VAN VEURNE i I 1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT M O a - 'TJ ZATERDAG 4 AOVEMRER t<SS2. A'.' 558 JAAR. ge- DIXMUDE DIXMUDE NTEUPORT 3-08 3-17 1-21 7-10 9-31 DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL fl-20 7-44 10-11 10-32 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 6-08 6- 39 7- 15 9-28 10-42 9-00 10-20 12-18 12-39 1-05 V' BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE De rechterzijde komt 5-35 8-06 8- 28 9- 02 10-58 Men schrijft in bij don drukker-uitgever, Ooststraal, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uilerlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Het Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Foor Stad: 6 maanden, Ir. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Relyie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. •Wj krachten, terug niet het zelfde getal kiezingen als in 1880. De Popolo Homano zegt, dat de samenstelling en de strijdkracht der partijen weing verschillen met de oude Kamer, doch het uitzicht is verschillend. De nieuwe Kamer zal hel gouvernement eene opeen- gepaktere, kloekere meerderheid kunnen geven. De Dirillo zegt, dat de radikalcn enkel een tiental zetels winnen. Do klerikale (partij Ih de partij van liet verledene. De waarheid kan niemand loochenen, en dit thans minder dan ooit, bij de ge beurtenissen van alle dage, die wij voor oogen hebben. Het is zij die haal en tweedracht, nijd en jaloezij onder de bur gers van ons vaderland tracht te zaaien, met eene drift en werkzaamheid waar diger voor eene betere zaak, voor een schooner doelwit. De geestelijke partij bezit oenen be voorrechten stand in ons land. Nergens in geheel de wereld is de géestelijkheid zoo vrij als in België, en nergens maakt zij een schreeuwonder misbruik van de vrijheid om anderen te verdrukken. Ér was een lijd dal de klerikale partij hel kiezerskorps nog kon wijsmaken dat zij voor de vrijheid gezind was. Nu niet meer 1 Leest de klerikale gazetten, het zijn al oproepen naar omwenteling of revolutie dat gij er in vindt; enkel en alleen omdat de liberale partij aan hel Staatsbestuur is en blijft. De schoolkwestie heeft de klerikale partij ontmaskerd. Vroeger wilde zij hel land met eene kloosterwet begiftigen, zoogezegd voorde vrijheid van liefdadig heid, maar werkelijk om vrij te zijn tes tamenten te knappen, oneindige goederen in dooder hand aan de kloosters onder duims te geven. Thans heeft die partij hel land overdekt met zoogezegde vrije scholen, waarlijk scholen zonder onderwijs. De laatste kie zingen was zij vol hoop en verwachting die czelscholen ten koste van den Staal te kunnen onderhonden. Maar die droom mislukte. Moesten die vrije scholen tijd van leven genoeg hebben, zij zouden allen kloosters worden, en België zou, van oosten tot westen, van noorden tot zuiden, een groot klooster worden. En dat strop der zeeldraaiers zou den vrijen en geëerden naam van ons land van de wéreld doen verdwijnen, handelen nijverheid gedood, ouderwijsen verlichting vermoord hebben Gelukkiglijk heeft hel gezond verstand van hel kiezerskorps daar een halte-la aan gesteld. Droom maar uwen goeden ouden tijd terug klerikale gazetten. Gij zegt wel dal de zegepraal der liberalen maar lijde lijk is. Dat zou kunnen waar zijn, indien het gedrag onzer tegenpartij anders ware, T is te zeggen redelijk. Maar dat is zij niet. Gij droomt het verledene terug, gij denkt terug te keeren tot de lijden van Albert en Isabella, toen het land geruïneerd was door den bloed hond Alva met zijne Spaansche huurlin gen en de inkwisilie. Acht jaren lang heeft een klerikaal ministerie zachtjes en zoetjes geregeerd om hel land in slaap te wiegen en alle i Hei heeft niet gegaan. Ingezonden. Men schrijft uit Gyverinchove. Geen heviger strijd had schier ooit plaats gehad voor eene gemeentekiezing, dan den 31 October laatst in onze ge meente Gyverinchove. De kalholijken, met hunnen eerweerden herder aan hoofd, (die zich zelven zoo geern Mijn heer de pastor van Gyverinchove noemt), hadden alle middels ingespannen, niets gespaard, dwang, dreigementen, de hulp van groote en kleine grondeigenaars af gesmeekt, manifestation op de predik stoel afgélezen, waarin er bijzonderlijk gemeld werd-, dat God alles ziet, dal naar de dood het schrikkelijk oordeel volgt, in andere woorden: wilt gij niet eeuwig branden, stemt voor ons, kalho lijken. Nu, wanneer zij alle deze werkin gen voltrokken hadden, waren zij om zoo te zeggen op hun gemak, en rekenden op de victorie, zij durfden zelfs twintig stemmen meerderheid verzekeren, .la, zij dachten den boom reeds geveld, .la inaar die schamele sukkelaars hadden vergelen met wie zij te doen hadden. Zij ver keerden in de hoop dal de kiezers van Gyverinchove als slaven, zouden dansen gelijk de pastor schuifelt, en dal zij alles geloofden, wat hij hun in naam zijner geestelijke overheid veropenbaard had. T is waar er was te stemmen tusschen twee treffelijke kandidaten, de heer Brut- saert, katholieke kandidaat, en de heer De Gae, liberale kandidaat. De. kiezers geloofden dezen laalsten de bekwaamste, en Je meest in staat om hunne belangen te verdedigen. Om deze reden sloten zij zich zoo digi in een, dat al den rim ram van den eerweerde heer pastor geen de minste invloed op hun gemoed maakte. Nu de dag der kiezing verscheen einde lijk dinsdag laatst. Van ’s morgens vroeg was iedereen te heen, de kiezer s kwamen met de meeste kalmte on gerustheid des gemoeds naar de stembus. Zij verbleven fier het hoofd als of zij zeggen wilden, wij zijn vandage geene slaven en willen looiien dal wij niet langer geene slavernij meer willen verdragen. En inderdaad de uitslag der kiezing bewees welhaast dal er eene meerderheid van 19 stemmen gegeven was aan de liberale kandidaat, de notaris De Gae. Zoohaast deze blijde lijding gekend was, is hel onmogelijk te beschrijven wal vreugde er in de ganschc gemeente hcerschle. groot en klem, en rijk, riep triomf, drukte malkaar hand, en eene zoete voldoening was op hel gelaat van iedereen te lezen. Eere dan aan de kiezers van Gyverin chove die zich zoo kloekmoedig gedragen hebben, en die een man gekozen hebben die noch tijd noch moeite sparen zal om de belangen van den armen even als van den rijken te verdedigen, want, zonder overdreven te zijn, mogen wij zeggen dat dienstvaardigheidrechtschapenheid, vriendschap jegens arm en rijk, in de nieuw gekozene heer De Gae geene palen kent. Eindelijk de dag der kiezing van dins dag laatst zal lang in het geheugen der Gijverinchovenaren blijven, want zij heb ben zich op dezen dag in de schoonste orde vergeestigd met hunne vrienden van Pollinchove, Hoogstaede, Leysele, Beveren, Stavele en Isenberghe. A propos van Isenberghe, wij hebben naar Brussel en 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 En nu zou de klerikale partij met al Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent 5- 54 11-00 3-08 5-07 6- 32 11-39 3-47 5-37 7- 12 12-17 4-24 6-14 9-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-42 5fi.e Ballotteering tusschen twee liberalen en twee klerikalen. Namen. Thon. Twee liberalen gekozen. Dhuy, Meltet, llouyét en iXatoye. De klerikalen zonder worsteling gekozen. -- 11-00 11- 39 12- 17 3-23 5-35 E»olitiek Over^ïclit. De Iransche ministerraad heeft zich dinsdag op nieuw onledig ge houden met de zaak van Monlceau- les-.Mines en heeft besloten de strengste mialregelen te nemen om alle nieuwe onlusten te voor komen. De heer Tiran! kondigde verder zijne collegas aan, dat de Imdjel-commissie van de Kamer der afgevaardigden door haren voorzitter den heer Wilson is bijeengeroepen om médedeeling van het ge«ijzigde budjet le beko men. Dit budjet zal de algemeene lijnen en de cijfers van hel onl- wrt p van M. Leon Say behouden. Hel zal zich bepalen bij T vei vangen der fiuancieele overeenkomst met de .spoorwegmaatschappij van Orleans door eene iechtsfreeksche uitgifte van spoor wegbons, die zullen be taald worden bij middel van de opbrengst van de gebcurlijke aflos singen, die de spoorwegmaatschap pijen aan den staal verschuldigd zijn. De beraadslaging van hel wets- onlweip van sluiting wordt in de engelsche Gemeenlenkaiiier voort gezet op eene wijze, die voor het kabinet nog al gunstig is. Tol hiertoe kon de oppositie geene enkele wijziging doen aannemen. Volgens de liberale dagbladen van Il ilijn, zouden de liberalen min gekozenen bij de laatste kie zinge n in Pitlisen lellen, dan waar op zij gerekend hadden Omdat er mei opene briefjes gestemd wordt. Zij beweren dat dit eert kostbaar wapen in handen der overheid is, dal alle vrijheid bij de kiezingen onmogelijk maakt. Hel bevestigt zich, dat er on langs onderhandelingen zijn aan geknoopt tusschen Duitschland en Spanje voor de vernieuwing van het handelsverdrag, dat den 15 december aanslaande vervalt. l il Weenen bericht men, dat de commissie van het leger der hon- gaatsche delegatie in beginsel de de herinrichting ervan heeft goed gekeurd. De heer Kalk deed eene ondervraging in de commissie der builenlandsche zaken, rakende hel bezoek van den keizer aan den kouing en de koningin van Italië. Dit bezoek is verdaagd geworden, omdat Home voor hel oogenblik als geene geschikte plaats voor de bijeenkomst wordt gehouden; de onderhandelingen over die reis worden op de vriendschappelijkslc wijze tusschen de beide gouverne menten voortgezet. De Opinione van Home zegt dat de kiezingen in Italië hel bewijs leveren, dal hel land geneigd is i een gouvernement te ondersteu nen dal de orde waarborgt. Het land verlangt de eendracht tusschen Vl.jje gevoel en gedacht te verworgen, de liberale en monarchieke strijd- .Hel heeft niet gegaan. Dixmude naar ftïïenport. NIEUPORT (Stad) 7-03 9-05 11-17 2-05 4-04 5-53 7-14 9-09 7.36 9.30 n.5O 2.30 4.37 ö.18 7.32 9-28 7- 48 9-50 12-00 2-10 4-53 6-20 8-27 9-38 8- 15 10-28 12-26 3-18 5-31 6-47 8-52 10-05 De partij van ’t verledene heeft geleefd. De laatste kiezingen. De algemeene uitslagen der kiezingen, die verleden dinsdag in verscheidene ge meenten en steden des lands hebben plaats gehad, zijn, in hun geheel genomen, overheerlijk voor de liberale; partij. In al de voorsteden van Brussel, Sint Jans-MolcnbeekElzcne, Schaarbeek, Cureghem, Sl-Gilies, Ükkëlwaar dc strijd zeer hevig was en de klerikalen al hunne krachten hebben ingespannen, zegepraalden dc liberalen op klinkende wijze. Ziehier verders den uitslag der ge- meentekiezingen welke op 31 october hebben plaats gehad Antwerpen. Mechelen. De kandidaten der libe rale associatie, MM. Moriau, Dauby, Ceulemaus en Van Hoof, zijn gekozen. Ile/I'en. De klerikalen zijn gekozen. Rorgerhout. Dc klerikalen gekozen. Schooien. Dc klerikalen gekozen zonder strijd. Wilniarsdonck. Klerikalen gekozen. Brabant. Cureghem, Anderlecht. He twee kan didaten der liberale associatie zijn zonder worsteling gekozen. Elzene. Vier liberalen gekozen. Er is balloleering tusschen twee liberalen. St. Jans-Molenbeek. De kandidaten van den Cercle Liberal zijn gekozen. St-Gilles. Dc liberalen zegevieren met eene groote meerderheid. Schaarbeek. Niettegenstaande het overgroot getal onthoudingen zijn de libe ralen met groote meerderheid gekozen. Uckel. Liberalen gekozen zonder strijd. Leuven. De liberale kandidaten zege vieren met eene aanzienlijke meerderheid. Nijvel. De klerikalen zijn gekozen met 20 stemmen meerderheid. Campenhout, Cortenberyh en Corbeek- Loo. Klerikalen gekozen zonder strijd. Oost-Vlaandercn. Ledeberg. De vijf liberale kandidaten zijn zonder strijd gekozen. Grootenberghe en Molle. De kleri kale!) gekozen zonder worsteling. W est-Vlaanderen Blankenberghe De vier liberale kan- kidaten zijn gekozen. Mouscroen. Twee klerikalen gekozen zonder worsteling. Ghijverinchove. De kandidaat der liberale partij is met groote meerderheid gekozen. Alveringhem. Twee klerikalen kozen zonder strijd. Henegouwen. Chatelet. Twee liberalen zijn ge kozen. Er is balotleering tusschen twee liberalen. Dour. Dc twee liberale kandidaten zegevieren met groote meerderheid. Quièvrain. Twee liberalen gekozen. Lamhusart. Een klerikaal gekozen. Er is balloteering tusschen eenen liberaal en eenen klerikaal. Luik. Seraing. De twee liberale kandi daten zijn gekozen. De klerikalen hadden zich onthouden. Verviers. Drij liberalen gekozen. 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-57 3- 48 9-08 4- 11 arm de - --i.ri' ui •■in-'- OP (7Ou»nl/l «.x..««1.4 - w pv. UI haar geweld, onrecht en vervolging, den ken nog ooit meester le worden. Omnc- gelijk! volstrekt onmogelijk!

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1