naar Volgens eenen omzendbrief van den Lichting 1883. Uitslag der loting. heer Gouverneur der provincie Wcsl- vlaanderen, zou de muilplaag weer op vele plaatsen onzer provincie verschenen zijn. Hij dringt aan bij de gemeentebestu ren en arroudissements-commissarissen op de strengste uitvoering der maatrege len legen de verspreiding der ziekte. Rechterlijke kronijk. De korrek- tionele Rechtbank onzer stad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. Stad- en Streeknfeu«vn. Veurne, 27 Januari. Morgen Zondag, 28 dezer, geeft tic koninklijke harmonie maatschappij St. Cecilia haar tweede winterfeest. Hetzelve bestaal uil een Concert gevolgd door Bal. Hel Concert zal gegeven worden met de welwillende medewerking der hoeren A. Gaimant en A. Ligy, de gunstig ge kende violonisten, van IJ per, en Dekeni- per, de voortreffelijke komiekzanger, van Brussel. het zoover te zeggen dal twee kanunniken beproefd hadden M. Dumont te ver moorden op aanradeu van hunnen overste en vooral van den rooden leugenaar, ’l is tezeggen van den kardinaal-aartsbisschop van Mechelen. Deze lasteringen werden veracht door dezen tot wien zij gericht waren. M. de Landsheere herinnert vervolgens -wal er over M. Dumont, toen hij nog bisschop was, werd gezegd in den ge meenteraad van Doornijk, den provin cialen raad van Hencgauwen, in de libe rale drukpersmen noemde dezen prelaat een waanzinnige men zocht te bewij zen dal zijne versiaiidveianogens ernstig gekrenkt waren. Men heeft zich zelfs afgevraagd of de gemeente-overheid aan haren plicht niet te kort kwam door de opsluiting niet te bevelen van eenen prelaat die hel ge weten zijner daden niet meer bezat en die door zinneloosheid was getroffen, liet, is dus de liberale pers, het is gausch de liberale partij die de afstelling van M. Dumont 'gevraagd heeft, die de be- I noeming van eenen aposlcliekcn be stuurder heeft loegejuichi. De heer Dumont heelt zich vooreerst aan zijne afstelling onderworpen. De lieer Janson Het is valsch. De heer de Landsheere. De open bare overheid nam er de gevolgen van aan. Zij kwam tusschen voor de over dracht van bisdom. Maar in 1880 komt de heer Dumont lot andere gedachten. Hij wendt zich opvolgentlijk tot liberale dagbladen. Dan komt de zaak, voor de rechtbank van Brussel ingespannen, strekkende om M. Durousseaux van zijne bezoldiging als bisschop te berooven. Hel gouvernement ging voort deze bezoldiging aan M. De- rousseaux te betalen. Onze tegenstrevers vragen om ons te •veroordeelen tot plichling van hel verzet door M. Durousseaux gedaan tegen de I overhandiging, in handen van hel goti- I vernemenl, der titels en waarden in I Amerika in beslaggenomen. M. Dumont I heeft daartoe geene hoedanigheid. M. de Landtsheere bespreekt breed- I voerig cene menigte feiten om het recht I van M. Durousseaux te slaven en komt I tot de kwestie van de overhandiging der I sleutels door den advokaat M. Bolle en I der eedaflegging bij den inventaris. Het doel onzer tegenstrevers is van de I rollen om te keeren met hel vooruitzicht I van toekomende processen. Heden is I Mgr. Durousseaux in staal van bewaring I der waarden. .M. Lefebvre. Gelijk al de dieven. jl/. Janson. De klacht is daar. M. de Landtsheere. Indien gij dit I woord op Mgr Durousseaux toepasl, zal I ik de bescherming van hel gerecht in- I roepen. M. de Landtsheere heeft zijne pleitrede I in. hel morgenverhoor geëindigd. liet verhoor van den namiddag werd ingenomen door de pleitrede van M. Le- I febvre, die aangedrongen heeft op de I aarzelingen en de leugenachlige verkla- I ringen door bisschop Durousseaux gedaan omtrent de waarden door Bernard meê- I genomen. M' Becrmierl heeft daarna zijne .repliek begonnen en de zaak zal dinsdag I Aoorlgrzel worden. Mel I Februari aanstaande worden dc volgende reizigerstreinen afgcschafl. 1* De trein vertrekkende uil Ghyveldc naar Genl ten 4 u. 28 m. ’s morgens (en uil Veurne naar Gent ten 5 u. 6. m.); 2* Dc trein vertrekkende uil Gent naar Duiukerke ten 10 u. 20 in. (en uil Veurne naar Duiukerke. ten 12 u. 18 m.) 3" De trein vertrekkende uil Gent naar Duiukerke ten 7 u. 35 ’s avonds (en uit Veurne naar Duiukerke, ten 9 u. 51 m.); 4° De trein vertrekkende uit Duiukerke naar Gent ten 6 u. 8 in. (en uil Veurne naar Gent, ten 7 u. 15 <n.); 5" De trein van Dixmude naar Nieuport- baden ten 6 ti. 25 in. ’s avonds; 6" De trein van Dixmude naar Nieuporl- stad ten 9 u. 25 in. 's avonds; 7° De trein van Nieuport-baden naar Dixmude ten 7 u. 8 m. ’s avonds; 8" De trein van Nieuport-stad Dixmude ten 9 u. 10 m. ’s avonds. Bij koninklijk besluit van den 22 dezer, is M. A. C. De Cae, benoemd tot burge meester te Ghyverinchove, en M. P. Feys tot schepen te St. Ricquiers. lichte bidplaats niet van hel 4de bedrijf Deze, even als alle de andere tafereelen, waren oprecht prachtig en waardig eener groole stad. Ook verdient den toonecl- meester, de lieer Pinte, bij die zich zoo lalentvol van zijne zware taak kwijt, hierover onzen welgemeendcn en harte- lijken dank. Hoe het drama vertolkt werd kan men gemakkelijk vermoeden. Ondanks alle de I moeilijkheden, die zich in dit stuk op- I doen, hebben de liefhebbers, welke er I in optraden, zich niet alleenlijk wel uit den slag getrokken, maar hel op eene I meesterlijke wijze vertolkt. De hoofdpersonagien, Philips van Bur- gondië,Van Borsel en Wouter «deGek», hebben met een waar talent, met veel I smaak en fijngevoeligheid hunne ver- I schillige rollen vertolkt en doen zien dal zij ervaren looneellisten zijn. Arnold van I Hoorne heeft ook zijne rol zeer verdiens telijk voorgedragen. Johan en Jaak, de Soldaat der hertoglijke lijfwacht, even als de Cipier, de Baljuw en den Omroeper, 1 hebben zich opperbest van hunne taak I gekweten. Aan alle de acteurs spelers I en figuranten zij onzen lof. Nevens de bovengenoemde verdienste- 1 I lijke vertolkers van hel belangrijk ge- I I wrocht, van den onvergelelijken Van I I Peene, is zich de vermaarde looneel- I I speelster, Mevr. Apers, komen voegen, I I die zich bijzonder onderscheiden heelt in I I de rol van Jacoba van Beieren. Deze I I tooneeiliste mag zonder overdrevenheid I I eene echte perel van onzen looncelwereld I I genoemd worden; zij bezit ceil wonder- I I baar en henijdenswaardig talent. Wat Mev. Parme.ntier betreft, die voor I I de eerste maal op onslooneel verscheen, I I zij ook heeft geloond dal zij op de hoogte I van hare laak was, mei op zeer verdiens- I I lelijke wijze en met veel kundigheid de I rol van Margaretha te vervullen. Wij moeien hun zooveel te meer lof I toezwaaien, omdat zij gewetensvol hel I hunnen bijdroegen tot hel welgelukken I van liet voortreffelijk drama dal hel I Veurusch publiek zoo zeer beviel. Den indruk welke de zoo roerende tafe- I reden van hel drama op den geest der 1 menigte had teweeg gebracht, werd wel haast verdreven bij de opvoering van hel blijspelde Duivel op 'l dorp. Dit stukje, door jonge acteurs vertolkt, genoot den besten bijval en heeft hel publiek uitermate goed bevallen. Onver- belerlijk was de rol van vader Clemens voorgesleld; zijn altijd herhaalde tra-la-la heeft hartelijk doen lachen. Ambroos en l'elieitas even als Kobe en Wanne speel- I den even goed en verdienen allen onzen lof. In kort, Rhclorika mag fier zijn over de prachtige vertooning die zij aan liet Veurnsch publiek heeft gegeven. Wij achten hel ons als eene plicht den heer Voorzitter onzer looneclmaalschap- pij, die, wij zijn er ten volle van verze kerd, met hart en ziel zijne maatschappij is toegedaan, en al doel wal in zijne macht is om haar in eer en aanzien le doen stijgen, hartelijk te bedanken over liet voortreffelijke gedacht welk hij heeft opgeval ons met dusdanige verioouingen te vei gasten. Eere zij hemen zijne tooneelspelers I Immer beter worde hunne leus. De dienstvaardige harmonies.11’ Cecilia luisterde nogmaals deze vertooning op, en sloot dezelve waardiglijk onder het spelen van hel Nationaal lied. En nu moogl ge, Rlieloi ikanen, eenige maanden op uwe lauweren rusten om met hel aanstaande tooneeljaar het groole werk der beschaving, der veizedeiijking door hel loom’d met nieuwen iever en mannelijken moed aan le vallen. VlnamHch loonecl. ■Verleden zondag heeft de koninklijke maatschappij van Rhetorika, hare reeks verioouingen van hel tooneeljaar 1882-83 gesloten, met liet opvoeren van het schoon drama in 5 bedrijven.; de Gek van 's Giia- I veniiage en hel koddige blijspel, in een bedrijf: de Deivei. ui> t nottp, beide stuk ken van den verdienstelijken schrijver Van Peene. Dc schouwburgzaal was ditmaal tol proppens toe vol, eu eenieder, aaugelokt 200 door de welverdiende faam onzer Veurnschc loQiieelliefhebbers, als door de goede keus der stukken, was nieuws gierig deze voorstelling le zien. De Gek van ’s Gravenhage is een schoon, boeiend eu belangrijk drama, welkers opvoering, uil hooide der moeilijkheden die het bevat, door menige maatschappij met aarzeling wordt le gemoel gezien. Zij die hel ons vertolkt hebben, welen best wal moed, wal studie, wal tijds er van hunne liefde lot de kunst moet ge vergd worden, om een gewrocht van deze waarde ten tooneele te voeren. Ook mogen zij te:i uiterste le vreden zijn zij hebben volledig in hunne moeielijke onderneming geslaagd en menigmaal de zaal onder een daverend handgeklap doen dreunen. Wal niet weinig bijdroeg om den in druk en de bewondering te vergrooten, waren de tooneelschikking en de kostui- men. Nooit heeft men iets zoo prachtig, zoo overheerlijk gezien als, in 'L1' bedrijf, de stoet van Philips van Bourgondië, die, op de toonen der blijde fanfaren, zijne plechtige intrede deed ten hove zijner nicht, Jacoba van Beieren. En hoe schoon en indrukwekkend was de ver- Milifirmden.Bij koninklijk besluit van den 17 januari, worden leden van de milicieraden voor de arrondissementen Veurne-Dixmude benoemd Voorzitter, M. Depuydl, provinciaal raadslid, te Nieuporl; plaatsvervangers, M. Syoen, id., te Loo, en R. Dc Groole, id., le Dixmude. Werkend lid, M. L. Ollevier, burgemeester, te Veurne; plaats vervangers, M. Van Dromme, id., le Lessen en M. Fr. Van Cuyck, id., te Nieuporl. Uilgeslelde 12. Ingeschreven 84. In den nacht van zondag lot maan dag laatst is le Coolkerke, gehucht Fort- Lapin, een geweldig gevecht ontslaan. De genaamde Désiré Van dc Winckel, oud 28 jaar, slachter on herbergier al daar, willende lusschenkomen om liet gevecht le doen eindigen, heeft van een der strijders eene diepe messteek in de hersens bekomen, ten gevolge waarvan hij overleden is. Hel slachtoffer laat eene vrouw en twee kinderen achter. Volgens men meldt sloeg de vechter links en rechts met zijn mes; Van de Winckel werd eensklaps door hetzelve gelreffen eu ‘l mes drong tot aan den hecht in de hersens van ’t slachtoffer. De dader, Frans Bossaerl, oud 19 jaar, bocrewerkman te Dudzeele, is door de gendarmerie naai- Brugge overgebraclil. In den nacht van zondag lol maan dag is de genaamde Désiré Neirynck, van Ruisselede, aaugerand op de baan door inwoners, op hel grondgebied van Gane- ghem. Hij is door een geweerschot in de lenden getroffen, hetwelk zijn leven in gevaar slcll. De rechterlijke overheid van Brugge is lot onderzoek ter plaats geweest. De dader is onbekend. De Kamer der afgevaardigden van hel Groot Hertogdom Luxemburg heeft be sloten een beknopt verslag harer hande lingen uil te geven, gelijk aan datgene der belgische Kamers, liet verslag der Kamer van hel Groot Hertogdom Luxem burg zal kosteloos aan al de kiezers worden uitgedeeld. Deleening der stad Antwerpen van 1874 heeft, le. rekenen van dit jaar, maar vier trekkingen meer, in plaats van zes. Die vier trekkingen geschieden: 15 fe bruari, 15 mei, 15 auguslien 15 november. Teu gevolge van hel overlijden van prins Karei, broeder des keizers van Duitschland, zullen de feesten die Ie Berlijn moesten plaats hebben, ter gele genheid van hel zilveren bruiloftsfeest, geene plaats hebben. De koning en de koningin zullen zich dus naar die stad niet begeven. Men verzekert dat hel eerste bal van hel hof, dal gesteld is op den 30 januari, zal verschoven worden. Het schijnt dal M. Cornet, die sena- teur te Soigmes is gekozen, stellig de cijns niet betaalt, om senaleur te zijn. Bijgevolg zou daar een nieuwe kiezing moeten plaats hebben. Zaak-Boi.and. Boland is vrijdag, rond 10 uur des avonds, te Marche aan gekomen; hij is te Ave afgeslapl en heeft den weg tot Marche le voet afgelegd; aan hel paleis van juslicie gekomen, hebbt n de gendarmen hem bij den procureur des- konings, den heer Rossignon, gebracht, en daarna werd Boland in de gevangenis opgesloten onder beschuldiging te Marche of elders in Belgie, aflroggelarijen ge pleegd te hebben, ten uadeele van de bank van Luxemburg, en den gewezen bestuur der Jacquemin. voor eene som ran onge veer 600,000 fr. De brusselsche correspondent van bel Organe de Mons deelt, onder voorbe- houding, nog de volgende inlichtingen mede over de geruchten die loopeu met betrekking tol de zaak Peltzer: Men beweert dat Armand Peltzer niets 1 zal winnen met nieuwe gerechlelijke de batten. Getuigen die aan hem verbonden waren 1 en die niet wilden spreken zoolang hij 1 niet veroordeeld was, maar welke van- 1 daag door die nauwgezetheid niet meer verbonden zijn, hebben gezegd wal ze wisten, en datgene wat zij hebben ver haald is verpletterend voor hem. Zoo moeten twee zijner vrienden hom hebben gezien in de Wetstraat, den wor gend dal de misdaad gepleegd is; een hunner, een ingenieur van Luik, die dien dag moest trouwen en die vergeefs naai de woning van een zijner getuigen zocht, zou hem zelfs hebben slaande gehouden Een nieuwe gewone trein, 3 klassen, zal ingei iclit worden tusschen Duiukerke en Gliyvelde. Hij zal uit Ghyvelde ver trekken ten 9 ure 18. ’s avonds en ten 9 u. 52 m. te Duiukerke aankomen. De trein van Nieuport-baden naar Dixmude ten 11 ure 7 m. 's morgens, zal nu vertrekken ten 11 ure 52 m.; De trein van Dixmude naar Nieuport- baden ten 12 u. 46 m. zal vertrekken ten 12 ure 48 m., en deze van Nieuport-baden naar Nieuporl-slad van 9 ure 4 m. zal eene minuut verlaat worden. Sf/5' Canton. NATIONALE MILITIE. ld. id. ZITTINGEN VAN 18 EN 19 JANUARI. Verstrakte Karot, slachter en herbergier to Woumen, 5 fr. boet, voor lichte geweldadig- heden. Deracve David, werkman to Zarren, 26 fr. hoet’of 8 dagen gevang, voor eerroof. Tydgat Louise, echtg1* L. Bolle, werkster te Dixmude, 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor bedriegelijke ontvreemding. Vandewalie Hendrik, werkman te Beveren, 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor kwaadwil lige uitstrooiing. gMOKmanan Leegste nummer 13. Hoogste 96. 13 Loucko Aloiae, Hoogslaede. 14 Noyen llenri, Alveringheui. 15 Goderis Achillo, Itoogstaudo. 16 IJouck Enifle, XVulveringhein. 17 Herrcwyn Edouard, Alveringhem. 18 Wildemeensch Henri, Wulveringhetn. 19 Hoofd Henri, Beveren. 20 Maelstaf Henri, Isenberghe. 21 Minget Léonard, Wulveringhetn. 22 Vermeulen Camille, Alveringhem. 23 Butaye Elorimond, Stavele. 21 Develter Auguste, Gyvcrinchwe. 25 Cordenier Camille, Alveringhem. 26 Dequeker Alfred, Beveren. 27 Rubbrecht Henri, Wulveringheni. 28 Goderis Jules, Gyverinchove. 29 Callens llenri, Alveringhem. 30 Butaye Joseph. Stavele. 31 Slope Théphile, Hoogstaede. 32 Vanoosten Alphonse, Gyverinchove. 33 Coutereel Henri, Alveringhem. 31 Barrezeele Charles, id. 35 Vanegrou Alphonse, Stavele. 36 Bertrand Henri, Isenberghe. 37 Vandooren Camille, Alveringhem. 38 Gruwé Charles, Gyverinchove. 39 Beddeleeui Désiré, Stavele. 40 Kollet Cyrille, Alveringhem. 41 Pouchele Edouard, Gyverinchove; 42 Deglieele, Charles, Alveringhem. 43 Eloy Jules, Wulveringhoin. 44 Vanderstichel Henri, Beveren. 45 Loyre Aniand, Gyvorinchove. 46 Samyn Louis, Alveringhem. 47 Torrelle Alphonse, Wulveringhem. 48 Leroy Achille, Beveren. 49 Mahieu llenri, Gyvorinchove. 50 Vandenhroucke Henri, Stavele. 51 Dewaele Hector, Hoogstaede. 52 Ruhben Jules, Isenherghe. 53 Goderis Jóröme, Gyverinchove. 54 Tomperville Henri, Stavele. 55 Goderis Charles, Gyverinchovo. 56 Dehollander Reini, Isenberghe. 57 Romon Pierre, Beveren. 58 Verbaere Amand, Alveringhem. 59 I’apegaey Auguste, Beveren. 60 Debruyne Isidore, Vinchcm. 61 Wydow Itemi, Stavele. 62 Temporville Jules, Stavele. 63 Brackman Edouard, Hoogstaedo. 64 Loncke Elorimond, id. 65 Xansteeuo Charles, Alveringhem. 66 Dccorte Auguste, Isenberghe. 67 Pauwels Camille, St. Ricquiers. 68 Degroote August, Wulveringhoin. 69 Dehollander Bernard, Gyverinchove. 70 Leroy Adolphe, Wulveringheni. 71 Sipau Francois, Stavele 72 Bonaventure Henri, tlvcringhem. 73 Recoin llenri, Aheihigheni. 71 Vannoorenberglie llenri,Wulveringheni. 75 Deloz Romond, Beveren. 76 Verraes Hen i, Isenberghe. 77 Rubbregt Charles, Alveringhem. 78 Millevert Lóón, id. 79 Somaey Hypolite, Alveringhem, 80 Debacker Camille, Hoogstaede. 81 Baes Camille, Isenberghe. 82 Pouters Louis, Hoogstaede. 83 Dequeker Rene, Bevereu. 84 Dcmidder Henri, Alveringhem. 85 Woutters Victor, Isenberghe. 86 Shoonbaert Henri, Hoogstaede. 87 Catteeuw Henri, id. 88 Butayo Jules, Beveren. 89 Boone Benoit, Wulveringhem. 90 Pacco Florent, Hoogstaede. 91 Hoevenacghel Evarist. Gyverinchovo. 92 Dorock Camille, Hoogstaedo. 93 Rooryck Camille, id. 94 Ollivier August, Alveringhem. 95 Kollet Gustave, 96 Blomino Henri,

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 2