slaan van fr. 1,256-» aan M. Reynaerl Charles, onderwijzer bij de gemeente school van Rcninghe. onlknoöping kregen. Alhoewel dit dra ma sedert lang gekend is, blijft er meer dan een geheim le ontsluieren en men verzekert dat hel licht dal door de be- schuldigingsacle in de zaak gebracht wordt, verre van volledig is. Hel schijnt dat er in dal document, alhoewel mol talent' opgemaakleenigc aarzelingen voorkomen, waai uil de verdediging niet zal nalaten profijt ie trekken. De twee beschuldigden, vooral Armand, zijn met een zeldzaam geestvermogen begaafd. Hel verdediging stelsel van Ar mand bestaal in de bewering dal hij zijnen broeder heeft willen redden. Al hoewel de beschuldigden in de onmoge lijkheid gesteld waren, gedurende hel langdurig onderzoek met elkander te spreken, schijnt hel noglans dal hunne verklaringen overeenstemming opleveren. T Is slechts sedert korten lijd dal de ge broeders Peltzer met elkander mogen spreken in tegenwoordigheid van hunne advocaten, die alle dagen langdurige bij eenkomsten mol hen hebben, welke soms duren tot 10 tire's avonds. Hoe mcnschlievend Hel art. 21 spreekt over de verant woordelijkheid der outlets en nieesiers voorde misdrijven, begaan door hunne kinderen of dienstboden. De verantwoordelijkheid is geregeld overeenkomstig met art. 1384 van hel Burgerlijk Wetboek. De wetgever heeft daarin zijn goed hart geloond, namelijk den lijfsdwang ie weigeren Dat zou er nog aan ontbroken hebben Ons doel in dit artikel is de.buitenlie den bekend te maken met deze strenge bepalingen der wet; zij zijn er onbewust van, want menigmaal verschijnen er lie den voor de rechtbanken voor hel bezit ten van jachtluig. ii. Zij zullen bijgevolg goed doen zoo spoedig mogelijk al die tuigen le vernie len. Oogst van 1882 in Belgie. De Monileur kondigt de tabel af, der opbrengst van den oogst in België, in 1882, aanduidende. Er blijkt uit die label, dal de oogst in 1882, behalve de aardappelen voldoende uitslagen heeft opgeleverd, die de gemid delde opbrengst der vorige jaren over treffen. De middelbare opbrengst per hectare was 23 hectoliters 30 liters voor de tarwe; 34-60 voor de spelt; 22-72 voor de rogge; 31-37 voor de gaarst; 19-59 voor de boekweit; 38-81 voor de haver; 24-10 voor de boonen; 19-82 voor de erwelcn; 7.210 kilos voor de aardap pelen; 23 beet. 03 lil. voor het koolzaad; 417 kilogr. voor hel lijnzaad; 3,880 kil. voor de weiden en 20,866 kil. voor de klaver. In Westvlaanderen was de oogst: voor ■de tarwe, spelt, rogge en gaarst, goed; voor boekweit, mindermalig; voor de haver en boonen goed; voor de erweten en aardappelen, slecht; voor het kool zaad, goed; voor hel lijnzaad, minderma- tig; voorde weiden en de klaver, goed. Die uitslagen zouden nog voordeeliger geweest zijn, indien de aanhoudende regens het binnenhalen van den oogst niet hadden gedwarsboomd. De oogsten zijn algemeen in zekeren voehligen slaat binnen gedaan, wat veel schade heeft veroorzaakt. Vooral d’haver heelt veel van hel slecht weder geleden. De worlelplanlen hebben ook van de vochtigheid geweien. De beetwortels hebben vele bladen gegeven, maar de -opbrengst heefldc hoop niet beantwoord. De wortels zijn min dik en min rijk, als liet de groei deed voorzien. De aardappelenoogst is zeer gering. In vele plaatsen is die vrucht door de ziekte aangedaan en dit zal een groot tekort in de opbrengst medebrengen. jaskaart. De liefhebbers der jaskaart worden verwittigd dat er morgen zondag, om 5 ure namiddag, een combat zal plaats hebben in de herberg de Vette Os, groote .Markt, alhier. De jongelingen, in 1863 geboren, moeten zich vóór 31 december aangeven om aan dc milicie-loting deel le nemen. Wie eenen remplavant wil hebben, moet van 2 lot 22 januari 200 fr. storten. Zij die een goed nummer trekken, krijgen de 200 Ir. terug. Een koninklijk besluit van 31 decem ber, genomen op aanvraag van M. den Gouverneur der provincie Weslvlaan- deren, hervormd de beslissing der be stendige deputatie van den provincieraad, die tot een ontoereikend getal de koste- looze aanveerdingen had vastgesteld, ge durende hel schooljaar 1882-83, in de lagere school van Bulscamp. Den 6 dezer, rond 6 uur 's avonds, heelt eeue ijzingwekkende gebeurtenis le Merckem, arrondissement Dixmude, plaats gehad. De genaamde Joseph De Grijse, oud 54 jaar, werkman aldaar, heeft zijne twee kinderen, oud 1 en 3 jaar, in eenen waterput geworpen, met het inzicht hen le verdrinken; vervolgens heelt hij hel vuur aan zijne woonst gestoken, welke de prooi der vlammen is geworden met alles wal er in was, benevens de woning van zijnen buurman Karel Descamp. De oorzaak is toe le schrijven aan de ellende, waarin de dader verkeerde, die ook ge poogd heeft zich te zelfmoorden. Hij is aangehouden en in hel gevang alhier op gesloten. De kinderen zijn nog gelukkig door de moeder kunnen gered worden. Hel verlies door den brand veroorzaakt, bedraagt 1100 Ir.; niets was verzekerd. ooslcndsche visscherssloep, die over een twintigtal dagen is vertrokken, is ver gaan; men beweert zelfs dat men ze zou hebben zien vergaan. Zes personen van Oostende bevonden zich op de sloep: Vier zijn ongehuwd en de twee anderen zijn getrouwd. De belgische postmaal Leopold is dinsdag, le Ootende aan het staketsel gestrand, doch men heeft het schip weder vlot gekregen en hel is onbeschadigd de haven kunnen binnen varen. Een noor- weegsche brick, met hout geladen, isook nabij hel staketsel gestrand en ligt er nog. Dc bemanniug is gered. Men schrijft uil Oostende, 10 no vember: De visscherssloep Marie, nr 40, patroon Termote, reeder Hamman, is in botsing gekomen met een onbekend ge bleven vaartuig, in den nacht van dinsdag; vier mannen zijn ofwel op het aanvarende schip gesprongen ofwel verdronken. Twee zijn aan boord gebleven. De beschadigde sloep is op sleeptouw genomen door de schuil Pieter Defer, nr 160, patroon Defer, renders Jules Baes en Mauricx. De beide sloepen zijn in onze haven aangekomen, 1’. S. De vier matrozen der sloep Marie, ur 40, aangaande welke men in onrust was, bevinden zich op hel italiaansch vaartuig, dal met de sloep in aanraking was geweest. De sloep Marguéi ite, nr 29, toebehoorende aan den heer Albert Vroome, beeft ze aan boord genomen en naar Oostende teruggebracht. Meestal onze zeelieden zeggen dat er op de boogie van Goerde, op 4 mijlen van Schouwen, een groot getal tonnen scheepsleer, plan ken en balken drijven, welke stellig voortkomen van een schip dat vergaan is. Assisenhof van Westvlaanderen. Dc volgende zaken zullen le oordeelen zijn in de eerste serie van den vierden zittijd, welke le Brugge geopend wordt maandag 20 november, onder het voor zitterschap van den heer De Mculenaerc, raadsheer bij hel beroepshof van Gent. Maandag 20 en dinsdag 21, Augustinus Descamps, beschuldigd van dieften, met bezwarende omstandigheden, on zijne vrouw Maria De Burck, beschuldigd van verheling. Dinsdag 22, Julie Haelemccrsch, kin dermoord. Woensdag 23, donderdag 24 en vrijdag 23. Hendrik Mi nel, beschuldigd van moord Maandag 27 en dinsdag 28, August Van dor Moerc, brandstichting te Assebroek. Een droevig ongeluk heeft donder dag te Aarlrijcke plaats gehad. De ge naamde A. De Coster, oud 14 jaar, keerde terug van eune reis naar Oostende, met zijne kar, waarin een muilezel gespannen was. De muilezel was op hel punt op hol te gaan en de jongeling wilde het dier inhouden, toen hij door eeue der H amen van de kar getroffen eu op den slag ge dood werd. In den nacht van 3 tol 4 dezer, zijn de remise» en stallingen van hel kasteel van den heer Iweins, te Aarlrijcke, afge brand. De paarden en rijtuigen zijn er nog bij lijds kunnen uitgetrokken worden. De oorzaak van dien brand schijnt toe vallig le zijn. De Internationale Afrikaansche Ver- eeniging heeft hel volgende bericht uit Zanzibar ontvangen: M. Storms bevind zich in goede gezondheid. Zijne laatste brieven zijn gedagteckend 23 augusti. Hij heeft twee maanden cn 8 dagen noodig gehad om dc reis le doen naar Tahora. M. Storms maakte zich gereed om zich naar Karenia te begeven. Eeu Brusselaar, die voor handels- zaken naar Parijs gegaan was, is van eeue kale reis gekomen. De heer H... was op hel punt terug naar Brussel le ver trekken met den cxpresslrein. In de Noorderslaüe maakte hij de kennis van drie personen, die zich voor Belgen uit gaven. Gelukkig van in gezelschap van landgenooteu de terugreis le kunnen af leggen, noodigde hij hen om iels te gaan drinken in de buurt der static. Terwijl zij op elkanders gezondheid dronken ver trok de trein. Men was dus wel verplicht naar een anderen trein te wachten, die naar Belgie vertrok. Er werden zooveel glaasjes gedronken, dalde heer 11... op den duur geene beenen meer kende; toch hij wilde kost wal kost vertrekken; maar hij zwijmelde zoodanig dat zijne vrienden hem moesten ondersteunen. De deugnieten maakten van deze gelegenheid gebruik om den man zijne zakken uit te plunderen. Toen hij gewaar werd dat men hem bestool, wilde hij zich daarte gen verzetten, doch de schurken mishan delden hem zoodanig, dal hij bebloed op hel voetpad in bezwijming viel. Toen hij tol zichzelveu kwam, ging hij ccne aan klacht indienen bij den policiecommis- saris der wijk, doch bij kon geene vol doende inlichtingen geven over zijne aanranders. De misdaad deb Wetstraat. Een dagblad verzekert, dal het proces der gebroeders Peltzer een der belangrijkste en ontroerendste zaken zijn zal, die sedert langen tijd voor hel gerecht hare Bij koninklijk besluit van 3 dezer, wordt er een jaarlijks pensioen loege- 4 Bij besluit van 10 November lest, zijn benoemd als leden van hel scliool- komiteit I'oor hel Ist" komiteit van het school- kanton Dixmude Woets Romain, koop man, te Beerst. Poer het 4" komiteit van 'l zelfde kanton Tacqman Pieter, koopman le Woumen, Prooi Ferdinand, burgemeester te Vlads- loo, en Mengaerl Desiré, schrijver le Vladsloo. Voor het 10* komiteitLefiouck Karei, en Zwaenepoel Henri, landbouwers le Eggewaeriscappelle, De Gonynck P., landbouwer te Pervyse. Faor het ll" komiteit: Desiré Simon, bijzonderen en Butaye Amand, schepen te Stavele. Integendeel zal de larwe-oogsl in Ame rika de aanzienlijksle zijn die wij ooit gehad hebben. Volgens hel landbouwbu- reel, schal men hem op 500 miljoen bus sels, dal is 183 miljoen hektoliters. Dit jaar is de opbrengst 120 miljoen bussels grooter dan verleden jaar. Men denkt dal er daarvan 200 tol 225 miljoen bussels zullen kunnen uitgevoerd worden. De oogst in Engeland is niel goed ge weest en langs dien kant zullen de granen van Amerika een goeden aftrok vinden. --- Stud- eu Htrcekuleuwi». Veurne, 18 November. Ter gelegenheid van hel S.“ Cecilia, nullen de volgende feesten plaats hebben bij de koninklijke harmonie: Woensdag, 22 November, om 7 1,2 ure *s avonds, groot Concert, gegeven met de medewerking van Mejufi'er Mahieux, ver maarde zangeres, te Brussel; M.' Duhem, cornelist, professor bij hel koninklijk ■conservatorium van Brussel, en M.r X..., -zanger, le Gent. Na hel concert, Bal. Donderdag, 23, om 6 ure 's avonds, Rolling voor de vrouwen. Zondag, 26, om 11 ure 's morgens. Concert op het stadhuis. Maandag, 27, om 6 ure ’s avonds, Worstenbolling voor de mannen. KiurriMVLAN». Frankrijk. De groote katoenspinnerij van den heer Lecoeur te Rouaan is door hel vuur ver nield. De schade wordt op een half tnil- lioen frank geschal. Sara Bernhardt is door de Vaudeville te Parijs aangeworven om de Foedora van Sardou le spelen, op de volgende voor waarden Zij zal 500 fr. oulxangen voor elke repetitie en 1000 fr. voor elke voor stelling. Hel bestuur heeft haar bovendien een minimum van 100,000 fr. gewaar borgd. Het stuk zal in het begin van december worden opgevoerd. Rechterlijke kronijk. De korrek- lioncle Rechtbank onzer stad, heeft de volgende veroordeelingcn uitgesproken. Algemeene tijdingen. De Moniteur kondigt een bericht ;if wam uil blijkt daler 20 plaatsen voorbe houden zijn aan vrouwen, in hel midden bestuur van hel departement van open bare werken. Deze plaatse» va» hulpcom- inies zulle» gegeven worden ten gevolge van eenen wedstrijd. De inschrijvingen zullen lol den 30 november ouivangen worden. Er zij» ook bijzondere examens ingesteld voor ne onderolljcieren en gewezen On derofficieren die 8 jaar dienst lellen. Er zullen maatregelen genomen worden om hun le plaatsen in hel bestuur der spoor wegen korten lijd nadat zij het leger verlaten hebben. Er is geen twijfel meer aan; De Exposition internationale de Lille. En téte <le ia liste des recompenses do cette exposi tion nous remarquoni la manufacture do pianos .1, Oor, de Bruxelles, dour les instruments out dójA romporlé 4e noinbreusos distinctions aux expositions autörieiines. Cotte fois.ses excellents pianos ont óto clasnës hors concours et lo diefde cette maison a utó.uommó membra dn Jury. Nos lecteurs savent que la clarification hors concours dénote la supoririotó d'uno maison sur toutes los autres exposants des produits similai- res. C’est la première fois, croyons-nous, qu'uno aussi haute distinction est remportóe par l'indus- trio dos pianos beige eu France, dont notro pays a óté longtemps tributaire Aussi nous faison- nous un veritable plaisir de la signaler, car ello lionoro autant notro pays que l'industrie qui en est l'objet. Renseignements chez lo dópositaire A Dixmude M. Amand Vermeersch. rue dn Nord. Les Boltes ii musique de la maison Heller se trouvent annoncées toutes les nnnées Avetto époque pour llgurcr bientöt aprós comma lesca- deanx les plus appréciés aux fèles de St. Nicolas et de Noel. Nous demandons Y a-t-il rien do plus beau do pour lopoux a donner As u épouse. pour le fiancé A sa fiancee, pour 1'ami enfin f l ne botte A musique vous rappelle de moments heureux, elle rit avec vous daus ses aires gals, elle parle au cceur et A l ame par ses mélodie* scrieuses, alle chasse 1’ennui ct la mélancolie. Elle est 1'amio la plus intime de l abandonne et surtout du rnalade qui est force de raster chez soi. En un mot, uno holte A musique Heller no devrail manquer dans aucun salon, dans au- cune bonne maison, nl A aucun lit do rnalade Pour les hoteliers, restaurateurs, contlseurs, etc. il n'existe pas do meilleur point d'attraction pour engager lours clients A séjourner souvent et i 'Ugtemps dans leurs établissomonts. D'aprèsce qu'on nous dit do divers cótéa ceux des hóteliers qui ont fait 1'achat d'une piece <>u d'un Orches trion ont doublé leurs recettes, e'est pourquoi nous ne saurions trop engager les autres A fairo de memo et A sc procurer immédiatement un tel instrument dont lo succos est incontestable. A Messieurs les curós qui cu egard A leur etat on A lour domeuro trop éloignée ne pouvent assistcr A des concerts une piece A musique offre uno jouissanco tout-A-fait incomparable I Nous ajouterona encore quo lo choix des morccpux est fait avec un tros grand soiu: les airs d'operas et d'operottes les plus goütós, les danses les plus nouvelles, chansons, marches, etc. so trouvent réunis dans les pieces Heller. (Jo grand industrial a I honneur d'etre fournisseur do presque toutes les cours do 1'Europe; nous mentionnerons scu- lement que 1.1.. MM. le roi des Beiges ct lo roi de Hollande, ainsi quo S. A. R. le comte do Flandro ont, chacun, une trés grande piece de la maison Heller, dont les produits ont en outre refU dosdiplomes a plusicurs expositions. A Mel bourne la maison a Ole la settle de sa branche qui ait rocu le premier prix: soit une medaille d'argent.l-.'n linage aux primes, nontenants IPO belles pieces d'une valour de fr. 20,000 est arrangé par Monsieur Heller pour cet hirer, raison de plus pour sc decider A faire une com- mande. I’rix-oourant» lllustrós et prospectus du tirage scront adressés franco aur toute domande. Pour terminer nous recommandons expréssé- inent de s'adresser directmnent A la maison A Borne (memo pour los pelites commandos), car il arrive souvent qu'on vend pour des pieces Holler des produits qui ne le sont pas. La maison no tient do dépót nttlle part I Toutes cos pie ces portent lo nom -.1. H. Heller A Berne impritnó. verdrijdubbeld worden in geval van derde ver- oordeoling en de zelfde opklimming van straf zal toegepast worden voor <le latere veroor- deelingeu. Die straffen zullen echter geene 1000 frank - boete en acht maanden govangzitting mogen - te boven gaan. --- - i~n --- ZITTING VAN NOVEMRER. Streock Pieter, werkman te Nieuport, 8 (lagen gevang eu 2ó Ir. boete, voor buleedigingen door woorden, Jegen» eeu politie-ageut. Dehncker Camille, schoenmaker te Hoogstacdc, 2 maal 26 fr. boete, voor slagen en wonden. Marchand Bi uno, werkman te Woumen, 7 maanden gevang en 50 Ir. boel 8, voor slagen en wouden, onbekwaamheid tot werken veroorzaakt hebbende, Monteny Henri, visscher te Nieuport, 1 maand gevang, voor slagen toegebracht aan zijnen vader; 8 dagen voor vernieling van afsluiting; 10 fr. boet, voor schade aan roerende eigen dommen. ZITTING VAN 10 NOVEMBER. Verstracte Apoldine, cchgonote Alexander Baden, werkvrouw te M’ulvcringliom26 Ir. boet, voor slagen. Garwig Henri, werkman te Woumen, Hemel- soon René, daglooncr te Eesscn, elk 26 Ir. boete, voor belecdiglngen door woorden jegens den veldwachter. Noterdamo August, dienstknecht te I.oo, Ver- ghote Theodoor, werkman en Ampoorter Henri, dienstknecht, beide te Nieucappollé, den acht dagen gevang, en de twee andere elk 26 fr. boet, voor slagen eu wonden. Castelein Edmond, molenaar te Clcrcken en ('armer René, werkman te Zarren, elk 8 dagen gevang, over slagen en wonden. DegryseJan, vertinner te Roussdaere, acht dagen gevang, voor vernieling vau afsluiting. Holloway's Pillen.Dit onvorgelijko middel is nu algemeen bekend als do meest wonderda dige artsenij ter wereld. Deze Pillen werken op het geheele stelsel, verdrijven alle opstoppingen der maag, vernieuwen de krachten des levens, zuiveren liet bloed, en rooien leverkwalen slechte spijsvertering, gebrek aan eetlust, pijn in de eu algemcone zwakheid uit. Het is eveneens een middel, waarop de aamborstige zijne schoonste verwachtingen mag vestigen, en waardoor hU volkomen herstel der gezondheid kan terug krij gen. De lijders aan droefgeestigheid, slechte .spijsvertering, zwakke zenuwen moeten tot d"Z,;

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2