VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 A ,V.' 561. JAAR. der ilaliaaiiscbe Kamer geopend A liet einde dezer maand in Egypte zal aankomen. Koning Humbert heeft den zittijd Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, le Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Hel Blad verschijnt allen Zfiterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansth Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk nummer 10 c.“ Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklameu 50 centiemen den regel. Reeds menigmaal hebben wij er op aangedrongen de otliciëele onderwijzers rechslreeks door den Staal betaald te zien. Hoewel dit belangrijk puilt voor het oogenblik schijnt ingesluimerd te zijn, ligt het nogtans iederen warén volksbe- schaver ter harte. Hoe hoopvol blikten zij naar de opening der Kamers! Hoe vurig hunkeren zij naai de bespreking der begrooling van onder wijs, ten einde le weten of er in deze zitting gehoor aan hunne rechtvaardige eischen zal (gegeven worden, want, wij herhalen hetde bezoldiging der onder wijzers, rechtstreeks door den staal, is eene noodzakelijkheid. Waartoe nogmaals de vuige lasteringen en vervolgingen opgehaald waarvan vele onderwijzers, deze eerbiedwaardige amb tenaren, deze moedige kampioenen des staatsbestuurs, het voorwerp geweest zijn van wege onmenschelijke dwepers, baatzuchtige geestelijken en opgeruide gemeenteraden. Is die drukking, welke de priester uitoefent, geene schande voor ons land? Elders mag de kiezer in volle vrijheid volgens zijn gedacht stemmen, hier laat men hem niet alleen ten plooi aan de laffe kuiperijen en listen eener partij, maar het gouvernement, wiën hel eerst toekomt zijne burgerlijke plichten le handhaven, doet niets om hem aan den dwang te ontrukken, bat men dan liever niemand ter stembus uitnoddige en aan bisschop of deken de zorg overlate eenen mandataris aan te wijzen, gelijk bet overigens in sommige dorpen of kantons gebeurt, vooraleer de gedwongen kie zers door de geestelijken naar de kies- zaal worden gedreven, om aldaar den keus, voorop door den priester gedaan, le bekrachtigen. Heden toonden wij het kwaad aan, in een volgend nummer zullen wij op de middelen wijzen welke men zou gebrui ken kunnen om hetzelve te doen ver dwijnen. --aKp«eso»<a<~ r j'*-- Priesterdruk.king. Hel oogenblik is daar dat de Liberalen krachtdadig een wetsartikel eischen moeten welk de priesterdrukking in kiezingen strengelijk straft. Sedert lang reeds beslaan de misbrui ken door die drukking le weeg gebracht; men heeft ze op eene onafloochenbare wijze kunnen opmerken en nogtans is geen enkele maatregel genomen om het kwaad, dal van dag tot dag toeneemt en verergert, tegen le houden. De toestand is den liuidigèn dage zoo slecht dal geen enkele kiezing voor ge meente, proviniie of slaat zich voordoel, zonder dal de liberalen le strijden heb ben tegen die listige en bedriegvolle werkingen welke aan de uitdrukking van de meerderheid der kiezers alle opzichl- heid ontnemen. Wanneer het kiezerskorps merkelijk zal vermeerderd zijn, wannéér nieuwe burgers geroepen zuilen worden om de leden des proviniie- en gemeenteraads te benoemen, zullen die listen en lagen, als men zoo zwak is ze nog langer te dulden, eenen schadelijken invloed op de kiezingen immer voort uitoefenen en gemelde raden slechts doen bestaan uil personen die, hunne kiezing aan de gees telijken te danken hebbende, blindelings hunne grillen zullen moeten involgen. Men doorbladere slechts de verslagen van het schoolenkwest, deze eeuwige schandvlek des zwartenwinkels en der domperspartij, en aanstonds zal men het uiterst billijk vinden dal T gouvernement maatregels neme om de onderwijzers eene regelmatige en juiste betaling le verzekeren Hoe menigmaal hebben onze tegen strevers deze ambtenaren langs dit ge voelig punt aangetastHoe tergen zij hen nog hedendaags Vele gemeenten kennen wij hier in Vlaanderen, waar de onderwijzers maan den op maanden moeten wachten voor aleer eenen rooden duil le ontvangen. En denkt gij dat eene enkele klacht of zucht den boezem dezer verdrukten in hel openbaar ontvliegt Zouden zij de hoogere overheid hier van verwittigen O neen Uit vrees van eenigen hierdoor onaan genaam le zijn, verkroppen zij hun lijden in stilte! Zij zijn le eergevoelig, te schamel Aan hel Staatsbestuur dus de plicht om eenen dergelijken stand van zaken te doen ophouden. I Soignies noch niet gereed zijnde, heeft i de Kamer de discussie begonnen van de wel over de drukpers, die reeds zoo lang aan het dagorde stond. M. J. Warnant heeft eerst hel woord genomen; hij heeft hel ontwerp der mid- denbare sectie bestreden; wat hem be treft, hij zou willen dal de overtredingen der drukpers slechts door den jury zouden geoordeeld worden wanneer hel openbare ambtenaren betreft; de aanran dingen tegen bijzonderen zouden van de bevoegdheden der burgerlijke rechtban ken blijven. M. Robert, de nieuwe vertegenwoor diger van Brussel, heeft dan eene rede voering begonnen. Hij ondersteunt het wetsontwerp die alle de drukpersover- tredingen aan den jury onderwerpt. In het begin der zitting heeft minister Rolin eene geruststellende antwoord ge geven aan de vertegenwoordigers van Namen en Luik nopens de overstroomt n- gen der Maas. Waarom moet België bet cenige land blijven waar eene klas van menschen zich onstraffelijk van het bedrog bedie nen mag, terwijl het zelfde feit, door eenen eenvoudigen burger bedreven, eene strenge straf na zich sltepl? Is dat geen onrechtvaardig voorrechttegen hetwelk men niet genoeg protesteeren moet’ Wat heeft men er bij gewonnen, ten anderen, met jegens de geestelijkheid toegevend te zijn’ Denkt men misschien dat de priesters, bij hel zien dier toege vendheid, eenigen eerbied voor perso- nelijke vrijheid voeden zullen? In hel geheel niet. Wat leert ons dan het school- wapenschouw I onderzoek’ Wordt die schaiidige druk- 1 I king, waarin de geestelijke voortijds zich eenigzins matig toonde daar hij de open bare verontwaardiging vreesde, heden niet opentlijk uitgeoefend? Wat eertijds in het geheim gesmeed wierd, wordt thans in het openbaar verwezenlijkt, daar de onthouding en de onverschillig heid der wetgevers hel kwaad nooit dur ven tegenkanten hebben. Zoo trachten de discipels Christi, zoowel in kies- als de afgebrande gebouwen hebben «in schoolkwestien, de overmacht, door .opslaan, en die tot de stadsdomei- bedreiging of verplichting, le behalen. I i.„„. n Hel schoolenkwest bewijst genoegzaam nen behooren, binnen dal er aan den legenwoordigen staal van openbare veiling zullen verkocht zaken een einde moet gesteld worden, worden. Eene kiezing, door burgers uilgebrachl Men gelooft dat Nubar pacha op welke geene vrije keus hebben, kan im- i mers niet geldig zijn. En wie zou durven beweeren, het schoolonderzoek in de hand, dat menige kiezers niet gedwongen stemt? De Kamer. De Kamer heeft dinsdag hare werk zaamheden hernomen. Na de benoeming der verschillige com mission, het verslag over de kiezing -van 56/ Uil hoofde der vergadering van de secties, die de budjetten voor 1883 moesten onderzoeken, begon woensdag de zitting maar ten 3 ure. Bij den aanvang heeft M. Bara, minister van justicie, gevolg gegeven aan de be lofte door hem verleden jaar gedaan bij heeft hel verslag over den toestand der geestelijkheid in Belgie neergelegd. Volgens men zegt, zou dit verslag be wijzen dal er in ons kindeken 400 onder pastoors le veel zijn. Op voorstel van M. Bara is het ver slag gezonden naar de middensectie des budjels van justicie. Zoodra deze haar onderzoek zal gedaan hebben, zal de Kamer gelegenheid hebben om mei kennis van zaken le oordeelen. Wij mogen ons dus aan groot klerikaal getier verwachten, zoodra het budjet. van justicie in de Kamer zal worden be sproken. M. Neujean heefteen verslag over de kiezingen te Soignies neergelegd, be sluitende lol hel geldig verklaren der machten van de heeren Paternoster en Houtarl, maar het verslag over de kie zing van M. Englebienne, welk moet ge maakt worden door M. Delcour, is nog niet voltooid. Aan de dagorde was de voortzetting der discussie over het wetsontwerp op de drukpers. M. Robert verklaarde er zich voor, dal alle drukperszaken, zonder onderscheid, voor de jury zouden ge bracht worden. Volgenp hem mag de drukpers volle vertrouwen stellen in de jury en is het recht van antwoord geheel toereikend om voldoening te geven aan de personen, die onverdiend of onjuist aaugerand worden. M. Janson heelt een tegenontwerp en MThonissen verscheidene amendementen neergelegd. De laatste vroeg die amende menten le zenden naar de middensectie, maar de Minister van justicie verzette zich daar tegen; hij vond, dat de kwestie reeds lang genoeg hangende is om eene oplossing te krijgen en dal de eer der Kamer er van af hing. De Ceciliafeesten. Woensdag lest gaf de koninklijke har monie maatschappij S,te Cecilia, ter ge legenheid van haar patroondag, haar 1“" winterfeest. Deze heugelijke avondstond moet voor zijne voorgaande niet achleruilwijken, want wij hebben het genoegen aan te stippen dal wij nogmaals een puik con cert hebben bljgewooud, een concert van alteneersten rang. Wal meer is, hel ware doorgaans lastig eene vergelijking te naar- Brussel en Blxmude l*olitiek Overzicht. De parijsche dagbladen verzeke ren dat de heer minister Duclerc in naam van liet fransch kabinet binnen kort zal antwoorden op de engelsche nota, rakende den Congo. Hij zal aa nd ringen op liet vreed zaam en beschavend karakter der expeditie. In de commissih van den Congo heeft de heer Duclerc ver klaard, dat de bekrachtiging van hel verdrag geene diplomatische moei, lijkheid zal doen omslaan. De fransche Kamer der afge vaardigden is overgegaan lol de beraadslaging van liet bndjel van landbouw. De dertien eerste kapit telen werden aangenomen. Eene wijziging, strekkende lot de ver- hooging van hel krediet voor de paardenkweekers werd aanvaard met 511 stemmen legen lil. Voor de paardenstoelerijen wordt het krediet 1,400.000 fr. hersteld. Het eenig artikel van hel wets ontwerp van bekrachtiging van hel verdrag van Brazza wordt eenparig aangenomen. Al de kapittels van het budjel van landbouw worden opvolgenlijk aanvaard, na de verwerping van verscheidene wijzigingen, strek kende lol de herstelling van oude kredieten of de verhoogiug der tegenwoordige. De pruisische ministers zullen hel gedurende den zittijd van den Landdag niet gemakkelijk hebben. Hel bevestigt zich dat dl; fraction der linkerzijde van de Kamer der afgevaardigden hunne medehulp niet willen leenen tolde hervorming der wet op de besturen, zooals zij ontworpen werd. Wal hel ontwerp van den minister van financiën betreft, om den verkoop van tabak en sterken drank te belasten, het bevredigt niemand en het zijn niet alleen de liberalen, maar ook con servatoirs en zelfs de vrije conser- vateurs zijn er vijandig aan. Eene depeche uit Petersburg van dinsdag, meldt dat de keizerin van Busland den keizer vergezeld heeft in zijn bezoek van het paleis van Anitschkolf en de renbaan van Sint Michiel, alwaar zij gehouden hebben over hel rege- inenl der moskowsche lijfwacht. Het vorstelijk paar bevond zich in eene opene slede, en eene opeenge pakte volksmenigte liet opgansch de doorlocht toejuichingen hooren. Uit Alexandrie komt het bericht toe dat de gronden aldaar, waarop ZATERDAG .25 NOVEMBER i«S2. HM ■- ADVERTENTIE t I l 9-38' 11-05 1 t DÜINKERKE GIIY VELDE VEURNE GENT BRUSSEL BRUSSEL GENT VEURNE GIJ WELDE DÜINKERKE 6-08 6- 39 7- 15 9-28 10-42 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 5-35 8-66 8- 28 9- 02 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 9-00 10-20 12-18 12-39 1-05 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 Kene noodzakelijkheid. V.1. IkdUIVI V- W 11 11 y die hel uitvloeisel is der nieuwe kieswet. In zijne redevoering brengt de koning hulde aan het verleden, aan de voorgaande wetgevingen, waaraan Italië zijnen vooruitgang verschuldigd is. Hij besloot zijne redevoering niet te verklaren, dal Italië niets le vreezen hedl't van het buitenland en geen ander verlan gen dan te werken aan zijne hin- nenlandsche ontwikkeling. Zijne woorden werden warm lot-gejuichl. "Vertrekuren van den Ijzerenweg van Duinllerke, "Veurne, Gent 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-42 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-57 3- 48 9-08 4- 11 naar IVieuport. NIEUPORT (Stad) 7-03 9-05 11-17 2-05 4-04 5-53 7-14 9-09 I HivvfTTiM.’ 7.36 9-30 11-50 2-30 4-37 6-18 7-32 9-28 7- 48 9-50 12-00 2-40 4-53 6-20 8-27 9-38 8- 15 10-28 12-26 3-18 5-31 6-47 8-52 10-05 DIXMUDE DIXMUDE I NIEUPORT 5- 54 11-00 3-08 6- 32; 11-39 3-47 7- 12. 12-17 4-24 3-23 7-10 5-35 9-31

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1