VAN VEURNE i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ALU N.' ZATERDAG 25 SEPTEMBER i«S2. 552 Veurne *2X6 September. limine hoovaurclij Hel is dus hoogst noodig het nadeel door deze rampzalige gestichten aan hel algemeen welzijn loegebracht, zooveel mogelijk te verminderen; om dat doel le bereiken komt M. Laroche-Jouberl inde Wetgevende Kamer van Frankrijk een wetsontwerp neer te leggen aldus lui dende: Die wet, welke gansch het klerikale kamp in rep en roer zal zeilen, zal zon der twijfel gestemd worden in weerwil der tegenwerkingen van sommige hevige Monarchisten des Senaats. Mochle het belgisch gouvernement de zelfde maatregelen nemen en Frankrijk volgen in den weg der hervormingen welke de menigvuldige misbruiken der geestelijkheid vergen. Eene nieuwe pauselijke breve. De liberale drukpers heeft reeds doen uitschijneiï welke tegenstrijdigheid er opgemerkt wordt tussphen hel gedrag der Fransche en der Belgische kerkvoog den. Deze hebben nielialleen de school wet gedoemd, maar zielfs de officieële onderwijzers, de leden der schoolcoini- leiiende voorstaanders vaii het gemeen teonderwijs, zelfs de ouders der kinde ren in den kerkban geslagen; terwijl gene enkel de nieuwe wel op hel lager onderwijs, welke veel radikaler is dan de onze, afkeuren, zonder geestelijke straffen uitlespreken, noch tegen onder wijzers, noch legen ouders. integendeel de kardinaal-aartsbisschop van Parijs, Mgr. Guibert en op hunne beurt de andere fransche bisschoppen, hebben herderlijke brieven gezonden waardoor de gematigheid aangeradea werd en de onderwijzers uitgciioodigd om het godsdienstig onderwijs niet le verwaarloozen alhoewel de wel hun daartoe niet meer verplichtte. Daaruit was algemeen het gedacht ont staan dal de paus aan de fransche pre laten de gematigdheid had opgelegd. Een fransch dagblad had dit zelfs letterlijk geschreven. De nieuwe breve door den paus aan Mgr Guibert gericht en waarin die kerk voogd hoog geprezen wordt, is een dier dubbelzinnige schriften waaruit door de dagbladen van beide partijen voordeel kan getrokken worden;, van den eenen kant voor de handelwijze der belgisehe bisschoppen en van den anderen kant voor de houding der h ansche prelaten, alhoewel ze met elkander zoo zeer in strijd zijn. Inderdaad, ziehier hoeLeoXIII spreekt: Wij mochten er ons overigens aan verwachten, wetende welke waardige tolk de bisschoppelijke wijsheid, vrij- heid en sterkmoedigheid in u gevon- den had om tegen de goddelooze wcl- ten op te komen die God uit de schooi verbannen en om aan de katholijke on- derwijzers eene gedragslijn voor te schrijven vol voorzichtigheid, in voor- uitzicht der onderrichtingen welke zij slaan te ontvangen, lot zulk punt dat men in geheel Frankrijk geen enkel bisschep vindt die uw gevoelen niet deeli of er zelfs lichtelijk van afwijkt. De klerikale bladen hebben niet ge aarzeld om in die woorden de goedkeu ring te zien van de handelwijze der Bel gische bisschoppen en hare onderhoorige geestelijkheid. Zij beweren dat de paus door dezelve de fransche kerkvoogden insgelijks uitnoodigt om als oenen man op te slaan legen de goddelooze school wel. Wanneer men nogtans nagaat dal de H. Vader Mgr Guibert prijst om den ge dragsregel welken hij aan de onderwij zers heeft voorgeschreven, gedragsregel Men schrijft in bij den drukker-uitgever, öoststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle medcdeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe le zenden. T,; die gansch het. tegenstrijdige is van het geen de ultra klerikaien verlangen, dan ismen geneigd om aau tc nemen dat de H. Vader meer tot gematigdheid over helt en geenszins van zin is in Frankl ijk den strijd te herbeginnen waarvan den uitslag hier in Belgie zoo noodlottig is geweest en den godsdienst, naar de uit drukking van M. Malou, hatelijk heeft gemaakt. De pauselijke breve aan Mgr Gaibert is dus weer een van die schriften, die beide partijen bevredigen en waarvan het valikaan het geheim in zoo hooge mate schijnt te bezitten. Wat er ook van zij, de schoolstrijd slaat hier ten lande te vallen, alhoewel de klerikale bladen hel tegendeel zouden willen staande houden. De geldmiddelen beginnen te ontbreken en men moge dan ook de beteekenis van liet schrijven des pauzen aan den lïanschen prelaat uit leggen zooais men wil, dit kan de geld kisten niet aanvullen die de katholieke scholen moeten in stand houden. Een goede maatregel. De kloosters, inzonderlijk deze van paters, bestaan ten nadeelen van den Slaat, welke voor hen werken moet en in hunne plaats burgers in het leger inlijft; in luiheid, zoo niet in ondeugd, leven daar lieden welke op het land gelaten, waar de kerk ze van aftrok, na goede soldaten geweest te zijn, nuttige land bouwers zouden worden. De vrouwengestichten van hunnen kant worden bevolkt door het aanwerven van minderjarige meisjes welke langzamer hand door listige en vuige middelen tot een bestaan legen hunnen wil en zin worden opgeleid, en jeugd, naam, fortuin en vrijheid voor immer zien verloren gaan. Indien beide soorten van gestichten thans minder van zich doen spreken dan in vroegere eeuwen, omdat de strenge heoortieeling hunner daden hen lot meer ingetogenheid dwingen, zoo hebben zij toch nog geen vaarwel gezegd aan hunne listige gebruiken en gewoonten welke, spijts hun godvruchtig voorkomen, de zedelijkheid en de fortuin des lauds steeds gevoeliger slagen toebrengen. de lieer van Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Foor jmn.srA Belyie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklainen 50 centiemen den regel. de kleine republiek van Andorra is er nu de orde hersteld en zijn al de voorstellen der fransche gedele geerden aangenomen. In zitting der eerste nederland- sche Kamer heeft Eysinga, voorzitter, vaslgesteld,dat de langdurige ministerieele crisis de wetgeving des lands heeft ver lamd, doch geenszins de rust ge stoord heeft, dank aan den kalmen geest en de goede gevoelens van hel nedcrlandsche volk. De tweede Kamer heeft den beer Van Bees lol eersten kandidaat lol hei voorzit terschap gekozen. De dag der italiaansche wetge vende kiezingen is nu bepaald vast gesteld op 22 octoher aanstaande. De deensche Kamers zijn bij koninklijk besluit bijeengeroepen voor den 2 October. 56/ JAAR. niet kroppen.Watzij, prinsen der r’ i r>e vei’xocnlnjs;. Hel schijnt dat de verzoening zal uitbranden. Na lang aarzelen is de klerikale pets het eindelijk ecus gewotden, om le roepen dat de pacificatie niets anders dan eene mystificatie was. ’t Is nogtans niet waar. De Etoile, die er aanvankelijk niet wilde aan gelooveh, is nu overtuigd en zegt le welen dal er inderdaad moeite en pogingen zijn aangewend, om tol eene verzoe te komen. De eerste stappen werden ge daan door eenige kopstukken der parlementaire rechterzijde, hij de bisschoppen, die zich geneigd ver klaarden een einde aan den school strijd te stellen, maar onder voor waarde, dat men niet zou openbaar maken dal zij l.et hoofd in den schoot hadden gelegd, want dal zou hunne prestige hebben kunnen benadeelen. De bisschoppen zijn wel niet onfeilbaar, maar ze willen er toch ’t air van hebben. Ze zouden dus zonder van iets te gebaren, den strijd zachtjes aan doen eindigen hebben en de pas toors zouden op hunne zokken terug in de gemeentescholen ge komen zijn, waar ze misschien weldra weer den hoogen toon zou den aangeslagen hebben. Maar zie, daar komt eensklaps de liberale pers al die schoone plans in duigen doen vallen, met bekend te maken dat de bisschop pen gelukkig en verheugd zijn, dal zij den oorlog kunnen staken, en dat weldra gansch de geestelijkheid weer zacht en handelbaar als lam in ekens zal worden. Dal was le sterk voor den hoog moed der heeren bisschoppen, dal konden zij in hunne hoovaardij Kerk, zouden hel hoofd buigen Bat nooit!... In ’l genipt, dal de geloovigen het niet weten, dat kan er door; maar ten aanschijn van iedereen; neen, neen de gods dienst ware verloren En zoo komt het dat, enkel uil hoogmoed, trotsch en hoovaardij. de schooloorlog nog een lijd zal voortgaan, lol ons groot genoegen, want de ondervinding heeft ons bewezen dal wij er alles bij te winnen en niets bij te verliezen hebben. i>olitiek Overzicht. De laatste lijdingen uit Egypte blijven gunstig aan de bevrediging des lands. Uil Alexandrie wordt geseind, dal admiraal Dowell zich maandag avond naar Abockir heeft begeven om er hel fort te bezetten niet eene troep malroozen en voet volk van het zeeleger. De postdienst met Cairo is heropend. De censuur, waaraan vroeger de bijzondere telegafischedepechen onderworpen waren is afgcschafl. Ahdellah be velhebber der bezetting van Da- inieltc, heelt gevraagd dal er hem een engelsch officier zou gezonden worden om hem over de jongste gebeurtenissen in te lichten. Men beschouwt die vraaglals een voor treken der aanstaande overgave van Damiette. Volgens een ander bericht heeft Ahdelah bij depeche laten welen, dal hij nooit voor nemens is geweest aan de bevelen van den onderkoning ongehoor zaam te zijn. IDj verklaart zich bereid om zijne ondcrwei ping le doen <‘n wacht de beslissingen van den onderkoning al. Men begint zich thans in Frank rijk ernstig onledig le houden met de oplossing van hel egyptisch vraagstuk. Zekere punten der op lossing, door de engelsche dagbla den aangeduid, schijnen een begin van onrust veroorzaakt (e hebben. Zoo neemt de Ilépubtique /rancaise heden de verdediging op zich der engelsch-fi arische controol, vol geus dit blad hel best geschikt om dc goed»? ov( reenkomsl lusschen Engeland en Frankrijk le onder houden, om Egypte heropiebeuren en er den zedelijken en slolïclijken toestand te verbeteren. De Journal des Débals schijnt integendeel zijne lezers voortebe- reiden op eene vermindering der rol, die Frankrijk lot hiertoe in de vallei van den Nijl gespeeld heeft. Alles is le herbeginnen, zegt dit blad, want men mag nooit van de toekomst wanhopen. De invloed van Engeland zal nu natuuilijk in Egypte ovei heerschend zijn, doch dit is geene reden voor ons om de plaats le verlaten. Deden wij dit, er zouden zich anderen van meester maken en onze belangen zouden er sterk door lijden. De Voltaire wil welen, dat het engelsch gouvernement voorne mens is Frankrijk gunstiger te be handelen dan eenige «andere natie. Men schijnt lijdelijk afgezien le hebben van dc bijeenroeping van een bijzonder congres voor hel regelen van hel egyptisch vraag stuk. De conferencie zal binnen kort te Coiislantinopel weder bijeen komen en men houdt die voor vol doende om de moeilijkheden te vereffenen. Volgens dc laatste tijdingen uit e DIXMUDE DIXMUDE NIEUTORT 1 i D DUINKERK E (HIYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5-50 7-35 9-51 10-11 10-15 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUIN KERKE 6-08 6- 46 7- 15 9-28 10-42 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 5- 54 6- 32 7- 12 9-38 11-05 5-12 5- 42 6- 19 9-15 10-42 5-35 8-06 8- 28 9- 02 Vertrekuren van den ijzerenweg vail I>uinkerke, Veurne, «ent none ISrtissei en Dixmndc naar IVieuport. NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-54 7-22 7-28 9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-41 7- 48 9-51 12-15 2-40 4-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-01 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 Art. 1. Een meerderjarig kind welke, niet tegenstaande het verbod zijner familie, naar oen klooster wil gaan, mag het slechts doen, dan na voorop zich aan al de formaliteiten onderworpen te hebben welke aan deze opgelegd worden dio tegen den wil hunner ouders in het huwelijk willen treden. Art. 2. De ouders bezitten het recht hunne kinderen, al waren ze meerderjarig, naar het ouderlijk huis ts doen wederkeeren wanneer ze, tegen wil of dank hunner familie, sedert min dan twee jarcxi in een klooster zouden getreden zijn. ’j 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-59 3- 22 9-10 4- 11 11-00 3-08 11- 39 3-48 12- 23 4-26 3-23 7-10 5-35 9-31

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1