VAN VEURNE te I O NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I.VS2. Ai.’ 561 .IAAF.. drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. nnnr Brussel en Dixnnide Madagas- vcel onderwijs, verklaard amendementen d Wagener. DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Foor Stad6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor ijansch lielgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00. Een afzonderlijk irmmer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den zijne reis met politieke Om die gevoeligen slag te keer te gaan, zullen de klerikalen vragen dat de leer- lingen-onderwijzers op denzelfden voel als de seminaristen zouden gebracht worden, want, volgens hen, zoo de vrij stelling voor de seminaristen afgeschaft werd, zou deze der normalisten insge lijks moeten verdwijnen. Doch dit amendement zal, ongelukkig lijk, door de kamerleden niet aangenomen worden, want het gedacht der linker zijde in deze kwestie is reeds gevormd en zal ten uilvoer gebracht worden. En waarom dan zouden de heeren se minaristen allerhande voorrechten van de wetgevers moeten verwachten, zij die alles in het werk stellen om ’s landsver- tegenwoordigers te belasteren en in den modder te wentelen Vertooning. De tweede vertooning van hel looneel- jaar, welke met een gretig verlangen was te gemoet gezien, werd zondag lest, door onze Rhelorika maatschappij, op stads schouwburg gegeven. Deze vertooning had nogmaals Men schrijft in bij den drukker-uilgcver, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag loe te zenden. De houding der twee beschuldigden is de moeite waard nagegaan te worden, tijdens hel rekwisilorium van den advo- kaat general. Leo Peltzer heeft altijd dezelfde houding, soms verstrooid, als ging het hem niet aan wat er voor het hof van assisen voorvalt; zijne onverschilligheid is won derbaar. Armand, integendeel, verliest geen woord; hij luistert met de gespannen aandacht, gewoonlijk met hel hoofd op do linker hand rustende. Elk oogenblik neemt hij op zenuachtige wijze notas en buigt zich tot voorover zijne verdedigers om cenige woorden te zeggen. Proces Peltzer. Wij zijn aan de pleitredenen gekomen; maandag is hel openbaar ministerie be gonnen en dinsdag en.woensdag heeft hij nog geheel het. verhoor ingenomen. Hij neemt geheel het proces, bijgevolg geheel de akte van beschuldiging in overzicht. Hel is vooral tegen Armand Peltzer dat zijn rekwisilorium is gericht, die hij als den aanhitser der moord aanduit. De Kamer. Wetsontwerp op het gebruik der Vlaam sche taal in het middelbaar onderwijs. Ziedaar hol onderwerp dal vrijdag de Kamer onledig hield. De heer Wagener heeft zijn amende ment ontwikkeld strekkende om in de voorbereidende afdeeling der middelbare scholen, de leergangen terzelfder tijd in hel vlaamsch en in liet fransch te doen geven. De achtbare spreker vreest dal de middelbare scholen van den Staat zouden verlaten worden ten voordeele van het privaat onderwijs indien de lessen uil- ..i..:.-'t-' |iel vlaamsch moesten ge geven worden. Dit is niel alleen van onderwijskundig maar ook van politiek belang. De heeren Olin, Van Humbeeck en Vanderkindere komen in hel debat tus- schen waaraan MM. Delacl en Coremans ook deel nemen. moeten de liberalen niet aarzelen van hunnen kant, de vlaamsche liberale ga zetten te plaatsen overal waar het maar mogelijk is. Dit voorstel zal door de klerikalen hevig tegengewerkt en bestreden worden, en dit is gemakkelijk om begrijpen, want die zaak is van hel grootste belang voor Immers, moest de vrijstelling der seminaristen afgeschaft worden, dan zou den zij nog eens hunne beurs moeten openen om die jonge springers te doen vervangen en wij weten dat die geld- verkwislingen zeer lastige opofferingen voor hen zouden daar stellen. over hunne politieke vijanden gedroegen, dan zouden dezen ook wat meer gene genheid voor hen over hebben. Maar, als die mannen tegen de wet gevers, met vurigen haat en vol woede, ten oorlog trekken, dan zouden zeker nog de liberalen, de armen gekruist, moeten onverschillig blijven en zich door die kwakkels laten beschimpen 1 Volgens men uit Weenen meldt, bestaat er geen eigenlijk verdrag van bondgenootschap tusschen Oostenrijk en Duitschlaml. maar eene zekere overeenkomst, die voor doel hoeft de handhaving van den vrede. Die overeenkomst werd vastgesleld tusschen graaf Andrassy en prins von Bismarck, tijdens hel verblijf van dezen laatste te Wce- nen. Beiden zonden van gevoelen zijn,dat de vrede in Europa niet zal gestoord worden, zoolang Duitsch land en Ooslem ijk-Hongarie zamen zullen d die twee mogendheden, om zoo te zeggen, in de oogen van den vreemde er maar ééne zouden vormen. Beide staatsmannen heb ben al de vraagstukken onderzocht, die hetzij in Frankrijk, hetzij in Italië, Busland of in hel Oosten zouden kunnen ontslaan en zijn liet eens geworden over de hou ding, door Ooslem ijk en Duitsch land aauteriemen, indien de vraag stukken feilen werden en eene De klerikalen on de geestelijken zijn oplossing vereischlen. bevreesd dat bet geschrévene woord in hunne dorpen gelezen wbrdt. Waarom Wel omdat dit hunne politieke licer- Gelijkc rechten, gelijke schappij ten gronde zou helpen en plichten. 1”"i.„ Thans is het zeker dat het wetsontwerp 'an keik en gemeentehuis te gader. welke de vrijstelling der seminaristen, in zake van milicie afschafl. in den loop des huidigen kamerziltijds, zal besproken en aangenomen worden. De leden der linkerzijde hebben reeds eenpariglijk den weusch uitgedrukt dit ontwerp aan de dagorde der kamer l: zien brengen, en, van nu af, mogen de klerikalen alle hoop opgeven de annvaar- diging dezer wel te zien uitstellen. Zoo de pastoors zich wal beter, tegen- zx., i Dat ware toch te zachtmoedig zijn niet waar? Ook, toen wij de gelukkige tijding van hel voornoemd voorstel vernamen, konden wij ons niet bedwingen eenen hartelijken bravo! uit te galmen Bravo! dus, voor dit initiatief' te En dat zij, welke, door hunne onver- gaan derwijze dal draagzaamheiddit voorstel gewettigd i«m VUU Jhebben, er de noodzakelijke gevolgen sluilelijk in - van afdragen! in de oogen van den Dit zou maar juist en billijk zijn. er maar ééne zouden mnrr i i Het is de plicht der liberalen do ga zetten hunner partij zooveel mogelijk te ondersteunen en te doen lezen. Eene erge, nijdige oorlog wordt de vrije drukpers aangedaan door de geeste lijkheid en de klerikalen in het algemeen, een oorlog die nooit rust noch adem haalt. De klerikalen en c„ iij bevreesd dat bel geschrévene woord hunne Wel omdat dit hunne politieke schappij ten gronde zou helpen en zij niet meer meester zouden kunnen blijven von L- n>»l* - De drukpers wordt gevreesd; de libe rale gazellen gedoemd en vei vloekt en vervolgd. En dat waarom? Omdat zij de waarheid zeggen, het recht verdedigen, de wetten eenpariglijk den wensc'b uitgedrukt' ïïiï geëerbiedigd zien. Ziedaar hunne n misdaad, ziedaar hel gruwelstuk aan welke zij plichtig zijn. Nu. wij zijn er lier om. men mag hen slecht noemen, omdat zij de verdrukten, de vervolgden, de vrijheid, bel welzijn dés volks voor slaan. Ah lafaards, gij die hun den steen toewerpt, zijl niet anders dan mannen van eigen zak en van eigen belang. De liberale gazetten zullen u aan de paal der schande nagelen en blijven nagelen. De liberale bladen zijn ook slecht omdat zij hel liberaal ministerie verde digen, dal zoo kloek en deftig werkt voor het vaderland en het volksonderwijs. Ah zij zouden de burgerlijke overheid moeten laten vernietigen, haar alle gezag benemen Zulks zal nimmer zijn, neen, nooit Standvastig zullen zij voor de burgervrijheidde Grond wet en den Koning strijden en op de bres blijven staan. Wankelen of aarzelen past niet meer. De klei ikale partij is de gezworene vijan din van onze rust, onze vrijheid, zij is eene ware oproermaakster. En als zulks, moet die partij ten grondel geslagen en machteloos gemaakt worden, gelijk een venijnig dier dal niemand in vrede laat. En verder?Het is meer dan ooit eene groote plicht voor de liberalen hun nen invloed te gebruiken om de vrije en onafhankelijke gazetten overal te ver spreiden en te doen lezen, lu die plicht weifelen of slapen, ware eene lafhartig heid, een verraad in de tegenwoordige omstandigheden. Als men nagaat wal poogingen 'de klerikalen en vooral de geestelijken aan wenden om de vlaamsche liberale bladen van den builen verwijderd te houden, ten einde daar de meuschen te beletten de waarheid te lezen en te weten, dan Oyerxiclit. Men meldt uit Parijs, dat de heer Leon S.iy voornemens is in den franschen Senaat eene lange rede voering uil te spreken bij de alge* ineene beraadslaging van het btidjel. De oud minister van finan ciën zon zijne ontwerp *n verdedi gen, doch echter alles zoo zwart niel meer inzien als hij onlangs in dagbladartikelen gedaan heeft. De commissie, gelast met hel onderzoek van het vraagstuk der vorming van eenfrankcb ministerie d< r koloniën, heeft maandag laatst in het ministerie van biiilenland- sche zaken hare eerste vereeniging gebonden, onder voorzitterschap i van den heer Dnclerc. De voorzit ter van den ministerraad heeft hel programma der werkzaamheden \an de commissie uiteengezet, er bijvoegende dal het op te lossen vraagstuk was om te weten, of de koloniën aan het ministerie van hel zeewezen zouden gehecht blijven, dan wel of zij zouden verbonden worden aan hel ministerie van koophandel, of een bijzonder mi nisterie zouden uilmaken. De meerderheid scheen gunstig aan de inrichting van een bijzonder minis terie. De nialgacbissche afgezanten hebben maandag te Londen in het ministerie van buitenlamlsche zaken met sic Charles Dilke een oridi rlioud gehad. Zij hebben hem het bijvoegsel van inlichtingen ge leverd. door lord Granville ge vraagd. den dag na de overhandi ging van het geschrill, waarin de grieven der koningin van Madagas car tegen Frankrijk waren opge- somd en de overziening vurz.ocht werd van het engelsch malgachisch verdrag. IWSlandard meldt dat lord Derby hunne partij, als minister voor de Indien in het Immers, moest kabinet zal treden; lord Hartington zal (ie poi teleiiille van oorlog ne men en de heer Childers zal kan selier van hel Schaak worden. Hel bevestigt zich, dat hel bevel hebberschap van het nieuw egyp- lisch leger zal toevertrouwd worden aan sir Evelyn Wood, bijgestaan door kolonel Fraser en kapitein Slade. Men bericht uit Bellijn, dat de Kamer der afgevaardigden hel bud- jel beraadslaagd heeft. Op eene vraag, rakende het maken eener vaart om den Rijn aan den Maas te verbinden, heelt de commissaris van het gouvernement geantwoord, dat de onderhandclingeri met Hol land voortduren, doch liet gouver nement op dit oogenblik daarover gene mededeelingen kan doen. De heer Saburow. gezant van Rusland bij het duilsche hol’, is naar Petersburg vertrokken. Men Dinsdag werd de bespreking van hel wetsontwerp over het gebruik der vlaani- sclie taal in hel middelbaar onderwijs, voort gezet. M. De Wael, vroeg het behoud van artikel een des ontwerps zooals het oorspronkelijk werd voot gesleld. De lieer Arnould, van Brussel, sprak in denzelf- dcti zin. De lieer Van Humbeeck, minister van onderwijs, verklaard nochtans in iiaam der Regeering, zich aan te sluiten bij de amendementen der heeren Vanderkindere en Wagener. Andere sprekers kwamen nog tusschen, en ten slotte werd hel amendement Van- derkindcre gestemd betrekkelijk het arti kel een, met 48 stemmen tegen 44 en 3 onthoudingen. ZATERDAG 16 DECEMBER A ■so T 1 9-00 10-20 12-18 12-39 1-05 4- 28 5- 06 7-32 5-35 8-06 8- 28 9- 02 11- 39 12- 17 3-23 5-35 0-08 6- 39 7- 15 9-28 10-42 5-50 7-35 9-51 10-Tl 10-45 BRUSjSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-57 3- 48 9-08 4- 11 --rr-tiitaW -- Ver! rekuren van den ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent 5-51 11-00 3-08 5-07 6-08 .6-32 11-39 3-47 5-37 7-12 12-17 4-24 6-14 9-38 3-23 7-10 9-15 8-50 11-05 5-35 9-31 10-42 o-UU 4-At WVtf 7-36 9-30 11-50 2-30 4-37 6-18 7-32 9-28 7- 48 9-50 12-00 2-40 4-53 6-20 8-27 9-38 8- 15 10-28 12-26 3-18 5-31 6-47 8-52 10-05 - i 11-00 3-08 3- 47 4- 24 7-10 9-31 wil dat zaken in verhand staal. naar IVieuport. NIEÜPORT (Stad) 7-03 9-05 11-17 2-05 4-04 5-53 7-14 9-09 D1XMUDE DIXMUDE NIEÜPORT De liberale gazetten. C.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1