VAX VEURNE 1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT V X.' 17 FEBRUARI 575. zaterdag 1385. drukregel. Reklamen 50 centiemen den regel. bisschep van Doornijk is en blijft, en dal ;n. sok 5- 54 Jo- Wijzigingen aan de kieswet. Ziehier den inhoud der voorstellen door den heer De Vigne onderworpen aan de inidden-seclie der Kamer, gelast met het onderzoek der ontwerpen over de kieshervorming Art. 1. Zijn provinciale en gemeente- kiezers, zonder voorwaarden van cijns, mits te voldoen aan de twee eerste voor waarden vereischl door de artikelen 2 en 3 der kieswetten 1" Degenen die, op eene regelmatige wijze, gedurende negen opvolgende jaren en ten minste lot na afloop van hun zes tiende jaar, de leergangen eener openbare of bijzondere lagere ol middelbare school hebben gevolgd. 2° Degenen die, op dezelfde wijze, dezelfde leergangen gevolgd hebbende gedurende min dan negen jaren, maar ten minste gedurende zes opvolgende jaren en tot den ouderdom van dertien jaren voluit, bijisl liet tijdverloop en on der de verder bepaalde voorwaarden, een onderzoek hebben ondergaan, hunne bekwaamheid vastslellende. 3" De ambtenaren, bedienden, en de oude ambtenaren en bedienden van liet koninklijk huis, der wetgevende Kamers, van den Staal, de provinciën en de ge meenten en der gestichten er van afhan gende, welkers bezoldiging lot een mini mum van 1500 fr. beloopt of beliep. Het studiejaar bij de regemenlaire scholen en bij de in hel leger ingericlite avondleergangen, wanneer deze eindigen met eeen uitgangsonderzock met bij val ondergaan geldt voor een half jaar schoolsludie. Hel bijwonen der regemen laire scholen en der avondleergangen volledigt dit der gewone scholen, on danks de onderbreking der studiën. Art. 2. Degenen die het recht hebben kiezers’ te zijn, krachtens art. 1, kunnen niet ingeschreven worden op de door hel collegie van burgemeester en schepenen vastgeslelde lijsten, ten zij mits beloon Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, als ook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe ie zenden. de bisschoppelijke jaarwedde aan hem moet voort betaald worden. Zulke vraag ware in vroegere eeuwen onmogelijk ge weest; de openbare overheid zou de be slissing der zaak aan de rechtbanken niet over gelaten hebben. De afgestelde bisschop vraagt eindelijk de teruggaaf der millioenén welke hij beweert in zijn paleis achtergelaten te hebben. Men kent de historie der inil- lioenen. Kanunnik Bernard ontvangt hel bevel van Durousseaux, en, met toe stemming van den 'Paus, verwijdert hij eerst die millioenen uil hel paleis en dan brengt hij ze over naar Amerika. Daar wordt hij gevangen genomen, naar België terug gebracht waar hij alles uitbrengt namelijk het deel dat Durousseaux en de Paus aan die feiten genomen hadden. Door zijne bekentenis wordt eindelijk een geding legen Durousseaux ingespannen. Ziedaar een gevolg van zaken dal zeker eertijds onmogelijk zou geweest zijn. Dumont zou niets hebben kunnen eischen. Bovendien er bestonden bijzondere recht banken voor de zaken waarin de geeste lijkheid lusschen kwam zij waren uit priesters samengesteld. Natuurlijk zou bisschop Dumont zelfs het gedacht niet gehad hebben zich tot zulke rechters te wenden. Onze pastoors spreken gaarne van den goeden ouden tijd. Het was waarlijk de goede voor hen, maar hij is voorbij. Al hunne voorrechten zijn verdwenen. Nog andere dingen zullen verdwijnen door hunnen hoogmoed en hunne dwingelandij. liet Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch België: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Een afzonderlijk n nnmer 10 c." Bekendmakingen 20 centiemen den alle andere bewijsstukken, hun recht vast stellende. Gelijkvormig verklaarde af schriften worden ingehouden en bewaard op bel gemeente-secrelariaai. Art. 3. Het onderzoek gemeld in den 2e van artikel 1 loopt over de vakken begrepen in het onderwijsprogramma der hoogere leergangen (zesde studiejaar) van de lagere gemeentescholen en strekt vooral tot vaststelling van de ontwikke ling der verstandvermogens. Men wordt slechts tot het onderzoek toegelaten te beginnen van hel negende jaar der schoolstudiën en T allerminste op den ouderdom van 16 jaar voluit. Men wordt er niet toegelaten, indien men in twee voorgaande proeven niet gelukt heeft. Art. 4. Het onderzoek heeft plaats, ieder jaar, onder de waakzaamheid van door het staatsbestuur afgevaardigde personen, op den dag en ter plaatsen die door een koninklijk bosluit zullen aange duid worden. Art. 5. Het gebeurt uitsluilelijk per geschriftde vragen bepaald door den minister van binnenlandsche zaken in overleg met den minister van openbaar onderwijs, zijn dezelfde voor gansch het land; zij worden onder verzegelde om slagen verzonden aan de afgevaardigden, die er slechts kennis van nemen op het oogenblik van het onderzoek. De antwoorden worden niet onder teekend, maar de noodige maal regelen worden genomen opdat de namen der deelnemers kunnen erkend worden na het besluit der jury en de afkondiging van zijn verslag in hel Staatsblad. Art. 6. Een jury, gekozen in hel mid delbaar onderwijzend personeel, neemt kennis van de werken dergenen dic deel genomen hebben aan het onderzeek’cn beoordeelt, ineen verslag aan den minis ter van binnenlandsche zaken, wie dege nen zijn die een voldoende werk vertegen woordigen. Art. 7. Een ministerieel besluit zal de stoffelijke maatregelen schikken om trent de uitvoering der vorenstaande bepalingen. Art. 8. Het 1 van art. 8 der in over eenstemming gebrachte kieswetten is ge wijzigd als volgt Wordt op de kiezerslijsten ingeschre ven, alwie verrechlvaardigt dat hij den cijns bezit voor hel jaar der inschrijving (het vervolg gelijk in den tekst). Art. 9. Het 1 van artikel 49 der in overeenstemming gebrachte kieswetten wordt volledigd door de woorden: Eene bijzondere kolom wijst degenen aan die kiezers zijn uil rede hunner bekwaam heid. Overgankelijke schikkingen. Art. 10. Zijn provinciale en gemeente kiezers zonder voorwaarde van cijns, mits te voldoen aan de twee eerste voor waarden vereischl door de artikelen 2 en 3 der kieswetten: Degenen die, voor den 1 januari 1883, bekomen hebben eene onderscheiding (prijs, accessiet of eervolle melding) of een getuigschrift van lagere studiën in de jaarlijksche prijskampen ingesteld lus schen de leerlingen der hoogere afdeelin- gen der lagere scholen of een getuigschrift van bekwaamheid in de prijskampen lus schen de leerlingen der hoogere afdee- lingen van de scholen van volwassenen. De middenseclie is dus in bezit van liet ontwerp De Vigne en van een ontwerp Janson; dit laatste eischt, zooals men weet, de kennis van lezen en schrijven, zonder voorwaarde van cijns. Het Staatsbestuur, van zijnen kant, heelt zijne inzichten nog niet laten ken nen. Het wacht ongetwijfeld lot dal de Politiek Overzicht. Het wetsontwerp legen de pre tendenten, door den franschen Senaat aangenomen, heeft eene volkomene nederlaag geleden in den schoot der commissie van de fransche Kamer der afgevaardig den, geroepen om hel te onderzoe ken, en in de parlementaire groe pen, welke het in de vereenigingen besproken hebben. Er was geene enkele stem op gansch de lijn, die zich ter zijner verdediging hoorei) liet. Hel is dus niet noodzakelijk, de beraadslaging der zitting te ken nen, om te weten welk lol hel wetsontwerp le wachten staal: het zal met eene gtoole meerderheid verworpen worden. I)e heer Devès, minister van jus- licie, door de commissie uilgenoo- dig.l om hel gevoelen van het kabi net te doen kennen heeft verklaard, dal het de twee eerste artikelen van ’l wetsontwerp Barbey aanvaardde. De rcpiibliekeinsche groepen heb ben zich insgelijks ten voordeele van dit wetsontwerp van overeen komst verklaard, waai van de aan neming verzekerd schijnt. Hel tegenwoordig kabinet, of schoon het zijn ontslag heeft gege ven, zal nog eenige dagen in bedie ning blijven. De heer de Ereycinel, die sinds lang met den president der fransche republiek niet had gesproken, heelt met hem een onderhond gehad, daar de heer Grévy hel verlangen bad uitgedrukt zich met den gewezen minister te onderhouden over den politieke» toestand. De president heeft don heer de Ereycinel geen enkel aan bod gedaan, en deze heeft gevol- genlijk niets kunnen aanvaarden of weigeren. De heer de Ereycinel dal aanzienlijk versterkt en gewij zigd is en de heer Gladstone, die zijn gezondheidstoestand tijdelijk uil Jhet politiek leven verwijderd houdt, oefent het ambt van lord der.schatkist niet meer uit. De Mórning-Posl verneemt dal lord Grauville.dinsdag op de Donau- conferencie eenen brief heelt gele zen van den heer Ghika, waarbij deze ^protesteert legen de uitslui ting van Rumenie en verklaart dat dit land geen deel zal nemen aan de beraadslagingen der conferen- cie. De vertegenwoordigers van Bulgarie hebben protest aangetee- kend,ttegen ?de aanvaarding van Musurus pacha, afgevaardigde van Turkije. Uil Bucharest wordt getelegra feerd, dal;met Jhet oog op de aan staande kiezingen voor de consti tuante, de clubs der vereenigde oppositie een maniest afkondi gen, onderteekend door 75 afge vaardigden der onafhankelijke liberale partij en der behoudende partij. Het manifest raadt aan om le stemmen voor de afgevaardigden en de senaleurs, die zich tegen strevers,, verklaren der overziening. De vereenigde oppositie verhoopt in den Senaat ten minste een derde barer kandidaten le brengen. ----- Men moet zich niet verwonderen (lat de klerikalen onze staatsinrichtingen vijandig zijn en blijven. Vroeger waren de pries ters in bezit van alle siach van voor rechten; sedert de Fransche Revolutie van 1789, bevinden zij zich op den zelfden voet als alle andere burgers. Hel is zeer natuurlijk dat zij deze staats omwentelingen verdoemen en dat het hun wenscli blijft de maatschappij 100 jaren of meer achteruit le brengen. Wil men dit verstaan, men denke aan het geding lusschen den bisschop Dumon van Doornijk en zijnen plaatsvervanger Durousseaux. In vroegere lijden, hadde men kort spel gemankt met eenen weder- spannigen man gelijk Dumont. Men zou niet lang geaarzeld hebben hem af te stellen. Na zijne afstelling zou men hem de wijde wereld niet hebben laten ingaan. Van zijn paleis ware hij in een kloosler overgebrachl, waar hij onder strenge waakzaamheid behouden en zich zonder eenige betrekkingen met vrienden ol familie zou bevonden hebben. Liet men hem de vrijheid van het ver blijf, dan zou hij toch de toelating niet gehad hebben zijne rechten in hel open baar te vervolgen. Bisschop Dunioul, heeft, twee jaren gele’den, begonnen met brieven aan de liberale dagbladen te schrijven om zich over de handelwijze van den Paus en den aartsbisschop -van Mechelen te beklagen. Welnu, in den goeden ouden tijd, waren er geene vrij zinnige bladen te vinden. Hadde een dag blad zulke brieven durven opnemen, men zou hel dadelijk geschorst hebben. Einde lijk de schrijver van den brief ware door de openbare macht in hechtenis genomen en zonder vonnis gestraft. Bisschop Dumont heeft zich niet met eenen oproep tot de openbare meening vergenoegd; hij heeft zich tol de recht banken gewend. Wat vraagt hij daar? Ten eerste dc erkenning dat hij de ware voor dit collegie, der getuigschriften en 57/ JAAR. De beer de Ereycinel beeft zich bepaald met zijn gedacht te zeggen over den toestand; naar alle waarschijnlijkheid zal de heer Grévy nu de voorzitters der twee Kamers raadplegen. De National zegt dat de heer Grévy gedelegeerden heeft ontvan gen van fransche handelaars en nijveraars, die zijne aandacht in roepen op den netelige» toestand, die aan den handel veroorzaakt werd door hel zoo dikwijls veran deren van ministerie. De heer Gré vy antwoordde, dal hij meer dan iemand door den moeilijken toe stand der zaken was aangedaan en hij door alle mogelijke middelen zal trachten te helpen om den nationale» handel en nijverheid oplebeuren. Hel is donderdag, dat de vierde zillijd aanvangdc van het engelsch Parlement, gesproten uit de laatste algemeene kiezingen. Hij begint in voorwaarden, welke zeer verschil- van die, welke den zittijd van 1882 voorzalen. De Kamers gaan zich tegenover een kabinet bevinden, Vertrekuren vnn den ijzerenweg van Duinkerk»Veurne, Gent naar Brussel en Dixinude naar TVieuport. 3-02 5-50 6-07 7-35 8- 57 9-51 9- 08 10-11 9-52 i T DIXMUDE DIXMUDE N1EUPORT le u- 6- 32 7- 12 9-38 11-05 11-50 2- 59 3- 43 4- 11 5-07 5- 37 6- 14 9-15 10-22 6- 20 7- 44 10-11 10-32 10-58 12-17 3-23 5-35 5-35 8-06 8- 28 9- 02 ien als de nut 1st en He lit •ij en er en el in tn >n >n ti le k 4- 28 5- 06 7- 32 8- 50 at de BRUSSEL GENT VEURNE GH WELDE DUINKERKE >S- 311‘ en 11-00 3-08 11-39 3-47 4-24 7-10 9-31 NI EU PORT (Stad) 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 5-53 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-18 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 15 10-28 1-13 3-18 5-31 8-52 DUINKERKE GIIYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL ntML.'.rm-.'i M.u.uiai'.T.i I hu...

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1883 | | pagina 1