HUIS TE HUREN Landman bekkxdsiakixgex. Burgerstand der stad Veurne. OP DEN APPELNIERKT H.° 7. Om aanstonds in gebruik ie treden. Zieh te bevragen bij M.me DUCLOS. Onderwijzere-CongreH. Hel is een plezier om zien hoe de klerikale bladen vlam en vuur spuwen, naar gewoonte vergezeld van lasteringen en leugen, tegen hel Congres, dezer dagen door de ollicieele onderwijzers ge houden. Die deftige en nuttige ambtenaars wor den op de schamlelijksle wijze door slijk en modder gesl. urd. Het verslag van dit Congres werd openbaar gemankt en een-ieder heelt kunnen zien, dat daar alles deftig en ordentelijk toegi gaan is en de leden zich uilsluitelijk met onderwijszaken hebben bezig gehouden. Waarom dan die overdrevene razernij der klerikale pei s Omdat de onderwijzers en onderwijze ressen gehoorzamen aan de wel en niet willen buigen en kruipen voor bisschop pen, pastoors en onderpastoors. .Maar zie, bijna op zelfde oogenblik werd te Thour«>ul ook eon Congres ge houden door de klerikale onderwijzers. Wat daar gebeurd is, durft geen enkel sacristijhlad meiden; alles geschiedde er tusschen vier blinde muren en achter dicht gegrendelde deuren en geslotene vensters. Of er de wet, de overlieden zullen aan gerand zijn, laat zich van zelven raden, maar dat is in de oogen der heilige pei s eeue deugd, die eene plaats in den hemel doel winnen. Wij hebben liever een congres, dal in hel publiek gehouden en waar ieder op toegelalen wordt, zooals dit der ofli- cieele onderwijzers, dan de mannen en vrouwen, die ergens in eene donkere krocht vergaderen om er als liet ware samen le zweeren, te complolteeren tegen wet en overheid. Degenen, die hel goed recht voor zich jiebben en deftig in handel en wandel zijn, durven zich in hel openbaar laten zien en hooi en dal hebben de officieele ouderwijzers en onderwijzeressen le Arlon gedaan. Wie oneerlijk en niet zuiver is in zijne handelingen, verbergt zich in hel duister, zooals de klerikale schoolmeesters en meesteressen te Thouroul zijn gaan doen. Licht, immer licht is de leuze der liberale partij; daarom werkt zij altijd eu overal in 'l openbaar. Dat hel duister worde! roepen de kleri- kalen, en daarom kruipen zij steeds weg achter blinde muren, opdat niemand hen aan T werk zou kunnen zien. Wanneer dus de klerikale pers onze onderwijzers aanrandt,, zeggen wij dal zij beter zou doen openbaar te maken wat er gedaan wordt door de onderwijzers met God, die, even aks de nachtuilen en de dieven, zich in donkere vereenigen. Hel publiek zal alsdan over hunne hande lingen kunnen oordeelen, zooals hel nu een oordeel kan vellen over de werkin gen der ollicieele onderwijzers die in volle daglicht hebben gewerkt. uitgezonden om de bewoners Ier hulp te komen. In Oostenrijkse!) Tyrolen wordt den aangerichte schade reeds geschal op vier millioen florijnen. Eene depechc van Mout Cenis gezon den, zegl dal hel overvloedig gesneeuwd heeft en dal de bergen lot beneden de forten met sneeuw overdekt zijn. In Frankrijk heelt men ook te klagen over de schielijke verandering van lucht gesteltenis. Terwijl er op verschillige punten sneeuw gevallen is, heeft men te Puy-de- Dóme een graad centigraad onder zero vastgesteleld. Op den berg gezegd Pic-du Midi daalde de thermometer tol 10 gra den centigraden ouder zero. In den nacht van 12 lol 13 september beeft hel le Rouaan zoo hard gevroz.cn dal men ’s morgens eene lichte ijskorst op hel waler aantrof. Court S.1 Etienne, arsenicaal water, ziel advertentie. Overstroomingen van den IJzer. .Wij hebben in ons nummer van 20 augusti gemeld «lat er eene commissie belast was door hel Staatsbestuur om de oorzaken le onderzoeken van de nieuwe buitengewone overstroomingen van den IJzer. Wij vernemen dat de bewerking van deze commissie voortgezet is geweest, donderdag 14 dezer, te Woumen, Merc kem, Noordscbote en Keninghe,alwaar, in de tegenwoordigheid der Burgemeesters van die gemeenten, van de hceren hoofd en arrondissemenls-ingenieurs, van den heer arrondissements-commissaris van Veurne-Dixmude, en onder het voor zitterschap van den heer Gouverneur, een openbaar onderzoek heeft plaats gehad om bovengemelde oorzaken le ontdekken. De alreeds bekomen inlichtingen dooi deze commissie te Rousbrugghe, Oost- vlelereii, enz. hebben, zoo men ons ver zekert, alreeds verscheidene van die oor aken in hel licht gebracht. Wij zullen in lijd en stond onze lezers met den uitslag van deze verschillige ver gaderingen bekend maken en hen breeder .onderlichten over die gewichtige zaak, welke zulk groot belang oplévert voor Veuruambachl. streng zijn om de hazen te beschermen; i men zou ook wel eene wet mogen maken I om de eerlijke menschei) le beschermen legen die andere soort van wildstroopers die de kleinhandelaars bij de vieren zet ten. Een handelaar of een winkelier zijn wel eenen haas of een konijn waard en zij wenschen ook beschermd te worden. De genaamde J. Janssens, oud 52 jaar, die aangehouden was, omdat hij den gouverneur van West-Vlaandcren uilgelloien had, toen deze de stad Thiell bezocht, is maandag voor de correelion- ueele rechtbank van Brugge verschenen en veroordeeld tot vier maanden gevan genis en 126 frank boel. De heer Mouton liberale volksver tegenwoordiger van Luik, is maandag in die stad bezweken aan eene ziekte waar aan hij sedert geruime» tijd lijdende was. De heer Mouton zetelde in de Kamer sedert hel jaar 1860. Volgens berekeningen bezetten de eigendommen, le Alexandrie vernield door de brandstichtingen en hel bombar dement eene oppervlakte van 96,000 vierkante meters, van eene waarde van 400 fr. per meter, zij dus in T geheel I eene waarde van 38 millien 400,000 fr. Hel totaal verlies door de Europeanen te I Alexandrie geleden, wordt geschal op 110 a 120 millioen. De overstroomingen, Terwijl er op verschillige punten des lands voor overstroomingen gevreesd wordt, komen ons berichten uit den vreemde toe die niet van aard zijn om de gemoederen gerust te stellen. Italië, Oostenrijk en Zwitserland wor den op dit oogenblik geteisterd door schrikkelijke overstroomingen. Uil Italië komen vooral depeches aan van alle kan ten, die melding maken van aanzienlijke verwoestingen. Te Verona, is de Adigo zoo schielijk I gewassen dal al de straten onder water staan en in plaats van te dalen klimt hel water nog gedurig. De laatste lijdingen zijn vooral bedroevend: bijna heel de stad is overstroomd; de militairen snellen de bewoners ter hulp iu booten. De dienst der ijzeren wegen is opge- I schorst. Te Lugona heeft hel water eene ijzeren weg brug weggerukt, tusschen Bellinzona I eu Biasca; daar ook is de dienst moeten I onderbroken worden. Eene andere depechc uil Cologna meldt I dal de dijk van den stroom Gula onder I hel geweld van hel water bezweken is. I Er zijn karabiniers ter plaats gezonden I om de bewoners te redden. De stad Vicenzia is ook zeer beproefd I door de overstroomingen. Maandag nacht heeft de Brenla hare dijken verbroken in de nabijheid van Nova. De dijk der Palo is insgelijks onder het geweld van hel water bezweken. De red dingsdienst is goed ingericlu en lol nu toe heelt men geene menschenlcvcns le betreuren. Carligliano werd bedreigd door den stroom van Leogna, die de brug wegge rukl beeft van de groote baan van Mallo en Schio. Een telegram uil Codogno meldt dal bet vaart pont op de Po vernield is door den geweldigen stroom en dal de rivier op verschillige punten dreigt te overstro men. Hel verkeer op den steenweg tus- sclien Milaan en Piazensa is onderbroken. De telegrammen uil opper Italië maken melding over schrikkelijke rampen De bijzonderste wijken der stad Como staan onder water, de bruggen zijn ver nield, de huizen en de hoeven ingestorl; er zijn talrijke slachtoffers. De stad Trento, in ooslenrijksch Tyro len, is zoodanig overstroomd dal hel water op sommige punten vijf meters hoog staat. De sterk gebouwde brug van Roseiiedo is ingestort. In de provincie Bergamo zijn hecle huisgezinnen op de bergen gevlucht. Hel getal vernielde bruggen wordt niet meer opgegeven; de huizen storten in en de wegen zijn onbruikbaar geworden. Sedert 1830, had men in Opper-Ilalië zulke verwoestingen niet meer beleefd. De toestand in Zwitserland is niet veel beter. De regen, die onophoudend sedert ver scheidene dagen valt, heeft ai de waler- loopen doen zwellen en stroomt met zoo veel geweld van de hoogten dat al de wijnvelden en moesttuinen vernield worden. Een deel van den ijzeren weg van den St. Gothard werd door hel water wegge rukt, doch is reeds hersteld. In Oostenrijk hebbende overstroomin gen zich insgelijks op eene schrikkelijke wijze doen gevoelen, vooral langs den kant van Klagenfurt. Hel oppergedeelle van de Donauvailci staal onder water tot Villach. Verscheidene bruggen zijn ver nield en hel verkeer der treinen is on derbroken langs den kant van Klagenfurt. Te Brurah zijn verscheide huizen iugc- stort. De troepen van bet garnizoen zijn sedert veertien dagen vertrokken; ver- leden jaar kon zij geen prijsdecling geven en beloofde eene excellente voor hel toekomende jaar. Nu, zij is ver- dwenen, zegl hij. Wat wil krullebol daarmee zeggen zij is vertrokken, zij is verdwenen? Meent hij dal zij haar post gedeserteerd heelt en niet meer terug zal komen Waarom Voor wie zóu zij moeten vertrekken Kunt gij iets, hel minste, haar ten laste leggen? Past zij hare school niet op? Zijn de ouders, die baar hunne kinderen loevei trouwen, niet uitermate le vreden over hare leerwijze? Zeg eens cën feit, oolijkaard, slechte gcruchtenverslrooiei Zij is verdwenen zegl gijMaar gij weel toch wel dat hel iu hare school vacancie is zoo goed aks elders, en dal zij, zoo goed als anderen, hel recht heefl naar moeders keuken te gaan eten, al waar zij wel gekomen was en blijft zoo lang zij goed vindt. Moest zij misschien hier blijven enkel uil plezier om uwe kallenoogen ie bekijken Zij heelt geene prijsdeeling kunnen houden zegl ge. Door wiens schuld? Gij weel het zoo goed als iedereen door onze fameuse regentie die haar eene aalmoes dorst toereiken om prijzekens te koopen voor hare leerlingen; de knechten gemeenteschool verkeert in dezelfde om standigheid. Alles wordtgejond aan hunne scholen; de prijsdeelingen worden op geluisterd door hel spelen van T muziek, voorgezeten door al de wereld- en geestelijke chefs der gemeente, en men maakt daar eenen baba van ongehoord en voor de gemeentescholen, eene aal moes, eene onaannemelijke aalmoes, met de woorden daarbijer is geen geld in de gemeenlelekas, en achter den rug: het is wel genoeg voor de geuzen. Maar hei zal le zien zijn of er geene prijs- deelingen zullen gehouden worden in de gemeentescholen Er is geld voor een ander, er moet er ook voor hun zijn, en hel moet er maar komen, al was hel door een kommissaire speciaal, en al moest er eens gesnuisterd worden door autori teiten in de met stof bedekte titelen cn documenten ol er geen recht is om geld van de regentie afte vergen voor prijsdeelingen. De krullebol is ook nog een oolijkaard door bedektelijk een ouderling onzer ge meente, een respeklabel man, en daar voor door elk bekend, te bespotten, om dat hij met zijn karreken en zijn sterken ezel, ten dienste is van onze gemeente- ondcrwijsler voor uitstapjes» le doen in hel omliggende. Men moet .eigeuzelvig een gemeene kerel zijn om zells niet de witte haren eens 82jarigen onderlings le eerbiedigen Tand voor land. Algeniecno I Bij koninklijk besluit van 20 September, is hel kiescollege der gemeente Ghyve- rinchovc bijeen geroepen, op Dinsdag 31 October naast, ten einde over te gaan lol de kiezing van een gemeente raadslid. Maandag aanstaande, 25 september om 3 ure namiddag, zul de beroemde hollandsche voordrachtgever M. Marlet, eene tweede voordracht geven, te Dix mude in de Tafelronde. De spreker zal ditmaal handelen over het behandelen en opmaken der boter. De Landbouwmaatschappij van Dix mude laat verder weten, dal ér nogmaals, bij wijze van Tombola, eenen schoonen botei kneeder onder de aanwezige vrou wen en dochters van de leden der maat schappij zal verlol worden. Inden nacht van den 10-11 dezer heefl Hendrik Paltyn, oud 26 jaren werk man le Westvleteren, in eene herberg le Proven, zonder de minste uitdaging, zulkdanige zware messteken toegebracht aan de landbouwers Serafin Gambier en Serafin Verhaeghe, dat de ingewanden van dezen laatste uil de wonde kwamen en men voor zijn leven vreest. De dader is aangehouden. Over eenige dagen is eene schrikke lijke misdaad le Rumbeke-Beythem ge pleegd. Een twaalfjarig meisje was door hare ouders naar het land gezonden om aardappelen te rapen. Een jongeling, na het mishandelingen te doen onderslaan hebben, heefl hel bij de beenen aan eenen boom gehangen en daarna de vlucht ge nomen. Hei kind heefl er de dood bij gevonden. De dader is aangehouden. Men leest in den Journal de Gand de volgende gegronde opmerking: Hel gou vernement zou er zich moeten op loelcg- oiu het middel te vinden, ten einde de handelaars te beschermen tegen de groote en kleine aftroggelaars, die, beschut dooi de wetten op de faillieten cn op de ver volgingen tol betaling, hen uitbuiten en bestelen. In tegenwoordigheid onzer wet ten, kan eenige belangrijke schuld om zoo le zeggen niet geëischt worden, en de schuldenaars kunnen gerust met hunne schuldeischers lachen, daar zij hun niet kunnen treffen. Men maakt wetten op de jacht die zeer nn^MKoiuclei:. Men schrijft uit Alveringhem. De bekende krullebol vindt dat het te stil, te vreedzaam is op onze dorpplaals; bij moest wal rumoer verwekken; hel •ware niets had hij enkel geroerd in den hulsvpcl zijner eigene parlie, hij had ïlaar stof genoeg gevonden om te parfu- meereu Maar, krullebol zal zich daarvan wachten; hij heeft liever op een ander mans grond te gaan schemievenlen. Hij heeft het gemunt op onze jufvrouw’ der gemeente meisjesschool, in den Veurnaar van woensdag laatst. De jnanzel der liberale kakschool is Huwelijksafkondigingen. <len 17. Engelbert .Markey, landbouwer, ge boren on wonende te Steenkerke, met Juliana Sarrazijn landbouwster, geboren eu wonende te Veurne. Korrektionnele Rechtbank van Venrne. ZITTING VAN 16 SEI*TEMBEK. Dalle Pieter, visschcr te Lonibartzijdc 26 fr. boete voor slagen. Degryse Marie, huisvrouw Amaud Lannoye, herbergierster te Merckem, 26 fr. boete, voor slagen en 1 fr. boete voor scheldwoorden. Maleveys Pharaildo, zonder beroep te Nieu- cappelle, 7 maanden gevang voor aanslag tegen de eerbaarheid. Dezelfde, 1°) 7 boeten van 10 fr. voor eenvoudige dieften, 2°) 8 dagen gevang voor huisdiefte en 3°) 8 dagen voor misbruik van vertrouwen. ZITTING VAN 18 SEPTEMBER. Desodt Henri, Maeckelberg Pintoren Verghoto Pieter, werklieden te Woumen, elk 26 fr. boete voor vernieling van afsluiting en 10 fr. boete, voor nachtgerucht. Vermeersch Benedikt, molenaar te Proven en Hoorelbeke Amaud, touwslager te Rousbrugge, elk 5 fr. boete voor wederzijdscho lichte go- weldadigheden. Tyteca Pieter, werkman te Veurne, 1 maand gevang voor vrijwillige slagen. Kinoo Alexander, smokkelaar te Leyselc, 8 dagen gevang voor vrijwillige slagen. Holloway's Dillen en Z<<//’.Maag on nier»». Tusschen deze twee organen bestaat eeue en innige betrekking, welke geopenbaard wordt door het afnerneu, dat bij alle kwalen, die <lu nieren aandoen, plaats grijpt. Eeue maag, die van streek geraakt, is dikwijls het eerste ken- teekeu van ongesteldheid der nieren. Holloway s middelen tot dat doeleinde gebezigd kuuueii nienigen ernstigeu en te gelijker tijd n< odlottig en aanval ten eenemalo at breken. Zij werken met wonderlijke kracht op elk nfscheidings-orgaau maar in 't bijzonder regelen zij do maag, de lever, de nieren door de gezonde werking daarvan te herstellen en alle verstopping of onzuiverheid te verdrijven. Het is noodig dat do Zalf tweemaal daags goed op do aangedane leden gewreven wordt; zoodra zij in do huid getrokken is ver meerdert zij sterk dun zuiverenden en heilzame» invloed der Pillen. Exposition Internationale do Lille. E» tête do Ja liste des recompenses do cette exposi tion nous remanpions la manufacture do planos J. Oor, do Bruxelles, dont les instruments ont deji remportó de uomlireusos distinctions aux expositions autórieures Cette fois.ses excellents pianos ont óto classes hors concours et lo diefde cctto maison a etó nummo motnbro du jury. Nos locteurs savant quo la clasitlcation hors concours dénoto la Hupdririotó d’uno maison sur toutes les autres exposant? des produits similni- rcs. C'est la première fois, croyons-nous. qu’uno aussi haute distinction rt remportoe par Indus trie des pianos beige en Eyance, dont notre pays a eto longtemps tributairc Aussi nous faison- nous un veritable plaisir de la signaler, car olio honorc autant notro pays que I'industrio qui en est 1'ohjet. Renseignementsehez. le ddpositairc a Dixmude M. Ainand Vcrnjeersch, rue du Nord. Sterfgevallen. den 20. Arthur Vandewoude, 1 in. en 9 d. den 21. Desiró Dupon, smid, 12 jaren, 7 maanden en 12 dagen, geboren te Woumen en wonende te Veurne, echtg.1 van Marie i.igueel. den 22. Hendrik I.ucidarme. 2 j. 1 m. <n 8 d. Slechts, goede, door het publiek gezochte, go- neemniddelen worden nngemaakt. Men lotto dus wanneer men de Zw iiserscho pillen van Rich- Brandt koopt welke zoonls algemeen bekend ia. het zekerste on meest :uingenamo geneesmiddel zijn tegen de toriugen der vertering»- en voc- dingsorganen en deizelver gevolgen zooals: ver stopping, aandoeningen der maag der lever en der gal. Aambeien, dik bloed, opgezetheid, hoofdpijnen, aanvallen van duizeligheid, afmat ting, enz: dat de Zwitsersche pillen van Rich. Brandt slechts verpakt zijn in blikken doozen voorzien van eeue roede etiquette welke op eene rooden grond het Witte Zw itsersche kruis ver toont en de handteekening van Richard Brandt draagt. Uitvoerige prospectussen benevens do getuig schriften zijn gratis te bekomen en do pillen tegen 70 ets. per doos, zoodat de dagelijkscho kosten slechts 2 ets. bedragen, Veurne, 'bij do wed0 Dobbelaere. l

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2