z. 188-2 Doo; tie felle regens, gansch de week en vorige dagen gevallen zijn de walers van den User buitengewoon gezwollen en hebben garziugen en zaailanden inge nomen. Ten einde eeno algemeene overwaterihg le voorkomen heeft de waterstaat de noodige maatregelen genomen, en dage lijks wordt er, zooals met zegt, getrok ken. De sluizen te Nieupört zijn bijkans niet dicht meer en de toegekomen be richten brengen mede dat de waters merkelijk dalen. geene woorden genoeg om hun te be danken, want zij hebben zich opgeofferd om dezen schoonc dag voor ons le hel pen opluislcrcn. Bijzonderlijk dank aan hel mnziekgenootschap van Isenberghe, welke van een uur namiddag mei de heeren der commissie aan hoofd in onze gemeente zich bevonden, alwaar zij schier niet oplm ld de inwoners onzer gemeente le ver,mesligen, door hei uit voeren barer schoonste stukken. Gisteren morgëild, rond 7 ure, is er brand ontstaan ter hofstede bewoond door sieur Deceuninck, le Vinchem. De stallingen alsook de schuur met geheel haren inhoud, zijn de prooi der vlammen geworden. Hel gebouw der hofstede werd bevrijd; ook de beestialen heelt men bij tijds kunnen redden. De gebouwen alleen zijn verzekerd. De oorzaak is onbekend. Sedert 1 november vertrekt de trein van Kortrijk naar Brugge die gewoonlijk vertrok om 4 u. 30, nu uil Kortrijk ten 4 u. 40 en neemt te Lichtervelde de correspondentie!; opnemen der linien Lichlervelde-Veurne-Duinkerke. cm Streoknleuwe. Veurne, 4 November. Den 28 dezer, is er eene algemeene zitting gehouden door de leden van hel Beroepshof van Gent, ten einde kandi daten voor te dragen voor de openslaande plaats van Voorzitter bij de rechtbank van eersten aanleg te Veurne. Al de raadslieeren waren aanwezig. Voor de eerste kandidatuur bekwamen de heeren baron Van Graéve, onderzoeksrechter te IJper. 20 stemmen; De Smedt, id., te Korlrijk, 1 stem. Voor de tweede kandidatuur: de heeren Troch, vrede rechter te Dendermonde, 13 stemmen; De Smedt, onderzoeksrechter, Korlrijk, 4 id.; Angelet, rechter, Dendermonde. 2 id., en twee wille briefjes. als overtredingen, degenen die op liun- nen eigendom een ander huisdier dan diegenen hooger vermeld met kwaad inzicht zullen gedood of gekwetst heb- ben en eindelijk wordt nog als overlre- der aanzien, degene die vrijwillig en zonder noodzakelijkheid hetzij een dezer huisdieren, hetzij een lam dier zal gedood of zwaar gekwi 1st hebben, op eene plaats waar de eigenaars' van hel dier of de plichligc geen recht op hadden »Uil de opmerkingen blijkt dat men op zijnen eigen grond geen dier magdooden of kwetsen zonder noodzakelijkheid en dat men ook zonder noodzakelijkheid geen huisdier, noch lam dier mag dooden of kwetsen, op eenen grond op denwelken men geen hoegenaamd recht heelt. Dit vastgesteld zijnde, is liet de vraag te welen tot welke klas «ie duiven be lmoren. Reisduiven en gewone duiven moeten als lamme dieren aanzien worden. Dus is het verboden dezen zonder nood zakelijkheid te dooden ofte kwetsen waar het ook zij. De noodzakelijkheid om ze te dooden wordt aangenomen als de duiven schade veroorzaken. De eigenaar van een land of eenen hof mag op dit land ol in dien hof <le duiven schieten, die er T gezaaide koren of de bloemen zouden komen op pikken. Duiven mogen nooit op de vlucht of op het dak worden geschoten. Nu, ziehier wal wij aan de duivenlief- hebbers aanraden: Als een hunner vast- slell dat iemand naar duiven schiet en ze doodt of kwetst, moet hij seffens over deze daad eene klacht indienen. zij bij de gemeente overheid. zij bij de gendar merie, of wel nog bij den procureur des konings. Hij mag dit doen zelfs als bij geen eigenaar der gedoode of gekwetste duif is. Wij moeten hier nog bijvoegeu dal hel verboden is de gedoode of gekwetste duif mede te nemen. Dus wanneer de duivenschieter de gescholen duif opraapt en zich toeeigent, dient er nog een proces verbaal opge- inaakl te worden uil hoofde van diefstal. I Wij achten hel overbodig le onder- I zoeken of degenen die reis- ot huisduiven schiet en zich plichlig maken aan eene jachtovcrlreding. Hel gerecht, des noods, I zal die kwestie oplossen. Bij koninklijk besluit van den 25 Octo ber, isde heer G. Van den Berglie, arrondissemenls-commissaris van Tiuelt- Bousselaere, in Beschikbaarheid gesteld, uil hoofde van gezondheidsredenen. De heer L. Dellaerne, arrondissements commissaris van Génl’-Leclop, is in de zelfde hoedanigheid le Thielt-Roessclaere benoemd. Bij koninklijk besluit van den 25 October, is de heer .1. Van Dooien, al- deeliugslioofd in hel provinciaal gouver nement van (Josl-Vlaandcreii, arrondis sements- commissai is van Geul-EeclöO benoemd. De oogst in 1882 in Frankrijk en aniiere lam» n. Hel Hulleiin des Huiles, van Parijs, geeft over den korenoogst in 1882 de volgende inlichtingen De oogst is zeer goed geweest, in 17 departementen, goed in 37, tamelijk goed in 20, middelmatig in 12 en ’slecht m I. De geheele oog.'l wordt op 112,400,000 hectoliters geschal, aldus meer dan 9 millioen hectoliters de opbrengst van een middelmatig jaar overtreffende, die 103,000,000 millioen hectoliters is. Deze uitslag is echter zoo schitterend niet als hij er uitziel. De hoeveelheid is niet alles. De hoedanigheid is ook een belangrijke factor in eenen oogst, welnu, dit jaar is hel eigenlijk gewicht beneden hetgeen hel naar gewoonte is; zoodanig’ dat voor de wezenlijke waarde, de oogst van dit jaar diegene van een middelmatig jaar niet overtreft. Wij weten zeer wel dat de hoedanig heid van het koren dit jaar veel le wen schee laai, maar ziel men niet alles le veel in T zwart als men denkt dal gemid deld het koren in 4882 min weegt dan het slechtste in 1881? Van zijnen kant heeft het Journal ciel de tabellen afgekondigd den nabijko menden slaat van den oogst behelzende. Deze labellen bevestigen de tot nu toö gegeven inlichtingen. Hel totaal is: Tarwe, 113,702,772 hectoliters; masteluin 8,239,109; rogge, 28,110,312; met een gemiddeld gewicht van 76 kil. 52 voor de tarwe; 72 kil. 93 voor het masteluin en 70 kil. 58 voor de garst. Volgens het document door bet minis terie van landbouw uitgegeven, overtreft het gewicht van den hectoliter 2 kil. 52 de schatting van het bulletin des Halles. Hel cijfer van 76 kilo 52, 1 kilo beneden datgene van 1882, schijnt ons aanneem- iijker, dan dat van 74. in de velden en overstroomde gansch hel dorp Banasla. Waarschijnlijk zal de veel besproken bliksemtrein van de internationale slaap wagenmaatschappijook eerlang op den spoorweg tusschen Parijs en Berlijn in gevoerd worden. .Men is reeds daarover in onderhandcling en in november wordt een proeftil gehouden. Men meldt uil Kales, dal hel boren van den onderzeeschen tunnel tusschen Frankrijk en Engeland, langs deze zijde gevorderd is tol 407 meters in lengte. Sinds het beginnen van hel werk onder zee is nog geen lek ontmoet. De boor- machicn van kolonel Beaumont wordl gebiuikt. Men verwacht in den loop der week de heeren Léon Say en de hoofd ingenieurs van den NOOrder ijzeren weg, om ile werken te bezoeken. Den 29 October was liet juist 25 jaren geleden, dal graaf von Mollke lol chef van den pruisischen generalen staf werd benoemd. Bij die gelegenheid boden de Stafofficieren den veldmaarschalk, die een hartslochlclijke snuiver iseen gouden snuifdoos aan, waarop te midden van allerlei zinbeelden en versiersels ook Moltke’s zinspreuk Erst wayen, damt waijen, is gegraveerd. Natuurlijk weiden de pruisische, bladen alle artikelen aan den jubilaris, waarin Moltke’s erkende bekwaamheid en de groote diensten, die hij iu 1861, 1866 en 1870 aan Pruisen bewees, nog ecus breed werden uitge- irieieh. Wederom werden dezer dagen twee duilsche wijirfabrickanlen door de recht bank te Ossenburg wegens vervalsching van wijn op groote schaal veroordeeld lot 1500 gulden boete, of een half jaar gcvangémsslraf; dezelfde straf trol een wijnhandelaar van Dieieburg, die om dezelfde reden lot 1800 gulden boete, betaling dor kosten en verbrui tvcrklariiig van 400 hectoliters kunstwijn werd ver oordeeld. In de Industrie lilallcr, waar aan deze, mededeelingcn zijn ontleend, wordt nog de aandacht gevestigd op de mosterdvervalschiiig, welke iu hel groot wordl gedreven. Hel jaar 1882 is een jaar van overvloed i in bijna alle landen; inden vreemde was I do oogst, in Amerika en Oostenrijk- I llongarie, zeer goed; in Zwitserland, Duiischland Alzas-Lorreinen België goed; in Engeland, tamelijk goed. Inte gendeel, was de oogst slecht in Spanje. De sloks die bijna overal uitgeput wer den gedurende de twee laatste jaren, zullen weder in gunstige voorwaarden hermaakt worden. Volgens het 7" deel van De be volking der aarde is bel met de dicht heid van de bevolking der aarde gesteld als volgt de aarde telt, op eene opper,- vlakte van 136,038,872 vierk. kilometer, 1,433,887,500 bewoners, zoodat op elke vierkante kilom. 10,5 menschel) komen. Van alle declen der aarde is liet dichtst bevolkt Europa, mei 34 bewoners op 1 v. k.; dan volgt Azië met 18, Afrika met 7, Amerika met 2,6 en Australië en Poly nesia met 0.5. Van de stalen in Europa, slaat boven aan Belgie, met 188 inwoners op de v. k.; dan volgen Nederland met 123, Grool- Briltanje met 112, de Azoren mei 106, Italië met 99, San Marina met 91, Duiischland met 84, Luxemburg met 81, I Frankrijk met 71, Zwitserland met 69, Oostenrijk met 61, Denemarken met 51, Portegaal met 46, Rumenie met 41, Servie mol 33, Spanje met 33, Bulgaria en Griekenland mol 31, Montenegro en Turkije met 26, Bosnië en Herzegowina met 22, Rusland met 16, Zweden met 10, Noorwegen met 6 en Finland met 3 be woners op de vierk. kilom. Builen heeft bij voorbeeld Japan 93 bewoners op de v. k., Voor Indie 67, China (zonder de bijlauden 87; de V. S. van Noord- Amerika 5,4 en Chili, de dichtst bevolkte staal van Zuid-Amerika, slechts 4,5. I Afgezien van de Poollanden, zijn liet I dunst bevolkt Canada, met 05, de Sahara met 04 en Siberië met 0.3 inwoners op I de v. k. Louise Michel te Gent. Louise Michel is nog slechter onthaald I te Gent, dan te Brussel en le Rijsel. Eene I depeche uil Gent luidt als volgt Bij hare verschijning in de zaal, waar I zij hare voordracht houden moest, werd Louise Michel met oorverdooyend gefluit en uitjouwingen onthaald; hel gerucht. bel getier, hel gewoel is zoo grooi dal hare slem totaal versmoord werd. Zij heeft geen woord kunnen uitbrengen. De lusschenkomst van M. Lippens, burgemeester van Gent, herstelde een oogenbiik de orde, doch kort daarop greep opnieuw een onbeschrijfelijk ge woel plaats. Eene geweldige botsing ont staal; er w'ordl op verschillige punten der zaal gevochten: de slokken spelen eene groote rol; er wordl mei allerande voorwerpen geworpen. Louise Michel wordl door den pikkel eener tafel aan hel hoofd getroffen. Zij heelt onmiddelijk de zaal verlaten. --- anjsTi:xi.Axi>. Frankrijk. Voor de openbare vei lichting te Parijs worden tegenwoordig 43,089 gazbrau- ders gebruikt en 429 lantarens met petroleum en andere olie. De verschil lende gemeentelijke inrichtingen lellen te zamen 25,000 gazbranders. Do'uitgaven voor de verlichting van den openbaren weg worden voor het jaar 1883 op niet minder dan 5,473,000 frank geraamd en die voorde verlichting der ballen, slacht plaatsen, entrepots, maires, scholen enz, op ongeveer 1,200,000 tr. Een personeel van 76 personen is met bet toezicht op de vei lichting gelast. De toestand in Frankrijk is zoodanig gespannen dal een groot getal dagbladen van alle kleur vragen dal Parijs, Monlceau- les-Mines, Chalon, Lyon, Arles, St.Elein- ne, Vienne in staal van beleg zouden ge steld worden. Volgens de ofliciecle statistiek der ovei lijdens, iu de twintig arrondissemen ten van Parijs, gedurende de maand sep tember 1882, hadden er 4189 teraarde bestellingen plaats; 2982 dezer plechtig heden werden kerkelijk en 1207 burgerlijk gevierd. Den 26 October hebben twee Engcl- schen in verschillende bankliuizen van Parijs voor meer den twee millioen valschc engelsche banknoten uitgewis seld. Eene verschrikkelijke :overslroo- ming hoeft in de stad en omstreken van Cannes groote schade veroorzaakt. Al de beken en walei stroomen liepen over. De brug gezegd de la Faux werd wegge slagen. Vei'sclieidene huizen zijn zeer erg beschadigd. Men spreekt van tien tol twaalf personen, die den dood in de gol ven zouden gevonden hebben. Het ver keer is onderbroken op de lijn van Marseille naar Venlinilla en op die van Gap naar Marseille. Te Vannes is de zeedijk weggeslagen; Imt water spoelde Amerika. Een jaar of vier geleden kwam een Franscliman, zekere Arnoul, op hel denk beeld om hel vel van krokodillen en ali- galors te looien, en dok de manier aan de hand deed hoe dit hot beste te vol- voereu was. Dit heelt tengevolge gehad, dal allerlei voorwerpen van alligator- en krokodillen-lcder zeer in de mode kwa men en liet nu ook nog zijn. Voornamelijk worden er poriemonuaies, porleteuilleii, sigarenkokers, briileiikokers en derge- lijken van gemaakt, terwijl hel in den luieren tijd ook voor grootere voorwer pen, zooals hand-en reiskoffers, weid aangewend. Door hel steeds toenemend verbruik steeg de vraag tiaar deze leer soort hoe langei' hoe meer, zoodat eene menigte jagers, die op de alligalorvangsl uitgiiigeii, zulke slachtingen onder deze dieren hielden, die aan de boorden van den Mississippi vei blijf honden, dat hel oogenbiik van uitsterven, van het geheel verdwijnen uil die streken, te voorzien was. Tegenover dit feit meendeeen alligalor- en kiokodillenjager, dat hei veel beteren praktischer zou zijn om de dieren aan te kweekon dan'om ze te vernietigen en dit gaf aanleiding lol hel bprichlcn van in rich tin gen, waarin alligators werden opgekweekl. De opvoeding is zeer een voudig, aangezien deze dieren zoo goed als geene zotg vereischen ongelukkig zijn en goed groeien, wanneer ze den geheelen dag maar in de modder aan den kant van het water kunnen blijven liggen. De volwassen mannetjes worden in deze kweekci ijen alleen gedood en de wijfjes en jonge dieren laat men in het leven. Nadat hel dier gedood is, wordt dc huid zorgvuldig afgeslroopl en in de ge bouwen der inrichting zelve voorloopig gezuiverd en bereid, ten einde te voorko men, dal de waarde daarvan door gedeel telijke ontbinding zou verminderen. Het vlcesch van deze dieren heeft zulk oenen scherpen muskussinaak, dal hel, behalve voor enkele negers, als voedingsmiddel volkomen onbi uikbaar is. Daarom wordt het gebruikt ter voeding van de levende alligators, want hel blijkt, dat deze die ren het vlecsch hunner natuurgenooten eten, ofschoon het zeer zelden voorkomt, dal zij zich zelve een dergelijk maal in de omheinde ruimten van hun opvoedings gesticht verschallén. Deze lak van nijverheid heeft eenen ongokenden trap van bloei bereikt, en de inrichtingen zij worden meestal farms genoemdzijn gewoonlijk zeer groot. Om.een denkbeeld te geven van de uitge breidheid dier farms kan dienen, dal ééne enkele niet minder dan vijfduizend vellen B-Ccn woor«I over «le «luiven. Wij lezen in de Gazelle van Gent Hel schijnt dal er sedert eeiiigen lijd opde reisduiven gescholen wordt. Zoo hebben vele liefhebbers hunne duiven tiie zij in prijskampen lieten medevlegen, niet zien weeikeeren, terwijl anderen terug zijn gekomen; gekwetst en zicht baar getroffen door loodkorrels. Ecnige duiveuliefhchber.s hebben zich tol ons gewend om te welen ol hel geoorloofd is reisduiven le schieten. Wij hebben hel vraagstuk onderwor pen aan eenen onzer vienden, eenen rechtsgeleerde, en ziehier wal hij ons hieromlrent geantwoord heelt: Hel belgische strafwetboek beval een geheel stelsel van maatregelen voor de bescherming der dieren. Hel is verboden, op strenge straf, paarden of andere trek- of lastdieren, schapen of geilen te vergilligen; stollen ie gebruiken <lic den visch kunnen ver- nieten; men mag ook zonder noodzake- lijkheid geen der vermelde dieren (den visch uitgezonderd) dooden of hun een zwaar lichaamsleed veroorzaken. De straf aan dit misdrijf toepasselijk, verandert volgens het begaan werd op de eigendommen van don meester van hel gedoode of gekwetste dier, of in plaatsen waarvan de pliclilige, de eige- naar is of volgens hel begaan is gewor- den op andere plaatsen. Alwie zonder noodzakelijkheid ecu ander huisdier» dan de hooger ver- melde gedood of een zwaar leed zal hebben toegebi acht, op eenen eigen- dom van den meester van het dier, wordt insgelijks gestraft. Straffen wor- den lóegepast indien deze daden met kwaad inzicht zijn gepleegd geworden op een tam of op een inbedwangehou- den dier, op de plaatsen waar deze be waakt worden, of op een huisdier, op het oogenbiik, dat hel gebruikt werd lot den dierst waartoe hél bestemd was. Worden ook gestraft, maar enkelijk 51. I ■-- Dknit N<*lil:in«i GENT 1 november.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2