VAN VEURNE I s 1 I HU I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 •S 3 K x.f 57.' 567 JAAP». f«S5. Z.ATEKÖAG 6 J AM A Bi hel noodlottig uur betreft l»1 men düinkerke guyvhlde veurne O ENT BRUSSEL eer ver- I 1° wrc' wraak is al te Frankrijk zijne nemen over trof, liet is dat ai de vrienden van 1 ver- anders over aangespannen hart van welke heui looft dal er weer oorlog zal zijn Kciie <lringen<lo noodzake* lijklieid. Zou het onbescheiden wezen eens te vragen aan de middensectie 'der Kamers, lioe het staat met het wetsontwerp, voor de kiezingen van juni, door hel gouver nement neêrgelegd, en strekkende tot de gedeeltelijke wijziging der provin ciale- en der gemeentewet? Onze lezers hebben, zonder twijfel, den inhoud van dit ontwerp nog in het geheugen, ontwerp welk zich reeds op drong toen het ministerie het voorstelde en welks stemming men met ongeduld te gemoet ziel. Op hel oogenblik van de aanvaarding der wet welke de betwistingen in kieszaken aan de bestendige depulatiën ontnam, had het Gouvernement de be lofte gedaan een ontwerp voor te dragen dal deze herziening volledigen en, name lijk, de bestuurlijke bevoegdheid dezer depulatiën regelen zou. Trouw aan deze belofte, heeft het mi nisterie, reeds in de maand maart, een wetsontwerp over dit laatste punt neêr gelegd. De wijzigingen aan de provinciale wet, door dn ontwerp bedoeld, strekken, men herinnert het zich, om den gouver neur de macht te verschaften, van ambts wege, de noodige maatregelen te nemen ten einde de uitvoering der wetten of koninklijke besluiten te verzekeren, in geval de bestendige deputatie van den provincialen raad weigert er aan te vol komen. De gouverneur zou ook, volgens het wetsvoorstel, het recht hebben, in naam der gemeenten de noodige uitgaven voor te schrijven welke zij in gebreke zouden zijn te doen. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toste zenden. Dit ontwerp, wij herhalen het, werd, in de maand maart, door het gouverne ment voorgedragen, en, zoo hel reeds niet gestemd en in voege gebracht is, moet men het enkel wijten aan de lin kerzijde welke, in de middensectie der Kamers, niet in genoegzaam getal aan wezig was om hel voorstel te doen aan vaarden. Hopen wij dat die zaak, in dezen zit tijd, zal besproken en afgemaakt wor den; hopen wij dit oogenblik zoo kortbij mogelijk te zien aanbreken, derwijze dal de klerikale provinciale- en gemeente- overheden dringend een voorrecht ont nomen worden waarvan zij, helaas te veel misbruik gemaakt hebben -- - In augusli 11. verscheen in den heiligen Yeurnaar een artikel waarin Veurne uitge schilderd wierd als eene allerbedorvenste stad. Men maakte onder anderen com- meereklap in dit artikel bekend ’t was gruwelijk om zeggen dal er alhier, in 1882, van 12 tot 16 onwettige ge boorten moesten zijn. Die talrijke onwettige geboorten waren, volgens de heilige schrijvers, de vruch ten van het slecht voorbeeld en deze die door hun slecht voorbeeld den vloek van God verdiendenschenen onze burgervaders te zijn, want de deur naar eindigde zijn artikel aldus: Ouders dan, en gij allen die wat ge- zag hebt, uit liefde voor uwe kinders, uit eerbied voor uwe geboorteplaats, doel toch uwe oogen open; ’t is hooge tijd wilt gij Veurne in geen ander Parijs of Brussel, of liever in geen ander Sodoma en Gomorha veranderd zien 1 Wat wilde dit anders zeggen dan kiezers, jaagt, zoo haast gij kunt, uwe burgervaders van hel stadhuis Die arme burgervaders Maar hoe waren de heilige schrijvers te welen gekomen dat er in 1882 van de, 12 tot de 16 onwettige geboorten moesten zijn? Zij hadden dit schoon nieuws ver nomen in de commeerekotten. in den lap, in de congregatie, in den biechtstoel. Met nieuwjaar was ik nieuwsgierig om de ware waarheid te kennen, om te weten hoeveel onwettige geboorten in 1882 ge boekt stonden, en daarom begaf ik mij naar hel Stadhuis waar ik vernam dat de Veurnesche Evasdochters alleenlijk 8 on wettige kinderen ter wereld hadden ge bracht. Alleenlijk 8 Ik was blijde van dit te A u; liet doel dezer schikkingen strekt tot hel verzekeren der slipte uitvoering van de schoolwet, zoo door de gemeenie- als door de provinciale raden. Tol heden, bepaalt zich de macht van de hoogere overheid bij liet inschrijven, van ambtswege, der gedwongene uitga ven, in de gemeente- en provinciale be groeiingen. Maar die macht strekt zich niet uit tot hel dwingen, aan de gemeenten en aan de provinciën deze uitgaven te betalen. Trouwens, de klerikalen, die de kneep weg hebben, verzoeken hunne vriendjes der bestendige depulatiën en der sche- pencollegies om deze uitgaven niet te doen, en.... de wet is en blijft een doode letter! Om dezen ongelukkigen ramzaligen toestand te keer te gaan, was liet, men zal het bekennen, hoogst dringend een ontwerp van wijziging aan den dag te brengen, hetgeen, overigens, hel minis terie zich verhaast heeft te doen. Andere schikkingen, van minder be lang, waarborgen, in dit onderwérp, den toestand der gemeentesecretarissen en ontvangerstegenover de willekeur van zekere overlieden welke aan vuige politieke driften gehoor leenen, liever dan de wellen der rechtvaardigheid na te leven. Eindelijk, zou er bepaald worden dat de vrije onderwijzers het ambt van gemeentesecretaris of ontvanger niet mogen aanvaarden. welke het keizerrijk over Frankrijk ge trokken had, door gansch het land eene bezieling van uitersten tegenstand en van de vurigste vaderlandsliefde te hebben doen ontstaan, gansch alleen wederstand geboden te hebben, toen alles rond hem scheen in te storten, aller moed opge wekt en legers geschapen te hebben door zijne wilskracht zoowel als door zijn genie gered te hebben wal nog te redden bleef, de eer van Frankrijk!.... En vervolgens, in 't midden dezer puin- hoopen, in dit door den vreemden oorlog •uilgepulle land, zoo verdeeld, verschuurd door den burgeroorlog, door de ingeving van zijnen geest, door zijne volharding, door zijne staatkundige behendigheid niet alleen de Republiek te hebben kunnen slichten, maar de vrijheid Welke staatsman zou zich over derge lijke diensten ten einde eener lange loopbaan kunnen beroemen Gambella was de zijne begonnen op den ouderdom van dertig jaren. Hij is gestorven vooraleer zijn vijf-en-veerligsle jaar bereikt te hebben. Op vijftien jaren tijd heeft hij aan zijn land lalrijker en schitterender diensten bewezen dan welkdanig staatsman in eene meer langdurige loopbaan. Ouder de mannen van genie zal deze eene voorname plaats in de geschiedenis hekleeden. Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25Een jaar, Ir. 6-00. Foor jOHsr/i Itelyie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00. Een afzonderlijk n miner 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. welken hem dat door en van de vrijheid werd wacht. De dood hoeft er beslist Zij heeft zich gelast Gambella ken, maar helaas, deze v- wreed! Frankrijk verdiendeniet hem zou spoedig te verliezen Heden blijft er geene plaats meer over dan om zich de diensten te hei inneren welke de groote man bewezen heeft. Hel keizerrijk den oorlog aangedaan, er ai de krachten van de liberale partij tegen hebben, van dan afin het alien de drift doen overgaan i zelf jegens de vrij.heid be zielde; tijdens den oorlog en de rampen voor hel jaar ten einde is, zoodra f.’elywayo zich weer vast op den troon bevindt. Er loopt zelfs een gerucht dal de linielroepen, dooi de ruiterij zullen worden overge voerd naar Ulundi, maar dal ge rucht is nauwelijks te gelooven. In Engeland is de opvolger van sir Charles Dilke als onderstaats secretaris van hel ministerie van builcnlamlsclie zaken thans officieel aangewezen. Hel is lord Edmond Eilz.maui ice, die onder hel opzicht .van inlandsclie politiek denkwijzen beleidt, zoo gevorderd als die van sir Cli. Dilke, en die door zijne deelneming aan de wei kzaamheden der commissie van Oosl-Humelie eenige ondervinding van builen- landsche zaken heelt opgedaan. De dagbladen van Weenen spre ken sedert eenige dagen weder van benden opstandelingen die zich op de monlenegrijnsche en albanee- sehe grenzen zonden vormen, met hel doel om in Bosnië en lleizego- wina te dringen. -- - De dood van M. Gambella dompelt dc vrienden der vrijheid door gansch Europa in den rouw. Zij is voor Frankrijk een der noo.Heiligste en droevigste slagen welke dit land treffen kunnen, De popu lariteit van M. Gambella, inderdaad, hing met alleen af van de diensten welke bij reeds aan zijn land bewezen had, maar Ook van de diensten welke het nog van hem verwachtte en van de hoop welke eene zoo schitterende toekomst voor hem opende. Helaas, do belofleus eener schitterende toekomst zijn heden te niet en Frankrijk betreurt den grootslen burger welke hel ooit gekend heeft, det; man die dit land met zooveel vuur en tevens met zooveel zelfsvcrloocheiiing ten dienste stond. In de laatste lijden scheen eene fractie der repiiblikeinsche partij zich van hem I afgewend te hebben. Het is het lot der groote mannen van tegen hun persoon zekeren driften te doen ontslaan. Op zeker oogenblikbijzonderlijk in Frank rijk, kunnen deze hartstochten over wegend worden. Doch, zoodra eene crisis of een gevaar zich voordoen, zoodra slaat, waarop deze kleingeestige en per soonlijke drillen zich ontmaskeren, her neemt de groote man zijn gezag, dat nog versterkt is door de onrechtvaaidigheid waarvan hij het .slachtoffer was. Het is alsdan dat Gambella voor dc en bet welzijn van Frankrijk zijne i gelding moest '"’mi’ll over de soort van uitsluiting oogenblik Frankrijk l*olitiek o verzicht. Niels, maar hoegenaamd niets, is op politiek terrein te melden dan de dood van M. Gambella, die niet alleen besproken wordt in de Aan- sche dagbladen van alle kleur, maar ook in de drukpers van elk land. De lieele fransche drukpers, °p weinige uitzonderingen na, hebben niets dan lof over van den gt ooien Staatsman, den berm inden redenaar. die nog in den bloei zijner jaren aan de republiek is oitliukl, zonder iemand te hebben nagelaten die in staal is hem op te volgen. Geen zijner Inilcnanlen, dit is hel openbaar gevoelen, is opgewassen om zijne plaats te ver vullen, geen zijner volgelingen bezit dit krachlig woord, die gevat heid van oordeel, om van de om standigheden jiaiiij te hekken, zood.it zijn verlies zwaarzal worden gevoeld in de reptibliekeinsche tangen. De Hépubtiquc biaiifaisc verklaart uil alle hoeken van Frankrijk telegrams van rouwbe klag Ie hebben ontvangen. Wal de vreemde drukpers deze is algemeen in baren lof, zelfs in Dtiiiscliland, waar i niet zoo Gambeltas gezind is als in andere strcküli; echter is er geen dagblad of liet heeft een woord van lof, eene tiildriikking van spijl over voor den overledene. De cngelscln* di tikpct s ga il verder en overweegt reeds welke gevolgen dit overlijden voor de lo> komst I zou kunnen hebben. In de Morniiuj I Post heel bel dat de fransche repu bliek door dit afslervcli niet zal (erzw.ikl worden, de Daily News hoopt dal de fransche iejmldiek op sievige grondslagen genoeg geves tigd is om te blijven voortbestaan, ofschoon ook zij haren sterkslen steun heelt verloren. De Times gelooft dat deze gebeurtenis eene verandeiing zou kunnen brengen in het eiiropeesch evenwicht. In dit geval, zegt hel cilyblad, zou bel wel willen welen, hoe bel even wicht ie lierstellen Aan de London Standard wordt uil Syra gemeld dat te Erzeroum op last van h»-t gouvei nement te Konsl.inlinopel, de staal van beleg is geproclameerd, alsook dat 550 ingezetenen in heclcnis genomen zijn ten gevolge van het ontdekken eener samenzwering der Armema- I nen legen Turkije. De Times bericht uit Durban dal de Zoeloes druk bezig zijn zich te 'vapenen len einde op alle gebeur tenissen voorbereid te zijn. Groote p.ir wapens en munitie worden van de kust der Delagoabaai aange voerd. Vijn, de l|olland(‘r van Cetywayo, is teruggekomen van ene reis door hel land. Hij zegt •lat de Zoeloes de Engelsclieti uit schelden voor leugenaars. Hij ge- neemt de groote versterkt is i1"'' waarvan I 5-35 8-06 8- 28 9- 02 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 6-08 6- 39 7- 15 9-28 10-42 9-00 10-20 12-18 12-39 1-05 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 NIEUPORT (Stad) 7-03 9-05 11-17 2-05 4-04 5-53 7-14 9-09 DIXMUDE - DIXMUDE NI EL'PORT VI1I1 BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE DÜINKERKE 7-36 9-30 11-50 2-30 4-37 6-18 7-32 9-28 7- 48 9-50 12-00 2-10 4-53 6-20 8-27 9-38 8- 15 10-28 12-26 3-18 5-31 6-47 8-52 10-05 11- 00 3-08 U-3',1 3-47 12- 17 4-24 3-23 7-10 5-35 9-31 V'ert rokiu’<‘<« van 5- 54 6- 32 7- 12 9-38 11-05 <]<*n 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-42 Duinkerk*»» Veurne, Gent naar Itrusi^el en Dixnnide naar Nieiiport. 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-57 3- 48 9-08 4- 11

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1