vermochten zij echter niets tegen den vasten wil der liberale Kamerleden, en de wet wierd gestemd. Van in 1831 beweerden de geestelijken dat de jaarwedden die zij betaald werden slechts den intrest was van het goed hun door de omwenteling ontnomen; maar van dan af ook, heeft men op eenc Waar blijkende manier doen zien dat hunne beweering valsch en ongegrond was. Inderdaad, in zitting van 5 februari 1831, zegde de heer Baron Beyls in de Kamer Vooraleer Belgie nog met Frankrijk vereenigd was, hebben de wetgevers een besluit genomen waar- door den tienden penning werd afge- schaft en door cene belasting op de grondgóederen werd vervangen, lie Belgen en hunne geestelijkheid onder- gingen hetzelfde lol; de eersten waren ten dien opzichte aan den laatste» niet de minste vergelding schuldig. Daaren- boven waren de geestelijken in hel ai- gemeen geene eigenaars; slechts ieder corporatie had zijne eigendommen. Er zijn dus geene algemeene voorrechten ten voordeele der geestelijken te ma tt ken. Door die eenvoudige verklaring welke door geen enkel klerikaal werd tegen gesproken, kan men gemakkelijk op maken van welk gewicht die pretenties onzer tegenstrevers zijn als zij durven beweeren dat de Staal gedwongen is hen altijd te betalen, en dit alleenlijk in ver gelding van het goed dat hun ten tijde der omwenteling van 1789 werd atge- nomen. Nog een woordje over de jaar wedden der geestelijken. Van zoo haast er spraak is de jaar wedden der geestelijken te verminderen of af te schaffen, vallen al de klerikale dagbladschrijvers dezen aan die de stout heid zouden durven begaan die jaarwed den in iets of wal te veranderen, want dit ware, schrijven er velen onder hen, den val van ons land bewerken, de grondwet schenden, de vrijheid te kort doen, zich aan dieverij en onwettige in- palming plichlig maken, enz., enz.; en om te bewijzen dat al wal zij schrijven waar is, steunen zij zich op de discussion die in het Nationaal Congres hebben plaats gehad. Maar, dat zij ons eens aan wijzen welk artikel der Grondwet de Leden der Kamers voor altijd het recht ontneemt zich met de jaarwedden der geestelijken te bemoeien 1 ouders op, lieten vfeele menschen zonder sakramenten sterven, en zouden misschien nog verder ge gaan zijn, waren hunne euveldaden niet door het schoplenkesl in het klaar daglicht gesteld geweest. bil was hel eerste wat zij deden om /iet geloof te redden De kinderen aan officieele onder wijzers loeverlrouwen werd als doodzonde aangebèekl; zij gingen scholen openen Maar, helaas! om die scholen lot stónd le brengen hadden zij kluiten, ja, zeer veel kluiten van noode, en van dan af begonnen zij dan ook die geldklop- perijen waarvan wij allen oogge tuige zijn geweest. Met al hunne geschooide centen en afgetroggelde erl’decleu gelukten zij er in eenige lage, enge en onge zonde lokalen, meestal schuren en peerdenstalen, als schoolgebouwen in le richten. De Broederkens van Liefde, DIE VERMA A K D E ZED EN M EES I'E BS werden als bestuurders dier scho len aangesteld; waren zij in geen genoegzaam getal, dan werden hun eenige onnoozelaars als hulpen geschonken die 5 a 4-00 franken per jaar wonnen en eenc mande beloften op den hoop toekregen; was hel personeel met dien buchl nog niet volledig, dan stelde men Lapons van k duim *2 vingers hoog als leer meesters aan. Ja hunnen doodstrijd spartelen zij heden als dc duivel in een wijwatervat Ook ziel men de eenc vrije school na de andere hare zalige dood ster- Hel wetsontwerp die kwestie betreffende en welk mm het Nationaal Congres werd voorgesteld bevatte nog liet volgende De jaarwedden, pensioenen en andere voordeelen van welken aard ook, moe- ten aan dc ministers der eerediensten verzekerd zijn. Doch, ziehier wal de achtbare heer Forgeur over den opstel van dit artikel te zeggen had. Hel zou gevaarlijk zijn het artikel aan le nemen zooals het op- gesteld is; hel ware de wetgevers het recht ontnemen spaarzaamheid in het Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-23 Een jaar, fr. 6-00. Voor ganseh llelgie: 6 maanden, fr. 3-73 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamcn 30 centiemen den regel. Door hunne banvlockingen, Hoor de weigering der sacramenten, door hunne bedreigingen met vuur en hel, langs den oenen kant; door den invloed der dweepzieke kas- leelheeren en de medewerking van klerikale administration, langs den anderen, gelukten zij er in min of meer hunne scholen van leerlingen te voorzien. Doch, een spreekwoord zegt blijven duren is eene schoone staal. Inderdaad, langzamerhand zijn hunne fondsen gedaald en hunne eenige reddingsplank was de kie- zing van 1882, die zij, kost wat kost, ten hunne voordeele wilden doen uitvallen. Bij duizenden franken verklets ten zij om eenige stemmen voor de klerikale kandidaten te winnen, maar te vergeefs, want de laatste kiezing heeft hen den godsklop gegeven. 36/ ven en de gefopte onderwijzers het klerikaal kamp ontvluchten, terwijl integendeel de cflicieele scholen gedurig meer en meer leerlingen bij winnen. Ziedaar, lezers, den huldigen toestand; het einde van den strijd! Ziedaar den uitslag van den kleri- kalen, anti-vaderlandschen oorlog! Mocht die toestand nog lang blij ven duren, tot heil van liet vader land duinkerke giiyvei.de VEURNE GENT BRUSSEL De wet was gestemd en uitgevoerd worden; de woede der klerikale» kende nu geene palen meer. Oorlog pesthongersnood durentijd en andere schrikkelijke plagen gingen liet onvermijdelijk gevolg van de uitvoering der onge lukswet zijn, want godsdienst en geloof zouden verbannen worden onder meesters en kinderen, de losbandigheid en zedeloosheid zou den steeds meer veld winnen Om die plagen te keer te gaan, moet men het geloof redden, en, om lol dien uitslag le geraken sloe gen zij bij duizenden brave en tref felijke lieden in den ban der 11. Kerk; zij stookten twist en twee dracht tusschen man en vrouw, werkstaking hield, ofschoon hel gouvernement de policie alsdan had gelijk gegeven en recht aan hunne eischen had gedaan. Het gedrag van kolonel Bruce wordt afgekeurd en men denkt dat de onderkoning van Ierland tusschen zal komen om het nieuw geschil le vereffenen. De veldtocht van Egypte zon wel langer kunnen duren dan de Engel schen eerst dachten. Zij ontmoeten meer tegenstand dan zij verwacht hadden en kunnen maar met kleine dagreizen voorwaai tschen tocht voortzetter), uil hoofde van het woestijnzand en van de hevige hitte. De Engelschen moeien ook maat regelen nemen om de bevoorrading van het vooruitrukkend leger le verzekeren en dit is in eenc on vruchtbare landstreek geen gemak kelijk werk. De krijgsovereenkomst tusschen Engeland en Turkije is nog niet onderleekend geworden, alhoewel lord DulTerin de onderrichtingen ontvangen heeft, die hij van zijn gouvernement verwachtte. Het is lord Duiferin, die nu schijnt lijd te willen winnen en het is mogelijk dal hij nog niet gemachtigd is de drie punten le aanvaarden, die Turkije bij de overeenkomst zou willen voegen. Veurne, September. t»olitiek Overzicht. De veldtocht van Egypte begint ernstig te worden. Er beeft maan dag avond een zeer moorddadig gevecht plaatsgehad le Kassasin, hel punt dal zondag bezet werd door de voorwacht van generaal Wolseley. Het leger van Arabi, dal het opperhoofd der engelsche ex peditie in vollen aftocht dacht op Zagazig, is maandag avond op het onverwachtst te Katfsasin terug ge komen. Het heeft de Engelschen aaiigerand, doch na een zeer hevig gevecht is bet moeien terug trek ken, met achterlating van een nog al groot getal stukken kanon. De soldaten van Arabi vochten dapper en hebben de Engelschen nog al aanzienlijke verliezen toegebracht. De krijgsovereepkomstdoor Turkije eindelijk aanvaard, is door lord DulTerin aan lord Granville moeien onderworpen wórden. Hel Imksch gouvernement heeft al de punten aangenomen, door het engelsch gezantschap gesteld, doch er drie andere bijgevoegd. Wal deze inbonden wordt niet gemeld. De Turken en de Grieken gaan nu ook weder aan het vechten. Zondag morgend hebben dc Turken dc Grieken aangerand op gansch dc grens van Eorb'as en Degani. Hel gevecht werd maandag voort gezel; vier Grieken werden gedood en tien gekwetst. Hel gr ieksch gon vernement heelt bij het vernemen dier tijding duizend man voetvolk naar de grens gezonden, alsook geschut en gendarmen. Een telegram uil Lonslantinopel, over dit gevecht sprekende, zegt Dc grieksche troepen hebben met geweld Karalie-IDervend willen innemen. Zij werden verslagen door Bagliib pacha en leden ge voelige verliezen. De turksclie troepen telden achtdooden. De buitengewone zittijd der fransche Kamers zal waarschijnlijk met de eerste dagen van november geopend worden. Er wordt echter reeds verzekerd, dat hel ministerie zal te antwoorden hebben op een zeker getal ondervragingen. De heer Ed. Lockroy zou namenlijk liet gouvernement ondervragen over zijne houding onder het op zicht van buitenlandsche politiek en over de gebeurtenissen van Egypte in het bijzonder. De toestand blijft in Ierland on rustbarend. De betrekkingen der policie met de besturen zijn er op nieuw gespannen en men vreest voor cene nieuwe werkstaking van constabels. Dit is een zeer betreu- rensyvaai dig geval. Hel is de schuld van kolonel Bruce, algemeen toe ziener der policie te Limerick. Deze heeft zes constabels willen verplaatsen naar het Noorden, die hij voor aanstokers der vroegere LSS2. m en.. »en als "er- da ttlet Ól. rok 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 DIXMUDE DIXMUDE NIEUI’ORT Cl) ken ran •ollo- ge- elir* Kiix- 1 do tnak bo- eelo gan- >der WCF- "kol idcn uien tien dien, i'en- 1 5- 54 6- 32 7- 12 9-38 11-05 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 6-08 6- 46 7- 15 9-28 10-42 5-50 7-35 9-51 10-11 10-4.? ver 'lat ver- allo ge- 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 5-12 5- 42 6- 19 9-15 10-42 5-35 8-06 8- 28 9- 02 tost 1 en allo t>mt ‘ten i er ■ten fic- len‘ ken Uw- ge- Vertrekuren van «ten ijzerenweg van Dninkci-ke, Veurne, Gent Ktrussel én Dixmiule nam* iVieujiort. N1EUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-54 7-22 7-28 9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-41 7- 48 9-51 12-15 2-40 4-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-04 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 naai* 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-59 3- 22 9-10 4- 11 De ongelukswet 'e en van t(jde een: ie do 11-00 3-08 11- 39 3-48 12- 23 4-26 3-23 7-10 5-35 9-31

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1