Een brand heeft geheel den Alhambra- schouwburg, Leicester square, in het midden der fransche wijk, in asch gelegd. Hel was van al de schouwburgen van Londen de grootste en de meest Ifvzocht- sle. Men vertoonde er sedert eene maand de Merry war (de vroolijke Oorlog), kluchtig zangspel van Strauss, met groote pracht van looneelschikking en een luis terlijk ballet. Gelukkiglijk is de brand maar na de vertoouing ontstaan. Er zijn gccne slachtoffers. Hel stoffelijk verlies is overgroot. Op de bals in do engelschc groote wereld zullen in dezen winter een paar ouderwetsche dansen, gavotte en de sta tige menuet, weder ingevoerd worden. Dcschoone van End zijn rcedsdruk bezig zich daarin te oefenen. Sta<l- en Streeknleuwa. Veurne, 16 December. Feesten. Zie hier de orde der leesten welke in de maand Januari toe komende, door de verschillige maatschap pijen onzer stad, zullen gegeven worden: C> en 7 Januari, het Drij Koningenfeest bij de maatschappij van Rhetorika; 14 Januari, Concert gevolgd door Hal, in den Koorzatigerskring; Januari. Buitengewone vertoouing op Stadsschouwburg, door de maalschapij van Rhetorika. Zoo hel schijnt zal er .een schoon er hartroerend drama ten tooneele gevoerd worden. 28 Januari, Concert gevolgd door Bal, hij de harmonie maatschappij Slc Cecilia. Rechterlijke kronijk. De korrek- lioiiele Rechtbank onzer stad, heeft de volgende veroordeel ingen uitgesproken. .Jasknart. De liefhebbers-jassers worden verwittigt daler morgen zondag, om 5 ure namiddag, een Gombal zal plaats hebben in de hei berg het Stadhuis, bij de wed'' en kinderen Sobry, groote Markt, alhier. Zaterdag lest hadden twee ongelukken iplaals op tien ijzerenweg Lichlervelde- A’eurne. Het eersle gebeurde te Zarren om 2 ure namiddag. Eene oude behoef tige vrouw, wonende te Vladsloo, werd bij bet overtrekken der ijzeren baan op eene eenzame plaats, door den trein ver rast en getroffen; zij werd nevens tie baan geworpen, van waar men haar zeer erg gekneusd naar hel hospitaal te Dixmude heeft overgebracht. Die vrouw was doof en overigens niet goed bij hare zinnen. Het tweede ongeluk was smartelijker en had plaats om 5 ure ’s avonds, nabij Dixmude, aan de doorsnede op den weg naar St. Jacobskappelleke. Louis Hubert, briefdrager te Dixmude, is er door den trein, komende van Nieuport, getroffen en op den slag gedood. Het was de oudste briefdrager van dit postbureel en stond op het punt op pensioen te worden ge steld. Hij deed den dienst der gemeenten A’ieucappelie.Oudecappellc enSt. Jacobs- tappclle. Hij was een weinig doof. Maandag heelt men leEesscn uil cenen kleinen gracht hel lijk getrokken van cenen jongeling dier gemeente met naam Gustaaf Hoornaerl, oud 27 jaren. Men denkt dat de ongelukkige, die onderhevig was aan de vallende ziekte, in zijne kwaal zal gevallen en aldus verongelukt zijn. Een advocaat te Parijs is hel slacht offer geweest van eenen ongehoorden diefstal. De dieven hebben in zijn geldkofler, die zeer sterk was, eene opening gemaakt van 30 centimeters middellijn en hebben er eene som uitgenomen van ongeveer (>0,000 fr. in speciën. De dieven nogtans hebben titels aan drager welke er zich in bevonden onaangeroerd laten liggen, niets medenemende dan de klinkende munt. Men veronderstelt dal de advocaat, die zijne bureelen heeft in een huis waar hij niet woont, des avonds de dieven zal opgesloten hebben. Om te vertrekken hebben de kwaaddoeners hel slot der deur losgevezen en zijn heengegaan zon der van iemand gezien te zijn. Een parijsch dagblad meldt dat er in hel Comtoir d’escomple» te Parijs een diefstal heeft plaats gehad van 100,000 Ir., gepleegd bij middel van valsclie kwijtbrieven. Men herinnert zich nog doctor La- bauhie, onlangs te Rijsel aangehouden onder beschuldiging van cenen zwaren diefstal, ten uadeele van eenen ouderling, den heer Baratte, dien hij eenen slaap drank zou ingegeven hebben, om hem des te beter te kunnen plunderen. La- bauhie en zijne medebeschuldigde, de weduwe Verdez, meid bij den heer Ba- ralle, zullen den 18 december voor 'tas sisenhof van T Noorderdepartement ver schijnen. vervuld zijn, om hem aan hel belgisch gerecht over te leveren. Nogmaals is er ten gevolge van den hevigen sneew en regen, eene nieuwe wassing van hel water in ons land ge beurd. De laatste lijdingen uit Duitsch- land zijn harlvcrschreurendook in Frankrijk en Holland stijgt de nood. De sneeuwstorm, die woensdag laatst in het noorden van Engeland woedde, is een van de hevigste die men daar in lang gehad heeft. Het verkeer werd op vele plaatsen geheel gestremd door de ontzag lijke hoeveelheden sneeuw. Spoortreinen werden ingesneeuwd, en vele reizigers kwamen twintig uren te laat aan. Uil Barmstadt meldt men bet treurig nieuws dal Flotow, de komponist van Martha de l’Ombre, eensklaps blind is geworden. Flotow is 65 jaren oud. Volgens hei engelsch tijdschrift Knowledge (Wetenschap) zijn, in drie jaren tijds, over de geheele wereld 252 schouwburgen afgehr.in I, waarbij 4370 méifschen het leven verloren en 4300 gewond werden. Het Utrechtsch Dagblad deelt over de I tentoonstelling leAmsterdam devolgende I bijzonderheden mede Nederland zal, I naar het zich laat aanzien, een goed figuur maken in de rij der vertegenwoor- I digde natiën. Reeds meer dan duizend inzenders hebben te zamen eene plaats ruimte gevraagd van 6800 vierkante me ters, en wel 4800 meters in hel hoofdge bouw en 2000 in de machine-galerij. Deze aanvragen overtreffen de ver wachting, welke van de Hollandsche afdeeling werd opgevat, en hebben met groolere aanvragen ml T buitenland dan waarop men gerekend had, de noodzaak- lijkheid doen ontstaan, om lol eene aan zienlijke vergi ooting van het hoofdge bouw over te gaan. Is het cijfer onze inzenders belangrijk, hel grootste cijfer is dal van dcBelgische. Van onze zuidelijke buren hebben er zich reeds 1100 ter deelneming aangegeven, die te zamen in het hoofdgebouw 0000 vierkante meiers, en in de machine- galerij 2000 vierkante meiers ruimte zullen innemen. In Duitschland vindt de onderneming grooten bijval en in de duitsche afdeeling zal hel niet ontbreken aan kolossale in zendingen. Zoo heeft onder andere de bekende kanomienkoning de heer Krupp te Essen 128 vierk. meters plaatsruimte aangevraagd. Is dit reeds eene eerbied waardige oppervlakte, de firma Grudon, te Maagdenburg, die aan hel heele duit sche leger kachels levert, vraagt bijna het dubbele, namelijk niet minder dan 225 vierk. meters. Uil Engeland zijn reeds verschillende aanvragen ingekomen van 60 tol 80 vier kante meters. Een inzender vraagt er zelfs 180. Tot nog toe is hel evenwel een Fransch- inan, die de grootste ruimte zal innemen. Hel huis Sue heeft namelijk voor den aanleg van cenen elcctrischen spoorweg van 800 lol 1000 vierk meiers oppervlakte aangevraagd. De groote machinen-fabriek van Gail en heeft voor hare inzending 2500 meters noodig en eene voorname rijluigfabriek bijna evenveel. Algemeene tijdingen. De Senaat is bijeengeroepen op woens- I dag 20 dezer maand, om 2 uur des na I namiddags. Te rekenen van dinsdag is de zit- I lingzaal van de Kamer der Volksverlegen I woordigers te Brussel, verlicht geworden I door het eleclriek licht. Twee maatschap- I pijen hebben aangeboden om proefne- I mingen te doen. Hel beste stelsel zal na- I luurlijk genomen worden. Den 11 dezer ten 11 i 2 uur ’s mor- I gemis, heelt men uit de waters der I Visscherskaai te Oostende, hel lijk op- I gehaald van den visscher Leopold Van I l’achlenbeke, oud 47 jaar, die toevallig I verdronken was den 8 dezer, ten 3 1/2 I uur 's morgends, wanneer hij zich van I land aan boord wilde begeven. Zaterdag morgend, ten 6 1,2 uur, is te Oostende een kaaiwerker, gekend I onder den bijnaam van Maantje Delut, willende van eene vischsloep aan land slappen, van de ikaai gevallen en ver dronken. Hij laat eene weduwe met vier minderjarige kinderen achter. Den 4 dezer heeft men uit eenen vijver te Langhemarck hel lijk ópgetrok ken van Frans Samyn, oud 46 jaar, been houwer aldaar en .ongehuwd-. Men ver onderstelt dal hij er bij tpeval inge sukkeld is. Don avond te voren was hij bedronken gezien. Ziehier den uitslag der onderneming, in 3 loten, voor de uit te voegen werken voor het maken en onderhouden, tol den 30 april 1885, der beplantingen langs verscheide provinciale wegen, verdeeld in drij loten Hebben aangeboden Voor hel eersle lol, beslek 1,245 fr. Baesen le Wijngene, 1,800 fr.; Verstraele te Ramscappelle, 1,175 fr.; Ester le Leke, fr. 943 92 c. 2' lol, bestek 5,470 fr. De Leersnyder te IJper, 4,950 fr.; Lepoudre te Gits, 5,849; Balaillie le Poperinghe, 4,840; Baesen le Wijngene, 7,979. 3' lot, bestek 1,830 fr. Baesen le Wijn- i gene, 1,333 fr, De heer Bourgeois, politiecommis saris der 4‘- divisie, is vrijdag morgend uit Brussel, vertrokken en 's avonds te Haver aangekomen; 's anderendaags is hij naar New-York vei trokken. De heer Bourgeois is in de Vereenigde-Slaten eene som gaan balen van 2 1/2 miljoen (rank, die Bernard in verscheidene banken al daar geplaatst heeft. Ziet uwe loten naar!Te Brussel zijn er niet min dan 2,556,434 fr. pre- miën van de verschillige gemeenteleenin- gen, die nog niet gereclameerd zijn. Zie hier de premion degene onder de 1000 fr. niet medegerekend, die nog niet ter uit betaling aangeboden zijn: 19 loten van 1,000 frank; I van 2,000; 1 van 2,500; 2 van 3,000; 3 van 5,000; 2 van 10,000; 2 vanl2,500; 1 van 15,000; 10 van25,000; 1 van 50,000; 3 van 100,000 frank. Er zijn 3 personen die dus een fortuin van 100,000 frank hebben liggen zonder hel le weten De Etoile meldt de aanhouding van den heer Boland, de stichter en oud hoofd-opsleller van de National. Hij zou op zijn kasteel des Charmelles, vrijdag laatst, om 9 ure 's morgens zijn aange houden en in het celgevangenis zijn op gesloten tot dat de formaliteiten zullen volk uitgelokl en niemand heefi zich be klaagd, want elkeen was ten uiterste voldaan. Het eerst opgevoerde stuk was De Visschersvan Blankenberg he.Dil tooneel- spel, die eene stichtende en loffelijke strekking beval en waar er veel schoone en aandoénlijke tatëreelen in voor komen, heeft bij de talrijke toeschouwers den besten bijval verworven. Ook werd hel goed gespeeld. Lybaert en Dora waren aan de hoogte hunner laak; zij speelden mei veel kunde I ■en gevoel, en hebben bijzonderlijk hun goed geoefend spel doen uilsehijnen in bel moeilijk loom el van den twisl welke I lusschen hen beide opsteeg. Van weder- I zijdsche verwijlingeii kwamen zij weldra I handgemeen, en dit tooneel, vlug en zwierig afgemaaid, leverde een tafereel op I dal niet weinig '1 publiek heeft bevallen. I Lena evenals Tone en Walter, hebben ook I hunne rollen opperbest vertolkt. Wij I sturen hen onze gelukwenschingen toe, I zoo over hunne keurige uitvoering als I over hunnen 1 assen voortgang op de I baan der tooneell unst. Wij zouden onr, chtvaardig zijn, zoo wij hier geen woordje lof toezwaaiden aan de visschers, die de koren met veel samenhang zongen en alle hunne taferee- len met kracht <11 levendigheid hebben uitgevoerd. De voorstelling eindigde met hel stuk De wol/' in het llageland. Dil ernstig I blijspel, doorspekt van koddige en fijne zinspelingen, viel ook zeer in de gunst van eenieder. Hel werd voldoenelijk voorgedragen, en spelers en figuranten hebben allen hel hunne bijgebrachl om den goeden samenhang van hel stuk le betrachten. Aan Daas Jan en Thecla mag de palm van ’t gewrocht loegekeud wor den; door hun kundig spel verwierven zij de warmste toejuichingen der toeschouwers. Sinte Medaard was beurtelings eenen waren schoolmeester en eenen volmaak ten koster; ’t was een komiek van den •echten stempel en wij aarzelen niet te zeggen dat hij zijne rol zoo verdienstelijk als een groote speler heeft vertolkt. Zijne zwierige en losse opvoering heeft hel volk bartelijk doen lachen.- Rosa, Stephaan en Bernard, even als de twee muldcrsknechlen, Thomas en Hans, verdienen al onze goedkeuring voor de loffelijke pogingen welke zij hebben aan den dag gelegd, lot hel welgelukken van hel stuk. Zij hebben recht op onze erken telijkheid. Kortom, deze vertoouing, opgeluisterd door de harmonie maatschappij, was voortreffelijk en werd naar verdienste geschat, getuige de herhaalde bravo en bisgeroepen die de tooneelliefhcbbers ten decle vielen. Nu er een oorlog dreigt uil le bersten lusschen de inboorlingen van Madagascar en Frankrijk, oordeclcn wij hel noodig eenige bijzonderheden mede te deelen over hel land der Hova’s: Madagascar, een van de grootste eilan den der wereld, is van hel afrikaansch vasteland gescheiden door hel kanaal van Mozambique, dal in hel nauwste gedeelte 350 engelschc mijlen breed is. Hel eiland is 1000 mijlen lang en gemiddeld 250 breed. In drie terrassen verrijzen de ber gen uit de kuststreek, die ter breedte van 20 mijlen, hel geheel eiland insluiten, on met bosschee en moerassen bedekt is. De middenste bergvlakte, door de Hova’s be woond en waarop hunne hoofdstad An tananarivo ligt, is 4500 voet boven den spiegel der zee. De meeste bergen zijn van yulkanischen oorsprong. De bevol king is ongeveer vier millioen zielen, de helft Hova’s. Het Londeusch zendingsge nootschap is er zeer invloedrijk de koningin en de meeste ministers zijn leden eener prolestantsche kerk. Onder leiding der zendelingen beslaat in de meeste steden en dorpen het verplich tend onderwijs. Naar Mauritius worden jaarlijks 10,000 runderen uilgevoerd en de handel lus schen de twee eilanden wordt op omtrent 5,000,000 frank per jaar geschal. Katoen en stollen worden uil Manchester voor ongeveer anderhalf millioen frank inge voerd. De geheele in- en uitvoerhandel wordt geraamd op 10 millioen frank. Sedert 1878 doen de schepen der British I India Steam Navigation Comp., ecus in de maand Mouzangaye aan, eene hare die in rechtslreeksche verbinding met tie hoofd- slad staal. De Sakalavas, de slam van het noordelijke der westkust, wier geheel de Franschen wilden nemen, zijn in 1839 legen de Hova’s opgestaan, maar lang reeds hebben zij zich onderworpen aan de koningin, wier soevereiniteit hel ge heele eiland door hel fransche gouverne ment in 1868 formeel is erkend. I De eilandjes Nossi Be en Nossi Ibrahim, I aan de noordwest- en de oostkust, die I beiden aan Frankrijk behooren, zijn on- I gezond en evenmin voor den handel als I voor kolonisatie geschikt, doch gunstig I gelegen voor smokkelen. Hel gebied, I waarop Frankrijk aanspraak maakt, is de I kust van kaap Ambro lol de haven Ma- I jambra en sluit de belangrijke haven I Diego Suarez, ol British Sound aan den I top der oostkust in. De voornaamste I haven isTamalave, die tweemaal door de I Franschen is aangevallen. In 1845 had de toenmalige koningin kristenen laten vermoorden, de Europe- I anen verbannen en den handel met Réu- I nion en Mauritius verboden. Engelschc en fransche kanonneerboolen gingen naar I Tamalave. Eene landing werd onderno- I men, doch afgeslagen met een verlies van 21 dooden en 54 gewonden. De fransche regeering wilde daarop eene expeditie uitrusten om Diego Suarez te nemen maar de Kamer van afgevaardigden was er Legen, zoodal er niets van is gekomen. Amerika en Engeland hebben verdragen met Madagascar en te lamatave is een duitsche consul. Amerika’s handel op hel eiland is zoo gtool als die van Engeland en Frankrijk samen. Op hel oogeublik hebben de Franschen in de indische zee de volgende kanon- necrboolen: de Foijait, de i’audrenil, de Bruat en de Piqué. De aviso Boursaint werd in augusti le Toulon gereed ge maakt om er heen le gaan en de Nièvre, een transportschip, is te Reunion. Deze schepen voeren 34 stukken en 750 man. Zij zouden voor eene landing hoogstens 300 man kunnen leveren, doch van Reu nion zouden 500 mariniers en eenige kleine kanonnen kunnen worden aange voerd. Waarschijnlijk zullen de Saka- lava’s worden gewapend, van wie men verwacht, dat zij tegen de Hova’s zullen opslaan. Aan de oostkant zou Vohémar worden bezet als bazis van de krijsver- richlingen in bel noordoosten. De voor standers der inneming beweren dal 500 fransche soldaten Madagascar in tien dagen kunnen xerovereji. ki F.iige)an<l. ZITTING VAN 7 DECEMBER. Poittió Jules, dienstknecht te Crombeke, 8 dagen gevang, voor bedriegclijke ontvreemding. Kcstelvn Eduard, smokkelaar te Steenvoordo Vrankrijk 15 dagen gevang, voor vernieling van afsluitingen 10 fr. boet <jt 2 dagen gevang, voor scheldwoorden. Temperville Retni, zonder beroep te Stavele, 2 maal 3 maanden gevang, voor aanslag tegen de eerbaarheid zonder geweld. Willaert Karei, schilder te Dixmudo, 1 jaar en 13 maanden gevang, voor aanslag tegen do eerbaarheid gepleegd op kinderen beneden, da. 11 on de 11 jaren. ZITTING VAN 8 DECEMBER. Qu Idry Pieter, dienstknecht te Proven, 26 fr. boete of 8 dagen gevang, voor onvrijwilligen doodslag, door gebrek aan voorzorg. Luyssen Engelbert, werkman te Alveringhem, 2 maal een maand gevangen 26 fr. boete, voor bedriegelijke ontvreemding. Boeraeve Victor, hovenieren Ilanon Leopold, dienstknecht, beide te I.ombartzyde, Lammens Pieter, hovenier te Westendo, den len26 fr. boet voor slagen, den 2") 10 fr. boet, voor be- leedigingen en den 3“ 26 fr. boet, voor slagen. Frankrijk. l\'e<Iei*lnii<I. BHVNI£1VL.AIVI>. ATrikn.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2