VAN VEI’ENE sift NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i ZATERDAG 27 JANUARI 188'5. JAAR. dit bevel als uiterst voldoende. Zij welen 7 DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE plaats heeft. De Zoeloes schijnen De rechtbank zetelt in de zaal van het correctioneel tribunaal. Het publiek is zeer talrijk. MM. Janson, Masquelier, Demot en Lefebvre, benevens MM. Beernaert en De Landsheere zijn aanwezig. Hel verhoor werd geopend om 10.10. Het woord is aan M’ De Landsheere, die zijne pleitrede voortzet. Hij verzet zich tegen de heftigheid en de partijdigheid waarop zijne tegenstrevers vooreerst en zekere dagbladen vervol gens, het gedrag en de daden van Mgr. Durousseaux in een valsch daglicht heb ben gesteld. Hij verzet zich opnieuw tegen de be naming Bisschep van Doornijk welke M. Dumont zich voortdurend toepast, na melijk in de besluitselen aan de recht bank onderworpen. Het besluit ten opzichte van M. Dumont genomen heeft ongehoorde aanvallen tegen den Paus opgewekt. Zekere in dag bladen verschenen brieven zijn zoover gegaan te doen verslaan dat Leo XIII den bisschop van Luik en misschien ook kardinaal Nina zou hebben doen verge ven Men heeft ook over pogingen van misdadige aanslagen tegen M. Dumont gesproken. Een blad van Charleroi dreef Het Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n -mmer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. De aanhangers van den vrijhandel en de partijgangers voor het behoud der beschermrechlen hebben woensdag in de Kamer wederkeeriglijk eene lans gebro ken ten voordeele van hel stelsel dat zij aankleven. M. de Hemplinne heeft protest aangeleekend tegen de beschuldiging welke de Gentsche spinners doet door gaan als onbekwaam en weinig werk zaam. MM. Th. Janssens en Sabatier hebben insgelijks deel genomen aan de bespre king en ten slotte heelt M. Graux, minister van financiën, de verzending der petitiën betrekkelijk die kwestie aanvaard met de hoop dal er nog in dezen zittijd een wetsontwerp daarover zou neerge- legd worden. De Kamer heeft in geheime zitting haar budjel besproken. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, als ook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. l herstel van den kon'ing niet te be grijpen; zij kruipen in hunne kraals weg. De opkomst van hel volk is ook gering; men raamt ze op 5000, waaronder geen invloedrijk hoofd. Niettemin gelooft men dal hel kroningsfeest ongeslooid zal alloo- pen in tegenwoordigheid van de voornaamste Kaflerhqofden, uitge zonderd de onverz.Oenlijken. De Engelseho troepen blijven vermoe delijk slechts eene week. --- Hier en ginder. Onze schoolwel laat den pastoor vrijen toegang lol de school, Tzij voor ’t zij na hel uur der klas. Hij mag er het gods dienstig onderwijs komen geven, volgens dal hij hel goed denkt. Altijd is bij in zijne handelwijze gansch vrij en er wordt geene laak op gedrongen. Hij is onder niemands toezien gesteld en moet aan niemand rekening geven over zijne les sen. Wal kan hij meer wonschen. ten zij het meesterschap zelf over de school en den onderwijzer’ Dit is juist hetgeen hij wil en daarom heeft hij 'den oorlog aan het openbaar onderwijs verklaard. Men weel dal de priesters in Frankrijk zich anders gedragen. De schoolwet is er veel onzijdiger dan bij ons; zij sluit den pastoor zelfs uit hel schoollokaal. Wil hij den kinderen den katechismus en de hei lige geschiedenis ieeren, hij mag, maar in de kerk of in zijn huis, of in al ander gebouw. De li ansche scholen zouden veel meer als de onzen verdienen als godde- looze gestichten bestempeld Ie worden. In Frankrijk meer dan in België zou de meester als «ongeloovig» kunnen afge- scliilderd worden. Nochtans handelen dc fransche pries ters anders dan hunne bdlgische confra ters. Zij bouwen gcene nieuwe scholen op. Zij slaan de gemeenteóndei wijzers in den ban der Kei kniel Zij weigeren de sakramenten niet aan de ouders, wier kinders helopenbaar onderwijs bijwonen. Alles wal in België zonde en schandaal is, wordt daar als recht en verdragelijk aanzien. Niemand wordt van de biecht, van de communie, uil hooide van school- zaken, verwijderd. De geest die daar heerscbl heeft niets gemeens met deze, welke wij hier geleerd hebben te kennen. Deze aanmerking mag nog beter op Duilschlaud dan op Frankrijk loegepast worden. Men weet hoe het duilscli be stuur met de katholieke priesters handelt. Een half dozijn bisschoppen leeft in ban ning; talrijke parochiën zijn van pastoor en onderpastoor beroofd en men laat er geene nieuwe geestelijken toe. De kloos ters zijn afgeschaft, de jaarwedden, voor de uitoefening van den godsdienst toegc- slaan, zijn uit hel budget geschrabl. Nooit heeft ecu gouvernement meer dan dal van Berlijn den naain van «goddeloos» verdiend. Niet alleenlijk mag de pastoor den voet in de school niet meer stellen; door de afwezigheid van alle geestelijken kan zelfs in menige gemeente, den kathe- chismus niet meer onderwezen worden. Kan men dien slaat van zaken aan den belgischen vergelijken? In geheel niet. Onlangs heelt de minister van openbaar onderwijs te Berlijn bevolen dat de katholieke priesters voortaan in de school liet godsdienstig onderwijs zonden mo gen geven. Deze toelating verbetert een weinig den toestand, inaar hoe veel slechter nog is hij niet in Duilschlaud dan in ons eigen land? Welnu! De katholieke gazetten aanzien den dag van het bezoek der Commissie, doel zien dat men bang was voor eene ondervraging en dat het onderricht in de klerikale scholen zoo ellendig moet wezen, dat men er zelfs beschaamd over is in de klerikale partij. Wij hebben er nooit aan getwijfeld. Met 94 tegen 2 stemmen heeft de Kamer dinsdag hel wetsontwerp aangenomen, waarbij hel gebruik der vlaamsclie taal in bet middelbaar onderwijs word geregeld. M. De Vigne heeft een voorstel gedaan, strekkende om alle gezindheden tevreden te stellen, en dal werd aangenomen met 58 stemmen tegen 43 en 1 onthouding. Dit voorstel komt hierop neer, dat de leergangen der voorbereidende afdeeling, gehecht aan de middelbare scholen van den Staal, in hel Vlaamscb land, zullen gegeven worden in de vlaamsclie en fransche talen. Het onderwijs der fransche taal zal er derwijze zijn ingeriebt, om de leerlingen bekwaam te maken met vrucht dc fran sche leergangen dei middelbare afdee- lingen te laten volgen. Het Gouvernement zal beslissen, wat er dient gedaan te worden, om het doel te bereiken. 57/ Politiek Overzicht. Het uur der beproeving voor het Fransch ministerie is gekomen. Staatsraden en ministerraden vol gen elkander op. Intusschen lijdt het gouvernement eene neerlaag in de bureelen, die, bijeengeroepen voorde aanstelling der commissie lot onderzoek van hel voorstel nopens de pielenden ten, zeven leden hebben benoemd erkend als aanhangers van hel voorstel Flo- quet, legen slechts vier leden aan hangers van hel geamendeerde voorstel des gouvenenicnls. Men wil dal hel kabinet bestolen is, zijne twee wetsontwerpen le handhaven. Hel schijnt vooral een groot belang (c hechten aan de schikkingen, strekkende om straf fen te kunnen toepassen voor hel verspreiden en vertonnen van zin nebeelden, van aard om den geest van oproer oplewekketi. Men schrijft uit Goerlz, dal de graaf van Chain bord over veertien dagen aldaar eene afvaardiging van legitimisten heeft ontvangen. Hij zou alsdan de gedachte uilgebrachl hebben om een manifest ni.llegeven, op den verjaardag der dood van l.odewijk XVI. Wanneer de graaf van Chamhord kennis kreeg van hel manifest van prins Napoleon zon hij uitgeroepen hebben. Ik zou het overige mijner dagen willen geven om eenen enkelen dag koning van Frankrijk le zijn, doen op dit oogenblik is er voor ons geene kans van goeden uitslag. In de diplomatische kringen niet boe hunne voldoening uit te druk ken. De duilsche minister is een wel doener der Heilige Kerk geworden; kwam bij te sterven, men zou hem misschien heilig verklaren voor deze laatste hervorming. Een bisschop, die van Keulen, schrijft aan alle zijne onder- lioorigen dat zij moeten van hel minis terieel bevel gebruik maken en de kinders der openbare scholen in den kathechis- mus gaan onderwijzen. Over onze grenzen, zij langs bel Oosten, zij langs hel Ztiiden, wordt de zending van den pastoor gansch anders aanschouwd dan hier. De plichten der geloovigen zijn verschillig aan dezen of aan gindschen kant van Mbeskroen of van Verviers. Het is eene andere religie die wij hier of daar aanlreffen. Zeker is het in België niet dal de oude katholieke reli gie nog bestaal. Wie bad over vier jaar ooit van alle die nieuwe schoolzonden hooren spreken? De Kamer van representanten heeft, zooals men weet, de leden der Commissie van schoolcnkwesl de machtiging ver leend, om ook de vrije scholen, de scholen met God le bezoeken. Den 9 januari 11. liet M. Gouvreur, voorzitter der Commissie, hel Comiteil der klerikale scholen te Brugge weten, dal bij voornemens was daaraan een be zoek te brengen en verzocht bij dit Comiteil hem te vergezellen. M. Buzelte, voorzitter van dit Comiteil, antwoordde per brief, dal hel Comiteil zich ter beschikking van de Onderzoeks commissie hield en haar zou geleiden in baar bezoek aan de vrije scholen. Denkende met deftige menschen le doen hebben, liet M. Gouvreur welen, dat de onderzoekscommissie den 19 januari te Brugge zou aankomen, om een bezoek le brengen aan de School der Broerkens van de Krislelijke leering, in de Grocnin- genstraat. Wil men welen hoe M. Buzelte en bet comiteil der klerikale scholen hun woord hebben gehouden en zich gedragen? Toen M. Gouvreur met de leden der onderzoekscommissie le Brugge, in het aangeduid geslicht verschenen, vonden zij al de klassen.... ledig. De leerlingen hadden dien dag van de broerkens verlof gekregon om thuis te blijven, ongetwij feld op aanrading van M. Ruzelte en consoorten. Zeer behendig, echt jcsuietisch, niet waar Ja, maar het getuigd twee dingen: Ten tweede, dat de klerikalen door hunne jesuielische handelwijze toonen, dat zij bang zijn van hel onderzoek in hunne scholen. Zij veroordeelen zich zelven. Maar als zij denken slim geweest te zijn, hebben zij mis voor, want stellig is het. dal zij de Commissie zoo maar ééns beet kunnen hebben. Deze toch, zal eene volgende maal komen, zonder ben te verwittigen. In alle geval beeft de onderzoekscom missie kunnen bestatigen, dat de lokalen akelig slecht waren. De muren der klassen zijn zoo ziltig, dal hel water van den muur afloopt op den vloer, zegt de Indépendance. Als le lokalen zoo slecht zijn, hoe moet hel er dan gestaan en gelegen zijn met het onderwijs? Het doen thuis blijven der kinderen, op In de diplomatische kringen van Petersburg loopt hel gerucht, dat hel fransche gouvernement aan Rusland heeft voorgesteld om ge meenzame maatregelen legen de anarchisten le nemen. Een ander bericht uit de russi- sche hoofdstad meldt; dat de poli- eievan Odessa aldaar eene geheime drukkerij heeft ontdekt, iu welke zij talrijke vlugschriften en oproe rige proclamation heelt aangesla gen. Men heeft ook talrijke aan houdingen gedaan. De houding van Turkije opzich- tens den engelschen omzendbrief rakende Egypte, schijnt nog niet vast bepaald te zijn. Hel is stellig dal in alle geval hel gouvernement van den sultan niet mei zooveel geestdrift als men beweerde de voorstellen van Engeland zal ont halen, daar deze er aan loeschijnen meer of min inbreuk te maken op de soevereiniteit van Turkije. De ilaliaansche Kamer heeft dinsdag met 255 stemmen legen I I bet wetsontwerp goedgekeurd waarbij voor een jaar de internatio nale rechtbanken in Egypte ver lengd worden. De Times meldt uit Durban, dat Celewayo den 17 te Enlojaneni aangekomen is, waar dc kroning N.r 570. ADVERTENTIE-BLAD 3RB 1 I 1 I l I l r a a B 11-00 11- 39 12- 17 3-23 5-35 DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 6-08 6- 39 7- 15 9-28 10-42 5-35 8-06 8- 28 9- 02 5-50 7-35 9-51 10-11 10-45 9-00 10-20 12-18 12-39 1-05 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 Rechterlijke kronijk. ZAAK DUMONT-DU ROUSSEAUX. Verhoor van 25 Januari. liruMHol en Dixniude nnar Nieuport. NIEUPORT (Stad) 7-03 9-05 11-17 2-05 4-04 5-53 7-14 9-09 7-36 9-30 11-50 2-30 4-37 6-18 7-32 9-28 7- 48 9-50 12-00 2-40 4-53 6-20 8-27 9-38 8- 15 10-28 12-26 3-18 5-31 6-47 8-52 10-05 - De Kamer. Vertrekuren vnn den ijzerenweg vnn Dulnkerke, Veurne, Gent 5- 54 11-00 3-08 5-07 6- 32 11-39 3-47 5-37 7- 12 12-17 4-24 6-14 9-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-42 naar 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-57 3- 48 9-08 4- 11 3-08 3- 47 4- 24 7-10 9-31 -rnT»^ <W> -- A.ltiJ<l en in nlicM Jesulct. Ton eerste, dal de klerikale lieeren van Brugge bewijs leveren van slcchlc op voeding; want de parlementaire com missie was niet verplicht bare aankomst bekend le maken.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1