11 u IT EXL A A I IltiitMclilnnd Reeds in 1869 werden papieren spoor- wegwielen door Richard Narlon Allen ten behoeve van de Pullmanslaapwagons ingevoerd. Rustige gang van den trein en bijgevolg vermindering voor de passa giers van het zoo hinderlijk schokken en stoeten op de zitplaatsen, waren het hoofddoel, dal bij de deze merkwaardige vinding werd betracht on dal ten volle is bereikt. Doch er is meer wat daarvoor pleitT is nu 1.3 jaren geleden dat de papieren w ielen dienst doen, en in al dien lijd kon dezen geen enkel geval van breuk van wiel of van as ten laste wor den gelegd. Tegenwoordig maken de Uitslag der aanbesteding welke zaterdag laatst in het provinciaal goüvernetnenls- hotel heeft plaats gehad \<>or de gewone en buitengewone onderhoudswerken, uit te voeren aan de drie uilgedolven section der Loot aart, gedurende pel jaar 1882-83; Begroot ing 6000 fr. Hebben aangeboden: MM. 1’. Stnndaert, te Coolkerké, 5430 Ir.; K. Achslogh, te Uper, 5099 fr.; 1’. Scheirsen, te Pervyse, 5450 fr.; en Verstaele, te Ramscnppèlle, 5137 fr. Op hel concert volgde een bal dal allerlevendigsl was en laai heeft geduurd. Hel was een oprecht vermaak de lieve koppeltjes te zien ImppeleiÉ: vraiment-, ctilail conime uu bouquet de /leur* I)c boiling, voor de dames, welk don derdag plaats had, was pi achtig en werd door een (Wlal dames en juffers bijge woond. De schoone prijzen weiden hevig betwist. Ook deze avondstond is opper best afgeloopen. Wij denken onze taak van verslaggever ten einde, mei den wensch te uilen nog menige zulke schoone feesten te mogen bij wonen. Hopen wij verders nog, dal hel con cert, dat morgen om 11 ure op hel stadhuis plaats heeft, goed zal gelukken, even als de Worslënbotliiig van maandag toekomende. Dan zal aller wenschen vol bracht worden en het succes der Cecilia- feesten van 1882 volledig zijn. Hel zij zoo. x. Maandag avond beeft te Avecappelle een afgrijselijk voorval plaats gehad. Op hel oogenblik dal de trein van 7 me uil Veurne aankwam, wilde eene werkmans vrouw over de baan slappen om in eene naburige herberg eeno kan bier te halen; zij werd door de locomotief gel rollen en gansch in stukken gereden De. ongeluk kige was getrouwd en moeder van vijf kinderen. Volgens andere tijdingen zou men zich in tegenwoordigheid eener zelf moord bevinden, en zou het voorval heb ben plaats gehad op eene plaats waar geen dooi gang op de baan was. Men kent evenlwel geene oorzaak van dit ramp zalig besluit. De vrouw had althans haai huis verlaten onder voorwendsel bier te gaan halen. Veurne, 25 November. Morgen zondag, om 11 ure voormiddag, Concert op het stadhuis, door de konink lijke harmonie S.1'- Cecilia. Een koninklijk besluit van 13 novem ber, verleend een jaarlijks pensioen van fr. 6000, aan den heer 1'. Valcke, vóór zatter der rechtbank van eersten aanleg te Vein nc. De provincialen raad van Westvlaan- deren Heelt woensdag morgen in buiten gewone zitting vergaderd om over te gaan lol de aanbieding van twee kandi daten tol de plaats van voorzitter bij de recht bank van eersten aanleg te Veurne. I'11'kandidaat, M. Van Coetsem, rechter te Veurne. M. Baron Van Clave, onderzoeksrechter le Liper en l'1' kandidaat van hel hof van beroep, heeft 19 stemmen bekomen. Als 2,,r kandidaat, is, na ballotteering, M. De Smet, rechter le Koririjk, aange wezen met 24 stemmen tegen 13, aan M. Van Grave gegeven. kinderen na, twee meisjes en vier jongens. Armand deed zijne studiën in de universiteil van Luik, waar hij hel diplo ma van ingenieur bekwam. Hij verkoos echter den handel en reisde in Engeland en Duitschland. Te Neukirchen Duitschland, trad Armand in huwelijk met mej. Marie- Charioltc-Eiigenie Boeking, geboren le Verviers den 16 mei 1847, dochter van M. Boeking en Eugenie Godin. Eene doch ter, Marguerite-Marie- Eugenie Peltzer, is uil dit huwelijk geboren, den 13 maart 1870, le Verviers. Eenige dagen later, den 28 maart, stierf mad..Peltzer tengevolge dier geboorte. Armand verliet toen hel land; hij asso cieerde zich met zijn schoonbroeder, M. Claz.on en ging te Buenos-Ayres een huis van in- en uitvoer slichten, onder de firma Clazon Pettier el C'. Zijne onderneming mislukte; zijn kapi taal was weldra ingekrompen, zijn krediet geschokt en de val van bet huis gebroe ders l’ellzer le. Antwerpen, brachl de likwidalic teweeg van hel huis Clazon- Péllzer, dal nauwelijks twee jaren ge leefd had. In Ei ropa teruggekeerd, vond Armand onmid< ellijk eene nieuwe commandiet. Zijne Trienden van Verviers bezorgden hem een kapitaal van 300,000 fr., doch reeds hel tweede jaar was het kapitaal verslonden Hij bekwam toen de agencic te Antwerpen van het huis O. Bemberg en van Buenos-Ayres. Na hel failliet van het huis gebroeders l’ellzer. te Antwerpen, waarvan Leon e: n der geassocieerden, was, moest deze In t land verlaten. Hij bleef eenigen tijd in Engeland. Zijn broeder Robert, was na de likwi- datie van hel huis Claz.on-l’elizer, wissel- agenl geworden te Buenos-Ayres. Hij had veel werk en ontbood zijn broeder Leon, die hier in Europa ten laste van Armand en James Peltzer leefde. Liaan bevond zich in 1869 le Liverpool. Den 28 februari 1870 heeft hij yerklaard zijne woonst over te brengen naar Antwerpen, waar hij den 8 maart 1870 opgeschreven werd, Markgravestraat, n’ 6. Men kent de verdere gevallen van Leoi» Peltzer le Buenos Ayres, onder ander hel avontuur met den jongen Antonio Olivera. Na die feilen leefde León eenigen lijd te Buenos-Ayres op de kosten van eenigty landgenoolen, lot bij naar Nooid-Amerika scheep ging, op de kosten van den heer Bergman, consul van België. De gebroeders Peltzer, alhoewel in België geboren, zijn zoons van vreemde lingen en bij gevolg zelf vreemdelingen; doch op hel tijdstip hunner meerder jarigheid, hebben zij de verklaring ge daan, vereisclil door art. 9 van Int burgc’lijk welhoek, en hebben alzoo de belgischc nationaliteit bekomen. Rechterlijke kronijk. De korrek- tionele Rechtbank onzer slad, heelt de volgende veroordeelingen uitgesproken. Bij koninklijk besluit van 6 november, zijn de heeren (kastelein, grondeigenaar te Dixmude, en De Prey, arrondissements commissaris en grondeigenaar te Veurne; leden benoemd van de regie der Noord- Walering vim Veurne, in vervanging van M. De Grave en M. de baron llerwyu, ontslaggevers.' stellen lusschen dé verschillige concer ten onzer voortreffelijke harmonie, daar meest allen samengesteld zijn der wijze om de moeiclijkstc te bevredigen. Wij hebben heden nogtans ondervonden, (lalde keurige mi groolsche. avondfeesten onzer harmonie, in kundigheid, schoon heid en muziekale waarde meer en meer toenemen en waardig zijn eener groole stad. Ook inoete wij vooraf onzen wel gemeende!) dank betuigen aan den heer voorzitter De Pn y, voorde moeite welke hij zich geeft, o n de Geciliafeeslen zoo luisterrijk mogelijk le maken. Wij verduiken onze aarzeling niet bij hel beproeven e< n nauwkeurig en belang wekkend verslag op te maken, der zoo schitterende Geciliafeeslen, om den een voudige» reden mil onze ondankbare laak beslaat in herhaalde doch verdiende lof tuitingen toe le zwaaijen. Inderdaad, wal lof kunnen wij nog loe sturen aan de Vetirnesche harmonie en aan haren bekwamen bestuurder. En noglans zijn wij verplicht le zeggen dal onze muziekanten hel talrijk en schoon publiek, die het feest bijwoonde, om zoo te zeggen bekoord hebben door op eene uitmuntende wijze twee zeer moeielijke stukken voor Ir dragen l’Africaine en Hiyoletto. De uil voering van beide deze siukkeu liet niets te wenschen over, en de heeren muziekanten, met eenen waren iever bezield, speelden met eene kracht, eenen samenhimg en eene keurigheid, die met de warmsle toejuichingen begroet werden. Dit strekt lol eer onzer harmonie en haren bestuurder, M.r Waucampt, onder wiens kundige en talentvolle lei ding, Cecilia eene hoopvolle toekomst mag iiistarei). Mcjufier Maliieux, l.‘k' prijs van hel koninklijk conservatorium van Brussel, heeft niet weinig bijgebrachl lot den luister van dit schoon avondfeest. Zij zingt met een gevoel zonder weerga, liare zoeiluidcnde en heldere slem heeft groolen indruk gemaakt; de zangwijze, de gomakelijkhoid iu hel vocaliseeren, in een woord, hel talent der uitmuntende zangeres is wonderbaar. Mej. Mahieux wist de aandacht van liet publiek tot zich te trekken, door hare lieve en harmo nische looncn. Zij zong, met een onwèer- staanbaar gevoel, hel groot aria uit Héródiade. Haar schoon talent veropen baarde zich met zeilden bijval in den duo van Hamlet, alsook in de lieve Sérenata van Hraga, met begeleiding van cornet a pistons, een echt pcreltje. Zij vertolkte deze schoone stukken met bijzonder kracht en fijnheid, maar waar, ons dunkéns, zij vooral uitmuntte, was in hel aria des bijoux de Faust. Met eene bij zondere juistheid en liefelijkheid, alsook met een wegslepcnd dramatisch gevoel, heeft zij de lieve compositie van Gounod weergegeven. In een woord, Mej. Mahieux is eene artiste in den waren zm der be- leekenis. Ook schenen de toejuichingen waarmede zij begroet werd geen einde te zuilen nemen. Een schoon bloemtuil' werd baar aangeboden ter aandenken van dezen avondstond, en hel was verdiend. Een uitmuntende cornetisl, M.' Dulieni, professor bij hel koninklijk couservalo- rium van Brussel, heeft twee schoone stukken uilgevoerd. Zijn zuiveren onver saagd spel, hel gemak waarmede hij de moeielijklnden overwint, hebben hem de grootste toejuichingen verworven. De loonën welke uit zijn instrument vloeien zijn waarlijk wonderbaar, zoel en krach tig; zoo in hooge aks in leege loonei), behoudt hij altoos die zuiverheid die den waren artist kenmerken. Men vindt verder, in dezen uitstekende kunstenaar, een heerlijke uitdrukking, eene schoon heid, eene volmaaktheid en eene ver hevenheid van uitvoering die men zelden tegenkomt. Ook heeft het hoogst voldaan publiek, door donderende toejuichingen en bijgeroepen, zijne bewondering laten blijken, en alzoo M.' Duhem bewezen hoe zeer zijn wonderbaar talent werd ge waardeerd. M.r Note, baryton, l"* prijs van hel conservatorium van Gent, is eenen zan ger van veel belolle. Begaafd met eene schoone en krachtige stem, eene ware slem voor hel theater, zong hij met zeer veel kunde en gevoel hel arioso uit de Tiouvère, en de melodie van Gounod, le Valton. Op eene meesterlijke wijze heeft hij zijne verscheidene arias gezongenen hel publiek hoogst voldaan, die hem met de warmsle toejuichingen beeft over laden. Zelden hebben wij aangenamer en krachtiger stem gehoord. Wat schoon, doordringend en welluidend orgaan! Met een waar talent heeft hij Mej. Mahieux bijgestaan in den lieven duo van Hamlet, die door beide deze arlislei) operbest vertolkt werd. Kortom, succes op groole schaal. Hel feest van den 22 November 1882, heef', eene porei le meer bijgebrachl aan de kroon der maatschappij, en mag ge boekt staan als eene der schoonste fees ten, welke ooit in Cecilia zijn gegeven geweest. Men schrijft uil Swevezeele, dato 20 november Eene schroomlijke misdaad heell de vreedzame gemeente Swevezeele in ver slagenheid gebracht. De genaamde Gal lens, verliet rond 11 ure, in gezelschap van eenen anderen jongeling, de herberg hel Zwemmers-hof, waar zij op de bolbaan gespeeld hadden. Onderwegen rees een twist op lusschen hen; de ruzie ging weldra tot feitelijkhe den over. Gallens o.living van zijnen tegenstrever eene messteek in hel liarl. De ongelukkige jongeling kon nog eenige slappen doen, doch doodelijk gewond en uitgeput door hel aanzienlijke bloedver lies viel hij ten gronde en gaf den geest. De schuldige is aangehouden en ter beschikking van den procureur des konings gesteld. Men meldt uil Luik, 19 november: Eergisteren avond is een schrikkelijk ongeval gebeurd op den spoorweg tus- schen Luik en Pepinsler. De treinwachter Gh. Keldericli, in dienst op den trein, die ten 5 uur 38 namiddag uil Brussel naar Luik vertrekt, opende de portel van een compartiment op bel oogenblik hij in de nabijheid kwam van de tunnel van Ghaud- fontaine. De portel sloeg met geweld legen den linkermuur der tunnel, welke gedeeltelijk afgerukl werd en den onge lukkige van de loopbank slingerde. Een ander treinwachter, die hel gerucht ge boord had, ging op zoek eti stelde wel dra vast dat eene pot lel in stukken ge- slagen was. Hij gal kennis van het gebeurde aan den trcinoversle, doch middelerwijl was de trein le Pepinsler gekomen. De opzoekingen, die terstond gedaan werden; deden hel lijk van den ongelukkige ontdekken; het hoofd was al/.ichlelijk verbrijzeld en de lappen vlecsch hingen op de schouders; een arm en een been waren verbrijzeld, enz. De ongelukkige, welke 20 jaar oud was, laat eene weduwe met één kind achter. Men meldt uit Seraing, 19 novem ber: De overslroomingen hebben reeds i zeer veel schade veroorzaakt. Sedert vrijdag is men verplicht geweest lu i werk te staken inde koolmijn Caroline. Men is insgelijks genoodzaakt geweest den arbeid le slaken in de staalfabrieken, ijzerfabrieken, smeterijen, werkhuizen win constructie, en smederijen van de Sociélé Coekerill. Bij gevolg zijn verschei dene duizenden inenschen zonder werk. Hopen wij dat die toestand zoo spoedig mogelijk moge eindigen. Het einiie beu aarde, Hel obser vatorium van Paiijs meldt dal aan onze arme moeder aarde, nog slechts een voortbestaan is voorbehouden van 600 miilioen jaren. Dat maakt, wanneer de rekening juist is, nog ongeveer 300,000 maal den tijd van haar bestaan volgens de chrislcne lijdrekening. Niemand weel of zal wel nooit welen van wanneer de aarde bestaal. Het christendom doel haar bestaan dagteekenen van Adam en Eva, ol 6000 jaren. De Bhoudisten, uil de In- dieu, maken haar 50,000 jaar oud, maar de Chineezen doen dien opklimmen tot 400,000 jaren. Men ziet bet 't verschil is tamelijk groot. Aangenomen nu dal de aarde de helft van haren tijd heeft ge leefd en haar dus nog 600 millioenen jaren overblijven, zoo zal zij bij haar overlijden den eerbiedigen ouderdom hebben bereikt van 1200 miilioen jaren. Men meldt dal er in de zaal van hel assisenhof, le Brussel, waar de zaak l’ellzer zal opgeroepen worden, te wei nig plaats is om le voldoen aan al de vragen der dagbladschrijvers om in de gelegenheid gesteld te worden, le vol doen. Er zijn vragen gekomen uit Erank rijk, Duitschland, Spanje, Engeland en zelfs Oranje Vrijstaat. Do misdaad doi’ Wetstraat. De BEsciiri.mr.DEN. Armand l’ellzer is le Verviers in de ruo de l’Harmonie ge boren, den 31 mei 1843. Zijn broeder, Leon-Frederik-Albert Peltzer is geboren in dezelfde slad, in hetzelfde huis, den 9 juli 1847. Hun vader was Hermann Peltzer, gezegd Gcrtnain Peltzer, geboren*in 1802 te Elberfeld (Pruisen) vanwaar hij zich in 1817 te Verviers kwam vestigen. In 1841 was hij te Osnahruk getrouwd met mej. Ida deGülick, in 1820 in die slad geboren. Germain l’ellzer dreef handel in indigo, later trad hij in dienst in de fabriek Lnoiii'cux en zoon. Ilij is le Verviers overleden den 3 maart 1867. Hij liet zes .JaKkanrl. De liefhebbers der jaskaarl worden verwittigd dat er morgen zondag, om 5 ure namiddag, een combat zal plaats hebben bij Decroo-Tuvenier groole Markt, alhier. Het slachtoeeeu. De heer Willem Bernays was le Coblenz geboren in ie- bruari 1848. Zijne ouders kwamen km i na zijne geboorte, zich in België vestigen. Bernays deed zijne studie in de hoo^e- school van Brussel. Nauwelijks 20 jaar oud, werd hij, na een schitterend exaain, benoemd lol doctor in rechten, den 11 augusti 1868. Zoodra hij advokaal benoemd was, hield hij zich vooral bezig met de studie en praktijk der sclmep'.aarl- en handels- zaken, waartoe zijne kennis van vier le.vemle talen hem zeer behulpzaam was. Hij vestigde zich dan ook le Antwerpen. Hij begon zijne siagie bij wijlen den advokaal Van Duel; zoodra zijne siagie, die hij bij Mr Auger, stnfhouder, had voovlgezel, geëindigd was, werd hij door dezen laalslen als mee werker aangenomen. Bernays hield zich ook met geschied kundige opzoekingen bezig. Eenigen lijd voor zijnen dood, luid hij de laatste hand gelegd aan een werk, getiteld Hel lol van het grool-herlogdotn Francfort en van zijne Iroepeu; geschied- en krijgs kundige studie van den tijd van hel Verbond van den Rijn. Dit werk, waar voor een boezemvriend van Bernays, baron nou Ardenne, escadron-overste bij heti prtftsisch leger, de voorrede geschre ven heelt, is sedert dien te Berlijn (1882) uilgegcven. «i> SI rtM'kniciiWH, ZITTING VAN 16 NOVEMBER. Callenicyn Constant, reizende koopman to Rousselaere, 2 fr. boet of 8 dagen gevang, voor slagen en wonden. Bruloot Elorimond, herbergier, te Vinchcm, 10 fr. boet of 2 dagen gevang, voor slagen en wonden. ZITTING VAN 17 NOVEMBER. Pollevyt Gastaal’. werkman te Duiniórke. 3 maal 8 dagen gevang, voor slagen en wonden. Decorte Louis, werkman te Avecappelle. 15 dagen gevang en 26 Ir. boet., voor beleedigingon jegens den veldwachter. Deryckere Louis, wei-kmau te Veurne, 15 dagen gevang, voor slagen en wonden toogebracht aan zijne vrouw, en 1 maand gevang voor id. aan zijn kind. Bcvroü Louis, werkman te Pervyse, 26 fr. boete of 8 dagen gevang, over slagen en wonden. Kctelcrs Louis, werkman te Nieuport, 10 fr. boet of 2 dagen gevang, voor bedrieg.-iijko ont vreemding. Boileyn Eugène, schipper te Avecappelle, 2 maal 5 fr. boet of een dag gevang, voor bedrio- gelijke ontvreemding. Ill ra X BN L. A N 1>.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2