VAN VEURNE IBT I Mu NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ii ZATERDAG 50 SEPTEMBER 1XS2. JAAR. drukregel. Reklamen BO centiemen den regel. wilde geven, gegrond op k Men schrijft in bij den drukker-uitgever, öoststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Ze gaan.... De Opinion libérale, van Namen, zegt te vernemen dat er in hel arrondissement heilige liefde; een voorwendsel om te kunnen ingaan tegen de her vorming zooals de liberalen die willen, dat is de hervorming die het verstand, de geleerdheid, de bekwaamheid lot grondslag heeft, en die, willens of niet, er komen zal en moet. Op die baan zal ganseb hel land het liberalism volgen en niet alleen het land, maar ook de Vorst die aan ons* hoofd staal, en die dal plechtig beloofd beeft den dag dat hij voor de eerste maal als Honing den troon van België beklom. Inderdaad, ziehier wal Honing Leopold II, op zondag 17 December 1865, in volle vereenigde Hamers verklaarde in zijne inhuldigings- redevoering en na den Grondwet- telijken eed te hebben afgelegd Gedurende de 35 laatste jaren heeft Belgie dingen zien verwezenlijken, die in een land zoo groot als hel onze, zel- den verwezenlijkt worden door een enkel geslacht. «MAAR HET GEBOUW, waarvan het Congres den (/rondsla/] geworpen heeft, KAN GROOT ZIJN EN ZAL NOG GROO- TER WORDEN. a Mijne TOEGENEGENE MEDEHULP is verzekerd aan al degenen, die aan dat werk hun verstand en hunnen arbeid zullen toewijden. Ziedaar dus Honing Leopold II, zelf, die verklaart dat de Grondwet vatbaar is voor verbeteringen, dal zij nog grooter kan worden en dat hij zijne loegenegené medewet- king zal schenken aan degenen die hun verstand en hunnen arbeid daaraan zullen besteden. Indien de klerikalen de hervor mingsgezinde!) nu uitinaken voor revolulionnairs, zullen zij moeten bekennen dal zij in goed en ver heven gezelschap zijn. Wij zijn dan ook verheugd ons de woorden van Z. M. herinnerd te hebben, om ze, lol ondersteuning der hervormings zaak, voor oogen van onze belee- digers en aanranders te leggen. Wij zijn nog in de vakantiedagen, maar spoedig zullen de scholen hunne deuren openen. Dus het gewichtig oogenblik is daar dat de ouders eene keus moeten doen van welke liet geluk, de toekomst, den vooruitgang en bel welzijn hunner kinderen afhangt. Kiest lusschen de verlichting cn de onwetendheid 1 Kiest lusschen den oorlog en den vrede! Kiest lusschen de revolutie cn de eerbied aan de wet! Kiest lusschen de voortreffelijke wereldlijke scholen en de lapezelscholen Kiest lusschen de wetenschap en de domheid voor uw kind Sedert drij jaren is de geestelijkheid in vollen omechtvaardigeu oorlog legen do gemeentescholen. God zegent haar snood werk niet, omdat het door ongerechtig heid doorzwect is. Neen een rijk van enkel dwang duurt gemeenlijk niet lang Ouders gij weel wel dat de laatste kiezipgen leelijk de klerikale partij in misrekening heeft gebracht. Zij rekende op den zegepraal en kreeg eene verplet terende nederlaag. Dal de ouders, tol geluk hunner kinderen, dat schoon werk voortzetten Meer dan ooit moeten de gemeente scholen bevolkt worden in stad gelijk in den builen. De bloeiende onderwijsge stichten der stad moeten nog aanwinnen en T is de plicht van eiken vrijheidsvriend daaraan mede te werken. Wat is er op de gemeentescholen cn het onderwijzerskorps te zeggen Niels volstrekt niets. Laat de vuige lasteraars maar bijten, zij bijlen even als de slang op de vijl. Ouders! gij die ’t geluk uwer kinderen lief hebt, voor hunne toekomst bezorgd zijt, verkiest de wereldlijke scholen be stuurd door waardige cn zedelijke onder wijzers en onderwijzeressen. Door een verstandig en krachtig toezicht waakt de overheid dat daar geen zedelijk gevaar van bederf voor uwe kinderen bestaan kan. Ook worden er de kleinen door lessen en voorbeelden opgelegd om later hunnen weg in de wereld te maken. Kiest! kiest! ouders, voor het beste onderwijs Dixinudenaar). Ze zuilen selireeiiwen. In Frankrijk is er eene commissie be noemd, om een wetsontwerp gereed te maken, betreffende de handelwijze der geestelijken, builen hunne priesterlijke bedieningen. In Frankrijk, even zooals dit hier in Belgie gebeurt, stellen de geestelijken zich boven de wel cn prediken dat men aan de wetten, die hun met bevallen, niet moet gehoorzamen. Daar de geestelijken zich in dal land ook bezig houden met kiezers om te koopen ot ben schrik aan te jagen, gaat men hel gerecht een middel in de band geven, om de overtredingen te straffen. Dal de klerikalen zullen roepen legen dal ontwerp, zal niemand verwonderen. Maar hel is hunne schuld en zij dwingen de wetgevers, door hun gedrag, uitzon derlijke wetten te maken, die op hen toepasselijk zijn. Mannen, die betaald worden door den Staal, maken gebruik van hunne positie om in preek- en biechtstoel te lieden op te maken legen het Staatsbestuur en tegen elk bestuur, dat hen niet meester laat zijn. Als burgers behouden zij hunne rech ten, maar als priesters moeten zij zich enkel met hunne godsdienstplichten bezig houden. recht wilde geven, gegrond op domheid en onwetendheid, en dat hun voor eeuwig de overmacht in het land zou schenken. Nu, nu heeft de Grondwet geene betere beschermers en verdedigers dan de klerikalen; diezëlfde Grond wet, welke zij nogthans niet mogen liefhebben, dewijl zij verdoemd en vervloekt is door den Paus, en die zij in den tijd eene vuilniskar noemden. Men ziet dal de liefde der kleri kalen voor de Grondwet niets anders is dan eene valsche schijn- E*olitiek Overxiclit. De bepaalde regeling van hel egyptisch vraagstuk houdt nog al tijd de politieke dagbladen onledig, er worden allerlei gissingen ge maakt, doch het fijne woord zal wel niemand welen; het kan ook zeer wel zijn, dat hel engelsch gouvernement zelf nog geen be paald besluit genomen heeft en nog eenigen tijd zal laten verloopen aleer de europeesche mogendheden met zijne voornemens bekend te maken. Er kan nog veel afhangen van de houding van het egyplische volk jegens de engelschen en den op zijnen troon herstelden onder koning. Een maatregel, die in eenig ver band staal met de egyplische aan gelegenheden, is door den sultan van Turkije genomen: die vorst heeft den groot-cherif van Mecca, Abdul Mullalib, afgesteld cn in de gevangenis van Taïf doen opslui ten, waarin Midliat pacha sedert meer dan een jaar is opgesloten. Hij heeft hem doen vervangen door Abdullah Abuenon, broeder van den grool-chei if, die over eenige jaren vermoord weid. Ahdül-Mul- talib is beschuldigd betrekkingen met Arabi pacha onderhouden te hebben en men herinnert zich inderdaad, dal de dagbladen van Londen herhaalde malen aan Arabi pacha bel voornemen hebben lóe- geschreven om den sultan verval len te verklaren en den groot eliei if van Mecca als het hoofd van den muzelmanschen godsdienst uille- roepen. De laatste tijdingen uil Egypte hebben in Syrië, alwaar hij den aanvang van den oproer van Arabi veel gisting lieerschle, de gemoe deren tol bedaren gebracht. De krachtdadigheid van Hamdi pacha die uitgebreide volmachten bezat, heeft alle belooging verijdeld. De uitwijkelingen koeren naar Egypte terug; de handelszaken verbeteren. Men gelooft te Londen dat hel engelsch kabinet in staat zal zijn om van bij hel begin der aanslaan de week zijne inzichten, rakende Egypte aan de groole mogend heden mede te deelen en om met ben onderhandelingen aan te knoo- pen over eene oplossing. Tot op lieden is er geen oogenblik spraak geweest van eene conferentie of van een congres. Men meldt uil Cairo dat er aldaar voor het Abdinpaleis eene wapen schouwing zal gehouden worden over twintig duizend man. Sir E. Malei en gereraal Wolseley ge- looven, dal tien duizend man zullen voldoende zijn om Egypte te bezet ten en de orde te handhaven, tol wanneer de normale toestand zal hersteld zijn. Dit cijfer zal waar schijnlijk aangenomen worden. Het Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, vooiop betaalbaar: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor ganseh Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den Bij gebrek aan wal anders, is sedert eenige dagen weer de kwes tie der kiesliervoi ining ter sprake in de drukpers, en wel namelijk hel ontwei p dal door hel' Gouverne ment in gereedheid wordt gebracht legen den aanstaanden zittijd. Wij liebbun reeds gewag gemaakt van het ontwerp welk voorde Pro vincie eu de Gemeente het kiesrecht verleent aan de bekwaamheid Aan herziening van art. 47 der Grondwet valt in de verste verte niet te denken. Om lot die herzie ning te geraken, heelt men de twee derden der stemmen van Hameren Senaat noodig, en daar zijn wij nog wijd van af. Doch ook die lijd zal wel eens komen. Wanneer de hervorming op bel terrein van provincie en gemeente hare proeven zal hebben gedaan, zal men wel verplicht en gedwongen zijn over te gaan tot de verandering of afschaffing van art. 47 der Grondwet. Wal! roepen de klerikale bladen uit. Art. 47 veranderen of afschaf fen Schande Wie daaraan den ken duiven zijn oproermakers, republiekeinen, communards! De Grondwet is heilig en daar mag ten eeuwigen dage geen vinger aan geraakt worden En noglans, toen de liberale pers eenige weken geleden vroeg om Breclil en Santhoven van Antwer pen te scheiden, verklaarden die zelfde bladen dal zij bet algemeen stemrecht cn de onmiddelijkc her ziening der Grondwet vroegen. Toen was de Grondwet hun niet heilig en onschendbaar; toen mocht men haar zonder vrees of eerbied rabraken, als men de kle rikalen maar het algemeen stem- 56.' Hoe meer in Duitschlami de dag der kiezingen nadert hoe grooter de spanning schijnt te worden lusschen prins von Bismarck en het center. De dagbladen dier partij vallen nu bitter uit legen hel gou vernement, omdat niêltegenslaande de wet van 50 mei, het den aarts bisschop Melchers nog in zijn bisdom niet hersteld heeft. In den ministerraad, die zondag te Pesth onder voorzitterschap van den keizer heelt plaats gehad, en bijgewoond was door dè voorzitters van den ministerraad van Oosten rijk en Hongarie, is besloten ge worden dal de delegation zullen worden bijeengeroepen voor den 25 October. Hel bevestigt zich, dal de minister van oorlog geene nieuwe kredieten zal vragen voor de bevrediging der bezette landen en dat de 55 millioen, die gestemd werden, zullen toereikend zijn. Veurne ROSepteniber. A.' 555 ADVERTEN b 1 8 t d ti o It 9 s 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 5-50 7-35 9-51 10-11 10-15 5-12 5- 42 6- 19 9-15 10-42 6-08 6- 46 7- 15 9-28 10-42 5- 54 6- 32 7- 12 9-38 11-05 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 5-35 8-06 8- 28 9- 02 DUINKERKE GI1YVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL r 1 1 1 1 l t s t 1 r 11-00 3-08 11- 39 3-48 12- 23 4-26 3-23 7-10 5-35 9-31 ii mi ii i iniuiwirwr.rm.'MMa.ic.CT.» keus «lei* scholen. NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 1-17 5-51 7-22 7-28 9-25 11-57 2-30 4-42 6-19 7-41 7- 48 9-51 12-15 2-10 4-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 5-22 9-94 - Elke minister van oenen godsdienst, zegt het ontwerp, die, door zijne sermoenen of door elk ander middel, uit zijne geestelijke bediening getrokken, zal gepoogd hebben op de stem der kiezers invloed uit te oefenen, of deze te doen besluiten zich te onthouden, zal strafbaar zijl volgens do artikels 30 cn 40 van het decreet van 2 februari 1852 (gevangenis van eene maand tot een jaar en van 100 tot 500 fr. boet DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT I>e kietsliervoriniug. Vertrekuren vnn den ijzecenueg vnn Duinkerke, Veurne, Geut naar It ruis sel en Dixintu’e naar JVieuport. 6- 20 9-00 3-02 7- 44 10-25 11-50 6-07 10-11 12-23 2-59 8-59 10-32 12-45 3-22 9-10 10-58 1-11 4-11 BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE DUINKERKE .tic,

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1