VAN VEURNE i I f •1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Êi O 't I töS2. 14 OCTOBEU ZATERDAG »k r JAAR. m ir as, en ien. 'ju fa de ak. le lie lu ier sr- lel en eu en en lu Wij vernemen, dat M? Cli. Vei helst, met onderscheiding, het eerste gedeelte lijk examen komt af te leggen, tot hel bekomen van den graad vaii conducteur van bruggen eti wegen, bij de bijzondere school der burgerlijke genie Ier Hóóge- school van Gent. Bij koninklijk besluit van 5 October 1882, wordt hel ontslag aanvaard van Al. F/-E. Valcke, als voorzitter der recht bank van eersten aanleg te Veurne. 31. Valcke is lol hel emeritaat loege laten en bemachtigd om den cereiilcl zijner bedieningen te behouden. L, A De lieer, zeggen zij, kan zijne kerk noch bedriegen, noch verlaten; meer dan ecu's is hij haar ter hulp gekomen en heeft hij uit Rome de overweldigers, die er zich gevestigd hadden verjaagd; wij verwach ten van hem een nieuw mirakel. Hel is lastig met lieden die zoo spreken te rede- neeren. Wal maakt hun liet tegenwoor dige mei zijnen tegenspoed Zij hebben de oogen op de toekomst die altijd vol is van beloften. Wie weel niet dat de onder gang van de Turken nabij is. Dezen ook zouden van eene bijzondere bescherming Gods kunnen spreken; doch welke kleri kaal zou zulke taal niet belachelijk vin den Ten andere vele ultramontanen deelen hel gedacht dat de lijdelijke macht der Kerk ten onder gaat en er geen hoop meer is het koningdom met hel pausdom te vereenigen, maar zij zwijgen uit vrees alle hoop weg te nemen bij diegenen die in hunne onwetendheid er anders over denken. Alen schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, G, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Bij koninklijk besluit van 2 dezer zijn de kiezers der gemeente Alveringhem bij eengeroepen op Dinsdag 31 October aan slaande, ten 9 ure ’s morgens, om over te gaan lol de kiezing van twee gemeente raadsleden, voorde plaatsen die nieuw in gericht zijn door do wel van 2G mei 1882. Het getal gemeenteraadsleden van Alve ringhem wordt van 9 op 11 gebracht. Ingeval van balloteering, zal de stem ming, zonder nieuwe bijeeurocping, plaats hebben op Dinsdag 7 November. De heer Henri Sobry, student bij de Ilóogeschool van Leuven, heeft met onder scheiding zijn exaam afgelegd van kan didaat in de rechten. Op Zondag 22 October naast, geeft de maatschappij van Rhetorika onzer stad hare eerste vertooning. Dezelve zal be slaan uit de volgende stukken Prijzen der plaatsen als na gewoonte. Bureel om G 1'2 ure; ten 7 ure op hel ,io. meel. ----- - -- Stad- en Streeknleuws. Veurne, 14 October. Het kollegie van Burgemeester en Schepenen der stad Veurne, verwittigt het publiek dal ter gelegenheid van den feestdag van Allerheiligen, die dit jaar op eeuen Woensdag valt, de nierktdag gesteld is op den Dinsdag 31“ dezer loopende maand October. Gedaan te Veurne, den 7 October 1882. Burgemeester en Schepenen (get.) L. Ollevier; Bij bevel de Sekrelaris, (gel). I. De Cue. 56/ hel werk om aan hunne medeburgers te bezorgen wat hun ontbrak. Het openbaar ouderwijs dal niet bestond, werd over geheel het grondgebied ingericht en tot bereik van een ieder gesteld. Openbare werken werden ondernomen om de ge meenschapsmiddelen op al de punten van het schiereiland uit te breiden. De wet geving werd hermaakt in eeuen meer menschel ij ken zin en meer overeenkoms tig met de grondbeginsels dór vrijheid. De strijd tegen liet klerikalismus werd met eene bewonderenswaardige behen digheid volgehouden; zonder een oogen- blik te verzwakken ging hij niet eens lot geweldadigheid over zooals op andere plaatsen, en het klerezij was onmachtig om het fanatism te midden der bevolkin gen opnieuw te ontsteken, alhoewel deze nog aan de onwetendheid en het geloof ten prooi waren. Dit onafgebroken werk draagt heden zijne vruchtende kennis sen worden uilgebreid, de scholen bijge woond, handel en nijverheid nemen toe, de landbouw herleeft en de armoede des volks verdwijnt. De immer toenemende t welstand van den openbaren rijkdom heeft hervormingen in de belastingen loegelaten alsmede grootere sommen le besteden aan het land- en zeeleger. Ster ker binnenslands geniet nu Italië ookeen grooler aatizien buiten. Hel is niet, als andere Stalen, eene gevreesde macht, het wordt geërbiedigd en hoeft geenen oiirechlvaardigeu aanval noch schending zijner rechten te vreezet). Heel anders is het met bet pausdom gelegen. Gedurende de eerste jareu die opde inneming van Rome volgden, werkte j het klerezij om in al de katholieke landen het fanatism heraan te vuren ten einde eeuen kruistocht ten voordeele van het pausdom te weeg te brengen. Zij hadden een oogenblik hoop op wellukken: de klcrikalen waren meester in Frankrijk en het scheen dal de graaf van Chambord den troon zijner voorouders ging beklim men. Onverzoenbare vijand der vrijzin nige princiepen, hadde Hendrik V van zijne macht gebruik gemaakt om hel werk der Italiaansche eenheid te vernie tigen. Deze gebeurtenis werd in alle katholieke landen met ongeduld ver wacht, maar de teleurstelling kwam weldra aan; in plaats van een klerikaal koningdom, zag men in Erankrijk eene liberale republiek zich vestigen, die open baar vijandig is aan de ullramontaansche leerstelsels. Dan zag men in alle landen den strijd tegen het klerikalismus toenemen. In Zwitserland, Duitschland Oostenrijk, België, Frankrijk, overal werd hij voort gezet. Deze oorlog, die nog niet ten einde is, heeft al de uitslagen niet opgeleverd die zekere liberalen ervan hebben ver wacht; maar zeker heeft hij de ultramon tanen geweldige slagen toegebracht. Aldus terwijl de toestand van Italië immer vaster wordt, verliest het paus dom in macht, en aanzien. Wat schijn be staal er dan dat ooit eene legermacht aangewend worde om Rome aan den paus weder te geven? Op wiens genegen heid mag hij rekenen? Hoop, en al op die van Oostenrijk, T is te zeggen, van een keizerrijk waarvan het beslaan wankel baar is en zelfs erg blootgesteld. .Alen sprak ook over eeuige maanden, over de goede inzichten van Bismarck; maar nooit zal men daaraan in liet Vatikaan geloof hebben gehecht. De betrekkingen tus- sclien Duitschland en het pausdom zijn verslecht terwijl zij met Italië met eene echte vriendschap gekenmerkt gaan. De klcrikalen weten heel goed dal de toestand voor ben is slecht geworden; ook verwachten zij niets van de menschen en hunne hoop stellen zij alleen op God. r- htl dtiilsche rijk houdt men zich onledig met twee wetsontwerpen, waarvan het eeisle vooral al de klassen der dtiilsche bevolking aanbelangt. Het eerste beeft voor doel de proceskosten te verminde ren en het tweede om eene nieuwe wetgeving intevoercii op de maat schappijen bij actiën. Hel eeisle dier twee wetsontwerpen zal in den aanstaanden zittijd van hel Parle ment kunn beraadslaagd worden. Wat het tweede beitelt, waarvan er sinds lang spraak is, men ge looft niet dat de wei kzaamheden genoeg zullen gevordeid zijn, om hel gedurende dien zittijd le kun nen beraadslaagen. Men meldt uil Conslanlinopel, dal kolonel Charles Baker door den onderkoning van Egypte in dienst genomen is om Baker pacha bijle slaan in hel werk der herinrichting van het egyplisch leger; bij heelt donderdag de ttirksche hool'dslad vet laten. Hel efi’ediel van het egyp- tisch leger zou bestaan uit tien duizend man, voetvolk, ruiterij en geschut er onder begrepen. De olliciercn en soldaten, verdacht deel aan den opstand genomen le hebben, zullen in de rangen van het nieuw leger niet loegelaten worden. De olliciercn zullen Tur ken ol' Circassiers zijn. klcrikalen en toestand. Twaalf jareu zijn sedeil den val van de weredlijke macht van den paus verloo- peueii de kansen tol zijne troonherstel- iing worden immeraaii kleiner in getal. Ieder dag die voorbijgaat maakt hel werk door hel iiberalismus m Italië verlicht steviger en vermindert hel aanzien van het pausdom. Volgens al de regels van het meiischelijk vooruitzicht is de lijde lijke macht des pauses voor goed gebro ken en deze zal zich voorlaat) hoeven tevreden stellen met de .bijzondere guns ten die hem door de wmarborgswelleu zijn toegeslaan, indieii hij in alle geval niet wil aftreden lol den rang van gewonen Italiaanschen onderdaan. De eerste jareu van het vereenigd ko ningdom waren, zooals men weet, volbe zwaren en de beproevingen ontbraken niet aan de verschillige besturen die elkander le Rome opvolgden. De bran dende vaderlandsliefde der natie had den strijd voor de eenheid zegevierend ten einde gevoerd, maar dit gevoel, hoe groot bet ook was, was niet voeldoende om in het dagelijks onderhoud des volks le voorzien. Naast de vaderlandsliefde is er voor de gewone plichten van hel natio nale leven nog noodig, ontwikkeling des verstands, liefde lot den arbeid, on bekrompenheid van stoffelijke hulpmid delen, in een woord, een samenhang van hoedanigheden en voorwaarden die alleen door aanhoudende pogingen en eene langdurige opvoeding m bekomen zijn. Dit alles ontbrak aan de Italianen. Pas ontsnapt uit de handen van dwiiigeland- sche bestuurders die hun eigen behoud zochten inde stoffelijkeèn zedelijke ver nedering des volks, bezaten zij niet een der elementen die de duurzame groot heid der naties uitmaken. De staatsmannen stelden zich dan aan R ./Af L-— 2-olUiek Overzicht. De Times kondigt eene depeche af' uil Conslanlinopel, luidende dat in antwoord op de nota van het tuiscb gouvernement, rakende den duur der bezetting van Egypte, lord Duflerin verklaard heelt dat een deel der engelsche troepen reeds Egypte beeft verlaten. Hel engelsch gouvernement, voegt de verklaring er bij, verlangt dat hel overige der engelsche troepen zoo spoedig mógelijk uil Egypte zou kunnen vertrekken, doch daar Engeland groote opofferingen heelt gedaan om Egypte te bevredigen en eene groote verantwoordelijkheid heeft op zich geladen, zoo moet het de Bondige maatregelen nemen, opdat de bevrediging van Egypte zou vol ledig en duurzaam zijn. Die maat regelen maken nalimi lijk de tegen woordigheid van een zeker getal engelsche troepen in Egypte onmisbaar, Volgens aan Daily iïcivs bericht wordt, zou sir Edward Malei door hel engelsch gouvernement gelast zijn om den onderkoning van Egypte aan le zeggen, dat de engelsch-fransche conlrool ging afgeschafl worden en hare vol machten zouden overgaan op bel bestuur der eenig gemaakte .schuld. De lieer Malei zou insgelijks Tewfik hebben laten welen, dat de onder- secretarialen van verscheidene departementen van hel bestuur aan engelsche ambtenaren zullen loe- vertrouwd worden. De Times ver klaart van zijnen kant dal de Engel- sclien, tot welke partij zij ook behooren, zich bereidvaardigzullen aansluiten bij het verlangen, dal niets de goede betrekkingen lus- schen Frankrijk en Engeland zou komen storen. Maarzij kunnen niet aannemen dat de weigering van Engeland om het oud verdrag te herstellen, eene reden van oneenig- heid zou kunnen zijn. De conlrool in Egypte, hetzij deze door twee mogendheden of door eene enkele worde uitgeoefend, heeft haren lijd gehad, en Engeland, dal thans alleen de verantwoordelijkheid draagt der handhaving van de orde in Egypte, moet veel uilgebreider volmachten kunnen uitoefenen dan degenen, welke men aan eene weikdanige controolcommissic zou kunnen loeschrijven. De kiesstrijd breidt zich in Prui sen meer en meer uil. Volgens eene berekening hebben de pro gressisten 95 kandidaturen voor de Kamer der afgevaardigden gesteld; de liberaal-nalionalen 11)9; de liberale verceniging en de andere liberale fraclien 50. De liberalen zouden 217 zetels moeten kunnen bemachtigen om van de meerder- liei.l verzeker le zijn. In het ministerie van juslicie van liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: G maanden, Ir. 3-25 Een jaar, Ir. 6-00. Voor ganseh Delgie: G maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nimmer 10 c.“ Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. A I DIXMUDE II. S»e den 1. >ffen s en jen; i du BRUSSEL GENT VEIRNE GHYVELDE DUINKERKE DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 11-50 2- 59 3- 22 4- 11 3-02 6-07 8- 59 9- 10 DIXMUDE N1EUPORT eu 1» nt sti er *n 5-35 8-06 8- 28 9- 02 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 0 ■I >L at >r- He ;e- g. a* 6n te. te. 'n 4» ir. «o tet in He 11- 39 12- 23 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 4- 28 5- 06 1-32 8-50 NIEUPORT (Stad) 7-00 9-00 11-32 2-05 4-17 5-54 7-22 7-28 9-25 11-57 2-50 4-1? 6-19 7-11 7- 48 9-51 12-15 2-40 4-55 8-34 8- 15 10-21 12-35 3-10 3-22 9-04 3- 48 4- 26 3-23 7-10 5-35 9-31 lü) Rooqje van den Veldwachter, drama in drij bedrijven. 2°Twee Kanen en een Henne, blijspel met zang in een bedrijf. »an ijdu 5- 54 11-00 3-08 6- 32 - 7- 12 9-38 11-05 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 f# Vertrekuren van tien ijzerenweg van flSiisnkei-ke, Veurne, Geul naar fltrusael en Oixinude na»r V’ieu 5-12 6-08 5- 42 6-46 6- 19 7-15 9-15 9-28 10-42 10-42

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1