VAN VEURNE I "1 Ij® NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT E JAAR. drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. de DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: 6 maanden, Ir. 3-25 Een jaar, Ir. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den een groot Bij koninklijk besluit van 17 dezer, zijn MM. J. Smedls en Ed. Van Lier, aenge- nomene professors van het middelbaar onderwijs, definitie!' benoemd als regen ten bij de middelbare knechtenschool van Nieuport. 56/ Een koninklijk besluit van 28 septem ber lest, eene beslissing wijzende der bestendige deputatie van Westvlaanderen, keurt de beraadslaging goed van de» gemeenteraad van Lamperiiisse die hei gansch kosteloos lager onderwijs g. stemd heelt. De Moniteur van woensdag bevat eene lange naamlijst van personen, die in de verschillige officiële normaalscholen v.m c.om missie voorzitter). Eene proclamatie op getal exemplaren getrokken, en te Petersburg verspreid, kondigt aan dal er eene omwenteling op hel punt slaat uilteberslen. Zij versloot alle gemeenschap met de daders der brandstichtingen, die op zoo veel verschillende puinen in de provinciën bedreven werden. Men zou wel zeggen dat de klerikale partij eene revolutie voorbereiden wil, als gij die geweldige artikels in hare dag bladen leest, die bitsige sermoenen in de kerk hoort, dal vervolgziek gedrag der priesters vooral in dcnlorpen ziel. En echter houdt de openbare denkwijze al dat geweld, al dien dwang in toom. De klerikale!) dachten in staal te zijn hel regiem te doen herleven, 't is le zeggen, de pastoor boven alles en allen meester. Zij vinden zich deerlijk bedrogen. Dal zij oppassen voor hel eeuwig ware: wie winden zaait zal stormen oogsten Sedert de revolutie van 1830 is de stof felijke macht der geestelijkheid gestadig aangegroeid. Hare inkomsten zijn op allerhande wijzen vermeerderd. De kloos ters die alsdan als Tware van onzen grond verdwenen waren, zijn thans ontelbaar geworden; wij bezaten maar 12,000 pa ters en nonnen voor 1879 en bezitten er nu 30,000 en misschien nog meer. Het onderwijs van alle graden is, ten grooten dcele, in de handen der geestelijkheid. Nog zonder le rekenen het groot getal association en lappen die zij bestuurt en beschermtbezit de klerikale politiek eene massa dagbladen en uitgaven van allen aard. Die partij werkt op de openbare denk wijze te gelijker tijde door den biecht stoel, de predikatiën, de associate!), de drukpers. Eiwel! inweêrwil deze uitgestrekte machtoniplooiïng; niettegenstaande zoo veel middelen van werkzaamheid en kracht die zij in banden heeft, zijn wij overtuigd dat de geestelijkheid heden daags werkelijk minder machtig is dat zij hel was in 1830. Inderdaad ten dien tijde werd de revo lutie gemaakt met geestelijkheid, en gloo ien deels voor de geestelijkheid. Dat eene nieuwe revolutie moest los barsten, wat zou er gebeuren? Hel is zonneklaar dat deze revolutie tegen de geestelijkheid zou gericht zijn. In 1830 had zij 'het verlichste en werkzaamste ge deelte des lands voor zich, wier denk wijze altijd zegepraalt. Te vergeefs zou men zich vleien dezelve te onderdrukken door stoffelijke macht. En zoo de geeste lijkheid nu zooveel krachten verspeeld om het regiem le doen herleven, doet zij waarlijk anders dan voor eene nabijzijnde Overstroomingen van den IJzer. Donderdag 12 dezer is de commissie, belast met onderzoek over de oorzaken van de laatste buitengewone overstroo mingen van den IJzer en liet aanwijzen der middels om deze le voorkomen, nog eens bijeengekomen, onder hel voor zitterschap van den heer Gouverneur der provincie. Deze belangrijke vergadering heeft plaats gehad te Brugge in het pro vinciaal Gouvernement, in de tegenwoor digheid van deheeren hoofd-ingenieur der provincie, de arrondissemen'ls-ingenieur van Nieuport, den commissaris van het arrondissement Veurne-Dixmnde en de burgemeester van Stavele. Volgens men ons verzekert, zijn de inlichtingen die de commissie verkregen heeft in hare open bare onderzoeken te Woumen, Merckem, Noordschote en Reninghe, op 14 Sep tember leslieden, allermerkweerdigsl en hebben op de bovengemelde oorzaken een Waarblijkend licht gesmeten en te zelfder tijde goede aanwijzingen verschaft over de middels die er le gebruiken staan. Gelijk wij hel reeds beloofd hebben, zullen wij later in lijd en stond daar op terug komen. Verleden zondag opende onze konink lijke maatschappij van Rhetorika liet looneeljaar; het talrijk publiek dal aan deze vertooning deel nam, bewijst dal hier in onze stad de vlaamsclie vertoo- ningen ten hoogste de gunst des volks hebben verworven, uitslag welken wij ons gelukkig achten te mogen beslaligen, daar het tooneel een der machtigste hef- boomen is van beschaving. Boosje van den Veldwachter, een klein drama, was hel eerste deel van het pro gramma. Dit onlangs verschenen gewrocht van Hendrickx en De 'fiere, alhoewel weinig dramatische waarde hebbende, werd noglans op zeer verdienstelijke wijze uit gevoerd. De Baron en Arthur zijn zoon, even als de veldwachter en zijne aan genomen dochter, vertolkten gevoelvol en opperbest hunne rollen. Karei Pycke- raar, de minnaar van Roosje, verdiend ook al onzen lof voor de onderscheidene wijze op dewelke hij zijne rol speelde. Hij heeft vooruitgang gedaan en wij vinden daar stof om van hem eenen goeden acteur van te vormen. Bernard, de knecht, even als den vriend Oscar, Op de lijst der jurés van het hof van assisen van Westvlaanderen tijdens den zittijd, waarvan de opening plaats heeft op 20 November aanslaande, bemerken wij de beeren waarschijnlijkheid ook een nieuw 93, voorbereiden. De klerikale partij zaait den dag van heden zooveel haat, nijd en verdeelheid in de harten, dat moest zij terug aan het gouvernement kunnen geraken, dit eene openbare ramp zou mogen heeten. Zij heeft sedert vier jaren sèhatten gouds verspeeld om de burgerlijke macht, de vrijheid en hel onderwijs le gronde te slaan. Maar te vergeefs. Kiezingen op kiezingen hebben bestadig hare plannen en berekeningen schipbreuk doen lijden. Ja, het geweld der geestelijkheid heeft de macht der liberale partij doen aangroeien. Meer dan ooit zwicht en vreest de open bare denkwijze voorde prieslerregeering, wier roekelooze eischen zoo schaamte loos uitgedonderd worden in eene val- sche drukpers. Zet uwen oorlog maar voort, klerikale partij. Des te beter en le krachtiger zal de openbare denkwijze waken en hande len. Blijft de braafste menschen in geloof en beslaan vervolgen, blijft de vrijheid bedreigen, doe maar op, uwe heerschap pij is uit 1 verdienen ook eene bijzondere melding. Vergeten wij ook niet de twee trouwe vrienden van Pyckennaer, die zoo ernstig met den leerlingbak speelden. Wat hel blijspel betreft twee Hanen en een llenne dat hei drama volgde, hel beeft den besten bijval gehad en de toeschouwers harlelijk doen lachen. De twee De Kwikkels hebben bijzonderlijk de aandacht van het publiek geboeid; zij vervulden opperbest hunne rollen, zoo in vlug spel als in gebaren. Lina, de pachteresse, was allerbest in hare rol en heeft niet weinig, bijgebracht om den goeden samenhang van het stuk te hand haven. Nisius was een volmaakte mul der; hij heeft zich verdienstelijk voor gedaan alsook den hoezaar, bij wien wij noglans wat meer levendigheid hadden willen zien, doch die allen lof verdiend voor de keurige wijze waarop hij zijne rol vertolkte. In een woord, de vertooning,opge luisterd door de harmonie maatschappij S.,e Cecilia, is goed afgeloopen en viel zeer in den smaak der menigte, getuige hel herhaalde handgeklap waarmede de uitvoerders bejegend werden. Stad- en Streeknieuws. Veurne, 28 October. Het kollegie van Burgemeester en Schepenen der stad Veurne, verwittigt het publiek dal ter gelegenheid van den feestdag van Allerheiligen, die dit jaar op eenen Woensdag valt, de merkldag gesteld is op den Dinsdag 31“ dezer loopende maand octobcr. Gedaan te Veurne, den 7 October 1882. Burgemeester en Schepenen (gel.) L. Ollevier; Bij bevel de Sekretaris, (gel). I. De Cae. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld’vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onder!eekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. f*olitiel< Overzicht. Her fransch Staatsblad heeft liet besluit afgekondigd, waarbij de Senaat en de Kamer der afgevaar- digden in buitengewoner) zittijd worden bijeengeroepen voor den 9 november aanstaande. Binnen «•enige weken zal dus bel fransch Parlement vergaderd zijn en zal men kunnen zien hoe het jegens hel ministerie gezind is, dal eenige «lagen voor de vacantien aan het bewind is gekomen. Verscheidene parijsche dagbla den melden, dat de lieer Clemen ceau, in den loop dezer week de afgevaardigden der uiterste linker zijde zal bijeenroepen, voor het bepalen der gedragslijn., door die groep le volgen, en om le beslissen of de uiterste linkerzijde de voor hand moet nemen eener ondervra ging over de algemeeuc politiek van hel kabinet. De uiterste linkerzijde zou zich ook onledig houden met de onlus ten van Alontceau-les-Alines en de aanhouding der socialistiche aan- aanstokers. Bic zaak bekommert nog al veel de gemoederen, des te meer daar een err stig feit, te Lyon voorgevallen, er mede in verband zou slaan, te welen eene ontplof fing van dynamiet. liet engelsch Parlement,dat zijn Lagerhuis en Lordskamer, zijn her opend, zonder eenige plecht. In beide Kamers is eene dankbetui ging gestemd voor h^l schoon gedrag van het leger in Egypte. Dit gaf aanleiding voor de opposi tie, om bij het melden van verdere verdaging der zitting lol den 10 november, bij gebrek aan drin gende zaken, door lord Salisbury le doen zeggen, dat hij voornemens was donderdag hei kabinet te ondervragen over de kwestie van Egypte. In het Lagerhuis was sir Stafford Northcote veel haastiger, hij wilde die onder vraging onmid- «lelijk doen. M. Gladstone weigerde echter en verklaarde dat het gou vernement nu nog geene uitleggin gen kan geven over de voorge nomen veranderingen in Egypte om Staatsreden, dewijl de zaak niet meer in handen is van Engeland alleen, maar onderworpen aan de beslissing van Europa. De onder- handelingen van kabinet lot kabinet moeten geheim blijven. Dus zal men niets vernemen, zoomin inde Lordskamer als in hel Lagerhuis. Uil Cairo telegrafeert men, dal hel getal der getuigen ter ontlas ting in het proces Arabi, die te Conslaniinopel zullen moeten on dervraagd worden, vermeerdert. Het egyplisch gouvernement is geenszins voornemens dit proces le dwarsboornen, welke pogingen ook hiertoe door hellurksch gouverne ment zouden aangewend worden. Dinsdag namiddag is, ten gevolge van hel geweldig tempeest dal over stad en omstreken gewoed heeft, een schipje geladen met kolen, en varende in de Nieuportvaart, rechtover hel klein Wulpen gezonken. De storm heeft verders nog al schade veroorzaakt aan dake.i1 en huizen. Op den buiten zijn veel hoornen door den wind uilgeslagen. A.' 557. Het engelsch gouvernement heeft aan hel egyplisch een hieuw voor stel onderworpen, rakende de samenstelling der internationale commissie van vergoeding. Volgens dit voorstel zou Engeland en Frank rijk ieder eenen vertegenwoordiger hebben. De Vereenigde Staten en Griekenland zouden ook elk eenen vertegenwoordiger hebben de andere staten zouden eene geza menlijke vertegenwoordiging krij gen. Egypte alleen zou twee ver tegenwoordigers hebben en de toekomst, een nieuw 89, en volgens alle ZATERDAG 28 OCTOBER l«S2. X. 4- 28 5- 00 7- 32 8- 50 6-08 6- 40 7- 15 9-28 10-42 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 5-50 7-35 9-51 10-11. 10-45 5-35 8-00 8- 28 9- 02 11-50 2- 59 3- 22 4- 11 9-00 10-25 12-23 12-45 1-11 naar 3-02 6-07 8- 59 9- 10 --- klerikale partij en «le openbare denkwijze. Vlaanisch toonecl. 'T Schamer Antoon, grondeigenaar, Veurne, Neuville-Erut.-aort, Serafin, rqntenier, Leysele, Bourgognie Leonce, ingenieur, Nieuport. Vandewoude I’ampliile, laudbr Caaskerke. Vertrekuren van «len ijzerenweg van Dutnkerke, Veurne, (Jent 5- 54 11-00 3-08 5-12 6- 32 11-39 3-48 5-42 7- 12 12-23 4-26 6-19 9-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-42 axu 11-00 3-08 11- 39 3-48 12- 23 4-26 3-23 7-10 5-35 9-31 BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE DUINKERKE DIXM UDE DIXMUDE NIEUPORT Brlissel en Dixmnde naar Nieuport NIEUPORT (Stad) 7-03 0-00 11-17 0-00 4-04 5-53 0-00 7-36 C-00 11-50 0-00 4-37 6-18 0-00 0-00 9-50 0-00 2-10 4-53 6-25 0-00 10-28 0-00 3-18 5-31 6-52

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1