I VAN VEURNE F NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i te ZATERDAG 25 DECEMBER A'.' IS82. 585 drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. wordt een katholiek gemeenle- be- wegen, kanalen enz., begonnen te heb- 1 •JA All. Woensdag heeft men de discussie over het budjet van wegen en middelen voort gezet. M. Graux, minister van financies, heeft in eene lange redevoering den finan- cieelcn toestand uiteengezet. Al onze budjelten te zamen sluiten met Kamer heeft de heer Tisza, minis- ler-voorzilter, op de ondervraging van eenen afgevaardigde geant woord dat de onrustbarende tijdingen, door de dagbladen afge- koudigd, in grooten deele van grond ontbloot of overdreven zijn. De europeesche vrede loopt op dit oogenblik niet het minste gevaar. De niinister-voorziller heeft niets vernomen, dal zijn vertrouwen in de handhaving van den vrede zou kunnen doen wankelen. De italiaansche Kamer beraad slaagt op dit oogenblik hel wets ontwerp op de weigering van hel afleggen van den parlementairen eed. In zitting der tweede hongaarsche dezewordt een katholiek gemeente bestuur door het gouvernement gedwon gen, volgens de voorschriften der wet, een schoolgebouw op te richten of te veranderen, dan roepen zij uit dat dit de geldmiddelen opslorpt, dat het eene ruïne voor het dorp of voor de kleine stad is en dat er niets anders overblijft als de gemeentelijke opcentiemen te ver- hoogen. De waarheid is dat in vele gemeenten de ontoereikendheid der financiën alleen lijk voortspruit uit den toestand der zaken voor dal de nieuwe schoolwet in voege kwam. Het deficiel, dal zij moeten aanvullen, vindt dikwijls zijnen oorsprong, ten eerste in de subsidiën welke vroeger uit de gemeentekassen betaald werden aan de zoogezegde aangenomen scholen; ten tweede in het supplement van jaar wedde dat aan de pastoors en oi de - pastoors die zoo goed betaald worden door het gouvernement uit diezelfde kassen vergund wordt en verder, uit de lichtzinnige prachtwerken aan kerken en pastorijen. Daar moet den oorsprong der armoede van menige gemeente gezocht worden, maar ziedaar juist de misbruiken welke de klerikale drukpers ziefi wel zal wachten aan hare lezers bekend te maken. Hel Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch België: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk imnnner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Bl ieven en geld vrachtvrij. Alle'medèdeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als- ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. -- Finunciëelen t.oeslj»is<3. Hel is een welbekend feil dat de uit gaven van den Staal de inkomsten te boven gaan en dal er jaarlijks een te kort in de publieke ontvangsten: voorkomt. Zoo is het dat de heer Graux, minister van financiën het deficiel, voor hei toekomende jaar 1883, op ten minsten vijf-en-twintig miljoenen schal. Het is noodzakelijk de oorzaken van dezen betreurenswaardigen toestand op te hel deren. De eerste oorzaak vindt men in den ongunsligen staal van liet weder, dat wij in België sedert vijf of zes jaren hebben. De wedei gesteltenis is uiterst slecht voor den landbouw geweest en gedurende dit tijdstip, zijn de buitenlieden in ’t alge meen aanzienlijk verarmd. De landbouw was altijd en is nog de voornaamste nijverheid van hel land, die wel den groolsten invloed op het algemeen wel zijn uitoefent. Door de slechte oogsten is de opbrengst van den grond, en bij gevolg de waarde der landerijen, ver minderd. De rechten welke de Staal helt op de verkoóping der onroerende goede ren, alsook de erfrechten, geven een minder produkl dan vroeger en de Staat bekomt, langs dezen kant de sommen niet meer welke hij vroeger genoot. Eene tweede oorzaak van den slechten staal onzer financiën spruit uil de over- groole uitbreiding welke men sedert tien jaren aan de openbare werken gegeven heelt. Men heeft zoo wat vijf honderd miljoenen franks verbruikt die in de schatkist niet bestonden en voor welke men openbare leeningen beeft moeten aangaan. De intrest van vijf honderd miljoen bedraagt jaarlijks ongeveer eene som van twintig miljoen. De Slaat moet deze som aan zijne schuldeiscliers be talen. Terwijl zijne inkomsten vermin derden, vergrootten zijne plichten, zijne betalingen. Natuurlijk moest daardoor hel evengewïcht tusscheu inkomsten en uitgaven verdwijnen. Wie moet de schuld van deze te groote uitbreiding der werken dragen Het ka tholiek ministerie, voornamelijk AIM. Malou en Beernaert. De eerste ging in 1873 eene leening van 240 miljoen in eene maal aan. De tweede heeft zich menigmaal geroemd van overal ijzeren Wat <!e katKiolieke driikpers durft seii rij ven 111 Over eenige dagen verscheen in hel Staatsblad een koninklijk besluit, waarbij verschillige gemeenten van Vlaanderen gemachtigd worden nieuwe opcentiemen te heffen, ten einde haar jaarlijkse!) budget in evenwicht te kunnen brengen. Men weel dal de gemeenten verplicht zijn alle jaren eene begrooüng van hare in komsten en uitgaven op te maken en te zorgen dat de balans dier begfooiing niet lot bel deficiel overhelle. In hul. laatste geval is het bestuur genoodzaakt nieuwe middelen te beramenen gewodnlijk neemt hel dan zijnen toevlucht lot de belasting gekend onder den naam van gemeente lijke opcentiemen. De katholieke drukpers, die de spreuk der Jezuilen hel einde wettigt de mid delen kent, maakt, zich op sluwe wijze een wapen van de in verschillige ge meenten pas opgelegde lasten, om uit te varen legen de nieuwe schoolwel. Onze tegenpartij, in haren dolzinnigen strijd welke zij zoo lichtzinnig tegen het offi cieel onderwijs heeft aangevangen, be schikt over te weinig ernstige bewijs redenen om niet lol den laster haren toevlucht te nemen. Hel is hier hel geval van te zeggen dal zij van alle hout pijlen maakt. Zij doel het dus te liever, daar zij verhoopt aldus een dubbel doel te bereiken. Zij weiisclit, langs den eenen knul, hel oflicëel onderwijs in de oogen der lande lijke bevolking hatelijk ie maken, door te doen gelopven dat de nieuwe school wet de ware oorzaak der verhooging van lasten is en. zij tracht, langs den anderen kunt, daarin een kiesmiddel te zoeken, ten einde bij den eerstkomende!! strijd de kwestie der vermeerdering van kou- tribulie als een schrikbeeld te doen op dagen voor de oogen der helaas 1 nog al te talrijke kiezers die in de kiezingen hun stoffelijk belang boven hel algemeen welzijn stellen. De katholieke partij haalt er geene eer af, van zoo maar overal hare wapenen le zoeken waar zij dezelve vinden kan, want zij, die altijd roemt eene partij van prin ciepen te wezen, zou wel moeten in acht nemen.dal de politiek geene kwestie van opcentiemen is. Wal er ook van zij, liet is de plicht der liberal» drukpers, de zeer onkiesche handeling onzer tegen strevers le ontmaskeren. De liberale w eek- bladpers is bijzonder geroepen daarin nuttig le wezen, daar zij beter op de hoogte is der plaatselijke behingen. Zij zal aan dezen plicht niet le kort blijven, daarvan hebben wij de overtuiging. De gewone tactiek der klerikalen is Vertrekuren vnn tien ijzeren weg van Duinkerk®, Veurne, Gent naar ïlrussei en Dixnuule naar NIeuport. 5-50 7-35 9-51 56.' apolitiek OveB'zfïcliti De budjetcotnmissie van de fran- sclie Kamer der afgevaardigden heeft het ontwerp van hel gouver nement aangenomen, rakendé de nieuwe vermeerdering van krediet van 129 millioen frank, ten voor- deele der lyceums en collegicn en de stichting van gemeentescholen. Op hare vroegere beslissing terug komende heelt de commissie ook Hit gedeelte van het ki edict aan vaard betreffende lu't stichten van scholen voor gehuchten. De beraadslaging van liet biidjet is thans in de fransche Kamer der afgevaardigden geëindigd. Lil die beraadslaging is gebleken dal de tpestand der financiën van Frank lijk niet slecht is; de partijen, vijandig aan de republiek, hebben alles gedaan wal mogelijk was, om «lien toestand in de somberste kleuren vooi t< stellen. Die strijd legen het tegenwoordig bewind zou uilgaan, volgens men uit Parijs schrijft, van eene partij, die zich rondom den hertog van Aumale beweegt, en eene republiek van bel .lechlermiddeti zou willen. onder hel beheer der hooge burgerij en der hooge financiemannén. - - T I ben. Waren de werken nuttig, zouden zij genoeg opbrengen in evenredigheid van hetgeen zij kosten, die waren vragen waarover MM. .Malou en Beernaert zich weinig bekommerden. Hun doel was zich aan het bestuur te behouden en daarom stonden zij alles toe wat men hen vroeg. Zij hoopten aldus de gunst van hel kiezerskorps af te koopen. Eene andere grove fout is door M. Malou begaan tijdens de overneming der ijzeren wegen aan maatschappijen toe- behoorende. Hij heeft ze veel te duur betaald zij brengen niet genoeg op, om de sommen le dekken welke aan de vorige eigenaars verschuldigd zijn. De slaat ondergaat een jaarlijkse!) verlies uil hoofde der exploitatie van die banen, en dit verlies maakt een aanzienlijk deel uit van hel te,-kort door den minister be sla ligd. Men zal misschien opwerpen dat sedert vier jaren de openbare werken geenszins geslaakt zijn. Dal is waar, maar deze staking was ónmogelijk, men kon niet ten halven laten hetgeen reeds aange vangen was. Men neme ais voorbeeld dat kostelijk gebouw, hel paleis van justicie le Brussel. Kom men hel zonder dak of hall volmaakt daar laten slaan? Was het mogelijk ecu kanaal dal ten deele ge graven was, niet te voleinden? Neen, de liberale ministers hebben moeten de taak van hunne voorzaten voltrekken, hoe on nuttig zij dezelve ook oordeelden. Bovendien zijn zij, door buitengewone rampen gedwongen geweest, zekere kos telijke ondernemingen aan te gaan De onophoudende regens hebben aan de Schelde enz. werkingen genoodzaakt die moesten dienen om grootere onheilen te vermijden. De verantwoordelijkheid van den tegen- woordigen toestand is aan onze partij dus niet toe te schrijven. Hij komt voort uil de handeling van onze vroegere be stuurders. Men spreekt van de lichtzinnigheid van M. Malou. Hewel dit woord past hier niet. M. Malou als M. Beernaert hebben zeer wel geweien wat zij deden. Zij wisten dat zij finantieële moeilijkheden voorbereiden, maar zij dachten dat deze op de schouders der liberalen zouden vallen en dal zij aldus tegen de liberalen den afkeer van hel kiezerskorps zouden doen ontstaan. Dit was hunne berekening. Schande lijke berekening, welke door iedereen verslaan zal worden en waarvan de uit slag ten riadeele van de hatkolijke partij zal zijn. Ons volk is te schrander om zich door zulk bedrog te laten misleiden. Eie Kamer. In de zitting van dinsdag is de tweede stemming over hel wetsontwerp, betref fende hel Vlaamsch in hel middelbaar onderwijs, op voorsleld van M. de Vigne, verschoven lot na de Kersmisvacantie. Er ontstond een lievig debat, waarin Coremans weer zoodanig tewerk ging, dat heel de linker zijde er legen protes teerde en verplicht was hem tot zwijgen te brengen. De Kamer beeft zicli ook nog bezig gehouden met liét aannamen der wets ontwerpen, betrekkelijk de gezondbeids- policie der huisdieren en de kosteloos heid in zaken van failliet. Zondag laatst heeft te Valencyn de tweede stemming plaats gehad \oor de kiezing van eenen afge vaardigde. Hel is de heer Giard, gevorderd i epublickein. die geko zen werd met 7028 stemmen; zijn mededinger, de heer Rousseau, der Union républicaine, L_ haalde maar 6219 stemmen. Volgens eene depeclie uil Wee nen zou Engeland geenszins voor nemens zijn het egyplisch vraag stuk aan eene conferenciq te onder werpen. liet is meer dan waar schijnlijk dat er rechlslreeksche onderhandelingen tusscheu de verschillende mogendheden zullen plaats grijpen; men gelooft overi gens dal noch Frankrijk, noch Rusland de vereeniging eener con- ferencie zullen voorstellen. De keizer van Duitschland, die ten gevolge eener onpasselijkheid, «‘enige dagen in zijne kamers is moeten blijven, is thans in zoo verre hersteld, dat hij hij gunstig weder zijne gewone wandelingen zal kunnen hernemen. f it Rome bericht men, dat al de geruchten, die door de dagbladen waren verspreid geworden, en volgens welke Oostenrijk zou voor nemens zijn krachtdadige pogingen aantewenden om hel vraagstuk op te lossen der uitlevering van de veronderstelde daders van den aanslag van Triest ongegrond zijn. Men is van wederkanten overeen gekomen, dat de beslissing in die zaak uilsltiilclijk aan de gewone rechtbanken zal overgelaten wor den. o 9-38 a 9-00 10-20 12-18 12-39 1-05 BRUSSEL GE.XT VEURNE GIIY VELDE DUINKERKÈ DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 5- 54 6- 32 7- 12 9-38' 11-05 6-08 6- 39 7- 15 9-28 10-42 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-42 12-17 3-23 5-35 5-35 8-06 8- 28 9- 02 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 gwrsi.2 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-57 3- 48 9-08 4- 11 11-00 3-08 11-39 3-47 4-24 7-10 9-31 10-11 10-45 DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL NIEUPORT (Stad) 7-03 9-05 11-17 2-05 4-04 5-53 7-14 9-09 7-36 9-30 11-50 2-30 4-37 6-18 7-32 9-28 7- 48 9-50 12-00 2-40 4-53 6-20 8-27 9-38 8- 15 10-28 12-26 3-18 5-31 6-47 8-52 10-05 - r 1T -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 1