en 6,000 03 5,848 3,577-40 c. 51,821 53,360 Getal nieuwe deelhebbers. 1,539 zegde, dat zij den Godsdienst en de Kerk hatelijk maken. Als men zulke kerels in hunnen handel en wandel nagaat, dan moet men beken nen dal dergelijke geestelijken de grootste vijanden, de hevigste tegenwerkers van den godsdienst zijn. Eu toch durven de klerikale bladen zulke mannen verdedigen, nog meer, lof toezwaaien en ophemelen. Is ellendig Frs. 69,243-18 c. Het koninklijk besluit duidt de artikels aan op welke die kredieten zullen geno men worden. Dit mag, dit zal niet wezen. Om dil le beletten, moeien de liberalen de verdwijning van artikel 4 der schoolwet eischen. Dat artikel heeft geene reden meer van beslaan; sinds drie jaren wordt het bevochten door dezellde mannen welke r heden, tegenover ons, een wapen van dreigen le maken Waarom hel dus niet afgeschaft, lol de bepaaldelijke verwereldlijkmaking van hel onderwijs ons lang gewenschte .ideaal?? l.a Béunion, worden op 12,000 fr. ge bracht. De frartsche bisschoppen, die eene jaarwedde van 15,000 fr. hadden, zullen voortaan maar 10,000 fr. meer hebben. De aartsbisschoppen die20,000 fr. 'sjaars trokkken worden op 15,000 fr. gesteld. Ho dagbladbn vragen ook de vermin dering van jaarwedde van den aartsbis schop van Parijs, die nog 45,000 fr. trekt. Wij bevelen die les, door het fransch gouvernement aan de bisschoppen gege ven, ons gouvernement aan. liet gedrag onzer bisschoppen, jegens al wal open baar bestuur is, beveelt dal men ze zoo kort mogelijk houde. La Meuse»', dit blijkt insgelijks uil een artikel van den klerikalen Woesle, in een der jongste nummers der Hevue géné rale verschenen. Sommigen deuken dal zulks oprecht gemeend is, dal hel de bepaaldelijke overhelling is lol verdraagzaamheid in een woord, dal de klerikalen daardoor hun ongelijk bekennen en vastberaden menen vreedzame i weg zullen inslaan! Dwaling, dubbele dwaling! voor bouwing scholen. Fr. Art. 34. Subsidien aan scholen van volwassenen Arl. 34. Subsidien voor bewaarscholen. Arl. 35. Nabetaling voor algemeene onkosten van hel lager onderwijs. Maar dat die stap lot dubbelzinnige •verdraagzaamheid enkel en alleen gedaan zou worden met hel inzicht der wellen des lands trouw na le leven, dit gelooveii wij in geener wijze. Want, zoo de priester van artikel vier (Ier wet gébruik maakt om in de scholen te sluipen waar hij. uil stijfhoofdigheid, lol heden niet gekomen was, dan is hel enkel uit een zelfsbelang waarvan hel bewijs zich wellicht zou opdoen. Immers, hij zou al zijne krachten in spannen om, als voorheen, zij recht streeks zij onrechtstreeks, op den schoolmeester le drukken welkede speel bal worden zou van den schijnheiligen priester. Deze zou er zieh ook ernstig op toe leggen, om er later slaven van den bis- schop, levende lijken, van le maken! Te l»nt l>oklnxt^<I. De Journal de Liège zegt dal do onge lukkige onderwijzers, die hel ollicieel onderwijs hebben verlaten, verdwaald door de valscbe beloften van de klerika len, voor het meerendecl pogingen aan wenden om op nieuw in de oilicieele scholen le worden aangenomen. Onge lukkiglijk zijn de zeldzame plaatsen van onderwijzers, die openvallen, terstond gevraagd, door gediplomeerde jongelin gen die uil de Normaalschool komen, of door anderen die getrouw zijn gebleven en hel is geheel natuurlijk dal de ge meente besturen, den voorkeur aan deze laatster, geven. Men kan eenigzins medelijden met de arme jongelingen hebben, die naïf genoeg zijn geweest, om geloof te hechten aan de leugenachlige beloften die geestelijke en klerikale dweepers hun hebben ge daan, maar hen op nieuw aannemen, dat is onmogelijk. .Een dezer slachtoffers bood zich dezer dagen in hel mililaire-bureel aan, om als mililiaan te worden ingelijfd, en be klaagde zich luidop over den bisschep, die beloofd had hem eenen plaatsvervanger 4e koopen in geval hij moest optrekken. Hij had zich ie vergeefs voor al de oflicieële opengevallen plaatsen aange boden, overat werd hij geweigerd, als een overlooper tot do schooiers-scholen, en nu moet hij optrekken met de laatste rekruten van 188,2. De feilen zijn talrijk en opentlijk ge kend, van onderwijzers der kalholijke scholen, die pogingen aanwiidecn om op nieuw in 't oilicieël onderwijs le worden aangenomen. Algemeene lijdingen. Onderwijs. Onze stadgenoot de jonge beer Emile Kinl, leerling bij het konink lijk atheneum van IJperheeft eene tweede eervolle melding bekomen in den algemeenen en bijzonderen prijskamp der vlaamsche taal. Hij bekwam 56 punten op 100. Bij koninklijk besluit van 7 septem ber wordt een pensioen toeslaan van fr. 345-» aan Dedrie Emiliana-Sophia, weduwe van l.odewijk Henderyckin leven gepensionneerde landelijke brieven drager. Men spreekt le Brugge veel van eenen kleinen Iranschen cijferaar van 12 jaar oud, die iedereen met verbazing Dal de inlichtingen van La Gazette en La Meuse de uil Irukking zijn der waar heid welke overigens door M. Woeste, eene der steunpilaren der klerikale partij, bekrachtigd wordt, dal betwijfelen wij hoegenaamd niet. Wij kennen, immers, de zwarte poes jenellen van Ik den wij welen bij ondervinding, dal zij niets dan komedie spélen en dat hunne protestatiën, naar gelang der omstandigheden, slechts ge waande, ijdele tegenkantingen heeten •mogen. Getal stortin gen van 1 fr. Inoogst I882 17,747 Gedurende de 10 voor gaande maanden.222,320 Zij beklagen luit zich nu die overloo- pers, maar het i hun noglans dikwijls genoeg gezegd geweest en zij moeten er dus de gevolgen van dragen. Besluiten en benoemingen. De Moniteur van woensdag bondigl hel budjet af, voor het dienstjaar 1883, van de provinlie Westvlaanderen. Hel budjet is goedgekeurd mits de veranderingen er aan toegebracht op voorstel van den heer Gouverneur, voor wat de onderwijscredieten betreft: De volgende kredieten zijn op het budjet gebracht Art. 33. Subsidien aan de gemeenten ineubleering van 53,817-78 c. slaat. Op eene minuut gcelï hij, zonder behulp van pen of papier, alleen uil hel hoofd, de uitslagen van vermenigvuldi gingen en deelingen van vijf of zes cijfers. Ook de meest ingewikkelde vragen der cijferkunst lost hij schier oogenblikkelijk op. In Augustus verleden zijn 7647 brieven ten gevolge van gebrekkig adres niel besteld kunnen worden. Van dil ge tal zijn 5042 na opening aan de bestem melingen kunnen bezorgd worden,ter wijl 2605 in de scheurmand geworpen zijn. Gedurende dezelfde maand zijn 1031 telegrammen oin dezellde reden niet be steld geworden: 504 zijn na opzoekingen aan de bestemmelingen ter hand gesteld; de overige zijn in de scheurmand ge worpen. Uil de vergelijkende tabellen van den handel in hel jaar 1882 met dien van 1881, blijkt dal voor gezamentlijke der handelsbeweging bevonden is: Voor den invoer voor de maand juli 1882, eene vermoei tiering van 4 per hon derd op de maand juli 1881; voorde zeven eerste maanden van 1882 eene ver meerdering van 11 per honderd op de zeven eerste maanden van 1881. Voor den uilvocr, voor de maand juli 1882, eene vermeel during van 28 per honderd op de maanden juli 1881; voor dezeven eerste maanden van hel jaar 1882; eene verhooging van 14 per honderd op de zeven eerste maanden van hel jaar 1881. Spaarkas. Sedert verleden jaar is door hel gouvernement een nieuwe dienst bij de spaarkas ingericht waarbij de stor tingen gedaan worden bij middel van zegels, op daartoe vervaardigde bullelijns geplakt, die men in de poslbureelen kan bekomen. Elke storting is ten minste van één frank. Ziehier het getal stortingen gedaan ge durende de invoering van dil nieuw systeem Totaal 240,057 Brand van eenen schouwburg. Maandag, om 5 uur des morgeus, is te Leuven de Bériol-schouwburg afgebrand. Hel verlies is geschal op 200,000 franks. Alles was verzekerd. Er zijn geene onge vallen le betreuren. Het was na liet jaarlijkse!) bal van den schultersbond dat de brand is uilgebors- len. Men had lol vier uur ’s morgends gedanstnauwelijks had hel dansper- soneel hel lokaal verlaten, wanneer eene gazontploffing ontstond en brand ver werkte. Hel vuur verspreide zich met zulk eene hevigheid, dat in min dan een uur er van den Bériol-schouwburg nog enkel de vier muren overbleven. Men hoopt binnen kort hel nieuw juslicie-paleis van Brussel le kunnen in gebruikslellen. Er is thans kwestie op den grond van liet oud juslicie-paleis de kazerne der grenadiers le bouwen. De militaire genie houdt zich met de zaak bezig. Misdaad der Wetstraat. Hel arrest van hel hot van beroep van Brus sel, kamer der inbeschuldigingstelling, en de beschuldigingsacl zijn aan Armand en Leon Pellzer medegedeeld geworden; geen van beide beschuldigden heeft de verklaring gedaan van eene voorziening in verbreking binnen hel vereischte tijd perk. De beschuldigingsacl in brochiiur gedrukt, beslaat een 20lal bladzijden. Hij is onderteekend door den heer Van Maldegbem, advocaal-generaal. De nieuwe expeditie naar den Congo is uit Antwerpen vertrokken. Zij is samengesteld uil de heeren Haneuze, oflicicr, en Legal, onder-ollicier der genie. Hel fransch gouvernement is voor nemens zijn koperen geld door nickel- munl te vervangen. De ondcr-kommissie van hel budget, gelast met deze hervor ming te besiudeeren, heeft reeds een gunstig advies uilgebracht. Er bestaal tegenwoordig in Frankrijk voor vijfhonderd millioen frank koperen geld, in stukken van 5 en tien centiemen, welke zullen moeten ingetrokken worden om ze le vervangen door nickelslukken, ongeveer gelijk aan die van Belgie, Zwit serland, Duitschlandde Vereenigde- Staten, Brazilië en Peru. Deze bewerking zal eenen ontzaglijken arbeid vercischen, doch het munt hotel van Parijs en zijne sukkersaal te Bor deaux zijn voldoende ingericht om dezo belangrijke hervorming uillevoeren. De druifluis, die gedurende weinige jaren zoowat een- derde gedeelte der wijnbergen in Frankrijk heeft verwoest en in de meeste wijnbouwende stalen van Europa groote schade aanricht, heeft eenen mededinger gekregen. In de nabij heid van Nizza is een insect op den wijn stok aldaar ontdektdal vermoedelijk Xij worden genepen. De fransche Journal officiel kondigt een dekreet af, dat de jaarwedde der fransche bisschoppen vermindert. De jaarwedde der bisschoppen van Guadeloupe, van de Martinique cn van Het dossier van eenen pastoor. In hel verslag over hel schoolonder zoek te Arion treffen wij hei volgende aan, dat loont welken eerbied de heeren geestelijken aan den dag leggen voor de wel cn hoe kristclijk zij le werk gaan. De heer Jan Bosseler, oud 57. jaar, pastoor te Toernich, verscheen voor de commissie cn bekende verscheidene malen te zijn veroordeeld geweest. Ziehier zijn dossier, door hel parket der rechtbank van eersten aanleg van Arlon gezonden aan den heer voorzitter der enkwestcommissie Dus 10 vervolgingen en 8 veroordee- liugen, waarvan 7 hing voor hel in leven roepen der onderwijswet., Schelden en belecdigen, lasteren en eerrooven, alsook geweld plegen, ligt dus in den aard, in hot karakter vau-dien zachlzimiigen pastoor, die zeker in ecre moet slaan bij zijnen baas, Mgr. Gravez, den hevigsleii van al onze bisschoppen. En hoe gedroeg zich die pastoor voor de onderzoekscommissie? Zooals een koeslouwer zonder eenig begrip van opvoeding zich niel zou durven gedragen. Hoor hoe hij zich uitdrukle: Maar toen men dien welopgevoeden pastoor verzocht de namen dier getuigen te noemen, weigerde hij. Lasteren en eerroven, en dan zoo lal' zijn geene personen aan te duiden Ziehier thans eenige uittreksels van zijne ondervraging En wil men welen met welke woorden die pastoor zijne verklaringen besloot? Met deze leder zorgt voor zijnen winkel En ziedaar nu een modelgeestelijke, naar den wensch en het hart onzer bis schoppen; ziedaar een dier pastoors, waarvan M. Malou met recht en reden Gepantserde schepen. Elke natie is nu verlangend om zich van dit nuttige oorlogsmatericel te voorzien, inaar ter wijl deze eeuw- van kolen en ijzer zich zoo te regt beroemt op zulke bewijzen van hare kracht en hare hulpmiddelen, moeten wij de noodzakelijk heid niet vergeten, om middelen te vinden, om het lichaam van den matroos op gelijke wijze als zijn schip te versterken, en wel floor aan zijne constitutie meerdere kracht te geven. Deze op merking is gemaakt geworden w egens de talrijke gevallen van geheel in al gebroken gestellen, welke volgens (luidelijke bewijzen volmaakt en voortdurend genezen worden door do genees middelen van Professor Holloway. Pijn gedu rende een zekeren tijd te verzachten is eeno wel daad voor de lijdende menschen, maar het is een oneindige groote zegen om kwalen uitterooijen, en de voormalige kracht weer to geven aan ver vallen gestellen. De geneesmiddelen van Hollo way ontwortelen de kwaal, on ontwikkelen - de levensvonk - of do kiem (Ier gezondheid weder tot vernieuwde werkzaamheid. Duizenden der- genen, die In hunne uiterste, ellende en wanhoop ti- vergeefs elk ander middel beproefd hadden, dat voor hunne ziekten kon uitgedacht worden, hdbben ten laaste in do - Pillen en Zalt van Professor Holloway - hun paart' van groote waarde, hun - veerborgen schat. - en hun - opgcheldord geheim tot hunne groote tevre denheid gevonden. Zij, die er ecus do proef van genomen hebben houden zich er onveranderlijk aan, niet alleen als onfeilbaar middel, maar ook als een voorbe hoedmiddel, een beschermengel tegen alle soor ten van kwalou, want alleen door de constitutie te versterken, en allo organen voor verlies vau krachten te behoeden, on het bloed te zuiveren, wordt het geheolo omkleedsel, als het ware on bereikbaar voor do pijlen der ziekte. Indian men het monschelijke lichaam eene harp met duizend snaren moge noemen, dan kan men zoggen dat Holloway's middelen deze voortdurend zuiver gestemd houden, of deze tot hare vroegere har monie terug brengen, indien die harmonie reeds op do een ofandc wijze verstoord is geworden. Maar wat ons het meest verwondert, dat is do wonderlijke regeling en besturing, van do cent raal inrigting te Londen, het brandpunt, der gezondheid tot aan de uiterste grenzen der aarde heonschiet, ecus inrigting dio deze middelen voortdurend in het bereik stelt van elke bestaan de gemeente, over het goheele wereldrond! Deze alom te verkrijgen middelen, oorspronkelijk uit gezócht, zoo als ons is verzekerd uit voortbron- selen van den grond, doch op eene geschikte wijze toehoreid, zijn active of passive naarmate hot geval het vereisch. Do Pillen hebben verster kende zoowel als zuiverende eigenschappen, en bevorderen het een of andere benoodigde, naar mate de verschijnselen het vercischen; de Zalf, dio tegelijker tijd een zuivering en oen heehnid- del is. werkt op dezelfde wijze, on beiden zijn de natuur behulpzaam om zich van don algqmeenen vijand te ontdoen, namelijk van do ziekte. Wij zeiden, dat zij de natuur behulpzaam zijn, want men zal nimmer kunnen tegenspreken, dat de moest wijze, de zekerste, do onfeilliaarsto manier to genezen daarop gegrond moet ziju dat de natuur bijstaat en in staat stolt do kwalen to verdrijven, en do constitutie reeds gedurende hot tijdperk dor herstelling te versterken. Dit zijn de twee grooto doeleinden dio door Hollo way's Pillen en Zalf bereikt worden. U1?™ l.° Deu 25 maart 1865. Correktionneele rechtbauk van Arlon200 fr. boet of 60 dagen gevangenisstraf, voor l beleedigingen van een der magistraten en openbare scheldwoorden. Den zelfden dag werd hij vervolgd, maar vrijge sproken, uit hoofde van rechtstreeksehe aan hitsing tot ongehoorzaamheid aan de wetten. 2“ Den I april 1868. Rechtbauk van policie van Messancy: 25 fr. boet of 3 dagen gevang, wegens eerroof; 3“ Den 25 september 1868. Zelfde rechtbank 3 fr.'boete of een dag gevang, uit hoofde van beleediging door feiteu; 4° Den 3 december 1875. Rechtbank van policie van Arlon 2 fr. boet of een dag gevang, wegens overtreding van overzetten: 5° Den 29juni 1878. -Zelfde rechtbank; 5 fr. boet of eenen dag gevang, voor beleedigingen; Den 23 mei 1878. Burgerlijke rechtbank van Arlon; 50 Ir. schadevergoeding voor eer- roovende aanklacht: 7" Deu 17 januari 1879. Policie rechtbank van Arlon vervolgd, maar vrijgesproken, om reden van beledigingen: 8° Den 29 november 1879. Korrectioneele rechtbauk van Arlon 30 fr. boet of 8 dagen ge vang. en 10 fr. boet of een dag gevang, wegens beleedigingen. Ik ben verschoideuo koereu veroordeeld ge weest. Door do korrectioneele rechtbank van Arlon werd ik tot 200 fr. boet veroordeeld ik heb ver geten waarom. Ook werd ik voor slagen cn wonden en voor beleedigingen togen den gemeeute-omlcrwijzer Perbal veroordeeld: moc.vt Act hentoen ~>jn, ik sou het mx/ doen. - ik werd door de rechters van mijn land ver oordeeldvolgons do wetten van miju land; maar daur t;eef' ik niet om. - Ik houd de katholieko school van Toeruich; nogtans trek ik mijne jaarwedde als pastoor. - In do school bespeel ik de Unit, maar als ik alleen bou. - Ik verzoek de commissie geen vertrouwen te stellen in de vorklaritigcu der getuigen, die zij ge hoord heeft; verscheidene hunner zijn canailles. - V. Hebt gij gezegd - De liberalen creveeren gelijk do beesten. A. Ik herinnert het mij niet. V. Hebt gij gezegd - De liberalen stinken gelijk de bok van ('hulillon - A. .la; ik geloof ja. V. Hebt gij zekeren dag, zinspelende op een paard dat verdronken was, gezegd, dat het beter zou geweest zijn, dat do meester ware ver dronken A. Ik geloof wel ja. V. Hebt gij, op nieuwjaarsdag, uwe paro chianen deu cholera toegoweuschtt A. Ik kan gesproken hebben over den cholera. Zelfs kan ik den cholera gewenscht hebben aan mijne parochianen. V. Hebt gij gezegd, dat de kinderen, die de school vau den onderwijzer Perbal bezoeken, hjong ziju A. Nooit - De getuigen Heyert en vrouw Schwindert verklaren - Hij heelt dat gezegd. -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2