Ingezonden. Wij komen le vernemen datM. Camille Marescaux, klerk bij M. den notaris De Cae, te Veurne, zijn examen van land meter met voldoening afgelegd heeft. Feest bij de Koorzangers. Groolen Combnt op den Schuif tafel, bij Vanhoutte-Kesieman, groote markt, le Veurne, op Zondag *8 Januari aanslaande. Congres der liberale vlaamsche pers. Uil hoofde der algemeene vergadering van hel Willems-Fonds, te Geul, op zon dag 21 januari, is het Tongres dat le Brussel zal gehouden worden, uilgeslcld tol zondag, 28 januari toekomende. Bijlredingen worden ontvangen lol 20 dezer, aan hel adres van den heer Tb. Coopman, 27, Robianostraat, Brussel. Het congres belooft zeer belangrijk le zijn. Hel zal bijgewoond worden door een groot getal uitgevers, opstellers en andere letterkundigen, alsmede door vele voorstaanders van de liberale vlaamsche pei s in de landelijke gemeenten. Onder de opgegeven punten die zullen besproken worden zijn er vele van groot belang. In’t kort, alles laai voorzien dal deze algemeens vergadering goede vruch- ten zal dragen. Zelf in hel buitenland wordt dit congres met veel sijmpalliie begroet. De nieuwe IMterdamsche cou rant wijdde daaraan, over eenige dagen een zeer vleiend artikel. Voor hel overige wacht den congres- I leden, van wege hel Brusselsch Wiliems- 1 Fonds, een hartelijk onthaal. Wij kunnen I dus allen die belang in de zaak stellen, niet genoeg aansporen hel congres bij te I wonen. Woensdag lest, inden namiddag, heeft de genaamde Francois Henri, gendarm der brigade van Veurne, een einde aan zijn leven gesteld met zich een pistool schot in den mond te lossen. De dood was oogenblikkelijk. Hij heeft zijn nood lottig besluit ten uitvoer gebracht op de landen gelegen langs de l’annckalsijde. niet ver van de Halve Maan. Zijn lijk werd naar hel hospitaal overgebracht. De reden van dien zelfsmoord zijn ons onbekend. Rechterlijke kronijk. De korrCk- tiotiele Rechtbank onzer stad, heeft de volgende veroordcelingcn uitgesproken. Algemeene tijdingen. Naar het schijnt zullen de schuld- eischers van hel oud huis Dujardin eene nieuwe afkorting bekomen van 5 len honderd. In de geheime zitting van den ge meenteraad van Brugge, is de kwestie van den schouwburg besproken ler ge legenheid van een voorstel voor de geza- mentlijke exploitatie van de schouwbur gen Geul en Brugge. Een voorstel in dien zin is gedaan door den lieer Larose. Eene voordeelige stemming is op dit voorstel uitgebracht. Hel gemeentebestuur van Gent zal nog over die kwestie moeien beslissen. Als zij aangenomen wordt, zal Brugge den zondag de operette en de comcdie hebben en den donderdag het groot opera. Een jongentje van omstreeks 14 jaar, werd door zijne moeder gelast een bank- briefken van 100 fr. te gaan doen wisse len in een koophandelbuis te Roeselare. Die jongen, in plaats van T geld naar zijne moeder le dragen, heeft geradiger ge vonden, met een zijner kameraden, er mede op wandel le gaan, en zijn alzoo le Cortemarck aangekomen, alwaar de eerste wat geld gaf aan den tweede, zegt men, om naar Roeselare met hel konvooi terug te keeren, terwijl bij den trein nam die naar Duinkerke rijdt, alwaar, denkt men Wij raden dc liefhebbers van hot loo- neel aan, de puike vcrlooning bij lp wo nen welke morgen, door de maatschappij van Rhelorika, ten Siadsschouwburge wordt gegeven. Dezelve bestaal uit dc volgende stuk ken 1° De (lek van 's Gravenhage, belang rijk en indrukwekkend drama in-5 be drijven, door Van Peene; 2° De Duivel op ’t dorp, blijspel met zang in een bedrijf, door Van Peene. De vrouwenhoofdrol wordt gegeven door de befaamde tooneellisle Mev. Apers, die, in den wedstrijd van tooneelkunde, uitgeschreven door het Fa» Crombrugghe’s Genootschap, van Gent, den prijs bekomen heeft van beste looneelspeelsier in het drama, met de rol van Sabina van Beie ren, in de Vrouw van Egmonlen ook den prijs van hel blijspel, met de rol van Tamboer Janssens, in bet stuk van dien uaam. De vertooning zal om G ure juist aan vang nemen. Deuren en bureel om 5 1/2 ure. Zondag 28 Januari 1883, om 3 ure na middag, ler eerezaal van het stadhuis van Dixmude, groot Conceit, gegeven door de TanfaremSl. Cecilia, van Eessen, met de medewerking van Mi juffer Pollender, zangeres en Mr. .1. Goetinck, violonisl, beide laureaten van liet koninklijk Conser vatórium van Brussel. Het leest is gegeven ten voordeele der I armen der stad Dixmude en der gemeente I Fessen. Eerste plaats: 3 franks; tweede, 2 fr.; I derde, I frank. I Voorbehouden genummerde plaatsen I kunnen verkregen worden le Eessen, bij I den Voorzitter der maatschappij, de heer M. Dumont in hel bisdom had neder- I 1 gelegd. i Hel is valscli, zooals men hel verteld heeft, dal M. Dumont zich op zijne knieën zou gezel hebben om zijn omslag le ontvangen: hij heeft integendeel gepro testeerd. M. Dumont afstellen. Dit was gemak kelijk. Maar de kas nemen, dit was moeilijk. De kardinaal Nina eu de heilige vader werden zells geraadpleegd en ten gevolge dezer raadpleging besliste men wal in werk wed gesteld. Er bestond maar een maatregel om hel gevaar te vermijden, dit was van de kas te redden. Twee broeders van hel krank zinnigen gesticht moesten zich van M. Dumont meester maken voor T geval hij zou geprotesteerd hebben. De belgische wetten zullen niet buigen I op een bevel \au den paus of van den I uuncius. M, Janson treedt, in bijzonderheden hoe I M. Durousseaux in het bisdom is ge- I drongen en de sloten deed loswringen. I Bij hel opmaken van den inventaris ■ciscbien wij dc aflegging van den eed. Die hecrcn, daarbij begrepen Bernard, legden den eed af van niets ontvreemd te hebben, noch rechlslreeks, noch on rechtstreeks. Wij verwachtien er ons aan alles in order te vind.n in hel bisdom. Er heerschle integendeel eene onbeschrijfe lijke wanorde, de wanorde, welke ge laten wordt dooi hem die in de kas van een ander gaal en die haastig is om le vluchten. Wal zal men zeggen over de wegne ming der registers. De boekhouding zou uwe verrechlvaardiging moeten zijn. Zij is verdwenen. Waarom Wanneer heelt de oplichting plaats gehad Bet gerecht zal hel welen te ontdekken. M. Bernard wordt spoedig kanunnik benoemd. Hij wordt meester der kas en ■zekeren dag, een gedacht volgende dal hem opgestoken is, landt hij in Amerika met de waardijen aan. Hel is een dief, zegt gij. En gij laat ‘hem vertrekken wanneer gij op twee slappen afstand van hel parket zijl. Gij laat hem in Amerika wandelen met uwe waarden. Komaan dan 1 Langdurige be- .weging). In plaats van ons in den beginne te zeggen dal de waarden bestaan en dal zij weggenomen zijn, zwijgt men; wanneer men de waarheid niet meer verbergen kan, heeft men de stoutmoedigheid le bekennen dal men dezelve als meester beheerd heeft. Intusschen wisten wij niet waar dc waarden zich bevonden. In januari 1882 hebben wij belangrijke inlichtingen door den Amerikaanschen advokaat Goodhue. Zes weken later hadden wij de waar den, dank aan M. Dumont. Van eenen anderen kant wist onze tegenpartij dat Bernard met dezelve ver trokken was, on zij zegde niets. Gij will doen geloovcn dal gij den wet tigen eigenaar der waarden zijl. Indien gij in dezen eisch dc nederlaag hebt, is hel dal gij u hel goed van een ander licht toegeëigend. De rechtbank heeft voor haar, niet den ouden en den nieuwen bissebop, maar twee belgische burgers; de eene vraagt u gerechtigheid, gij zuil hel hem verleenen en bevestigen wat de eer van ons land uilinaakt, namelijk dal het gerecht ieder een beschermt, grooten en kleinen. De plein ede van 1M. Janson verwekt eenen diepen indruk. M1 Demot zegt dal Bernard haastig is om aan het gerecht de uitlegging le geven waartoe hel recht heeft. Daarom moeten de stukken in Amerika gebleven, ler zijner beschikking gesteld worden. Hij zal bewijzen dal hij gehandeld liecfl in de volheid-van zijn recht. Bernard vraagt zich «te «hunnen verrechtvaardigen en daarom keurt hij alles goed wal hel onderzoek kan verhaasien. De tegenwoor dige Ibissehop van Doornijk, door zich le ■verzeilen legen den lerugkcer der waar den der slokken, verlengt daardoor hel gevangenschap van Bernard. M. m: Jantsiieeiie zegt dal hij Mgr. Durousseaux verdedigt als belgiscben burger en als katholieken bisschep. Gij hebt boeken genoeg in de kassen gevon den. Wij hebben met getracht iets te verbergen. Wij hebben getracht Bernard uit Amerika le doen lerugkeeren. Hij bespreekt dc tusschenkomst van Goodhue en van den broeder van Bernard. Als belgiscben burger volvoeren wij de uitspraak van het gerecht. Als bissebop verdedigen wij de goederen waarvan wij den depot ontvangen hebben. Dc zaak zal dinsdag voortgczel worden. bij nog in tijds is kunnen tegengehouden worden. Men zegt dal hij van gedacht was zich als kajuitjongen op een zeeschip aan Ie bieden. Donderdag is de genaamde L. Van llec, werkman le Liclilervelde, een spade- slag toegebraclil geworden, die hem bijna hel hoofd splctte. Men vreest voor zijn leven. Men zegt dal de dader op de vlucht is. Do koning is bijna heel on al her steld. Hij heeft zich reeds bezig gehouden met de openbare zaken en maandag op verscheidene stukken zijn handleeken gezel. Eene strenge vëröordeeling voor een jacblmisdrijf is dezer dagen door de cor- reclionneele rechtbank van Bergen uitge sproken. Een daglooner van Baudour, Alexander Roland, beschuldigd van ge jaagd te hebben bij middel van verboden tuigen, is veroordeeld lol acht maanden gevang en duizend frank boel. Ter gelegenheid van de 25' verjaring van de stichting van hel schijfschieten zullen gedurende de nationale feesten van augusli groote feesten le Brussel plaats hebben. Al de burgerwachten van België zullen uiigenoodigd worden, alsook een deel riflemens, dc hollamlsclie schutterij en dearlilleurs van Rijsel. Eene commis sie is benoemd, om ecu programma op te stellen. Al de opzoekingen, door de policie gedaan, om den portier van hel bisdom van Doornik terug te vinden, zijn lol nu 10e zonder uitslag gebleven; eene vrouw I beweert hem daags na zijne verdwijning I gezien te hebben, doch hare gezegden I worden in twijfel getrokken. I De duivenmelkers zullen niet tevre- I den zijn. Hel beroepshof van Luik heeft I een vonnis bekrachtigd van decorreclio- I neele rechtbank van Luik, waardoor ver- I schillige personen waren vrijgesproken, beschuldigd op hunne gronden huisdui- ven gedood le hebben bij middel van ge weerschoten. Hel hof verklaart dal dit feit niet valt onder de toepassing van hel strafwetboek. De internationale Afrikaansclie ver- eeniging heeft, de briefwisseling der herren Storms en Becker ontvangen. Beide reizigers schrijven onder dag- teckening van 3 October; zij zijn in goede gezondheid. De heer Storms heeft Karama den 27 september bereikt. Hij had de kust den 9 juni verlaten; zijne reis heelt slechts drie maanden en hall'geduurd; liet isde sindsle welke tol nu toe plaats gehad hebbe. De zwarte bevolking van Karema ont wikkelt zich langzamerhand, zij beval hedendaags vijftig lannlicn; ieder familie bewoont een huis dal in Tmidden vaneen stuk land gebouw is, groot genoeg om in alle hunne levensbehoeften te voorzien. De heer Becker heeft de oorspronke lijke inrichtingen van Karema voltooid; hij heeft er eene uilgcstreklu Boma van meer dan 250 meteis lengte opgerichl, en er een pul gedolven waar men zich thans hel water verschaft dal men vroe ger in hel meer moest gaan putten; hij heeft menigvuldige wegen geopend om het ontginnen van hel bouwland le ver gemakkelijken, en eindelijk heelt hij den riemhool, door den heer l’opelin gekocht, in eenen prachligen zeilboot hervormd. De heer Storms spreekt met veel lof over de werken door den heer Becker uilgevoerd. Hij bereidt zich op zijne beurt om nieuwe aanzienlijke werken te begin nen met het inzicht te zorgen voor de behoeften die hij vóórziet. De heer Becker heelt nog eene maand na de aankomst van den heer Storms Karema bewoond. Hij was voornemens in het begin deryerlcdene maand novem ber te vertrekken. Hij had er langer wil len blijven, maar dit was onmogelijk: hij was verplicht zijne nskaris, waarvan de dienst gedaan was, terug naar de kust te geleiden. Daarna zal hij in verlof naar Europa komen alwaar familiezaken zijne tegenwoordigheid vereisehen. Nochtans drukt hij de hoop uil dat het comileil hem zal loelaten naar Karema terug te keeren waar, schrijft hij, ik gelukkig geleefd heb, in midden van menschen die ik uil de slavernij geholpen heb. De heer Becker zal bij den heer Storms door een jonge Belg, de heer Maluin, vervangen worden. De lieer Maluin zal in de eerste dagen van februari naar Zan zibar vertrekken, waar zich thans de karavaan verzamelt die hem naar Karema moet leiden. - Stu<l> en SIi-eeknïeiixv». Veurne, 20 Januari. Zondag toekomende, 28 dezer, geeft dc koninklijke harmonie maatschappij Si. Cecilia haar tweede winterfeest. Hetzelve zal bestaan uil een Concert gevolgd door Bal. Hel Concert zal gegeven worden met de welwillende medewerking der heeren A. Gaimant en A. Ligy, de gunstig ge kende violonisleu, van IJ per, en Dekem- per, de voortreffelijke komiekzanger, van Brussel. Hel allerbest orkest van Brugge zal het bal opluisteren, door hel spelen der schoonstedansarias van het hedcndaagsch repertorium. TT Tiro Mattei. Sum kt. Leonard. Gounod. SCl’PÉ. Vieuxtemps. Reher. Zondig laatst gaf do Koorzangerskring zijn I tweede winterfeest, en wij hebben met genoegen I kunnen bestatigeu, dat dit feest, zoo als het I voorgaande, allerbest gelukt is. I>e kooien, Lesl’/ehcun on La pnére avtlnt la bataille door Soubre, zijn op eene zeer vol- I doende wijze gezongen geworden, alhoewel onze I koorzangers slechts weinig tijds aan het leercn I dezer moeielijke stukken hadden kunnen be- I steden. Daaruit heeft men eens te meer kunnen I zien dat er geene moeiclijkheden bestaan, dat I alles moet gelukken, als de goede wil deel van I het programma maakt. Over de hoeren Morez en Vanden Kerckhove, reeds sedert lang zoo voordeelig gekend, willen wij niet uitweiden. Vergenoegen wij ons met te zeggen dat de eerste, als klarinetist, zijne oude faam heeft staande gehouden, eu dat de tweede, als zanger, mot het groot aria uit Jerusalem en Le Crucifix van Faure, nog eens ruimschoots de toejuichingen van het publiek heeft ingeoost. De heer Bostyn, saxophonist van Ronse, heeft in de twee stukken welke hij gespeeld heeft doen zien, dat alhoewel hij geen kunstenaar is, men uogtans eervolle uitslagen kan bekomen als de liefde tot de kunst met oenen onvermóei- baren ijver gepaard gaan. Wij bieden hum onze hartelijke gelukwonschingun aan over de uit voering van beide stukken. M.r Van Goppenolle, in den koorzangers kring reeds zoo gunstig gekeud, is er nog eens in gelukt met zijne kluchtliederen de lach spieren der aanwezigen in beweging te brengen; Qu’en-yzenjM-vous en Oscar Piton hebben hem welverdiende toejuichingen verworven. Op het concert volgde, een bal <iat uiterst levendig was eu tot laat, in den nacht duurd<-. Hot orkest was uitmuntend en wij bekennen volgaarne dat wij tót mi toe niets heter gehoord hebbon.de keus der dansliederen was wel,ge daan en do uitvoering onberispelijk, pok hopen wij dat het de laatste maal niet zal wezen dat wij op do lieve toouen van zulk een orkest zuilen mogen dikkeren. Een Eerlid. Ouzo inboorling, de heer N. TUIEREN, H verzoekt ons het bijna schielijk overlijden I te melden, van zijne echtgenote Maria-Theresia Gichtenaere, 1 geboren tó Hondschoote, den 11 November J 1807 en overleden te Antwerpen, den 18 fl I Januari 1883. B 8 Dc begrafenis heeft heden te Antwerpen fe 9 plaats gehad. H ZITTINGEN VAN H EN 42 JANCAItl. llenderyckx Virginie, weduwe P. Lanriere, zonder beroep, te Wiilveringliem, een maand gevang en 26 Ir. boet, voor bedriegelijke ont vreemding. Degroo Antoon. werkman te Nieuport, acht dagen gevang, voor tegenstand en 8 dagen, voor slagen. Ramon Henri, werkman to Veurne, 26 fr. boet, voor slagen on wouden, on 10 fr. boet, voor eerroof. Gysel Louis, likaurvorkooper te Duinkerke, 26 fr. hoet, voor slagen en wonden en 10 fr. voor mobilaire schade. Goderis Karei, jachtwachter te Coxydo, 26 fr. boet, voor het doodtm van een huisdier. Tratsaert ('asimir, jachtwachter te Wantende, 26 fr. boot, voor zelfde feit. Vurmeersch Pieter, dienstknecht te Merckem, 100 fr. boet, voor hot bezitten van jachttuigon. Staelens Isidoor, werkman te Westsnde, 8 dagen gevang en 100 fr. boet, voor jacht met stroppen. Vanteghem, Henri, schipper te Wulpen, 8 dagen g vang, voor slagen en wonden. Dejoode Pieter, workman te Oostduinkcrke, 8 I dagen govaug, voor bedrieglijk ontvreemding. I Martens Edmond, werkman to Vladsloo, 100 fr. I boet, voor jacht met stroppen. P R O G R A M M A Eerste Deel. 1. Marche nuptiale du - Songe d’une nuit d'étö fanfaren Mendelsohn. 2. Groot aria uit ia Reiuo d« Saba, Mej. PollenderGounod. 3. Fantazij voor viool Goetinck De Beriot. 4. I.o l’i interops, gezongen wals, Mej. Pollender Ticeccle Deel. 5. ai Romancu voor viool b) Wieglied M. Goetinck 6. Serenade de Gil Bias Mej. Pollender 7. Souvenirs de Budo, fantazij voor viool M. Goetinck 8. Avo Maria, zang en viool, I 9. Boccaoe, fantazij (fanfaren;, Em. Van Dromme.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 2