VAN VEURNE fi NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT JSS2. 5(1/ 559 Èi indien men bet nu afschafle, JAAR. Engezonden. Feesten van den Koorzangers- kring. Deze week vierde de koorzangerskriug de 15,le verjaring van zijn bestaan. De feesten, ter dier gelegenheid gegeven, zijn allerbest gelukt, en indien wij er beden de beschrijving’van beproeven, dan is bel om aan de benijders van de Ver- U Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderlcekehd, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe ie zenden. drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. zou de geestelijkheid geen recht hebben om te klagen. Men zou haar kunnen antwoor den Toen het art. 4 bestond hebt gij het niet gewild; gij hebt het bespot en ver acht. Klaag dus niet, als wij het na drij of vier jaren geduld, hebben afgeschaft; dat is uwe eigene schuld, gij hebt hel zoo gewild. Wat ons, wereldlijke over heid, betreft, wij zullen blijven voortgaan zooais wij gaan sedert 1879, en wij heb ben de zekere overtuiging, dal de ouders, die ons nu in massa hun vertrouwen gunnen, zullen blijven voprtgaan ons dit vertrouwen te handhaven, omdat de ondervinding hun geleerd en doen zien heeft, dat al hel tieren en bulderen der geestelijkheid niets is dan ijdel gezwets en leugen. Overigens, wanneer de scholen met God zullen vallen en vallen zullen zij ecus zou het bulderen der geestelijk heid van zelf ophouden. Bij de afschaffing van ad. 4 is er dus niets voor ons te vreezet; ol te verliezen en wij zien er geen gevaar in dal hel verdwijne. Wij zullen echter afwachlen welke redenen het Gouvernement zal doen gelden, om hel artikel te handhaven. - Opening der Kamers. liet is dinsdag 14 november dat de opening der Kamers plaats heeft, liet blijft beslist dal er geene troonrede zal worden uitgesproken, bijgevolg zullen de werkzaamheden onmiddelijk kunnen be ginnen. Zooais een blad doel opmerken, houdt men zich in hel publiek zeer weinig bezig met de opening der Kamers en heeft men maar hel oog op wat er te Parijs en in Frankrijk voorvalt, ten gevolge der stoutmoedige houding der anarchisten, meer dan waarmede de Kamers zich zullen bezig houden. Volgens sommige katbolijde bladen melden, zullen de klerikale leden, zoodra hel bureel zal samengesteld zijn, zich terstond bezig houden met ondervragin gen te doen over verschillige kwesliëu. Onder anderover het afschaften van eenige treinen, die niets opbrachlen en door liet kalholijk ministerie waren toe gestaan en lot hiertoe behouden; over het afschaffen van de jaarwedde der vreemde pastoors; over benoemingen, die niet in klerikalen zin zijn, en een hoop andere kleine dingen, die geen naam hebben en enkel dienen om de galerie, zooais men het noemt, bezig te houden. De Courtier de Bruxelles, die de werk staking der klerikale vertegenwoordigers had gevraagd, in geval de jaarwedde der vreemde pastors werd afgeschaft, spreekt er geen woord meer van; hij heeft een zoo groole liasco gemaakt, dat er geen enkel klerikaal blad, hem daarin gevolgd heeft. In alle geval, openen de Kamers zon der troonrede en men zal de een of andere gelegenheid te baal nemen om eene politieke discussie uil te lokken, die natuurlijk niel kan wegblijven. landsche Kamer over het Imdjet vat) buitenlandsclie zaken is opge val in eenen zin, die zeer onguns tig is jegens liet tegenwoordig ministerie. Verscheidene afgevaar- O digden hebben de houding gelaakt van den heer minister Rocbussen in het vraagstuk van hel handels- verdrag met Frankrijk, in dat der duitsche kustvaart en in de egyp- lisciie zaken. De afgevaardigden hebben meestal gevraagd, dat hel gouvernement inlichtingen zou leveren over de onderhandelingen vooreen nieuw verdrag, met Frank rijk aangeknoopl. De miuisterieele crisis in Servie kan als bepaald geëindigd be schouwd worden. De ministerraad heelt zaterdag laatst besloten, de Skupchina bijeen te roepen. -- De liberale Associatie van Luik is bij eengeroepen om te beraadslagen over een voorstel, vragende dat bij de Wet geving den tvensch zou worden uilge- drukt, om art. 4 le doen verdwijnen uit de wet van 1 juli 1879, op hel lager ond erw ijs. Men weel dat dit artikel aan de gees telijken de toelating geeft, voor ol na de ui en der klas, hel godsdienstig onderwijs te komen geven in de openbare scholen, aan de kinderen wier ouders zulks zou den verlangen. De Etoile zegt dal hel Ministerie er niel zal in toestemmen dit artikel uit de wel te laten schrappen en dal de liberale meerderheid der Kamer hel .Ministerie zal goedkeuren, lot groot spijl, voegt hel blad er bij, der bisschoppen. Het brusselsch blad zou het zelfs onbehendig vinden, aks men dat artikel afschafle, want dit artikel ver oordeelt volgens hem al hel pralen en sakkeren der geestelijkheid legen de wel. Wanneer de geestelijkheid beweert dat de godsdienst uit de scholen is gebannen, kunnen nu de kinderen en de ouders antwoorden dat dit onwaar is. Wal de Etoile zegt, is zeer juist. Maar.... want er is eeti maar, wal zal er gebeuren, wanneer de klerikalen geen geldgeene hulpmiddelen meer zullen bezitten om hunne scholen met God recht te houden, en zij, bij gebrek aan munitie, zullen verplicht zijn van den schooloorlog aftezien en de wapens neer te leggen Tegen dank, maar stillekens aan zul len de geestelijken terugkeeren tiaar de gemeentescholen; in den aanvang zullen zij zich nederig en onderworpen gedra gen, maar eens dat zij er een lijd zullen terug zijn, zullen zij weer trotsch en dwingend hel hoofd opsteken ener den baa/s willen spelen als voorheen. Dal is de gewoonte der geestelijkheid zij begint met onderdanigheid, zij eindigt met de meesterschap. In de sleden zal dal nog niet erg zijn, omdat men haar daar het hoofd zal weien te bieden; maar op de dorpen, waar in vele gevallen ’t Gemeentebestuur samenspant met M. pastoor, wat en hoe zal daar het lol wezen van den onder wijzer, die het er nu, met hel art. 4, reeds zoo zwaar en moeielijk heeft? Het art. 4 heeft, wij bekennen liet, bij het invoeren der wet, zijn goeden kant gehad, maar liet heeft zijnen lijd geleefd; Het Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement, inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den apolitiek Overzicht. Men houdt het le Parijs voor stellig dal er bij den aanvang van den zittijd der liansche Kamers eene beraadslaging zal plaats grij pen over de algetneene staatkunde van het kabinet, hetzij dit gebeure bij middel eener ondervraging of van «.‘ene verklaring, ü'l eig^n be weging door hei kabinet algelegd. De meeste republiekeinsche dag bladen van Parijs prediken de eendracht aan. La Paix kondigde zondag laatst nog edn artikel al, bestemd om eenen oproep lol de eensgezindheid te doen en le Siècle drong aan, opdat de Kamer van bij den beginne af eene handel wijze, een plan, eene klasseering zou aan nemen, om de orde le regelen, waarin de verschillende vraagstuk ken, volgens hunnen graad van dringenheid, zouden moeten in beraadslaging komen. De heer minister Tirard heelt voor de budjelcomm|ssie gezegd, dat hel Imdjet zal in evenwicht gebracht worden, zonder toevlucht tol ('ene leuning le nemen, onder welkdanigen vorm obk, en dit bij middel der vertraging van de open bare werken. In zitting van de engelsclie <>e- ineenlenkamcr heeft sir Stafford Norlhcoiedcaanslaande voordracht aangekondigd van een voorstel, luidende dal de Kamer hel recht heeft nauwkeuriger inlichtingen te cischen, dan men er lol hiertoe aan geleverd heeft, rakende de rol van hel engelsch leger in Egypte, wat den duur van zijn verblijf en (Ie onkosten der bezetting betreft. Lord Hartington meldde dat de bii niansche gezanten met een ont werp van verdrag naar hun land teruggekeerd zijn. De hertog van Connaught is te Londen uil Egypte terug gekomen. Hij werd in de statie ontvangen door de hertogen van Cambridge en van Albany en andere persona- gien; eene ontzaglijke Volksmenigte, die zich in de omgeving der statie bevond, juichte warm den zoon der koningin toe. De Xorddcutschc Zeilting heeft de groole sleden en de nieuwe pro vinciën van Pruisen aangerand, die liberale afgevaardigden geko zen hebben en beschuldigt van ontrouw jegens hel vorstenhuis van Hohenzollern. De l ölniscke Zeilung antwoord hierop, met het ofïicieuse blad te beschuldigen, dal het den naam des konings in politieke vraagstukken mengt, liet stelt vast, dal mannen als Virchow, llaenel en Schulze-Delilzch geenzins repu- bliekcinen zijn en zij herhaalde malen de vet zekering hunner ver kleefdheid aan hel koninklijk huis hebben gegeven. Hel verslag der tweede ncdcr- eenigde Vrienden te doen zien, hoe zij er in gelukt zijn, door hunne kleingeestige wraak, dezen kring weer te doen bloeien en tevens ook eene welverdiende hulde te brengen aan het talent van de heeren Roose, Vancoppenolle en Vanden Kerck- hove die hunne medewerking aan het Concert van zondag verleenden. Dit Concert was overheerlijk; de koren het Kerkje en les Pècheurs, alhoewcl’niet van moeielijkheden ontbloot, werden met veel samenhang en juistheid gezongen en getuigen dat onze koorzangerskriug, sedert korten tijd rassen voortgang gedaan heeft. De heer Roose, lsle violonist bij den schouwburg van Duinkerke, spoelde met veel gevoel, ja, als een echte kunstenaar, drie zeer lieve en moeielijke stukken; zijn Wiegelied, waarin hij op eene zoo mees terlijke wijze eene moeder zingende bij de wieg van haar kind nabootste, heeft iedereen bekoord, en het verwondert ons geenszins dat vele jonge Dames de kunst van den heer Roose benijden. Onnoodig le zeggen dal de heer Roose luidruchtig werd loegejuichl. De heer Vancoppenolle, een muzieklief hebber van Ronse, die op de uilnoodiging een zijner Veurnsche vrienden, zich zoo bereidwillig ter beschikking van den koorzangerskriug had gesteld, zong op eene bekoorlijke manier vier schoone kluchtliederen. Zijn natuurlijk spel be haagde iedereen, en de toejuichingen waarmede hij bejegend is geworden, zul len den heer Vancoppenolle overtuigd hebben dat hij in den koorzangerskriug hartelijk welkom was, ook hopen wij da”l het de laatste maal niet zal wezen dat wij het genoegen zullen hebben den heer Vancoppenolle eenige kluchtliederen te hooren zingen. De heer Vanden Kerckhove, de gelief koosde zanger onzer concerten, dien wij reeds zoo dikmaals hebben loegejuichl, heeft nog eens ruimschoots zijn deel in de toejuichingen ingeoogst. De lieve melodie van Faure, Alleluia d’Amour, alsook een moeielijk aria uil Giralda van Adam, beide stukken zeer wel geschikt voor zijne schoone baryionstem, heeft hij op eene zoo volmaakte wijze gezongen, dat wij niet aarzelen le zeggen dal de beer Vanden Kerckhove ditmaal zichzelven overtroffen heeft. Hel Concert werd gevolgd door eene danspartij en onze koorzangers hebben getoond, dat indien zij liefhebbers zijn van muziek zij even groole lief hebbers zijn van den dans. Het Bal was uiterst leven dig, eene gulhartige vreugde heersclile onder al de aanwezigen, en het was een echt vermaak dansers en danseressen op de lieve lonen van een goed orkest in de zaal te zien ronddwarrelen. Het bal duurde lol laat in den nacht en menig glasje werd geledigd op hel welgelukkeu van hel feest. De boiling voor vrouwen op dinsdag, en deze voor mannen op donderdag, zijn ook ten beste gelukt en hebben aai’i de leden van den Kring nog eenige aan gename uren verschaft. De taak welke wij ons voorgesteld had den is volbracht, maar vooraleer te ein digen willen wij hulde brengen aan den heer Voorzitter Bricoult, die zich zoozeer beijvert om den kring le doen bloeien, een woord van dank sturen wij ook aan de nieuwe leden, die zoo bereidwillig den oproep hunner vrienden beantwoord hebben, endoorhunnewelwillende mede werking den kl ing getrokken hebben uit den sluimer waarin hij sedert lang scheen gedompeld te zijn. Met moed dus, koorzangers, vooruit op de ingeslageue baan en welhaast zal ZATERDAG 11 NOVEMBER ra F fi I muit «ij MMMaa.’ain»* -i~TT»r»m DUINKERKE OI1YVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL 6- 20 7- 44 10-11 10-02 10-58 9-00 10-20 12-18 12-39 1-05 5-35 8-06 8- 28 9- 02 5- 54 6- 32 7- 12 9-38 11-05 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-42 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE DUINKERKE 'Vortrektiren van tien ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naar EirusseJi en Dixmude naar TCieuport. i 1 J DIXMUDE DIXMUDE N1EUPORT iEE*3EÊ3EIi3E liet art. --S fier oii<Jerwijn wet. J I 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-57 3- 48 9-08 4- 11 11-00 3-08 5-07 6-08 11- 39 3-47 5-37 6-39 12- 17 4-24 6-14 7-15 3-23 7-10 9-15 9-28 5-35 9-31 10-42 10-42 NIEUPORT Stad) 7-03 9-05 11-17 2-05 4-04 5-53 7-14 9-09 7-36 9-30 11-50 2-30 4-37 6-18 7-32 9-28 7- 48 9-50 12-00 2-10 4-53 6-20 8-27 9-38 8- 15 10-28 12-26 3-18 5-31 6-47 8-52 10-05 o

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1