cn NtreeknleuwH. Veurne, 13 Januari. Donderdag morgen is de lieer baron L. van Grave, in plechtige zitting, als Voorzitter der Rechtbank van eersten aanleg te Veurne, ingehuldigd. De welkomgroet werd hem toegesluurd door den heer Leplae, oudste rechter. Bij ministerieel besluit van 30 Decem ber, is de heer J. Van Houdt, gediplo meerde lagere onderwijzer, leeraar be noemd bij de Staats middelbare school van Veurne, in vervanging van den heer Fosseprez, op zijne vraag en om gezond heidsreden in beschikbaarheid gesteld. Ziehier den uitslag van de aanbesteding welke in bel proviciaal gouvernement beeft plaats gehad der werken van in richting van drie aanlegplaatsen (embar- cadères), waarvan eene te Adinkerke en twee te Wulpen, op de vaart van Nieu- port, langs Veurne naar Duinkerke. Bestek 6000 fr. Hebben aangeboden MM. De Boo, te Brugge, ö,220 fr.; Lapiere-Vande Vyver, te IJper, 6,380; II. De Seek, te Nieuport, 5,599; G. De Seek, te Nieuport, 5,790; Scheldeuiaus, te Roussclacre, 5,815. De hengslenkeuring voor bot rechter lijk arrondissement Veurne, zal plaats hebben te Dixmude, den Maandag 12 Februari 1883, om 10 ure voormiddag. Duit «clilnrul Bij de vele pogingen in Duitschland zelf tot ondersteuning van de slachtoffers der ovcrslroomingen, begint men ook meer en meer in het buitenland gelden te ver zamelen tot lenining voor hunnen nood. Te Londen wordt een comitcit daartoe gevormd en in de Vereenigdc Stalen be staan reeds eenige commission met dat doel. Uil New-York werden reeds aan de Frankfurter Ztg. 33,000Mark toegezonden. Een koninklijk besluit van 2 December verleent het burgerskruis van 1' klas, aan M. 1’. Tyteca, gemeenle-onderwijzer te Keyem. Aan de volgende gemeente-onderwijzers wordt de burgermedalie van 1e klas ver leend MM. J. Leplae, gepensionneerde hoofd onderwijzer te Ilouthem; Alois Muylle, id. te Lombariz.yde; Desiré Ryckebusch. hoofdonderwijzer te VValou; Aug. Claere- boudl, gemeenle-onderwijzer te Vladsloo; .1. Debaï, onderwijzer te Slype; Constant Vansteene, hoofdonderwijzer te Schoore; K. Depoot, oud-onderwijzer te Merckem. en Des. Jacqutirl, hoofdonderwijzer te Nieuport. Bij koninklijk besluit van den 16 De cember lest, zijn de hoeren Debal, te Veurne en Bauw, te Nieuport, beide statieoversten van i' klas, bevorderd tol de 3* klas. Amerika. In 1884 zal liet honderd jaren geleden zijn, dal de eerste acht balen katoen van Amerika naar Engeland gezonden zijn. Ter herinnering aan deze gebeurtenis heeft men in Amerika hel plan opgeval in 1884 eene tentoonstelling van katoen en hare nijverheid in te richten. De nationale vereeniging van katoenplanters, die hiertoe de voorhand hebben genomen, zijn van meening, dal deze tentoonstel ling, evenals de laatste welke te Atlanta is gehouden, een groolen bijval zal heb ben. Waarschijnlijk zal deze tentoonstel ling te Cincinnati gehouden worden. Morgen zondag, om 8 ure ’s avonds, geelt de Koorzaugerskring zijn tweede winterfeest. Hetzelve bestaal uit een Concert gevolgd door Bal. Een uitgelezen orkest zal hel bal op luisteren. ons schoon arrondissement voorheen dagelijks bedreigd met de noodlolligsle watervloeden, die in 1872 cn 1880 dreig den ware rampen van vernieling te worden. Sterfgeval. Verleden woensdag had alhier de be grafenis plaats van den heer J. Pillement, conducteur van Bruggen cn Wegen. Deze trouwplechtigheid werd bijge woond door eene groote menigte onder dewelke de UIL Symon, Inspecteur gene raal, Piens, hoofdingenieur, Bourgognie, Ingenieur, Boekaert, onder-ingenieur, een groot getal conducteurs en andere bedien den van hel bestuur van Bruggen en Wegen. Hel lijk werd gedragen door Cantoniers. Op het graf werden twee lijk- reden uitgesproken, eene door den heer Bourgognie en eene door den heer Ruys- .scn, conducteur. Füser, de kellner uil de static van Keulen, die Loon Pellzcr heelt doen aanhouden op het oogenblik dal bij in oenen wagon geklommen was van den markltrein, die op hel punt was naar Bonn te vertrekken. De middels lol verbreking, welke de verdedigers der gebroeders Pellzer zullen doen gelden, zijn talrijk. Er zijn er niet minder dan vier, welke betrekking hebben op de samenstelling van den jury. In het afgeloopeu jaar zijn 1468 zeil en 322 stoomschepen verongelukt, me tende samen 410,375 tonnen. Hieronder zijn 130, die door aanvaring zonken. 143 die op zee werden verlaten en 10 die op zee zijn afgebrand. Bij genoemde zeeram pen kwamen 4129 meuschen om het leven I en gingen 301,200 ton koopmanschappen verloren, waaronder 24,405 ton. of T ander misdrijf begaan hebben, en waar ze zonder nuttigen uitslag de rol van een eekhoorn moeten spelen. Over eenigen tijd wilde een rechter, baron Platt, van dichtbij eene cclgevan- genis bezichtigen. Hij had nooit die beruchte molens ge zien, waarin hij zoovele zijner slachtoffers had doen sluiten, en wilde zich, met een menschlievcnd doel, een gedacht over deze straf vormen. Hij ging op de molen en vroeg aan een der wachters de molen in beweging te stellen. Men weet dal de veroordeelde verplicht is de sporten van een wiel te I beklimmen dat standvastig draait; het is dus ónmogelijk stil te blijven slaan. Ieder maal dal eene sport voorkomt, moet men er op klimmen; de straf is zooveel te I erger daar de veroordeelde noch klimt, I noch daalt en dat bij altijd op de zelfde I hoogte blijft hangen. I Toen hij een minuut lang gearbeid had I riep lord Platt den wachter toe de machien stil te leggen. Ik vraag verschooning, mijnheer, zegde I de wachter, maar gij moogl er niet afko- I men. De molen zal slechts binnen twintig I minuten stil staan; ik heb de machien op I den korsten lijd mogelijk gesteld. I Men kan oordeelen hoe de baron bot I op den verdoemden molen maakte Hij I zweette met volle druppels terwijl bij I woedend legen den wachter uitviel. I Twintig minuten lang, moest hij op I dezelfde plaats blijven, nu bet linker- cn I dan het rechterbeen heffend; het liclsch I werktuig ging twee maal per second van I onder zijne voeten weg, en men kan den- I ken hoe de ongelukkige rechter door die I loomclooze gymnastiek geschokt werd. Louise Michel maakt te Londen, I waar zij in Steinway Hall voordrachten I houdt, niet den minsten opgang. Den I eersten dag bad zij 's middags slechts 20 I en 's avonds 70 toehoorders. HUI TENLMiD. Frankrijk. De leden van de tepubliekeinsche I fracties nit de Kamer, gekend onder de I benaming van groep Gambelta, hebben beslist dal er eene nationale inschrijving zal worden geopend, tol hel oprichten van een gedenkleeken voor den overle dene le Parijs. De repubhekeinsebe senateurs stellen I voor een adres aan het land te richten, belrekkelijk zijn afslerven. De maire van Cahors heeft het ini tiatief genomen voor liet openen eener inschrijving voor een standbeeld, dal in Gambetla’s geboortestad te zijner eere zal worden opgericht. Hel hart van Gambelta woog 400 grammen, zijne hersenen juist. 1160. De hersenen van Napoleon I wogen 1245, die van lord Byron 1400, die van Grom- wel 1300 grammen. Een telegram uit Nizza, dato 10 januari, 7 ure 20 's avonds, zegt dat de vader van Gambelta onwrikbaar blijft voor wat de begraafplaats zijns zoons betreft. Hij dringt aan opdat het lijk spoedig I naar hier zou worden overgebracht. Dus zijn de laatste pogingen van zijnen I schoonzoon, gevoegd bij die van MM. I Elienne en Quentin, vrienden van den I overledene en MM. Risler en Carl Blech, I afgevaardigde voor Elzas-en Lotharingen I vruchteloos gebleven. I Door den dood van gcnraal Chanzy I is een zetel in den Senaat ledig geworden. I De overledene was onafzetbaar senateur I I en voor hem zijn, sedeil de instelling van I I den republikcinscben Senaat, 27 onal'zel- I I bare, dit is voor hun leven benoemde I I senateurs ten grave gedaald. Nog 47, I I behoorende tol deze categorie der leden I I van dit staatslichaam en aan welke hij de I I instelling eene plaats aangewezen, zijn in I I leven te welen 34 republikeinen cn 13 I I anders gezinden. Nu Chanzy en Gambelta dood zijn, I wordt de hertog van Aumale als een ern- I stige kandidaat beschouwd voor bel pre- I sidenlschap dor Republiek. De Europe I zegt, dal in 1869, toen over de toekomst I van Frankrijk gesproken werd, de hertog I zeide: Er zal misschien een dag komen I waarop num mij zal benoemen tol presi- I dent der Republiek. En dan zal ik de I wereld en de geschiedenis verbazen door I de rechtzinnigheid, waarmede ik mijn I mandaat zal vervullen. Men denkt dat generaal Saussier, I thans in Alget ic, Chanzy zal opvolgen als I commandant van het 6" legerkorps. Saus- I sier werd in 1881 naar Algerie gezonden I om daar den opstand te dempen. Maandag heeft te Lyon hel proces legen prins Krapolkine en 45 andere anarchisten een aanvang genomen. In de i nabijheid van het gerechtshof waren sol daten, policiebeambten cn gendarmen opgcsteld. De lol nu toe gehoorde be schuldigden erkennen met woord en geschrift socialistische propaganda ge maakt te hebben, doch ontkennen deel le hebben genomen aan eene samenzwec- ring. Zij vei klaarden met den aanslag in hel Restaurant dn Theatre te Bellecour in geenerlei betrekking te staan. Wij meenen de liefhebbers van hel vlaamsch tooneel le moeten verwittigen dal de maatschappij van Rhetorika, op Zondag 21 Januari, eene prachtige ver- tooninggaat geven beslaande uil: 1° De Gek van ’s Gravenhage, belang rijk cn indrukwekkend drama in 5 be drijven, door Van Peene; 2’ De Duivel op 'l dorp, blijspel met zang in een bedrijf, door Van Pèene. Wij raden hel publiek aan die vertoo- ning bij le wonen, welke, zoo als men ons verzekert, in aantrekkelijkheid en schoon heid niet zal te wenschen laten. De loting voor de lichting der milicie •van 1883 zal, in hel ressort Veurne- Dixmude, op de volgende dagen geschie den Arrondissement VeurneVeurne, 31 januari; Alveringhem, 26 id.; Nieuport, 1 februari. Arrondissement Dixmude: Dixmude 29 januari; Handzaeme, 30 id., Woumen, 27 id.; Loo 25 id. De verschillige zittijden der militie raden voor dezelfde lichting zullen in de hoofdplaalsen der arrondissementen ge opend en gesloten worden op de hierna aangeduide tijdstippen Veurne, 1" zittijd, van 21 tot 23 Fe bruari.; 2" zittijd, den 14 Maart; den 20 Maart. Dixmude, 1e zittijd, van 26 Februari tot 1 Maart; 2’ den 13 Maart; 3e den .20 Maant. I£ngcl«n<l. Men weel dat in de celgevangenissen in Engeland, waar men de landloopers en de bedelaars opsluit treadmills of voetmolens beslaan. Hel zijn groote hollen cylinders waarin men de gevangenen steekt welke T een ItINXEKL Uitslag der aanbesteding voor de I werken van den nieuwen Steenweg te I Eessen. Negen soumissien. Hel bestek beliep tot fi51,902. Hebben aangeboden: 1. Tacquenier, I Lessen (Henegouwen), 41,500; 2. J. Bonte, I Eessen, 47,000; 3. Bnlaille, Poperinghe, 1 43,940; 4. Baesen, Wijngene, 47,777; 5. Ilendryckx, Thouroul, 45,485; 6. Lapiere, I IJper, 50,060; 7. Bleuzé, Sl-Josse-ten- I Noode, 50,940; 8. Standaen, Goolkerke, I 47,300; 9. Leroy, Eessen, 46,693. l)c heer Tacquenier is aannemer ver- I klaard. Bij koninklijk besluit van 5 januari I 1883 wordt M. A. Bulaye, notaris te I Meessen, in dezelfde hoedanigheid le I IJper benoemd, in vervanging van M. I Mahieu, ontslaggever. M. B. Deneckcr, notaris te Zwcvezecle en bijgevoegd rechter bij het vredege- I recht van liet kanton Ardoye, wordt I notaris benoemd te Meessen, in vervan- I ging van M. Bulaye. I Men schrijn uil Monscrocn: Een hevige brand heeft zaterdag de papierfa briek van den heer E. Van Ree, gansch vernield: cr zijn bovendien-twee slacht- I offers eene vrouw en een jong meisje. Vrijdag nacht zijn le Roosendale (Duinkerke) twee huizen dooreenen brand vernield. Hel vuur was binst den nacht ontstaan en had, vooraleer men hel ont waarde, zich zoo ver uitgebreid, dat de bewoners zich door de vensters moesten I redden. Een dezer huizen was bewoond dooi de echtgenooten Auguste Coulier-Gryson van Beerst, die alles verliezen wat zij bezaten. Men schat de schade voor hen op 800 fr. Men herinnert zich nog de poging tol brandstichting in de fabriek van M. Frans Delaroyère te Halewijn. Ten ge volge van dit feil had Frans Delaroyère I zicli aan de opzoekingen der juslicie I onttrokken; een aanhoudingsmandaat was legen hem uitgevaardigd, maar tol hier toe had men den vluchteling niet ontdekt. Thans verneemt de Coui ier de Courtrai dat Frans Delaroyère zich gevangen ge geven heeft in de "gevangenis van Kort rijk, donderdag 4 januari. De Chronique beeft vernomen dat de premie van 25,000 frank, welke door hel parket van Brussel beloofd was aan den persoon die het gerecht op het spoor zou brengen van den moordenaar van den advocaat Bernays, heel waarschijnlijk zal aanleiding geven lol een burgerlijk pro ces tegen den staat. De premie wordt, inderdaad, tegelijkertijd door verschei dene personen geêischl, waaronder zich een bewoner van Hoei bevindt, die de eerste hel geschrift herkend heeft van de depechen Henry Vaughan,» cn Jan Jozef Rechterlijke kronijk. De korrek- tionele Rechtbank onzer stad, beeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. t Les Bottes i musiquo de la maison Heller se trouvent annoncées toutes les annóes A cotte époque pour tigurer liientiVt aprés comme lesea- doaux les plus appröcióx aux fc e« de St. Nicolas et ile Noel. Nous demaudons Y a-t-il rien de plus beau de pour l’époux 4 donnor A s n épousc, pour le fiancé A sa tiaucóo, pour 1'ami cutin f Une bolle A inusique voos rappello de moments heureux, elle rit avec vous dans ses aires gais. elle parlo au coeur et A fame par ses melodies srtricuses, die chasso l eunui et In mélancolie. Elle est I'arnie la plus intimo do labandonnó ct surtout du malnde qui ext forcé do roster cboi soi. En un mot, une holte A musiquo Heller uo dovi ait mauquer dans aucun salon, dans au- cune bonne maison, nt A aucun lit de malado Pour les hoteliers, restaurateurs, coullseurs, etc. il n'existe pas de meilleur point d’attraction pour engager lours clients A sojourner souvent et iongtetnps dans lours établissement*. D'nprèsco i qu'on nous dit de divers cótes ceux des hoteliers qui ont fait 1'achat d’une pico ou d’un Orches trion ont doublé lours recettes, cost pourqiioi nous ne saurions trop engager les autres A faire de memo et a so procurer immédiatemont un tel instrument dont io suc.cès est incontestable. A Messieurs les cures qui cu égard A leur etatou A lour demeure trop dloignóe no peuvent nssister A dos concerts une piece A inusique ofTrc une I jouissanco tout-A-f.dt incomparable 1 Nous I njouterons encore quo lo choix dos morcepux cst I fait avec un trés grand soin: lex airs d'oporas et I d'opórettes lox plus goütóx, les danscs les plus I nouvelles, chansons, inarches, etc. so trouvent réunis dana lea pièces Heller. Ce grand industriel I a I honneur d'etre fournissenr de presque toutes I les cours do 1'Europo; nous tnontionnerons scu- I loment que LL. MM.leroidos Beiges et le roi I do Hollande, ainsi quo S. V R. le Comte de Flandrcont, chacun, une trés grande piece do la maison Holler, dont lex produitx ont en outre tcqu desdiplómes A plusieurs expositions. A Mel bourne la maison acté la seule de sa branche qui ait re?u le premier prix: soit uno médaille dargent. I'n tirage aux primes, nontenants 100 belles pieces d'une valour do fr. 20,000 cst arrange par Monsieur Heller pour cet hiver. raison de plus pour se décidor A faire une coin- mande. Prix-courants illustrés et prospectus dn tirage xoront adressós franco surtouto demande Pour termjner nous recommandon» expréssé ment de sadresser directement A la maison A Berne (meme pour les petites commanded car il arrive souvent qu’on vend pour dos pieces Holler dos produits qui no le sont pax. La maison no tient de dépot nutte part Toutes ces nie ces portent lo nom -.1. H. Heller A Borne- imprimó. Holloway’s Pill,-o. Zijn liet bexte Genees middel ter wereld voor van streek geraakte lever gal en slechte spijsvertering. De wonderlijke kracht van dit heilzame middel, en de goeile re sultaten verkregen patiënten, die aan gemelde kwalen leden zouden ongelooflijk schijnen, zy met bevestigd geworden door de tallooze gene zingen er door bewerkstelligd, en door het l>o. ZtTTlXGEX VAN 4 EN SJAM AIU. Deraeve David, werkman te Zarren, 2G fr. beet voor slagen en wonden, 10 fr. boet voor be- leëdigingen. Vincke Amand, aardewerker te Ijixmude. 15 dagen gevang voor slageq en wonden, 10 Ir. boet voor beleedigingen. Debruyne Theophile, slachter te Merckem, 2G fr. boet, voor slagen en wonden. Dewaele René, schoenmaker te Bovekcrke, 5 dagen gevang en 20 fr. boet, voor nachtgedruix. weerbrouck Henri, werkman te Oostduin- kerke, 8 dagen gevang, voor slagen en wonden, 10 fr. boet voor beleedigingen. Verstraete Theophile, koopman te Woumen, 26 fr. boet voor slagen en wonden. Vanhove Patricius, we kman: Zwertvaegher Louis, en Devey Arseen, visschers, allen te Adin kerke; Vauelverdinghe Karei, koopman in wild, te Merckem, elk 100 fr. boet, voor het bezitten van jachttuigen. Vaudevenne Jozef, werkman te Woumen, 15 dagen gevang, voor slagen en wonden: 15 dagen voor vernieling van afsluiting en 10 fr. boet, voor nachtgedruis. Denzelven, 2 maanden gevang, voor slagen cn wonden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 2