f VAN VEURNE I. 1 3 s NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT w 41 asB ZATERDAG 9 SEPTEMBER. JAVR. drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. deftig man aanzagen. Dank aan do het duilsch gou- Veurne, September. hel ver- aa ii- cn de niet men s, in ia Ut: Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Koor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Foor gansch Relgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den Normalisten en Seminaristen. liet gouvernement kondigt de namen af der milicianen, die van den soldaten dienst vrij gesteld zijn, krachtens artikel 22 der wel op de milicie. Deze jongelin gen zijn ten gelalle van 302, waarvan 64 seminaristen en 238 normalisten. De klerikale dagbladen trachten daar partij uil te trekken, en willen aantoo- nen dal de officieele normalisten meer in getal zijn dan de seminaristen, en er bijgevolg geene reden bestaat om de vrijstelling der seminaristen al'te schaf fen, zooals liet de liberale dagbladen vragen. Wij vinden dat liet tegendeel waar is. De onderwijzers zijn onontbeerlijk; hel getal officieele scholen vermeerdert steeds en de diensten, die zij aan de bevolking en voornamelijk aan de volksklas bewij zen, zijn wel waard dal zij van den soldatendienst vrij gesteld worden. De seminaristen kunnen groolendeels gemist worden; ten gevolge der ban- vloeking over de bevolking, die in betrek staat met de officieele scholen, uitge sproken, is hel getal eigenlijk dienst doende geestelijken zeer verminderd en zijn er bijgevolg zoo veel seminaristen niet noodig. Overigens kunnen degenen, die zich voor den geestelijken stand bestemmen gemakkelijk eenen plaatsvervanger stel len. Hunne studiën zijn niet kostelijk; zoodra zij 22 jaren zijn, worden zij, be- V A M. Bara, minister van juslicie, heeft aan de Gouverneurs der Provincies een omzendbrief gestuurd, waarin bij deze hooge magistraten verzoekt hem volle dige inlichtingen te bezorgen, te welen: 1° Over hel getal der missen, welke de door den Staat betaalde geestelijken des zondags doen in elke parochiale kerk; 2" Over liet getal geloovigen, welke die kerken kunnen inhouden; 3° Over de bemoeiing van de betaalde priesters in het onderwijs der klerikale scholen en hoeveel lijd die nieuvvsooriige onderwijzers daarmee aan hunnen gees telijken dienst ontnemen. Dat is eene duchtige waarschuwing zonder kosten voor de klerikale partij, die niet nalaten zal weer te schreeuwen dat bet eene dwinglandij, eene vervol ging der priesters is. Zeker is M. Bara voornemens, in den eerstkomenden zittijd, klaar en duidelijk te doen zien welke de verplichtingen zijn van de geestelijkheid tegenover den Staat die haar betaalt, en de priesters, die hun geld niet verdienen, te roepen lot de vervulling van die plichten. En toch, is noodig dal het Gouver nement eindelijk mol strengheid te werk ga, want de klerikalen, die bijna niet meer aan geld kunnen geraken om overal hunne schooiersschoolen recht ie houden, hebben weer een nieuw middeltje ge vonden, om don dag der volledige instor ting van hun werk nog wat uit te stellen: het schijnt dal zij op vele plaatsen de onderwijzers, die zij niet meer konden betalen, hebben weggezonden en dat het werk van schoolmeester nu gedaan wordt, gratis door onderpastoors en priesters. Het is dus de Staal die mede de kleri kale scholen betaalt en openhoudt. Men begrijpt dan, dat de Minister van juslicie volledige inlichtingen vraagt over den toestand, en niet wil dulden dat de Slaat langer het slachtoffer zou wezen van die geestelijke en klerikale fopperij. Als dus de klerikale pers vindt, dat het eene nieuwe dwingelandij, een nieuw blijk van priesterhaat en religievervolging is, zal heel het publiek antwoorden, dat de Minister in zijn recht is, beter nog, niets meer doet dan zijn plicht. Wie betaalt wordt voor een zekeren dienst en dezen dienst niet uitoefent, kwaam of niet bekwaam, geplaatst, en hebben van hel begin ai eene positie die een ander burger of een onderwijzer in geen twintig jaren, als hij wel werkt, kan bereiken. Dat is wel eene kleine op offering waard. Daarom dringen wij aan, dal de vrij stelling van den soldatendienst voor de seminaristen zou worden afgeschalt; het getal 64 is er nog 64 te veel; want men mag niet vergelen dat er voor die vier- en-zestig seminaristen, 61 jongelingen moeten optrekken, die voor het meeren- deel hoogst noodig te huis zijn, om voor hunne ouders ol voor minderjarige broe ders en zusters te werken. De voorrechten en voordeelen, die de geestelijken bezitten, zijn al groot genoeg, opdat men ze die, welke hen van den soldatendienst vrijsteltafnemede diensten die zij bewijzen beantwoorden hoegenaamd niet aan de opofferingen die men vergt van degenen die in hunne plaats moeten optrekken. Daarbij eenige jaren soldaat zijn, zou een seminarist niet slecht doen; hij zou er wat meer menschenkermis kunnen opdoen en beter kunnen oordeelen ol' hel priesterschap wel zijne roeping is. j Wal is er van al die vloeken, donders en hemelsvuren overge bleven? Niels! slechts, hier en daar hoort men de schoolwel aan randen. In den politieken sn ijd is ze zelfs geen strijdwapen meer; vertegenwoordigers, die de wet gestemd hebben sterven.... VOOR GELD, in den schoot van de heilige kerk; zelfs ziet men overleden geuzen, die de priesters bestreden, zonder biecht of sakramenten ge storven met de katholieke plech tigheid begraven, maar natuurlijk, VOOR GELD. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooslslraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uilerlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. ia 56.e Zoo dat er ons niets nadeeligs van de nieuwe schoolwet overge bleven is. Is het ook het geval met onze tegenstrevers Hebben er zich de katholieke ook zoo rein als lamme ren uitgetrokken Voorzeker, neen Toen de nieuwe schoolwet nog niet gestemd was, waren er velen die don priester als een eerlijk en Men schrijft aan vernement het inzicht toe, om aan al de openbare ambtenaren hel recht te ontzeggen zich als kandi- daal voorte dragen bij de aanslaan de kiezingeri. De heer von Bismarck zou verklaard hebben, dat die maatregel ingegeven was door de nópdzaaklijkheid om te handelen tegenover de ontbindende neigin gen voor ’t pai lemeiHsbeslaan. Men kondigt de aanstaande ver schijning aan van een programma van de duitsche regeering, dal vooral de hervorming der belas tingen zou ten doel hebben; ook wordt een wetsontwerp op de landverhuizing gereed gemaakt, waarbij de rechten der agencien zouden geregeld en de uitwijkelin gen zouden onttrokken worden aan al de bedriegerijen en teleur stellingen, die voortvloeien uil valsche aankondigingen. Toen de wel van 1879 het dag licht ontving, voorspelden de klerikalen en hunne dagbladen, dal dit wetsontwerp al de Belgen, lol in het diepste hunner ziel ge troffen had, dal hunne godsdiens tige gevoelens gekrenkt waren. Met de donder en bliksem der roomsche kerk werden onze ver tegen woordigers geslagen, ver doemd en vermaledijd werden de onafhankelijke burgers die hel hoofd voor de katholieke wetgevers niet wilden buigen. schoolwet, is hel masker af; zij die geloofden, hebben hunne oogen voor de waarheid geopend en aan zien den priester als een politieke schijnheiligaard, die van de kerk eenen winkel heelt gemaakt, die vol hoogmoed en heerschzucht slechts het woord Gods uitspreekt om hel Genie van het christendom te lasteren Dat is het gevolg van den oorlog, door de Bisschoppen, ter gelegen heid der nieuwe schoolwel gevoeld; wal prachtige komediespel, maar boe hartverscheurend voor de komedianten Wat is er nog uit dien oorlog gesproten Dat de Paus, Leo XIII, hel onlaalbaar hoofd der roomsche keiken, op heeler daad van logen betrapt werd, en zijnen nuntius, met een schandelijke congé naar Romen terug gezonden werd. Dal Mgr. Diimon, hel politiek gedrag zijner Broeders in Christo als ge vaarlijk voor hel christendom deed uitschijnen en den hemel smeekte ons van dat Satans ras te verlossen. De man van Villers-Pcrwin werd op eene schandelijke wijze zot ver klaard, omdat hij van geene poli tieke religie wilde weten. Dat hij niet zinneloos is, is nu ook bekend gemaakt zelfs voor de klerikale broodschrijvers. Hebben wij over eenigen lijd de Union van Charleroi niet zien 4000 fr. betalen om hel aan het publiek kenbaar te maken En zeggen dat die mannen be- weeren hel monopolium der zede leer te hebben. X.' 550 t*olitiel« Overziclit. In afwachting dat de Engelschen in Egypte oenen groolén slag leve ren, zijn de lijdingen van het oor- logstooneel aldaar niet zeer gewich tig. Zondag werd eene verkenning gedaan door generaal Macdonald en eene troep ruiterij van Benga len, tot voor de vijandelijke ver schansingen van Tel-el Kebir. Generaal Macdonald, door de Ara bieren aangevallen, was verplicht spoedig terug te keeren, doch had niettemin den lijd om zich te ver zekeren, dat de belangrijkheid der ver stel kingswei ken van Tel el-Ke bir niet overdreven warén gewor den. Die verslerkingswqrken brei den zich uit van het noorden tol hel zuiden, en zijn met rechthoeken dwarsheen het kanaal en den spoorweg. Zij zijn samengesteld uil een hoofdwerk, dat aan Arabi een .zeer ernstig verdedigingsmiddel kan verschaffen en uil drie andere werken van mimici' belang. De .stoffelijke toestand van leger van sir Garnet Wolseley beiert nu, ten gevolge der voeren van levensmiddelen kam peeringsma terieel, doch spoor weg vei'voeren werken zooals men hel zou willen; moet nog veel gebruik van muil ezels maken. De lijding dal er ruiters uit Tripoli in aantocht zijn om zich bij Arabi aanlesluiten, moet de Engelschen aansporen om met de grootste voorzichtigheid te werk te gaan. Wel moet het ppgegeven getal dier ruiters (50,000) sterk overdreven zijn, (toch al waren er maar drie duizend, het is toch een bewijs dat de zaak van Arabi tegen den onderkoning ook buiten Egypte bij de muzelmannen onder steuning vindt. De verjaardag van de aanstelling van hel gouvernement der Natio nale verdediging en van de uitroe ping der republiek heeft te Parijs noch elders in Erankrijk aanleiding gegeven lol beloogingen, die ver dienen aangehaald te worden. De republikcinsche dagbladen werpen bij die gelegenheid eenen blik in hel verledene, herinneren aan de strijden die geleverd werden, aan de overwinningen die werden be haald en hoe de republiek zich in Frankrijk heelt kunnen vestigen. Zij manen de republikeinen aan om vastberaden en in volledige eensgezindheid voorltewerken aan het welzijn des vaderlands. De heer Ferdinand de Lesseps heeft eene bijeenkomst gehad met den heer voorzitter van den fran- schen ministerraad. De weigering van den heer de Lesseps om zich te leenen lol beloogingen, wordt door alle verstandige lieden goed gekeurd. i.VS2. 1 I h k Ten ea DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT an ide do 11-00 3-08 11- 39 3-18 12- 23 4-20 3-23 7-10 5-35 9-31 6-08 6- 46 7- 15 9-28 10-42 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 5-35 8-06 8- 28 9- 02 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL .1 -■■■-. NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-54 7-22 7-28 9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-41 7- 48 9-51 12-15 2-40 4-55 8-3-1 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-01 Ai* Weeral verclraSikJng. 1 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-59 3- 22 9-10 4- 11 'Vertrekuren van den fjzerenweg van Duinkerkc, Veurne, Gent naar Urussel en Dixinude naar TCieaipoi-l. 5- 51 11-00 3-08 5-12 6- 32 11-39 3-48 5-42 7- 12 12-23 4-26 6-19 9-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-42 I»e gevolgen van <lo school wel.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1