X r I? V i r Veurne, 30 December. Verschenen en verkrijgbaar ten bureele van dit blad, de provinciale Wegwijzer van Wcslvlaanderen, voor hetjaar 1883. Eessen, Merckem, Combat. Be combat op den Schuif tafel welke dinsdag in den Anker plaats had, is opperbest afgeloopcn. 60 koppels waren tegenwoordig. De roode speelden 26 parlien en de zwarte 24. fr. 27,300, 20,000. n S' 51 f IJzerenwcg. De Moniteur kondigt de afschaffing en de verandering der treinen aan, die zullen gebeuren met 1" Januari 1883, op de ijzeren wegen van der. Slaat. Geene veranderingen worden toegc- bracbt aan de linie Genl-Liclil.ervelde- Veurne-Duinkerke. 'Bij koninklijk besluit van 27 dezer, worden de hierna gemelde gemeenten bemachtigt de volgende leeningcn aan te gaan De kloosterlingen in Belgie. Hel Gouvernement heelt eindelijk de uitslagen bekend gemaakt van de op telling der kloosterlingen in Belgie op 31 december 1880. Die optelling was sedert 1846 nietmeer gedaan geweest. In 4846 waren er in Belgie 11,963 paters en nonnen van alle soort, en op ’i einde van 1880 was dit getal gestegen lol 25,622, dus meer dan verdubbeld. Ook het getal der mannelijke en vrou- welijke kloosterlingen, die in den vreemde geboren zijn, is sedert dien tijd geklom men van 1,453 lot 2,486. Men ziel dal men van Belgie een echt klerikaal nest maakt en dat de klooster lingen, die in Frankrijk, Duitschland, Italië en Spanje niet mochten blijven, naar ons landeken komen, waar zij, als men de klerikale pers moest gclooven, toch zoo erg verdrukten vervolgd worden. Rechterlijke kronijk. De korrek- lionele Rechtbank onzer stad, heeft de volgende veroordeel!ogen uitgesproken. ICnnunnik Bernard. Kanunnik Bernard zal weldra voor de rechtbank van Doornijk verschijnen. Dal is nog een beroemd proces in liet ver schiet te meer;ten eerste onder betrek der miljoenen welke gestolen zijn en ten tweede voor de zeer eerwaardigen die in hel proces moeten voorkomen. Kanntinik Bernard is uit hel gevang der Kleine Karmelieten te Brussel, naar dal van Doornijk terug gevoerd. En wil men ecus weten wat het eerste was dal hij vroeg, toen bij terug was? Gij zult misschien denken, dal hij zijne invrijheidstelling vroeg; boeken om te lezen; zijne familie of vrienden te zien? Neen, hij vroeg enkel dat men de zegels jou lichten die op zijnenwijnkelder liggen en hem er hel gebruik van laten den 10 mei heeft uilgcbracbt, waarin er werd vastgesteld dat geen enkele stem «zich verheft had iu de Kamer om de j) katholijke geestelijkheid en de bis- schoppen te verontschuldigen, wegens de schandelijke daden die zij gepleegd ot ingegeven hadden, met het doel de uitvoering eener wet te beletten wijst hel verslag aan, waarin er vermin deringen dienen gebracht te worden aan 'hel budjel van eeredienslen. Aan artikel 27 van hel hudjel betref fende toelagen voor de hoogere geeste lijkheid, wordt ereene som uiigeschrapl van 112,000 h anks, voor de kanunnikken bestemd, en de kosten van hel sekreta- riaat der bisschoppen worden met 12,800 Ir. verminderd. Aan artikel 28waar de jaarwedde der lagere geestelijkheid voor 4,349,000 fr. in voorkomt, steJl dc midden-sektie voor eene vermindering van 253,000 fr. te doen. Het verslag zegt dal er op den builen 103 en in de sleden 319 onderpastoors te veel zijn, in verhouding der bevol kingen, zooals men in 1866 is overeen gekomen. Bijgevolg stelt de midden-sektie voor de jaarwedde van die 422 onderpastoors af tc schallen, wal aan 600 Ir. 's jaars toelaai eene spaarzaamheid van 253,200 fr. te doen. De midden-sektie stelt ook nog voor, de toelagen aan dc provintie, gemeenten en kerkfabrieken geschonken voor de gebouwen lol den kalholijken godsdienst gebruikt, enz. met 169,000 fr. te vermin deren. Al die verminderingen, zooals wij hooger zegden, beloopen lol 678,000 fr. en zouden kunnen dienen, om de jaar wedde van vele beambten te verhoogen. Zooals men kan denken, zullen de zwartjes roepen en schreeuwen, maar hoe barder zij roepen, hoe heler; het is dal men de juiste plaats gevonden heelt om ze te treffen. De opening van liet assisenhof der pro vincie Wcstvlaaiideren, voor den eersten trimester van 1883, is bepaald op maan dag 12 februari 1883. Wij herinneren aan dc jagers, ver- koopers en eters van wild, dal te rekenen van den 3 januari 1883 de sluiting der jacht plaats heeft op de hazen, fezanten, enz. M. Jules Debruyn, onlangs te Leuven overleden, heeft aan dc godshuizen dier stad eene som nagelaten van 1,200,000 frank. Die milddadige menschenvriend heeft ook zijnen jachtwachter niet ver gelen. Hij heeft hem eene hoeve ver maakt die geschal wordt op 60,000 fr. Men beweert dal dc godshuizen van Leuven de rijkste zijn van heel hel land. Reeds van over acht jaar bezaten zij een inkomen van een millioen 400,000 (rank, dat is, aan 2 p. h. gerekend, kapitaal van 70 millioen in landerijen, bosschen en weilanden. De keizerlijke prins van Duitschland zal binnen kort zijne zilveren bruiloft vieren. Tusschen de genoodigden die zich naar Berlijn zullen begeven, telt men den koning en de koningin der Belgen, den koning en de koning van Saksen, den prins van Wallis en de hertog en hertogin van Edimburg De ciloyenne Louise Michel, zal in de eerste dagen van januari naar Lon den vertrekken om eene voordracht te houden. Ouderwetsche lepels. In de ge schiedenis der huishoudelijke gereed schappen speelt de lepel eene gewichtiger rol dan men misschien wel denkt. Hij boogt op eenen eerwaardigen ouderdom en was dikwijls een voorwerp waaraan een werkman-kunstenaar al zijne krach ten inspande om iets schoons tol stand te brengen. i6i:i ri.XL/VNi). A'c<lci*Inn<l. Eene depeche uit Maastricht zegt dal de Maas weer op onrustbarende wijze aan hel wassen is. Blijft de regen aan houden men mag zich aan nieuwe over- stroomingen verwachten. Uil Eindhoven wordt gemeld dal de kanaaldijk aldaar is doorgebroken. Men heelt hem echter nog door hel aanwenden van vele pogin gen weer kunnen dicht maken. In de laatste jaren is in sommige streken veel bouwland in weiland veran derd, omdat de veefokkerij veel meer voordeel oplevert dan de bouwerij. Hoe langer hoe meer leggen de landbouwers zich op het fokken van vee toe, omdat de prijzen van het rundvee, naar het schijnt, voortdurend stijgen. Zeer hooge prijzen werden in den laatsten tijd door de boe ren gevraagd en toch werden de beesten door de opkoopers, die meerendeels uit Pruisen en Belgie kwamen, genomen; zelfs voor russische rekening werden inkoopen gedaan. Amerika. De openbare inschrijving te New-York voor hel ontzaglijk groot koperen stand beeld der vrijheid, hetwelk moet verrij zen als vuurbaak vooreenc der gevaarlijke plaatsen van bel vaarwater nabij de haven, heeft nu 62,210 dollars bereikt. Het standbeeld heeft een niet onbelang rijk deel uitgemaakt van de wereldten toonstelling te Parijs in 1878. Met de stoomboot Scythia is woens dag uil Ncw-York dc aanzienlijkste post verzonden, die nog ooit uit Amerika naar Europa vertrok. De post bestaal in 257,872 brieven, in 196 zakken en 318 zakken nieuwsbladen. Onlangs werd in de dagbladen mede gedeeld, daler in Canada een groot tekort is aan vrouwen. Natuurlijk brengt dit mede, dal er personeel ontbreekt voor dc betrekkingen, welke door vrouwen wor den waargenomen, en een gevolg hiervan is, dat de loonen buitengewoon stijgen. Zoo blijkt uil een brief van daar, dat voor eene keukenmeid een loon van fr. 1000 tot fr. 1200 betaald wordt, en voor eene keukenmeid in een hotel, zelfs 1200 tot 1700 fr. De salarissen voor onderwijze ressen, winkeljuffers, enz. zijn naar even redigheid. Aan meisjes van buitenlands, die naarCanada willen overkomen, wordt het reisgeld vooruit betaald. Nadat reeds vroeger, op initiatief van den markies van Lome, den gouverneur Canada, schoonzoon van koningin Vic toria, in Engeland pogingen waren aan gewend om meisjes en vrouwen tol land verhuizing naar Canada te bewegen, is men thans met gelijk doel in Duitschland werkzaam. Als wij aan onze voorvaderen denken, dan stellen wij hen, als ze aan den maal tijd zitten, dikwijls voor als ruwe en ongemanierde menschen. Wij moeten aan dc geleerde oudheid kundigen overlaten om nauwkeurig den lijd te bepalen wanneer en waar voor het eerst eene soorte van lepels gebruikt werd. Zeker is hel, dat men hij de Ro meinen reeds twee soorten van lepels kende. De eene gebruikten zeop tweeërlei wijzen. Vooreerst als lepel en ten tweede als werktuig om de schalen van oesters en mossels te openen. Voor dit laatste werk gebruikte men den pünligen steel. Afdrukken van drie andere zilveren lepels vindt men in hel Borbonico-museum. Zij hebben ongeveer de grootte van dessert lepels. Een andere romeinschc lepel met eene langwerpig ronde schelp is in de beroemde verzameling van romeinsche oudheden te Mainz te zien. Hij is uit ivoor of been gesneden. In de middeleeuwen tol ongeveer 1300 vindt men sporen van lepels, doch deze waren zonder twijfel van bout, goud of tin. De vork echter was vóór koningin Elisabeth niet in gebruik. Voor oudheidkenners in hel eene zaak van algemeene bekendheid, dat voorwer pen van kunst, die aanspraak maken op Imogen ouderdom, afkomstig zijn uit den tijd of de nalatenschap van koningin Elisabeth, Karel I, Olivier Cromwell of koningin Anna. Hel oudste gewaarborgd zilver is een zilveren lepel, die liet jaartal 1445-46 draagt. Dit jaartal valt juist in hel tijd perk der Renaissance in Italië, vanwaar kunstsmaak bij de bewerking van allerlei voorwerpen zich spoedig over geheel Wesl-Europa verspreidde. Hel voorwerp in kwestie heeft zelfs eeuige historische vermaardheid cn is bekend onder den naam van Pudsey-lepel, omdat koning Hendrik VI hem met zijne laarzen en handschoenen, na de vlucht uit Hexham, aan Pudsey gaf. Deze lepel wordt nu te Hornby Castle in Lancashire bewaard door een afstammeling van Sir Ralph Pudsey. De vorm der lepels tol op de Restauratie, (na Olivier Cromwell), verschilt slechts inde beeltenissen, die aan de uiteinden der handvalsels zijn aangebracbl. In elk opzicht wijkt die vorm evenwel af van dien dernieuwere lijden. Zoo vindt men lepels waarop men aan hel einde van den steel liet beeld van eenen apostel vindt. Zulk een lepel heel apostel-lepel..Andere lepels zijn op diezelfde plaats versierd met het borstbeeld van een meisje, met een rustenden leeuw, een uil, eikel of wal anders. Velen eindigen in den vorm van een cachet. Er zijn oude lepels die den vorm heb ben eener schelp. De onbeschaafdste vol keren zullen ongetwijfeld wel ecus eene schelp gebruikt hebben om wal te schep pen. Een steel aan zulk eene schelp en men had eenen lepel. Deze schelpvorm is nog altijd overgebleven in de thee-schep- perljes van onzen lijd. De ronde vorm van den eetlepel is nog zoo lang niet uil den smaak en in menige boerenwoning in Zeeland kan men in de pronkkamer een lepel rekje vinden, waar in blank gepoetste, ronde ijzeren lepels l« pronk staan. Vele van die lepels heb ben aan hel uiteinde een gaatje, dat zeker gebruikt werd om hem aan een spijkertje of wat anders op te hangen. En wal hel gebruik van die lepels betreft, nog menig otidei welsch Walchersch boertje geeft aan den volmaakt ronden ijzeren lepel de voorkeur boven eenen langwerpig tinnen. Wanneer ten onzent voor hel eerst de lepels in gebruik gekomen zijn is niet zeker te bepalen. In de eerste helft der zestiende eeuw schijnt hel gebruik van lepels reeds algemeen geweest te zijn. Frankrijk. Men vreest tc Parijs voor nieuwe over- stroomingen. Baron Corddart, de gewezen genees heer van Napoleon III en den keizerlijken prins, is te Parijs overleden. Hij volgde den keizer in ballingschap en poogde hem terug te houden van de operatie waaraan hij bezweek. Zijn oom was dc geneesheer van Napoleon I en deze stierf ten gevolge eener beroerte bij hel verne men der neerlaag van Waterloo. Hot proces van de mijnwerkers te Monceau-les-Mincs, bepleit voor hel Hof van Auvergne, is, zooals men in plat Vlaamsch zegt, weinig of niets nfgeloo- pen. De meeste hunnerzijn vrijgesproken, en voor de overige heeft de jury dadelijk eene vraag van gratie geleekend. Maar waartoe dan die verbazend lange voor- loopige gevangenis, en de verplaatsing van de zaak naar hel hof te Riom Het onderzoek is dan overdreven geweest, of slecht geleid, of de uitspraak is tc zacht voor hel misdrijf. De afloop van dit pro ces is na zooveel ophel' inderdaad ver wonderlijk. Zal het proces Krapolkineen zijn anarchistische vrienden andere uit komsten leveren Zulks wordt in Frank rijk betwijfeld, daar liet bewijs van poging tot staalkundige omwenteling niet gemakkelijk is zoolang er geen begin van uitvoering is. De Figaro zegt, dal de inhechtenis neming van prins Krapolkine een gewel digen indruk gemaakt heeft op de nihilis ten te Parijs, die, volgens dit blad, vooral in het XIII” arrondissement en in de arme wijken van liet V” talrijk vertegenwoor digd zijn. Zij bezitten in de ruc Berthollet, qaurtier Latin, eene bibliotheek, die onmiddelijk na het ontvangen van de tijding der aanhouding gesloten is. Deze vluchtelingen, meest allen zeer ontwik kelde personen, leven grootendeels van les geven. Over eenigen lijd werd door bet assisenhof van Douai, zekere Brisacque, die een jachtwachter vermoord had, ter dood veroordeeld. Tot nu toe heeft de politie den man niet kunnen aanhouden; ofschoon zij hem dag cn nacht op dc hie len zit, blijft hij iu de omstreken wonen. Brisacque is van eene ongehoorde stoutmoedigheid. Hij schijnt den al te berucht geworden Delaunoy van Flines die nooit levend gevangen werd, te willen navolgen. Op zekeren dag schoot een gendarm Delaunoy dood, nadat deze zes scholen met een revolver op hem gelost had. Brisacque wandeld.evcn als Delaunoy, vrij in de straten. Dezer dagen was hij op het punt aangehouden te worden, maar bij wist zich door eene Itaaslige vlucht aan alle vervolgingen te onttrekken. Hij zocht eene schuilplaats in hel bosch nevens zijne woning en hier was het ónmogelijk hem tc volgen. Uit Pollinchove. Dc oorlog tegen de kinderen die dc gemeenteschoólen be zoeken, is verre van te eindigen in den buiten. Verledcne week stierf te Pollinc- liove een jong schoolkind van 13 jaren, dal in dc gratie der geestelijkheid niet stond, hoe jong en ongelukkig bel ook mocht zijn.Zonder toestemming te vragen werden aandoénlijke gedachtenissen uit gedeeld en over hel graf door eenen schoolmakker eene lijkrede uitgesproken van welke wij hier een gedeelte laten volgen, en waarom de geestelijkheid het kerkhof verliet Ik reken hel mij tot eene plicht mijnen vriend en schoolmakker Justineen laatste bewijs van vriendschap tc komen betoonen. Hoe gaarne, lieve speelgenoot, had ik gehad dat gij blevet leven; maar de on verbiddelijke dood kwam gezonden van den Hoogen, rukte u uit ons midden en nu zijl ge helaas! niet meer. De leering, dat onverbiddelijk monster, bad u aangetast, sinds meer dan een jaar zagen wij u verkwijnen, als eene roos die van haren stengel is afgerukt, en eindelijk wierdt gij aan uwe bedstede vaslgekluisterddaar moest gij bezwijken. Doch is bet waar weidt gij verslooten van hen, wier zending hel is de zieken te bezoeken, om hen tol de eeuwigheid te bereiden? Neen niet waar Echter, gij had, God lof, eene moeder, een vader, die zulke taak op zich namen. Slaap! Justin, rust in vrede. Wij be minden u zoo leèr. 1 ■KI I I I I fètxud- eu KtrecRnicuvvh. Waarom zich hot loven te verbitteren en smar ten uittostaan veroorzaakt door verstopping opstijging van het bloed, Aambeien, aandoenin gen van de lever en van de gal wanneer het zoogemakkelijk is er volkomen van bevrijd to worden door het gebruik der Zwitsersche pillen van Rich. Brandt Deze pillen zijn iu allo Apot heken verkrijgbaar. Bij wed' DOBBELAERE. te Veurne, i 70 ets. de doos waarmede men eons geheele maand toskomt ZITTINGEN VAN 21 EN 22 DECEMBER. Boutens Ivo. werkman.tc Bovekerke, 26 fr. boet, voor belcedigingon jegens do gendarmen. Bcauproy Clemens, Pieter, Alois, Joseph, werklieden en Boauprez Philoniene, werkster, allen te Clercken, de 4 eerste elk 15 dagen ge vang, en de 5d‘ 26 fr. boete, voor slagen, den eersten daarenboven 15 dagen gevang, voor ver nieling van afsluiting. Vanelverdinghe Karei, herbergier te Merckcm, 8 dagen gevang vn 26 fr. boete, voor beleedl- gingon jegens den veldwachter. Knockaert Karei, werkman te Pollinchovc, 1 maand gevang en 26 fr. boet, voor diei'te. Dojongho Loouio, werkster, geboren te Veurne, zonder vaste woonplaats, een maand gevang, voor huisdiefto. Dewildo August, dienstknecht te Wulpen, Caron Louis, werkman en Hollevoet Basile, herbergier, beide te Boitshoucko, de 2 eerste elk 26 fr. boet, en den 3n 10 fr. boot, voor slagen, den 1“ daarenboven 1 fr. boot, voor smaad. Bommel Autoou, herbergier to Adinkerke, 3 maal 24 dagen gevaug en 300 fr. boete, voor jacht-delikten. /tygeznaayxts.iT^iw.vniriaV'rTntrnr

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1882 | | pagina 2