op een meisje s Staat der bevolking durende 1882. Op 31 december 1881, beliep de bevol king lol 5147 inwoners, samengesteld als volgt Stad- en Streeknicuwa. Veurne, 6 Januari. Zie hier de namen der jongelingen die moeten deel nemen aan de niililie-loliiig welke alhier zal plaats hebben op Woens dag 31 Januari aanslaande 1. Alexander Jeróme. 2. Baeselen Leopold. 3. Barbier Henri. 4. Bernolel Florent. 5. Bonhomme Eugène. 6. Bruwaerl Edouard. 7. Caron Ivo. 8. Claerhoudl Gustave. 9. Claeys Arthur. 10. Claeys Médard. 11. Cogge Auguste. 12. Courtois Isidore. 13. Deburchgrticve Henri. 14. Decraemer Bene. 15. Delanghe Gustave. 16. Deroo Alexander. 17. Druwé Arseno. 18. Dubois Emile. 19. Duprez Charles. 20. Fiorine Auguste. 21Galloo Emile. 22. Henderyck Alphonse. 23. Lecol Charles. 24. Leliouck Aloïse. 25. Leije Louis. .26. Loncke Gustave. 27. Lucidarme Desire. 28. Morael Theophile. 29. Paulct Othou. 30. Tassclie Victor. 31. Torney Joseph. 32. Vanderheyde Adolphe. 33. Vandevelde George. 34. Vanzeebrouck Aloïse. 35. Viane Charles. vernemen 8, inderdaad, is wel verre van 12, wel verre van 16! Nog al een bewijs, zegde ik tol mij zelven, dal er in den lap, in de congre gatie en in den biechtstoel veel prullen i worden verteld. Welnu, 8 onwettige geboorten, is dat veel voor Veurne? Ja, ’t is meer dan in den tijd dal er hier min dibbaards en dibben of kwezelaars en kwezels waren. Kwezelaars en kwezels, dal is gelijk paters en nonnen, dal is gedoken; en die zich niet durft toonen gelijk hij is, is droef. Zwicht u van gedoken menschen,zwicht u van hel gene in genepen gebeurt Maar hoe hel komt dat er maar 8 on wettige geboorten zijn, in plaats van 12 of 16? Dat zal ik door de zwartjes laten uitleggen. Zij moeten ’l fijne er van ken nen Ik was nu ook nieuwsgierig om te we ten hoeveel onwettige geboorten ’s jaars er doorgaans wel zijn in steden onzer provincie die bestuurd woi'den door katholieke burgervaders, hertlappen der zwartjes. Om hiervan onderricht te zijn begaf ik mij bij eenen mijner beste vrienden, die veel reist en de gedienstigheid zelve is. Van Brugge moest ik hem niet spreken, want het is gekend dat het getal onwet tige geboorten, in evenredigheid der be volking, in geene eene stad van Belgie, ter uitzondering van Brussel, grooter is dan te Brugge. Brugge is de stad der kloosters en de stad der bastaards Maar ik sprak aan mijnen vriend van Kortrijk, waar hij dikwijls gaal, ook eene stad van kloosters en van congregaainesten met de massa, en die daarenboven be stuurd is door aller katholieksle burger vaders. Ehwelmijn vriend heeft mij gezegd dal hij reeds daar naar had geïnformeerd bij wit en bij zwart want hij is curieus en niet beschaamd en vernomen heeft dat, te Kortrijk, op eene bevolking van daaromtrent 27,000 zielen, het getal on wettige geboorten in een jaar lusschen 60 en 70 beloopt. Te Kortrijk, in die heilige stad, zijn er dus, in evenredigheid der bevolking, bijna nog zoo veel onwettige geboorten als te Veurne. T Is gruwelijk om zeg gen 11 Uit dit alles mag men besluiten, dal de heilige schrijvers van den keurnaar zich dikwijls prullen laten wijsmaken en zich niet schamen de grofste beschuldigingen uillebrengen tegen hunne medeburgers, zonder hoegenaamdebewijzen, datVeurne, wel verre van aan Sodoma en aan Gomo- rha te mogen vergeleken worden, in legendeel eene zedelijkere stad is dan menig klerikaal nest, en dat de ouders zeer wel hunne oogen mogen openen om te zien hoe dc liberalen en hoe de klerikalen hier te werk gaan. Het is te rekenen van 2 Januari dal de milicianen der lichting van 1883, die eenen plaatsvervanger van hel ministerie van oorlog willen bekomen, do voor gaande storting van 206 Ir. moeten doen. De storting mag gedaan worden lot 22 derzelfde maand, in handen van den ontvanger der registratie, welke aan de persoon die de storting doel, een ont vangstbewijs aflevert dal de belangheb bende onmiddelijk aan den minister van oorlog moeten zenden. Te Seraing is de toestand rampvol voor I 1 de werkende klas. Dc uitgestrekle werk- 1 huizen Cockerill zijn opnieuw gesloten en (luizende arbeiders zijn zonder brood winning. De groote baan lusschen Maastricht en Meersen stond gisteren op verschillige plaatsen onder water, dat wil zeggen dal op dit punt meest al de landerijen over- I stroomd zijn; te Wyck en te Sl-Pieler I beginnen de bewoners volop te verhuizen; de bewoners van Haghem zijn opnieuw bedreigd en vragen hulp. Te Maaseik dreigde de overstroomiug I zoo schrikkelijk te zijn als in 1880. Geluk kig is die stad bevrijd door de dijken die gemaakt werden onder het bestuur van M. den burgemeester Henri Schoolmees- I ter, en zulks niettegenstaande hel hard- I nekkig verzet der klerikalen. Hel eiland Mouson, te Herstal, slaat I groolcndcels onder water. Een dienst I met roéiboolen is ingericht. Eenige moe dige personen doorkruisen in booten de I pleinen van Droixhe, van Bressoux en van de Lèche, die ouder water slaan, om I de bewoners ter hulp te komen. Men schrijft ons uil Namen: Gansch het I laag gedeelte der stad, en hel voorge- borchle Sl-Nicolaas zijn onder waler. De I brieven worden met bootjes en rijtuigen besteld. Men vreest nog eene nieuwe I verhooging. De nieuwe overstroomingen in dc Duil- sche Rijnprovinciën, die voor de bewo ners het jaar 1882 zoo treurig besloten, I maar die nu gelukkig iels verminderen, hebben aan ongeveer 50 menschen hel leven gekost. Hel ziel er daar en in Hes sen, Baden, de Elzas, en dc Palts weer even treurig uit als bij den vorigen wa tersnood, eenige weken geleden. Don derde plaatsen zijn overstroomd, en de schade, die toen reeds zoo groot was, is nu bijna verdubbeld. Ook uit Zwiserland komen treurige berichten. Bijna al de rivieren zijn buiten hare oevers getreden, waardoor groote schade en nood veroorzaakt werd. Op den Gothardspoorweg is het verkeer ge stremd door bergstortingen en sneeuw vallen, en ook de Simplonspoorweg is zoo beschadigd, dal hel verkeer in veer tien dagen niet hervat zal kunnen worden. De Donau heeft ook in verscheidene plaatsen overstroomd. Frankrijk kreeg mede opnieuw zijn deel in de overstroomingen. De Seine, de Rhone, de Saone en andere rivieren richt ten er ook groote schade aan. In België De Moniteur van woensdag deelt de lijst mede der juffers die, na in 1882 hel examen te hebben afgelegd, dat vereischl wordt door hel koninklijk besluit van 18 Maart 1880 en hel ministerieel besluit van 17 April 1882, het bekwaamheids- diploma bekomen hebben, waarmede zij bepaaldelijk kunnen benoemd worden lol onderwijzeressen in de gemeentelijke bewaarscholen. Zie hier dc namen der juffers van de arrondissementen Veurne-Dixmude, die hare examen afgelegd hebben voor de jury van Westvlaandei en. Met grooten bijval: Moulckers Marline, van Reninghe. Het bijval: Dorny Emma, van Dixmude; Van Buckhave Leonie, van Veurne; Moer man Eveline, van Leysele; Vandewalle Idalie, van Alveringhem; Janssens Celes tine, van Dixmude; Claereboudl Emma, van Nieuporl; Verbaïick, van Beerst; Delanoeye Lucie, van Clercken; Van Els- lande Mathilde, van Lessen; Moerman Celina, van Leysele; De Cloedt Coralie, van Dixmude. Uitslag der aanbesteding welke in het provinciaal gouvernemenls - hotel heeft plaats gehad Der werken van heistelling en ver- kloeking van verschillige beschadigde deelcn der steenbekleeding (talue van dc rivier den User). Bestek 6000 fr. Hebben aangeboden MM. De. Seek, aannemer te Nieupoort, 5470 fr.; Scheirsen te 1 ervyse, 5760 fr.; Janssens, te Oudenburg, 5760 fr.; De Swarte te Nieupoort, 7200 fr.; Lapiere- Van de Vyvere, te IJper, 7842 fr. Rechterlijke kronijk. De korrek- lionele Rechtbank onzer stad, heeft de volgende veroordeelingcn uitgesproken. 1ID1TEXLAX». Frankrijk. De fransche Republiek heeft een groot verlies ondergaan. M. Gambella is zon dag te 11 u. 55 m. overleden. Gambella werd den 2 aprf! 1838 te Cahors geboren uil Fransche ouders, wier familie uil Genua afkomstig was. Hij begon zijne studiën in hel klein semi narie zijner geboorteplaats en zette die voort in hel lyceum, waar hij al vroeg door de vlugheid van zijn geest de aan dacht op zich vestigde Hij kwam vervol gens te Parijs om er in de rechten te slu- deeren. Zijn eerste pleidooi was in de zaak van 54 vervolgde personen, ondei* welke Miot en Greppo; hel was eene merkwaardige pleitrede. Hij werd voor korten lijd secretaris van den beroemden advokaal Lachaud, vervolgens van Cró- mieux, en pleitte in eenige .staatkundige processen. Delescluze had in hel blad Ie Réveil eene inschrijving geopend vooreen monument of het graf heelt vooral de provincie Henegouwen veel te lijden. Uil Geneve wordt per telegraaf onder dagleekening van Zondag omtrent de overstroomingen hel volgende aan de Daily .Xeirs gemeld Van alle kanten komen er berichten omtrent verwoestingen, door de regen vlagen in deafgeloopen week veroorzaakt. De Val de Travers (kanton Neufchalel) is in oen uitgcslrekl meer veranderd. ‘Dc gemeenschap lusschen de dorpen wordt onderhouden door middel van bootjes. Aar, Arve, Rijn, Rhone, kortom nage noeg alle rivieren zijn buiten hare oevers getreden en hebben een nog onbereken bare schade en nood teweeggebracht. Verschillende valleien in Graüwbundcr- land zijn geteisterd door herhaalde sneeuwvallen. Door hel afbrokkelen van rotsgronden en hel nederslörien van sneeuwbergen was de dienst op den Sl. Golhard-spoorweg gestremd. Bij het weg spoelen van grond isde Siinphmsp >orwug bij Sierre over eene lengte van een kilo meter vernield; de dienst aldaar zal ten minstens veertien dagen moeten stilstaan. Een aantal wegén in liet gehccle land zijn onbegaanbaar; overal zijn er bruggen zwaar beschadigd. Wanneer hel nog een dag zoo voorlgaal, zal alle handel en verkeer ónmogelijk zijn. IHXKKXLilKn. -- Dc rechterlijke overheid van Brugge heeft een ondèizoek ingesteld, nopens zware feiten van mishandeling zondag gepleegd in een huis der Ganzeiistraai, op een meisje van omtrent 20 jaar, er wonende. Drie manspersonen, oud-ver oordeelden naar het schijnt, en twee gezusters der plichligen zijn opzettelijk binnen huize gedrongen en hebben hel mensch zoodanig afgelakeld dat zij het schier voor dood lieten liggen. Het meisje bevindt Zich nog te bed, doch is thans buiten levensgevaar. Het sellout dut jaloe zie de baldadigen tot die teiten aangezel heeft. Misdaad van St. Jans Molenbeek. De huiszoekingen, de confrontaties, de ondervragingen, de opzoekingen worden onophoudend voorlgezet, zonder uitslag op te leveren. Al de personen, sedert hel ontdekken der misdaad aangehouden, zijn in vrijheid gesteld; er zijn er nochtans lusschen dezen die niet uil 't oog worden verloren door de politie en er wegen op nieuw zware vermoedens op eenen persoon, die in het begin van hel onder zoek ondervraagd werd. Eene vrouw, woonachtig te Koekel- berg, die hel stuk vrouwenjak gezien heelt, in het commissariaat tentoonge steld. denkt dit kleedingstuk te herkennen als loehehoorende aan de minnares van bedoelden kerel. 1 en gevolge van deze verklaring heeft het parket eene nieuwe huiszoeking ge daan bij dezen kerel, die een doorslecht gerechterlijk voorgaande heeft. De uitslag van deze huiszoeking is uog met gekend. Men begint nochtans in de gemeente Molenbeek te wanhopen den moordenaar of moordenaars van de kleine Marie Walschaerl in handen te zullen krijgen. Overstroomingen. De lijdingen I Réveil eene inschrijving geopend over de overstroomingen in hel binnen- monument of het graf van Bamlin, die land luiden gunstiger. Het water is sedert gesneuveld was op een barricade, welke gisteren gevoelig aan 't dalen. Te Luik ij, I oeze beklommen had bij de onlusten mi I dezelfde gebleven. den Staatsgreep van 2 december. Delcs- cluze werd deswege vervolgd en koos Gambella lot advokaal. Hel was in 1868. Delescluze werd veroordeeld, maar Gam bella werd bijzonder opgemerkl. Van dal oogetiblik voelde eenider, dal Gambella een man van de toekomst was. 1 Gambclta stelde zich in 186!) te Belle ville en te Marseille kandidaat voor hel Wetgevend Lichaam. In Belleville weid hij bij de eerste stemming gekozen cu te Marseille bij de tweede stemming. Hij nam zitting voor laatstgenoemde plaats. Hij had zieti bij de kiezers aanbevolen als kandidaat des onverzoeiilijken legen stands. In hel Wetgevend Lichliani hield hij zich in T begin een weinig ter zijde; maar toen hel keizerlijk plebisciet aan dc orde was, hield hij eene groote redevoe ring, die volkomen beantwoordde aan de verwachting, welke zijn pleidooi voor Delescluze had doen ontstaan. Hij zette bij die gelegenheid zijne denkbeelden om trent hel republikeinsche bestuur uiteen, en zijne rede maakte te meer indriik, omdat zij zeer gematigd was. Hij stemde in den zomer van 1870, gelijk men ver wachten kou, legen de oorlogsverklaring aan Pruisen. Toen hel keizerrijk den 4 september viel, verloor Gambella niet, gelijk zoo- velen, liet hoofd. Hij werd lid van het gouvernement der nationale verdediging en kreeg de portefeuille van binnenland- sche zaken; maar hij bleef kort te Parijs. Hij vertrok uil Parijs met een luchlbal om I in Tours met Crémielix, Glais-Bizoin en admiraal Fourichon eene al'gevaardiging van hel gouvernement te vormen, ten einde de verdediging in de provinciën in te richten. Te Tours aanvaarde Gamhetta de beide gewichtigste portefeuilles, deze van binnenlandsche zaken en van oorlog. Hij sloot eene leening, benoemde de generaals, schiep legers, zond geestdrif tige proclamation in T licht en gunde zich rust nochl duur. Alles ging in dien zoo veel bewogen lijd door zijn hoofd. Leden de Fransche troepen opnieuw nederlagen, zijn moed verflauwde niet. Hij had een onwrikbaar geloof in Frankrijk. Den 8 februari 1871 hadden verkiezin gen plaats. Gambella werd in tien depar tementen gekozen. Hij aanvaardde het mandaat voor het departement van den Beneden Rijn en verhief in dc afdelingen der Kamer, met zijne mede-afgevaardig- den uil Elzas-Lolharingcn, nadrukkelijk zijne stem legen de vredesonderhandelin gen. Toen de vrede door de Nationale Vergadering was aangenomen, nam hij, X. Ktu<l Veurne. 2358 2819 5177 30 man. 97 vr. 80 tot. 177 2 2 4 78 173 4 4 82 177 1 2 01 57 118 1 2 3 59 121 1 30 22 26 ■l Man. 2329 vr. 2818 totaal 5147 F.u op 31 december 1882, tot 62 HUWELIJKEN. maanden gevang, voor huisdiefte, en den 2" nog 8 dagen voor blagen. W illaert Karot, schilder te Dixniude, 3 maan den gevang, voor aanslag tegen do eerbaarheid op een kind min dan 11 jaren oud. lienzelven, 13 maanden gevang, voor zelfde feit, gepleegd op en kind min dan 11 jaren oud. Demeersscintiu Jules, mets -ren Barbier Karei, schippersgast, beide te Veurne, den 1“ 26 fr. en den 2" 10 ft. boet, voor .«lagen. ZITTINGEN VAN 28 EN 29 DECEMBER. Tyvaert Leonard, metser te Bovekerke, 100 fr. boet of 8 dagen gevang, voor jagtdelikt. Vynck Jacobus, werkman to Nieuport, 3 maanden gevang voor wederspannigheid, en 1 maand en 26 fr. boet, voor beledigingen jegous de politie-Commissaris. Schoonvaere August, werkman te Steenkerke, 26 fr. boet of 8 dagen voor slagen en wonden. Vannevel Virginie echtgenootu Jan Ulrich, huishoudster te Gent, 3 maanden gevang, voor huisdiefte. Dufour Francis, werkman te Veurne, 10 fr. boet voor beleedigingen en 8 dagen gevang, voor slagen. Vanhove Theresia zijne vrouw, 8 dagen ge vang, voor slagen. Kirnpe August, dienstknecht te Zevecote en Dehaemers Karei, werkman te Stoene, elk 3 1 man. 62 vr. 58 tot. 120 1 Dus eene Term; van 29 1 B U fl G I’. R S T A N D. I. GEBOORTEN. Oöb. aangegeven in stad l.d. vau kiuders wier ouders alhier niet ge huisvest zijn 105 - 122 - 227 Bluft 95 Oeb. in andere gemeenten uit ouders alhier geliuisvcst Totaal geboorten van kinderen deelmakende onzer bevolking 95 II. OVKKMJDENS. Sterfgevallen ter dezer stedo .aangegeven ld. van pirzonen aliiier niet gehuisvest Blijft. Sterfgevallen van jiersonen al- hier'gehuisv.'én tdera overt. Totaal stel toevallen deelnia^ kende onzer bevólking' ut De huwelijken ten getalle van 30 verdeelen zichals volgt Tussclien jongmans en jonge dochters 20 ld. ld. en weduwen 5 ld. weduwenaars en jonge dochters 1 ld. id. en weduwen Totaal WOONSTVERANDERINGEN. Personen die zijn komen de stad bewonen man. 101 vr. 100 tot. 201 ld. die de stad verlaten hebben om zich elders te gaan huisvesten Dus meer uitgeg. dan ingek. 4 el >1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 2