De gemeenteraad van Thiell, heeft in ven zijner laatste zittingen, eene dagorde gestemd waarin de redevoering afgekeurd wordt, door den burgemeester van Thiell uitgesproken, ter gelegenheid van hel bezoek in die stad, van M. Heyvaerl, gouverneur van Westvlaanderen. De raad heeft verklaard, na de uitleg gingen van den heer burgemeester, dat hij de verantwoordelijkheid van die rede voering op zich niet wilde nemen en lol de dagorde overging. De dagorde is gestemd met 10 stemmen en 2 onthoudingen: van den heer burge meester en van M. Horta-Devolder. Ouder de leden die de meerderheid uil- maken behoort M. .Mulle de Terschueren, die deel maakt van de Kamer van Volks vertegenwoordigers Ziedaar nu een schoon werk gedaan door die klerikale raadsheeren, die heb ben moeten gehoorzamenomdat de geestelijkheid hel zoo wilde. Maar wat zonderling is, de bevolking van Thiell heeft onbetwistbaar een goed onthaal gedaan aan den heer Gouverneur, wiens redevoering, even als die van den heer burgemeester werd toegejuiclil. Dat is de toestand, waarin de burge meester zich bevindt, die enkel kan eindigen met zijn ontslag als raadsheer, waarna hij zich aan eene nieuwe kiezing moet onderwerpen, om te weten, of de raad het wel ecus is met de meerderheid der kiezers. Aan de belgische nijveraars. Hel tijdschrift 1'Industrie beval in zijn nummer van 14 dczei hel volgende merkwaardig artikel over de internatio nale koloniale tentoonstelling van Am sterdam. De belgische commissie dor interna tionale cn uitvoerhandel tentoonstelling, die in de maand mei van hel volgende jaar te Amsterdam moet geopend worden, gaal met de grootste bezorgdheid voort al de maatregelen te nemen die kunnen medewerken om voor de belgische natio nale gewrochten eene waardige plaats te verzekeren in deze groote nijverheids- plechlighcid. Wenden onze wcrkovcrslen, onze wer kers in het algemeen wel den noodigen I iever aan met hel oog op deze tentoon stelling, welke noglans voor hen zoo belangrijk is? Wij zouden hel niet durven I beweren; hetzij vermoeims, hetzij ver- I waardheid van hunnent wege, men zou I zeggen dat eenige hunner zich een weinig onverschillig toonen, als daarentegen I alles hen moest aanwakkeren om een I groot deel te nemen aan deze nieuwen I kamp lusschen de natiën die werken on I vóórtbrengen. De eene beweren dal zij I over hunnen goeden uitslag in 1880 te Brussel, mogen uitrusten van hun zwoe gen op dit tijdstip; de andere schijnen van meeningdal onze handelbetrekkingen met Nederland op breeden voet genoeg gedreven worden, en liet overbodig is nieuwe pogingen aan te wenden, ten einde zich eene markt ie verzekeren welke bijna verplichtender wijze aan ons is en aan ons moet blijven. Dit is eene dubbele zeer noodlottige I dwaling, waartegen allen, die hun land liefhebben, moedigen volhardend moeten opkomen; nijverheidwerk cn rust zijn twee woorden die elkander vernietigen; de. voortbrenger die blijft stilstaan, terwijl alles rond hem vooruitgaat, vervalt en verkwijnt. Degene die zijn bijval van over twee of driejaren zou willen in roepen, zonder dezen te vergroolen, zonder zich op de hoogte te houden der nieuwe vereischtenwelke iedere dag doel geboren worden, zou slechts op de jammerlijkste wijze kunnen achleruitgaan. Van den anderen kant zou deze die op de beslaande handelsbelrekkingen zou steunen om geene mededinging te vree zet!, onder de wreedste misrekeningen bezwijken. Wij hebben niet opgehouden hel te zeggen: een hardnekkig gevecht wordt sedert eenige jaren lusschen de groote natiën van Europa geleverd, om bunnen nijvcrheidsloestand te behouden en te versterken, om zich door onophoudelijke!! vooruitgang waardig te maken van de voorkeur des verbruikers van alle landen der wereld. Niet doen zooals iedereen, op dit domein der werkzaamheid, is een- voudiglijk afstand doen. Diiilschland, dat men hel niet uil hel oog verliezc, doel alle jaren reuzenstap pen voor de volmaaktheid in liet werk, en ook voor de opslorping. Zijne in woners verplaatsen zich gemakkelijker en spoediger dan wij, Belgen. Vertegen woordigers der duilsche werkhuizen, rei zigers die zich met alle nijverheden onledig houden, zijn in alle deden der wereld verspreid; Nederland is er van opgepropt. De dagelijksche betrekkingen lusschen verscheidene duilsche provin ciën en Holland zijn niet nioeilijker noch duurder dan deze lusschen Holland en Belgie. Ons op hel verkregen feit steu nen, ons onverdringbaar deuken uil eene plaats welke open staat aan de mede dinging der gerniaansche nijverheid, is eene dier begoochelingen voeden, welke, indien men er zich a;fn toegaf, tot. liet pijnlijksle ontwaken zou leiden. Hel is onze plicht deze waarheden te zeggen. Er is dus enkel niet alleen kwestie van te trachten onze handelsbe- trekkingen met Nederland te onderhouden; hel is vooral van belang er nieuwe aai’i te knoopen met de zoo weinig gekende prachtige Nederlandsche kolomen. Hel moederland, wij hebben er meer dan ééne onwederlegbare getuigenis van ingezameld, heelt niet altijd zijne ver plichtingen vervuld ten opzichte zijner Indische bezittingen, zoo rijk aan toe komst en welke slechts vragen zich te ontwikkelen door zijne bekendmaking met den vooruitgang in Europa. Dal de koloniën hunne sluimering afschudden, en de tentoonstelling kan voor hen de oorzaak worden van eene ontwaking, van eene uitbreiding, waarvan niemand de gevolgen zou kunnen voorzien. En .wij zouden daar met al onze krach ten niet zijn, om aan de nederlandsche koloniën onze gemeenzame pogingen van vroeger te herinneren; wij zouden daar niet zijn om door onze praktische voort brengselen deze welke hel nederland sche volk, in alle zaken zoo positief op zoekt en verkiest, te bewijzen, hoe bekwaam wij zijn om met hen gevolgde betrekkingen aan te knoopen, voordqelig Namen zeventien klerikale scholen zijn, die na de vucanlie niet meer zullen worden geopend. Zeventien in een enkel arrondissement! De geestelijkheid kan er den strijd niet volhouden, bij gebrek aam... geld. Is hel geldgebrek, dat weldra overal de geestelijken zal dwingen lot de paci ficatie. Maar wat zal er dan gedaan worden met de ledig staande scholen De Opinion libérale voegt er bij, dal daarover in sommige dorpen reeds twist ontslaat lusschen de klerikalen. In zeker doi p wil men overgaan tot den verkoop van de school. De inschrij vers eischen jmn geld terug, maar de vrienden van M. pastoor willen het geld gebruiken voor godvruchtige werken. Van daar hevige tweedracht cn groote opschudding lusschen de klerikale be volking, die zich in twee kampen ver deeld heeft. Wij zullen nog aardige dingen beleven cn liet naspel van den schoolstrijd zal ons misschien nog vermakelijke uurtjes .gunnen. zoo voor den koopcr als voor den ver- kooper. Elke maal dal voor de nijverheid zich de gelegenheid voordoel de stern te ver hellen en zich te beklagen, doel zij de ontoereikendheid van onzen uitvoer, het gebrek aan vreemde markten uilscliijnen, waar wij het overschot van onze voort- brengsl zouden kunnen uitstorten, cn als hel mogelijk is zich voor altijd op eene voordeelige markt zouden kunnen vesti gen, er nieuwe betrekkingen aan te knoopen, zich te ankeren in bevriende koloniën, welke verbruiking zich onop- I houdclijk moet uitbreiden. Zouden wij trolsch over onzen vroegeren bijval, in een bedriegelijk vertrouwen de armen kruisen, aan onze mededingers den lijd latende om onze plaats in te nemen Vergeten wij het niet; de fortuin komt niet tol de natiën die in eene valsche zekerheid insluiinereu. Wij raden dus alle belgische nijveraars aan in groot aantal deel te nemen aan de internationale tentoonstelling van Am- I sterdam; dezen die onzen raad zullen I volgen, en zich icverig, waardiglijk op I deze tentoonstelling zullen voorbereiden, I zullen in Nederland, in de hollandscbe I koloniën eer en voordeel bij vinden. De inschrijvingen moeten plaats hebben I vóór den 1“ October aanslaande. Ziehier eenige inlichtingen over de dood van den dierentemmer uil den cirk Sanger, welke wij in de franschc dag bladen aanlrefl’en De dierentemmer was in hel leeuwen bok gedrongen en had reeds verscheidene oefeningen doen uilvoeren, toen eens klaps een der leeuwen zich briezend op hem wierp. De leeuwentemmer sloeg rechts en links, terwijl hij poogde de deur te bereiken; hij gelukte daarin, doch kon de deur niet openen, en de ongeluk kige, welke nu aangevallen werd door al de leeuwen, deed tweemaal de ronde van hel hok, toen hij eensklaps op den vloer uitgleed en achterover viel. De leeuwen sprongen op hem toe te midden van bel getier der andere wilde dieren en bel wanhopend geschreeuw der toeschou wers. Hel was een afgrijselijk schouwspel. Te vergeefs vielen de loegesnelde be dienden de leeuwen aan met hunne steek- gaftels, terwijl het bloed van den dieren temmer overvloedig stroomde uil eene afzichtelijke wonde aan den bil. De ongelukkige vond nog krachten ge noeg om recht te komen en de deur te bereiken, welke men had kunnen open krijgen; hij viel gansch bebloed in de armen der bedienden. De wonde was afzichtclijk; heel de bil was om zoo te zeggen afgerukl; het been was blootgelegd. De dierentemmer is gewezen zouaaf, die naar hel schijnt, de noodlottige ge woonte had sterke dranken te gebruiken en dien wal meer absinthe gedronken had dan naar gewoonte. Het slachtoffer van dit schrikkelijk ongeval is nog denzelfden dag overleden. De overstroomingen. De lijdingen uil hel binnenland zijn heden zeer gerust stellende. Ten gevolge van de vier droogc dagen, is hel water der Maas en der Samber, langs de kanten van Namen en Luik gevoelig gedaald. Eene brielwisseling uil Milaan deelt roeiende inlichtingen mede over deover- slroomingen in Tyról,en; hel zijn de bc- wooners uil de valleien der Adigo die vooral veel geleden hebben. Te rekenen van 17 dezer, kwam de Brave, eene zeer kalme rivier in gewone lijden, uil hare bedding en zette heel de vallei onder water. Van dien dag afwas alle gemeen schap met den telegraaf onderbroken, daar al de lijnen vernield en meest al de telegraafpalen weggerukt waren door het geweld van den stroom. De kleine stad Toblach, stond rondom in het water en was dan van alles afgezonderd. De storm klok luidde in de dorpen; hel gehucht limidien stond letterlijk onder water. De manschappen der landweer, onverwijld door de overheid bijeengeroepen, deden ai wat mogelijk was om de verwoestin gen van hel waler te keer te gaan; de ongelukkige boeren, in tegenwoordigheid van hel steeds aangroeiend gevaar, ver loren hel hoofd. Veertig lunzen van Brunncck zijn in- gcstorl. Men is zonder lijdingen over de naburige valleien; de detachementen, die langs de binnenwegen der bergen, de overstroomden ter hulp gezonden wer den, zijn niet meer teruggekeerd; men heelt eene groote hoeveelheid balken en planken, voortskomende van weggerukle bruggen, zien voorbijdrijven. Te Lana zijn al de huizen ontruimd; overgroote massas hout worden door hel water medegevoerd; drij kilometers van de groote baan zijn erg beschadigd; heel de streek is overstroomd door zeven meters water. Al de reserve compagnies zijn in Tyro- len binnengeroepen; verschillige detache menten troepen der garnizoens van Brixen, Bahrn cn Franzensfesle zijn hel gebergte ingetrokken; en municipalilei- ten stemmen toelagen om de geruïneerde bevolking terhulp te komen. In Opper-ltahé is de verslagenheid en de moedeloosheid zeer groot, daar de aaugerichle schade onherstelbaar is. Ro lling Humbert heeft zich naar de over stroomde punten begeven; bij bevindt zich op hei oogenblik te Verona; hij zal vervolgens Bavigo; Legnago en de meest geteisterde sleden bezoeken. i e Legnago heeft de overheid, naar hel schijnt, de bedreigde wijken van Porto Legnago dal is het deel der stad op den rechter oever der Adigo gelegen, wei wat al te haastig doen ontruimen, op hel oogenblik dat hel water bruischend langs de poorten van Legnago Grande de stad kwam binnengesloomd. Bij het zien van het nakend gevaar verloor de bevolking alle koelbloedigheid, ook was de verwar ring zeer groot; gelukkig konden de sol daten der genie, bij middel van eene massa zakken met zand gevuld, het water tegenhouden. De brug die de twee oevers verbindt, is ingeslQrl; gelukkig hadden al de vluchtelingen reeds den anderen oever bereikt; de schrik had hun vleu gels gegeven. De bevolking van Gerca, eene kleine stad op ongeveer 15 kilometers van l.eg- Algemcenc tijdingen. Bericht. Een voorbereidenden leergang lot de normale studiën is, lui- dens een ministerieel besluit van 31 December 1881, gevoegd bij de oefening- school der normale afdeeliug van Brugge (I)yver n° 6). Deze leergang beslaat uit twee studie jaren. Zullen lol het eerste studiejaar loegelaten worden, de jufvrouwen welke op 31 December 1882 den ouderdom van 14 jaar, en tot het tweede studiejaar, de jufvrouwen, welke op 31 December 1882 den ouderdom van 15 jaar zullen bereikt hebben. De jonge juffers die zich op normale studiën toeleggen en die verlangen den voorbereidenden leeigang te volgen zul len, op Dinsdag 3 October, om 9 ure 's morgens, eene proef onderslaan over de verplichte vakken van T officieel pro gramma der eigentlijkc lagere scholen. De inschrijvingen zullen in hel lokaal der normale afdeeliug genomen worden. De ouders worden verzocht bij de vraag om inschrijving een uittreksel der ge boorteakte van de aanvraagster te voegen alsook een geneeskundig getuigschrift dat zij met goed gevolg ingeënt geweest is of de pokken gehad heeft. In hetzelfde hotel te Blankenberge, waar onlangs de dame-hotelhoudsler zich door hel hart schoot, is andermaal eene zelfmoord gepleegd. De aannemer der werken van de gebouwen der middelbare I school te Blankenberge, wonende te Elsene, bij Brussel, is dinsdag in den kelder van gemeld hotel opgehangen ge vonden. Tegenspoed in zijne onderne mingen schijnen de oorzaak dier wan hopige daad te zijn. - Donderdag namiddag was te Boesc- laerc, hel ij.n ig zoontje van den metser Pieter Vermeulen, langs den steenweg van llumbeke, door den wagen van de weduwe Van de Moorlelc, van Emelgem, overreden; hel jongentje was gaan zitten op de berrie onder den wagen, is er afgevallen en een der achterwielen heeft hem het hoofd verpletterd; de dood was oogenblikkelijk. Vele nijveraars hebben tol heden de voorwaarden niet gansch kunnen ver vullen hunner deelneming in de lusschen- landsche tentoonstelling van Amsterdam, noch zich onderling kunnen verstaan voor de vorming van collectiviteiten. Dientengevolge heeft de belgische com missie besloten hel inschrijvingstermijn te verlengen lol den 1'" November aan slaande. Dees termijn is toepasselijk voor de kunstwerken. Na den 1"' November wordt geene aan gifte meer aanvaard. Van nu af aan is T stellig dal onze voort brengers eene zeer aanzienlijke plaats zullen innemen ter Amsterdamsclie Ten toonstelling. Een landbouwer van het Noorden van Frankrijk trekt hel volgende gebruik van de aardappelen die de plaag hebben: hij doel ze koken in groote ketels; als ze genoeg zijn, kuilt hij die in met eene hoe veelheid zout. Aldus behandeld, kunnen de door de plaag aangedane aardappelen aangewend worden tot dieren voeder. De bedoelde landbouwer heeft de proef reeds 5 jaren achter elkander verniewd en hij zegt dal de beesten dit voeder gaarne eten. Een leeuwentemmer verscheurd. De leeuwentemmer van den renbaan Sanger, werd dinsdag te Orange, in Frankrijk, door zijne wilde dieren nedei geworpen en verscheurd. De ongelukkige bezweek korte stonden daarna aan zijne schrikke lijke wonden. Het klerikaal schandaal te Doornik. Wij lezen in de Etoile Kanunnik Bernard is verleden zondag te Brussel aangekomen in gezelschap van een agent der Doorniksche policie, die den martelaar der kas naar de ge vangenis der Kleine Karmelieten heeft geleid. Hij moest maandag voorde Kamer van inbeschuldiging verschijnen, voor hel volbrengen van formaliteiten op de pre ventieve gevangenis. De kanunnik werd in hel celrijtuig naar hel justitiepaleis gebracht. Hij was gekleed in hel bruin kostuum welk hij aan had, toen hij terug in Europa kwam. Zijn strooien hoed was vervangen door een Trois Eranfois. Bernard ziet er zeer welvarend uil en is niet vermagerd, integendeel. Voortdurend legt hij alle vei trouwen aan den dag in den goeden afloop van zijne zaak. Hij is zelfs vroolijk eu altijd góed geluimd. De Kamer van in bcschuldigingslelling was samengesteld uit de hoeren Holvoet, voorzitter; Faider, Bara, Perlau en De Boissart. Men weet dat Bernard te New-York eene som van 1 millioen 700 duizend Ir. heeft gelaten. Het Belgisch Gouvernement heelt zich tot de amerikaansche juslicic gewend, om de teruggave dezer som te bekomen. De amerikaansche justitie heeft den kanunnik dien tengevolge gedagvaard, om den 5 Maart 1883 voor haar te verschij nen en zich te hoorei; veroordeelen lot de restitutie dezer geiden. De belichte, die alleen verscheen voor de Kamer van in beschuldiging- slelling. had eene lange memorie opge- steld, waarin hij vroeg om terstond in vrijheid te worden gesteld. M. de Prelle de la Nieppe, substituut van den procureur-generaal, heeft die vraag bestreden en liet hof heeft ten slotte een arrest uilgebracht, welk be veelt dat kanunnik Bernard in de gevan genis zal blijven en hel onderzoek zal worden voorlgezel. fit Thiell.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2