VAN VEURNE s J M H 09 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i Si J I JAAR. Al.' 500 i«S2. ZATERDAG 18 NOVEMBER - II Nogthans zijn wij zoo fier alle oogcn- blikken hel art. 10 der Grondwet in te roepen, dal zegt dal de woon onschend baar is; echter door het vangen van een konijn verliest hel artikel veel van zijnen glans Dat de personen, welke die wet doen stemmen hebben, bezorgd waren en de beste gevoelens koesterden voor degenen, welke van tijd tol lijd een kwakkel of penen watervogel schoten, blijkt uit art. 18 dal luidt als volgt Iets over het j agen De nieuwe wel. op de jacht van 28 februari II., onder voorwendsel de wild- strooperij te beteugelen, behelst zulke, strenge bepalingen, dal men moeite heeft te gelooven, hoe hel mogelijk is dat volksvertegenwoordigers die hebben kun nen stemmen. Hel art. 8 zegt Zoo het is voldoende, dat agenten bij zekere personen, door het openbaar gerucht dikwijls aangeduid om in bezit ie zijn van verboden tuig, hot recht hebben aan den onderzoeksrechter de vereischle toelating te vragen, om do noodige opzoekingen te doen en gezegde tuigen in beslag te nemen. In geval men. bij voorbeeld, een haas ving, door middel van een net of strop, is het voldoende dóór eene huiszoeking van een gendarm, om eene veroordeeling ie bekomen van 100 of 200 frank geldspeculaties, die een schandaal worden I 6 f De Wetgevende zittijd is dinsdag ge opend. Ten 1 ure vereeuigde zich de Kamer, onder voorzitterschap van M. Biebuyck, ouderdomsdeken. Men ging terstond over toi hel samen stellen der Commissie, gelast met het nazien der machten van de nieuw ge kozenen. De verkiezing van M. Englebienne, te Soignies, wordl betwist. De verkiezingen van Namen, Doornik, alsook degene van M. Oliti, te Nijvel, en M. Magis, te Luik, worden zonder bemerkingen goedgekeurd. Op voorstel van M. Malou werd de zitting ten 3 ure geheven. Het onderzoek der machten van de laatst gekozenen werd woensdag in de Kamer voortgezet. Allen werden goed gekeurd, behalve degene van Soignies, waarover enkel in den loop der toeko mende week eene beslissing zal worden genomen. De Commissie, die deze kiezing moet onderzoeken, beslaat uit 4 klerikalen en 3 liberalen. Vervolgens ging de Kamer over tot de samenstelling van haar bureel. M. Des- cainps, werd herbenoemd tot voorzitter, met 52 stemmen tegen 39, gegeven aan M. Thibaul. De heeren Lehardy de Beau lieu en Couvreur werden herkozen tol l1- en 2" ondervoorzitters, en de heeren d’Andrimont, Carlier, Tournay en Pety de Thozée als secretarissen. Er waren drij stemmingen noodig over dien laalsten naam. M. Descamps bedankte, bij het plaats nemen in den zetel, de vergadering. De Kamer is tol aanstaanden dinsdag uileengegaan, na beslist te hebben dat hel wetsontwerp op de drukpers hel eerst aan de beun zal komen op de dagorde. welk de seminaristen en geestelijken genieten, ontslagen te zijn van allen soldatendienst. Door die onrechtvaardige vrijstelling zijn er alle jaren talrijke burgerszouen. die moeten onder de wapens komen in de plaats dengenen die sludeeren om een gemakkelijk en winstgevend leven te gaan leiden. La Gazette gelooft nu mol alle zeker heid te kunnen melden, dal hel wets ontwerp, waardoor dit voorrecht wordt afgeschaft, in den loop van den aange vangen zittijd zal besproken worden. Is tijd, hoog tijd, en zelfs heelt men dit ontwerp reeds te lang in de kartons laten liggen. Ongetwijfeld zullen de sacrislijbladen daarin weer de gelegenheid vinden, om tc bulderen over de dwingelandij der liberalen, over het. juk der Geuzen en Vrijmetselaars, maar.... helaas voor hen! zij zullen er zich moeten in schikken...', en de seminaristen ook. In de linkerzijde is eene groole meer derheid ontslaan,, die eisclit dat het qntwerp eindelijk aan de dagorde zou komen en besproken worden, zegt de Gazelle. Als dit waar is, dan blijft er voor de klerikalen niet veel hoop meer over. Van onzen kant hopen wij wel dat het waar is, al riepen de klerikale bladen al de vermaledijdingen on banvloeken des hemels over ons hoofd. Rechtvaardigheid voor alles, en wij vinden maar heel rechtvaardig dal er in zake van milicie geen onderscheid worde gemaakt lusschen de Belgische burgers. Zoo wil hel de Grondwet, en zoo moet het maar zijn. Men schrijft in bij den drukkeruitgever, Ooststraal, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uiterliji tcgeii Vrijdag middag toe te zenden. voor de eenvoudige zielen en de schuld zijn dat de geloovigen zich van den gods dienst afscheuren. Nooit hebben wij een onderpastoor, hoe hevig en overdreven hij ook was, zoo hard on duchtig weten uitvallen legen de liberale gazetten. Maar wij hebben het reeds honderd- malen gezegd de klerikale pers doel meer kwaad aan den godsdienst, dien zij zelfs hatelijk maakt, dan al de liberale bladen te zamen. 't Is thans een bisschop die hel zegt. Wel bekome het haar. De Senant. De Senaat heeft hel grootste deel van zijne zitting, onder voorzitterschap van M. Laoureux, gewijd aan het onderzoek der nieuwe kiezingen. De kiezing van Soignies werd voorbe houden. Ter gelegenheid der kiezing te Brugge heeft M. Crocq de lussclicnkomst viin het gemeentebestuur in de kieswei king sterk afgekeurd. Desniettegenstaande werd de verkiezing van M. De Croinbrugge goed gekeurd. Vervolgens heeft de Senaat zijn bureel samengesteld, zooals verleden jaar, en is lol nader order uileengegaan. Vrijstelling der Seminaristen. Sedert jaar en dag vraagt de openbare denkwijze, dal er een einde zou worden gesteld aan hel schreeuwend voorrecht, bindingen en hervormingen van sommige besturen, maar zegt voor al dal de betrekkingen met den Paus van vriendschappelijke!) aard zijn en dat het gouver nement hoopt door gedurige verzoeningsgezind heid gunsligen invloed uit te oefe nen op den kerkdijken politieker) toestand. De betrekkingen met alle mogendheden versterken, hel gouvernement in tie overtuiging dat de vrede verzekerd is. De laat ste zinsnede en ook die welke be trekkingen heeft op het ontlasten der geringe klassep weid luid ruchtig toegejuicht. Hij de komst en hel ver trek van den keizer was de geestdrift groot. - - - Xe krijgen van de roei. Niet lang geleden gaf de bisschop van Amicus,Mgr. Guibert, een mandement uil, waarin hij zijne geestelijkheid ver zocht zich met geene politiek te bemoeien en heel voorzichtig tc zijn in de school kwestie. Diezelfde bisschop verklaarde zelfs zekeren dag, in een Irarder)ijken brief, dat de katholieke godsdienst zeer goed hand aan hand kan gaan met de Repu bliek. Men zal licht begrijpen, dat zulke verderfelijke denkbeelden maar geens zins in den smaak konden vallen der klerikale fransche on belgische pers. Die verklaringen hebben zoodanig de razernij der heilige bladen opgewekt, dat ze ver gelen dat Mgr Guibert een bisschop is, en zij behandelen hem als ware bij de de eerste de beste schoft. Doch de bisschop van Amiens laat zich niet ongestraft op de teenen trappen en heeft nu zijne revanche genomen. Hij geeft die gazellen, welke zoo den hem verschuldigde» eerbied en onder danigheid vergeten, duchtig van de roei en zet hunne redacteurs de ezelmuts op. Hij heeft een nieuw mandement open baar gemaakt, waarin hij de klerikale gazelschrijvers de liefste en zoetste naam- kens naar het hoofd Slingert. Zoo noemt hij hen onder anderen ezels die in hel gareel loopen en verwijl hij hun dat zij, voor wat den godsdienst betrekt, buitensporig zijn in hunne gedachten, katholieke! dan de Paus en de Kerk en dat zij de bisschop pen les willen geven in de godsgeleerd- heid. Do klerikale gazelschrijvers zuilen zeker niet lachen tegen dien bisschop, die hun zoomaar ruw weg, zonder handschoenen bij de ooren sleurt. Ezels, die in T gareel loopenMerci voor ’t compliment. Maar dal is nog niet alles; Mg’ Guiber t ontkleedt de klerikale pers tol op het hemd en toont haar naakt, in gansch hare leelijkheid, aan zijne diocesarien, aan hel publiek. Luistert hoe hij haar aftakelt Een fraai diploma dat die bisschop aan de klerikale bladen geelt, met te zeggen I dat zij niets anders zijn dan schandalige Politiek Ovjei-xaclit. I Hel gevecht, de strijd om geld gaal in de fransche Kamer zijnen gang, en wie laat er zijne pluimen? De oproerige geestelijkheid, die natuurlijk geloond wordl na hare werken. Intusschen denkt het Journal dn Loiret deri tijd gekomen voor de legitimisten op te treden, de kans slaat sdiqoïi, twist en tweedracht in de Kamer, haat en nijd, afgunst en wr ok overal, op- roer hier, onlusten Iginder, eene Leste lijd om in troebel water te visschen. Ook zegt genoemd dag blad dal weldra eenige invloedrijke mannen der legilim'islische partij naar l’ronsdor H zullen vertrekken om bij graaf de Charnhord aan te dr ingen, de hoofdpunten van zijne staalkundige geloofsbelijdenis dooi' een manifest of een br ief bekend te maken. Dit zou dienen om het land goed te laten weten op welke voorwaarden de monarchie, krach tens hel goddelijk recht, weer in Frankrijk kan hersteld worden. Weinig nieuws uil den mond van M. Gladstone over Egypte, want hij kan nog niet zeggen of eene nndeie overéénkomst waar schijnlijk is en evenmin of de overige mogendheden zullen wor den uitgenoodigd aan Lie overeen komst betrekkelijk Egypte. Sir Slalford Northcote protesteerde in naam der oppositie tegen de ge dragslijn van hel gouvernement. Hij behield zijn vrijheid van han delen voor. De Golos, is duidelijker en heel de ontvangst van M. de Nelikoll’ in Yildiz Kiosk eene her leving van de turksche politiek naai' de zijde van Rusland, vooral omdat de sultan nie langer kan betrouwen op Engeland, voor de onschendbaarheid van Int Olto- mansch r ijk. Er zijn echter onge- loovigen die denken dat die onver wachte belonging ten gunste van Rusland, slechts een strik is van den sultan, om van Engeland meer concessies te verkrijgen in Egypte. De pinissische Rijksdag is Hoor koning Wilhelm in persoon ge opend. De troonrede wees op liet feit dat door de rijkswcllen den weg lol ontwikkeling is geopend voor handel en nijverheid, zij spreekt over de onderhouding tuschen behoeften en middelen waarvoor een ontwerp van leening is opgemaakt, ten einde daarin te voorzien. Er zullen verminderingen worden gebracht in de gemeente en schoolbelaslingen, alsook ver betering in het betalen der beamb ten. Verder zal een voorstel wor den ingediend om de vier laagste soorten der klassenbelasling af te schaffen, dat is de vier lilassen op de laagste spor ten der samenleving van lasten vrij zijn. De troonrede belooft belangrijke spoorwegver- llet Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingspr ijs, vooroj) betaalbaar: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-23 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk iiuinmer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. Vertrekuren van den ijxéirenweg .1 RTEN1 AD I «■WME V en en in de 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 5, n 11 van BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 6-08 6- 39 7- 15 9-28 10-42 9-00 10-20 12-18 12-39 1-05 5-35 8-06 8- 28 9- 02 - Elke der verschillige straffen zal, wanneer - er hervatting is, verdubbeld worden. Zij zal liet vervoeren, overbrengen en bezitten van - jachttulgen, zooajs netten, strikken, stroppen, lokaas en al ander tuig, dienende tot het vangen of vernielen van konijnen of wild wordt mot eene boete van 100 tot 200 frank gestraft. Deze «tuigen zullen mogen opgezocht en in beslag genomen wordtin, overeenkomstig niet de voor- - schriften van het wetboek van rechtspleging - in strafzaken. N1EUPORT (Stad) 7-03 9-05 11-17 2-05 4-04 5-53 7-14 9-09 D1XMUDE DIXMUDE N1EUPORT 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-57 3- 48 9-08 4- 11 De E£amer. 7-36 9-30 11-50 2-30 4-37 6-18 7-32 9-28 7- 48 9-50 12-00 2-40 4-53 6-20 8-27 9-38 8- 15 10-28 12-26 3-18 ’5-31 6-47 8-52 10-05 11-00 3-08 11- 39 3-47 12- 17 4-24 3-23 7-10 5-35 9-31 Duinkerke, Veurne, Gent naar Brussel en IMxniude naar A’ieuport. 6- 20 9-00 3-02 5-50 7- 44 10-20 11-50 6-07 7-35 10-11 12-18 2-59 8-57 9-51 10-32 12-39 3-48 9-08 10-11 10-58 1-05 4-11 10-45 - Is liet noodig te zeggen, dat wij onze kris- teno bevolkingen op hare hoede moeten stellen tegen zehe.re bladen, zoogezegd godsdienstige, bijna godvruchtige bladen, die meesten tijds voortbrengselen zijn van schandalige geld- speculaties, waarin de godsdienst al zijne waardigheid verliestkleine boeken, brochu- ren, gazetten, die, eene, soort van schandaal worden voor de eenvoudige zielen, welke, men - <‘p af prijselijke wijze bedriegt, en voor de geloovigen, die. men doet blasphcnieercn en des tc meer van het geloof afscheurt. 5- 54 11-00 3-08 5-07 6- 32 11-39 3-47 5-37 7- 12 12-17 4-24 6-14 9-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-42 I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1